بهترین پارک های آبی مشهد و اطراف آن را بشناسید

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
بهترین پارک های آبی مشهد و اطراف آن را بشناسید

پارک های آبی مشهد این قابلیت را دارند که خستگی سفرتان را از بین ببرند و انرژی دوباره‌ای به شما بدهند تا بتوانید یک مشهدگردی درست و حسابی را تجربه کنید. رفتن به پارک آبی می‌تواند برای مسافرانی که به مشهد می‌آیند تجربه خوبی باشد. به جز این‌که می‌توانید تفریح کنید و به خودتان بیش‌تر استراحت بدهید، می‌توانید امکانات پارک های آبی مشهد را با پارک آبی شهر خودتان مقایسه کنید.

از آن‌جایی که مشهد شهری مسافرپذیر است معمولا تنوع امکان آن بالاست و هر کسب‌وکاری سعی می‌کند با حفظ کیفیت، مسافران بیش‌تری را به خود جذب کند. به همین دلیل در مشهد و اطراف آن می‌توانید چند پارک آبی پیدا کنید. هر کدام از این پارک‌ها امکانات متفاوتی دارند و در محله‌های مختلفی قرار گرفته‌اند.

اگر دوست دارید گشتی در پارک‌های آبی مشهد بزنیم، با پینورست همراه شوید:


سرزمین موج‌ های آبی از قدیمی ترین و بهترین پارک های مشهد ولی همچنان به‌روز

سرزمین موج‌های آبی از قدیمی‌ترین پارک‌های آبی شهر مشهد است. این پارک در سال ۱۳۸۶ افتتاح شد. آن روزها آن‌قدر تبلیغات برای این مجموعه زیاد بود که تقریبا همه مشهدی‌ها و غیرمشهدی‌ها در جریان این خبر قرار گرفتند.

پارک آبی مشهد

منبع عکس گوگل‌مپ، عکاس M GHLM DST

بیشتر بدانید: لیست ۹ تایی از پارک های آبی ایران; لذت آب‌تنی و هیجان سقوط آزاد

آن اوایل سرزمین موج‌های آبی برای همه مرموز و عجیب بود. همه دوست داشتند بدانند امکانات یک پارک آبی دقیقا چطور است و چرا توی تبلیغات این‌قدر روی بزرگ بودنش مانور می‌دهند. برای همین هر کسی که می‌توانست یک بلیط می‌گرفت و به سرزمین موج‌های آبی می‌رفت. تازه اوایل افتتاح این مجموعه به‌خاطر تازگی‌اش قیمت بلیطش هم زیاد بود. از طرفی رقیبی هم نداشت و آدم‌ها برای کنجکاوی هم که شده هزینه بلیط را می‌دادند.

در سرزمین موج‌های آبی چه می‌گذرد؟

یکی از مهیج‌ترین بخش‌های سرزمین موجهای آبی سرسره‌های مختلف آن هستند. وقتی که با سرعت زیاد از بالای سرسره به پایین سر می‌خورید و ناگهان توی آب می‌افتید، هیجان زیادی تجربه می‌کنید. البته امکانات این مجموعه در گذر زمان زیاد شده و امکانات به‌روز و متنوعی به آن اضافه شده است.

تفریحات پارک آبی

منبع عکس گوگل‌مپ، عکاس hadi izadpanah

اگر سال‌ها قبل به این مجموعه رفته باشید، می‌دانید که در گذشته سانس‌های خانم‌ها و آقایان در روزهای مختلف هفته تقسیم می‌شد و یک خانواده مجبور بود برنامه‌اش را جوری بچیند که هم مردان و هم زنان بتوانند در روزهای مختلف به این مجموعه بروند. اما امروز فضای جداگانه‌ای برای آقایان و خانم‌ها در نظر گرفته‌اند. بنابراین یک خانواده یا یک جمع می‌توانند در یک زمان با هم به سرزمین موج‌های آبی بروند.

کنار رودخانه آرام و استخر خروشان

تنوع امکانات در سرزمین موج‌های آبی باعث می‌شود که اگر با گروهی از آدم‌ها در رده‌های سنی مختلف هم به این مجموعه بروید باز هر کسی تفریح مخصوص خودش را پیدا کند. رودخانه آرام و استخر خروشان دو امکان جالبی هستند که معمولا طرفداران تفریح‌های مهیج کم‌تر به سراغ‌شان می‌روند.

استخر خروشان پارک آبی

منبع عکس گوگل‌مپ، عکاس hadi izadpanah

بیشتر بخوانید: تفریحات مشهد برای پیر و جوون

در واقع این‌قدر تنوع تفریح‌ها زیاد است که کسی حواسش به استخر موج و رودخانه آرام نیست. در حالی که می‌توانید در استخر موج یک شنای درست و حسابی را تجربه کنید. درست مثل کسی که دارد در دریا شنا می‌کند. وسعت این استخر هم زیاد است و به شما امکان می‌دهد که به راحتی از یک طرفش تا طرف دیگرش شنا کنید.

سقوط در چاله فضایی سرزمین موج‌های آبی

اگر امکانات مختلف پارک های آبی مشهد را با هم مقایسه کنید، می‌توانید بفهمید که مجموعه امکانات کدام‌شان هیجان بیش‌تری دارد. اما از بین همه آن‌ها چاله فضایی یکی از مهیج‌ترین‌هاست. در این بازی مخصوص شما از یک مسیر در یک کانال سقوط می‌کنید.

 چاله فضایی

منبع عکس گوگل‌مپ، عکاس hadi izadpanah

اگر بتوانید خودتان را کنترل کنید و از روی چاله عبور کنید، در ادامه توی یک استخر فرود می‌آیید. اما اگر حواستان نباشد در بین مسیر توی چاله فضایی می‌افتید. البته خیلی سخت است که موقع تجربه حجم زیادی هیجان بتوانید مراقب باشید که توی چاله نیفتید.

کدام سرسره سرزمین موج‌های آبی هیجان بیش‌تری دارد؟

در سرزمین موج‌های آبی بیش از ده نوع سرسره مختلف وجود دارد. بعضی‌ها ترجیح می‌دهند اول سرسره‌هایی با هیجان کم‌تر را امتحان کنند تا برای سرسره‌هایی با هیجان بالا آماده شوند. اما بعضی‌ها هم از همان اول به سراغ مهیج‌ترین سرسره می‌روند. سقوط آزاد سرسره عجیبی است.

کدام سرسره سرزمین موج‌های آبی مهیج‌تر است

منبع عکس گوگل‌مپ، عکاس AF YI

بیشتر بخوانید: کوهسر مشهد ؛ جمع همه‌ی تفریح‌ها و خوشی‌ها

شما در یک کانال قرار می‌گیرید و یک راست به طرف پایین سقوط می‌کنید. این سرسره حدود چهارده متر ارتفاع دارد. با این حساب می‌توانید شدت هیجان آن را تخمین بزنید. سرسره سوپر لوپ، سرسره تورنادو، سرسره کامیکاز و سرسره تاپسی هم بعضی دیگر از سرسره‌های سرزمین موج‌های آبی است.

اطلاعات سرزمین موج‌های آبی مشهد

در حال حاضر هزینه بلیط سرزمین موج‌های آبی مشهد ۱۲۰ هزار تومان است. اما شما می‌توانید بلیط تخفیف‌دار این مجموعه را از سایت آن با قیمت ۹۰ هزار تومان تهیه کنید.

آدرس: مشهد، بزرگراه امام علی، بلوار اندیشه، نبش اندیشه ۸۳

شماره تماس: ۰۵۱۳۶۰۰۸

ساعت کار: ۱۱ صبح تا ۹ شب (احتمال تغییر ساعت کاری در فصل‌های مختلف وجود دارد)

چطور به سرزمین موج‌های آبی برویم؟

یکی از راه‌های سریع برای رفتن به سرزمین موج‌های آبی استفاده از خط متروی مشهد است. بعد از آن لازم است که در ایستگاه پارک ملت از مترو پیاده شوید و به پایانه آزادی که در کنار پارک ملت قرار دارد، بروید. در پایانه آزادی اتوبوس‌هایی که به انتهای بلوار اندیشه می‌روند، شما را یک راست به سرزمین موج‌های آبی می‌برند.

چطور به سرزمین‌ موج‌های آبی برویم

منبع عکس گوگل‌مپ، عکاس مهدی لطفی

بیشتر بخوانید: موجهای آبی مشهد ؛ سرزمین سرسره‌های آبی

اگر هم با ماشین شخصی به سرزمین موج‌های آبی می‌روید باید در بزرگراه امام علی وارد خروجی بلوار اندیشه شوید. پس از آن مسیرتان را تا انتهای بلوار و تا رسیدن به سرزمین موج‌های آبی ادامه دهید.


پارک آبی ساحلی آفتاب، اینجا آب درمانی کنید

پارک ساحلی آفتاب در سال ۱۳۹۰ افتتاح شد. یکی از خوبی‌های این پارک این است که در منطقه گردشگری سپاد مشهد قرار دارد. جایی که خیلی از مسافران احتمالا به دلایل مختلف به آن سر می‌زنند. شهربازی سرزمین عجایب، مجتمع تجاری الماس شرق، شهربازی قهرمانان، مجتمع تجاری نوید و… همه در این منطقه قرار گرفته‌اند.

پارک ساحلی آفتاب

منبع عکس گوگل‌مپ، عکاس Geerten Bron

از طرفی این مجموعه به مرکز شهر نزدیک‌تر است و دسترسی‌های بهتری به نقاط دیگر شهر مشهد دارد. پارک ساحلی آفتاب در مقایسه با بقیه پارک های آبی مشهد امکانات درمانی و مراقبتی بیش‌تری دارد و سعی کرده با این امکانات خاص مسافران را به خود جذب کند. برای خیلی‌ها که از شهرهای دیگر به مشهد سفر می‌کنند تجربه استفاده هم‌زمان از انواع این امکانات می‌تواند لذت سفرشان را دو برابر کند.

تفریح در پارک آبی آفتاب

در پارک ساحلی آفتاب یک استخر ۲۵ متری وجود دارد که می‌توانید قبل از تفریحات دیگر در آن شنا کنید. اگر برنامه‌های دیگری داشته‌اید و بعد از آن به پارک آبی آمده‌اید، شنا کردن بهترین راه برای رفع خستگی است.

بیشتر بخوانید: مشهد کجا بریم؟ ۱۰ پیشنهاد جذاب برای کشف مجدد مشهد

در این مجموعه سرسره و تونل پیچ به ارتفاع ۹ متر و ۹۰ متر هم وجود دارد و یک سرسره U شکل که می‌توانید با آن روی یک مسیر سر بخورید و دوباره به جای اول‌تان برگردید.

پارک ساحلی آفتاب چه امکانات دیگری دارد؟

پارک ساحلی آفتاب چند سونای مختلف دارد. مثلا سونای خشک و سونای مهجز به نور درمانی و رایحه درمانی، سونای بخار به همراه نمک دریایی حاوی مواد معدنی چند مدل سونای موجود در این مجموعه هستند. اما سونای ماسه محبوب‌ترین سونای این پارک آبی است. این سونا که خاصیت درمانی هم دارد، حسی شبیه یک ساحل واقعی را به شما می‌دهد.

در این مجموعه حمام اسپوتا با نمک دریایی، حمام ترکی و حمام آفتاب هم وجود دارد. با این امکانات باید برای رفتن به پارک ساحلی آفتاب چند ساعتی را کنار بگذارید. چون موقع دیدن این امکانات متنوع نمی‌توانید همه‌شان را نادیده بگیرید و دل‌تان می‌خواهد حداقل چند تایی را امتحان کنید. مثلا بعد از شنا و حمام آفتاب بد نیست که به باشگاه بدنسازی مجموعه سر بزنید و از دستگاه‌های مختلف آن استفاده کنید.

امکانات دیگر پارک آبی آفتاب

منبع عکس وب سایت aftab Water Park

شاید بتوان گفت پارک آبی آفتاب بیش‌تر مناسب بزرگسالان است. جاهای مختلف آن به شکلی طراحی شده‌اند که بزرگسالان بتوانند از تنوع آن‌ها لذت ببرند و به بهانه‌های مختلف به این پارک آبی بروند. از طرفی اگر بچه کوچکی همراه‌تان است و نمی‌دانید در ساعاتی که به پارک آبی می‌روید چطور از بچه‌تان مراقبت کنید، این خبر خوب را به شما می‌دهیم که پارک ساحلی آفتاب مهدکودک دارد و مربیان می‌توانند از بچه‌های کوچک‌تان مراقبت کنند.

امکانات جانبی ولی جذاب در پارک ساحلی آفتاب

در پارک آبی ساحلی آفتاب چند نوع ماساژ مختلف وجود دارد. در سالن ماساژ ریلکسی می‌توانید درد و خستگی را از تن‌تان دور کنید. در سالن ماساژ ماهی و ماساژ صورت هم می‌توانید به شکل ویژه‌تری ماساژ را تجربه کنید و از فواید آن لذت ببرید.

امکانات جانبی در پارک آبی آفتاب

منبع عکس وب سایت aftab Water Park

بیشتر بخوانید: چالیدره؛ همه چیز درباره منطقه نمونه گردشگری مشهد

از آن‌جایی که احتمالا هر کسی چند ساعتی را در پارک آبی آفتاب می‌گذراند، در پارک آفتاب می‌توانید به کافی‌شاپ، چای‌خانه و رستوران بروید. حتما یک شنای درست و حسابی و یا استفاده از دستگاه‌های سالن ورزشی و استفاده از سرسره‌های این پارک انرژی‌تان را کم می‌کند. پس با یک خوردنی یا نوشیدنی دوباره خودتان را شارژ کنید تا بتوانید از امکانات دیگر این پارک هم استفاده کنید.

اطلاعات پارک آبی آفتاب

در حال حاضر هزینه بلیط پارک آبی آفتاب برای بزرگسالان ۷۵ هزار تومان و برای بچه‌ها ۶۰ هزار تومان است.

آدرس:‌ مشهد، انتهاي بلوار خیام شمالی، ميدان بهارستان، جنب مجتمع تجاری الماس شرق

تلفن: ۰۵۱۳۷۰۳۷

ساعت کاری: ۱۱ صبح تا ۹ شب

چطور به پارک ساحلی آفتاب برویم؟

اگر از در خیابان شیرازی از حرم امام رضا خارج شوید و بعد خودتان را به میدان شهدا برسانید، می‌توانید با استفاده از چند خط اتوبوس مثل خط ۳۹ به پایانه گردشگری بروید.

ایستگاه آخر این اتوبوس دقیقا در کنار پارک آفتاب قرار دارد.

چطور به پارک آبی آفتاب برویم

منبع عکس گوگل‌مپ، عکاس Saeid Azizi


پارک آبی ایرانیان، رقیب بهترین پارک آبی مشهد

پارک آبی ایرانیان را می‌توان رقیب اصلی سرزمین موج‌های خروشان دانست. شاید اصلی‌ترین دلیل آن نزدیکی مکانی این دو پارک آبی نسبت به هم است. البته با وجود این نزدیکی باید دید که آدم‌ها کدام پارک آبی را ترجیح می‌دهند؟

پارک آبی ایرانیان

منبع عکس گوگل‌مپ، عکاس siamak aghtaei

بیشتر بخوانید: پیست اسکی شیرباد ؛ پاتوق اسکی‌بازان مشهد

وقتی پارک آبی ایرانیان در بلوار حجاب مشهد کارش را شروع کرد، روی ویژگی‌هایی مانور می‌داد که از قرار بهتر از سرزمین موج‌های آبی بود. بالاخره در آن روزها پارک آبی ایرانیان جدیدتر بود و شاید تازگی امکانات آن باعث می‌شد که آدم‌ها تصمیم بگیرند به آن سر بزنند. تبلیغات زیاد هم کم‌کم باعث شد که اسم این پارک برای آدم‌ها آشنا باشد و درباره جزئیات امکاناتش از خودشان و دیگران سؤال بپرسند.

از یک پارک آبی چه انتظاراتی دارید؟

دو امکان جذاب در پارک آبی ایرانیان رودخانه خروشان و موج‌سواری است. این دو قابلیت برای خیلی‌ها جذاب بود و بیش‌تر کسانی که به پارک های آبی مشهد رفته‌اند، توقع داشتند که حداقل بتوانند تجربه شنا در رودخانه خروشان را به دست بیاورند.

موج‌سواری تفریح دیگری است که هیجان بیش‌تری دارد و به آدم این حس را می‌دهد که به دریا یا حتی اقیانوس رفته است. این دو امکان در پارک آبی ایرانیان طرفداران زیادی دارد و خیلی‌ها می‌گویند از بین همه تفریحات این پارک ترجیح‌شان موج‌سواری و شنا در رودخانه خروشان است. البته سرسره‌های این پارک هم با وجود این‌که نسبتا کوچک‌تر از سرسره‌های سرزمین موج‌های آبی هستند اما مهیج‌اند و می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

تفریحات پارک آبی مشهد

منبع عکس گوگل‌مپ، عکاس M Ferdowsi

شاید بشود گفت مشکل اصلی پارک آبی ایرانیان این است که سانس‌های خانم‌ها و آقایان در آن در روزهای مختلف هفته تقسیم شده است. یعنی شما نمی‌توانید به شکل خانوادگی در یک روز به این پارک آبی بروید و باید برنامه‌هایتان را به شکلی تنظیم کنید که خانم‌ها در یک روز و آقایان در یک روز دیگر به پارک بروند.

پارک آبی ایرانیان چه امکانات دیگری دارد؟

در پارک آبی ایرانیان یک سالن سینما پنج بعدی هم وجود دارد که هیجانش کم‌تر از رفتن به یک پارک آبی نیست. شما می‌توانید بعد از تفریح در پارک آبی خودتان را به دیدن یک فیلم پنج بعدی دعوت کنید. در کنار این‌ها مجموعه پارک آبی ایرانیان مشهد سالن بدنسازی، سالن زیبایی، رستوران، کافی‌شاپ، فروشگاه لوازم ورزشی و پارکینگ هم دارد تا بتوانید در صورت نیاز از آن‌ها استفاده کنید

بیشتر بخوانید: شکم گردی در بهترین رستوران های مشهد

معمولا وجود رستوران برای همه پارک‌های آبی لازم است. چون استفاده از تفریحات مختلف هر پارک، آدم‌ها را خسته و گرسنه می‌کند. در این شرایط هیچ‌چیزی واجب‌تر و مهم‌تر از وجود یک رستوران با غذاهای خوشمزه و باکیفیت نیست.

اطلاعات پارک آبی ایرانیان

آخرین خبرها نشان می‌دهد که پارک آبی ایرانیان فعلا در حالت نیمه‌ بسته است. امیدواریم که شرایط تغییر کند و این پارک آبی دوباره فعالیتش را به‌طور کامل از سر بگیرد.

آدرس: مشهد، بلوار حجاب، نبش حجاب ۸

ساعت کار: از ساعت ۲ بعدازظهر تا ۹ شب (روزهای زوج مخصوص خانم‌ها و روزهای فرد و جمعه‌ها مخصوص آقایان)

شماره تماس: ۰۵۱۳۶۶۱۳۰۰۴

چطور به پارک آبی ایرانیان برویم؟

اگر قرار باشد از حرم امام رضا به این پارک بروید، می‌توانید در ایستگاه میدان بسیج سوار مترو شوید. بعد از آن باید در ایستگاه پارک ملت پیاده شده و به پایانه آزادی بروید.

قیمت بلیط پارک های آبی مشهد

منبع عکس گوگل‌مپ، عکاس mahdi heydari

در این پایانه اتوبوس خط ۱۶.۱ را سوار شوید و به بلوار حجاب بروید. یادتان باشد که باید در نزدیک‌ترین ایستگاه به حجاب ۸ از اتوبوس پیاده شوید.


سرزمین موج‌ های خروشان، از جدیدترین پارک های آبی مشهد

سرزمین موج‌های خروشان به ادعای خودش بزرگ‌ترین پارک آبی در جهان است که شصت هزار مترمربع مساحت دارد. از بین پارک های آبی مشهد این پارک نسبتا جدیدتر است. احتمالا خیلی از مشهدی‌ها با عبور از ابتدای جاده شاندیز در طول سال‌ها شاهد ساخته شدن این پارک بوده‌اند.

 موج‌های خروشان مشهد

منبع عکس گوگل‌مپ، عکاس Ramin Goodarzi

بیشتر بخوانید: سرگرمی‌های پارک آبی موج های خروشان مشهد

این پارک آبی دو فضای جداگانه برای خانم‌ها و آقایان دارد و با داشتن پارکینگ بزرگ اختصاصی مشکل جای پارک را هم حل کرده است.

امکانات در سرزمین موج های خروشان چطور است؟

سرزمین موج‌های خروشان یک رودخانه خروشان دارد که در بخش آقایان ۱۶۰۰ متر و در بخش خانم‌ها ۹۵۰ متر است. در این رودخانه تیوپ‌های مخصوص قرار گرفته تا شنا کردن برایتان آسانتر باشد.

امکانات پارک های آبی مشهد

منبع عکس گوگل‌مپ، عکاس حسین حبیبی

در این مجموعه حدود ۶۳ سرسره وجود دارد و یکی از این سرسره‌ها طولانی‌ترین سرسره سرعتی در خاورمیانه است که شما می‌توانید به صورت چهار نفره از آن استفاده کنید. تعدادی از تفریحات این پارک مثل استخر شنا، سرسره، الاکلنگ و تفنگ‌های آب‌پاش هم به‌طور خاص برای بچه‌ها طراحی شده‌اند.

اطلاعات سرزمین موج‌های خروشان

آدرس: مشهد، ابتدای جاده شاندیز، سرزمین موجهای خروشان

ساعت کار: ۹ صبح تا ۱۱ شب

تلفن تماس: ۰۵۱۳۵۱۴۴۰۰۰


نکاتی که باید قبل از رفتن به بهترین پارک های آبی مشهد بدانیم

مهم‌ترین نکته‌ای که باید رعایت کنید این است که اگر بیماری پوستی و یا بیماری قابل انتقال دیگری دارید بیخیال رفتن به پارک آبی شوید. چون در یک فضای عمومی آدم‌ها نسبت به هم مسئول هستند و نباید به خاطر خوشی خودتان باعث به خطر افتادن سلامتی دیگران شوید.

شما باید در ورودی پارک های آبی مشهد گوشی همراه‌تان را به مسئولان مربوطه تحویل بدهید. بردن تلفن همراه به خصوص انواع گوشی‌های دوربین‌دار به محوطه پارک آبی ممنوع است. پس این نکته مهم را رعایت کنید و با در نظر گرفتن امنیت دیگران گوشی‌تان را به مسئولان تحویل بدهید.

منبع: گوگل‌مپ عکاس:Naeini18

نکاتی که باید قبل از رفتن به پارک های آبی بدانیم

منبع عکس گوگل‌مپ، عکاس Naeini18

بیشتر بخوانید: در کارتینگ مشهد اوج هیجان را تجربه کنید

بهتر است اشیای قیمتی و طلا و جواهرات را با خودتان به پارک های آبی نبرید. به خاطر بزرگ بودن پارک های آبی امکان جست‌وجو برای اشیای گمشده وجود ندارد. به خصوص اگر این اشیا در کانال‌های آبی افتاده باشند.

با خودتان خوراکی نبرید. چون در داخل پارک های آبی مشهد رستوران و اغذیه فروشی وجود دارد و می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

استفاده از بعضی از امکانات خاص در پارک‌های آبی رده‌سنی خاصی دارند. پس باید قبل از خرید بلیط هر کدام از بازی‌ها به رده سنی آن‌ها توجه کنید.


شما به ما بگویید که به کدام یک از پارک های آبی مشهد رفته‌اید؟ کدام تفریح و بازی در پارک آبی برایتان جذاب‌تر است؟‌ آیا از تفریحات و تجهیزات راضی بودید؟ نظرات و تجربیات ارزشمند شما راهنمای خوبی برای ما و خوانندگان پینورست خواهد بود.


سوالات متداول

بهترین پارک های آبی مشهد کدامند؟

سرزمین موج‌های آبی، پارک ساحلی آفتاب، سرزمین موج‌های خروشان از بهترین پارک های آبی مشهد هستند.

بزرگترین پارک آبی مشهد کدام است؟

سرزمین موج های خروشان بزرگ‌ترین پارک آبی مشهد است که مساحت آن شصت هزار مترمربع است.

بلیط پارک های آبی مشهد در چه محدوده قیمت است؟

بلیط پارک‌های آبی از ۷۰ هزارتومان تا ۲۰۰ هزار تومان است.

خیال‌باف و قصه‌پرداز

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی