هفت حوض مشهد ؛ سفر به دل کوهستان

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
1نظر
هفت حوض مشهد ؛ سفر به دل کوهستان

پیش از این در پینورست بسیاری از جاذبه‌های شهر مشهد را معرفی و درباره آنها نوشته‌ایم. دیدنی‌ّهایی متنوع و بسیاری که برخی از آنها کمتر برای مرم شناخته شده بودند. امروز هم سراغ یکی دیگر از این جاذبه‌های گردشگری کمتر شناخته شده، پارک طبیعی هفت حوض مشهد خواهیم رفت. این پارک در منطقه دیدنی و مشهور وکیل آباد، یکی از مناطق خوش آب‌و‌هوا و محبوب مردم مشهد قرار دارد. در نظر بسیاری از ساکنین این شهر و مسافران هفت حوض را حتی می‌توان زیبا‌ترین جاذبه‌ی طبیعی در مشهد به‌حساب آورد. خصوصاْ زمانی که از شلوغی و صدای شهر خسته هستید این پارک انتخاب خوبی برای شما محسوب می‌شود. در آنجا سکوتی همراه با آرامش کافی را خواهید یافت.

در ضمن فراموش نکنید اگر قصد سفر کردن به شهر زیبا و پر از ییلاق مشهد را دارید، می‌توانید این بار اجاره آنلاین اقامتگاه را امتحان کنید و با خیال راحت مشهد را در خانه دوم خودتان بگردید.


پارک طبیعی هفت حوض  چطور جایی است؟

هفت حوض مشهد

در بین کوه‌‌های خلج و رودخانه‌ همیشه جاریِ طُرق، حوضچه‌هایی مشهور به هفت حوض شکل گرفته‌اند که آب در آنها تقریباْ برای بیش از هزار سال جریان دارد. حوضچه‌هایی که هنگام مساعد بودن هوا محل خوبی برای آب‌تنی و شنا نیز هستند.

در به‌وجود آمدن این پدیده تقریباْ هیچ دخالت انسانی صورت نگرفته و با سابقه انسان‌ّها در طول یک قرن اخیر باید امیدوار بود که این پدیده‌ها توسط بشر نابود نشوند. پارک هفت حوض مشهد به‌علت جریانِ همیشگی آب در طول سال‌های طولانی و ریختن آن از رودخانه به یک حوضچه و از آن به دیگر حوضچه‌‌هایی از سنگ آهک شکل گرفت و از همین رو این ناحیه به‌عنوان پارک طبیعی شناخته شده است.

تمامی حوضچه‌های این پارک در یک راستا قرار می‌گیرند و مساحتی نزدیک به ۱۷۰۰ را شکل داده‌اند. جاری شدن آب در فصل باران‌های اسیدی در بستر یکی از شاخه‌های رودخانه طرق که به سمت رشته کوه‌های بینالود جاری است از دلایل دیگر شکل‌گیری این جاذبه‌ی طبیعی محسوب می‌شود.

در طول سالیان بسیار این فرسایش سنگ‌ها حتی تا حدی پیش رفته که وسعت برخی از حوضچه‌ها عملاْ به اندازه یک استخر کوچک شده و یکی از زیباترین و شگفت‌انگیزترین جاذبه‌های گردشگری در این منطقه و ایران را پدید آورده است. اگر پیش از این به تنگه‌ی واشی رفته باشید شباهت‌هایی بین هفت حوض و آنجا خواهید یافت.

در مسیر

بیشتر بخوانید: مشهد کجا بریم؟ ۱۰ پیشنهاد جذاب برای کشف مجدد مشهد

در این پدیده طبیعی چیزی شبیه به یک مَثل قدیمی را مشاهده می‌کنیم. قطره‌های آبی که با صبر و در طول سالیان حتی دل سنگ را هم نرم و در آن نفوذ می‌کنند. اگر از این هفت حوض عبور کنید به تک‌ حوض‌های بزرگ و زیبایی خواهید رسید که مسافران کمتری به آنجا می‌روند و از همین رو سکوت و آرامش بسیاری در آنجا برقرار است.

وسعت پارک طبیعی هفت حوض به ۵۷۰ هکتار می‌رسد. در طول فصل بهار نیز این منطقه مملو از گل‌های شقایق می‌شود.


پارک هفت حوض مشهد چه بخش‌هایی دارد؟

هفت حوض

هنگام سفر و دیدار از پارک هفت حوض، همراه با لذت بردن از سکوت و آرامش آنجا فعالیت‌های مختلف دیگری نیز می‌توان انجام داد. با همراه داشتن وسایل لازم و ایمنی که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت فرصتی دارید تا تمام این منطقه وسیع را زیر پا بگذارید و به گشت‌و‌گذار در پارک هفت حوض و رودخانه‌هایش بپردازید.

اگر اهل عکاسی هستید حتما یک دوربین همراه خود داشته باشید چون مسلماْ با دیدن جذابیت‌های پارک اگر از آنجا عکس نگرفته باشید هنگام بازگشت به خانه حسرت ثبت نکردن آن تصاویر را خواهید خورد.

در منطقه‌ی هفت حوض دیدار از تنوره و کتیبه‌ی خلج را هم پیشنهاد می‌کنیم ولی به شرطی که کوهنورد باشید.

آنها که اهل سنگ‌نوردی و کوه‌نوردی هستند در پارک هفت حوض می‌توانند به بالای صخره‌ّها صعود کنند. زمانی که به بالای آن صخره‌ها برسید چشم‌انداز و منظره‌های زیبای سراسر پارک مقابل شما قرار دارد. اگر قبلا به این ورزش نپرداخته‌اید صخره‌نوردی در هفت حوض می‌تواند برای شما خطرناک باشد.

در حوالیِ پارک هفت حوض کوه‌های خلج قرار دارند که مکان بسیار مناسبی برای علاقه‌مندان به ورزش کوهنوردی است.

هفت حوض مشهد

خوشبختانه شهرداری مشهد در حال گسترش و توسعه پارک هفت حوض و نواحی اطراف آن است و در آینده‌‌ی نزدیک احتمالا تفریحات و سرگرمی‌های مختلف و متنوع دیگری مثل پروژه‌ی پارک سافاری به این محل اضافه خواهد شد.

بخش‌های جذاب دیگری نیز در این پارک وجود دارد که مسلما نظر شما را به خود جلب خواهد کرد. برای مثال صخره‌ای تاریک که از دور بسیار ترسناک به‌نظر می‌رسد و به‌همین دلیل به سنگ سیاه مشهور شده است. این سنگ پیش از رسیدن به پارک و در ابتدای خیابان سیدی قرار دارد.

در سفر به پارک طبیعی هفت حوض به منطقه حفاظت شده‌ بینالود هم سری بزنید. اگر به تماشای پوشش‌های گیاهی و حیوانات مختلف علاقه دارید منطقه‌ی بینالود برای شما جذاب و گیرا خواهد بود. در خاطر داشته باشید که در پارک طبیعی هفت حوض به‌علت طبیعت سر‌سخت و پستی و بلندی‌های آن امکانات رفاهی مثل رستوران، استراحت‌گاه و پارکینگ وجود ندارد. برای رسیدن به این امکانات جاده‌ای دو کیلومتری را باید طی کنید.


نکات مهم برای سفر به هفت حوض مشهد

هفت حوض مشهد

پارک طبیعی هفت حوض مشهد در منطقه‌ای کوهستانی قرار گرفته و به‌همین دلیل شش ماه اول سال زمان مناسب‌تری برای سفر به این منطقه است.

برخی اوایل پاییز زمانی که هوا هنوز خیلی رو به سرما ندارد را بهترین زمان برای رفتن به پارک هفت حوض می‌دانند. در آن زمان سکوت و آرامش بسیار زیادی به‌علت عدم حضور مسافران در آن منطقه حاکم می‌شود. زمستان‌های پارک هفت حوض با وجود افت دما عملا سفر به آنجا را نا‌ممکن می‌کند.

به پارک هفت حوض تنها نیز سفر نکنید. خلوتی این منطقه و قرار داشتن در نطقه‌ای دور از دسترس حضور یک همراه را الزامی می‌کند.

هنگام گردش در منطقه‌ی هفت حوض ترجیحاْ پیش از غروب آفتاب به‌سمت ماشین‌های خود باز‌گردید. تاریکی مطلق و چاله‌های کوچک و بزرگ پیاده‌روی در شب را کمی خطرناک می‌کند.

بیشتر بخوانید: سینماهای مشهد ؛ معرفی ۹ سینمای مهم و خاطره‌انگیز

در زمان سفر به پارک طبیعی هفت حوض چندین وسیله ضروی را حتما همراه خود داشته باشید. کفش‌های نیم ساق و مخصوص پیاده‌روی که قبلا در پینورست به معرفی انواع آنها پرداختیم راهنمای خوبی است. همراه داشتن وسایل کمک‌های اولیه و بطری آب و مقداری خوراکی به علت در دسترس نبودن مغازه یا رستوران در نزدیکی هفت حوض، گوشی همراه، عصای مخصوص پیاده‌روی و لباس راحت از ضروریات دیگر در سفر شما هستند.


مسیر دسترسی به پارک هفت حوض مشهد

برای رسیدن به پارک طبیعی هفت حوض از داخل شهر مشهد در ابتدا وارد یکی از بزرگراه‌های کلانتری و غدیر شوید. در تقاطع این دو بزرگراه تابلوی راهنمای خروجی جاده خلج قرار دارد. پس از ورود به این خروجی مسیر خود راه ادامه می‌دهید تا به دو راهی برسید. وارد خروجی سمت چپ شده، به‌مسیر خود تا رسیدن به هفت حوض ادامه دهید. از نقطه‌ای دیگر امکان جلو رفتن با ماشین وجود ندارد. پس از پارک خودرو با تقریبا ۲ کیلومتر پیاده‌روی حوضچه‌ّهای هفت حوض پیش روی شما هستند.

با خواندن این مطلب اگر ترغیب شدید بروید مشهد، شاید بدتان نیاید یک مقداری سفرتان را طولانی‌تر کنید تا با آرامش خاطر بیشتری بتوانید ییلاق‌های مختلف مشهد را بگردید. اطراف مشهد به خصوص هوای بی‌نظیری دارد که جان می‌دهد برای اجاره ماهانه ویلا استخردار. حتی اگر ساکن خود مشهد هستید هم این اقامتگاه‌های بی‌نظیر را از دست ندهید.


جاذبه‌های همین نزدیکی

کلات نادر

در حوالی پارک طبیعی هفت حوض مشهد جاذبه‌های گردشگری دیگر نیز وجود دارند. کوه‌های خلج و صعود به قله‌ی آن می‌تواند فعالیت مفرح و لذت‌بخشی به‌خصوص در هوای کوهستانی فصل بهار برای شما باشد. در همان نزدیکی گردنه‌ی زیبای خلج و قله‌ی دیگری به‌نام چینگ کلاغ از دیگر جاذبه‌های گردشگری این منطقه به‌حساب می‌آیند.

در بوستان طبیعی هفت حوض که تقریبا بیش از یک هزاره از تشکیل آن می‌گذرد می‌توان لحظات خوشی را همراه با خانواده و دوستان تجربه کرد. برخی مسافران پیشنهاد کرده‌اند که به‌علت پستی و بلندی‌ و طبیعت ‌سرسخت، سفر به این منطقه‌ برای کودکان و افراد مسن مناسب نیست.

بیشتر بخوانید: ۸ تا از متفاوت‌ترین سوغاتی های مشهد!

در نهایت باید اطمینان می‌توان گفت حداقل یک‌بار سفر به منطقه‌ی هفت حوض مشهد را در برنامه‌های ایرانگردی خود قرار دهید. این محل هنوز چندان شناخته شده نیست و زیبایی و بکر بودن خود را همچنان دارد. امید که اوقات خوشی را در پارک هفت حوض تجربه کنید. باد‌های شرقی کوهستان‌های سرزمین خراسان همیشه شما باز به سمت خود می‌خواند.


شما تا به حال به هفت حوض مشهد سفر کرده‌اید؟ به دیگر ییلاق‌ها و ارتفاعات اطراف مشهد چطور؟ مسیر هفت حوض مشهد تا بینالود را از نزدیک دیده‌اید؟ به نظر شما در همان اطراف این پدیده‌ طبیعی جالب و متفاوت چه دیدنی‌های دیگری وجود دارد که ارزش دارد مسافرهای هفت حوض به آن‌ها هم سر بزنند؟ به عنوان مسافر قبلی این منطقه شما چه پیشنهادها و توصیه‌هایی برای مسافران جدید دارید؟

اگر هم هنوز به این منطقه سفر نکرده‌اید، فراموش نکنید که حتما بعد از سفر برای ما در مورد ماجراهایی که از سر گذراندید در بخش نظرات همین مطلب بنویسید.

آرش
آرش روحی
بقیه‌ نوشته‌ها

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی