استخر لاهیجان ؛ اینجا سنترال پارک شمال ایران است

    voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
استخر لاهیجان ؛ اینجا سنترال پارک شمال ایران است

وجود چشم‌اندازهای زیبای طبیعی در وسط شهرهای امروزی چیزی نیست که به آن عادت داشته باشیم. به همین خاطر لاهیجان که هم کوه و هم دریاچه در مرکزش دارد خیلی‌ها را به سمت خودش جذب می‌کند. طوری که نه فقط مسافرها و توریست‌ها بلکه بسیاری از مرد شهرهای اطراف هم برای تفریح در آخر هفته‌ها عازم لاهیجان می‌شوند و بعید است که سری به استخر لاهیجان نزنند.

استخر لاهیجان را یک چیزی شبیه سنترال پارک نیویورک در نظر بگیرید. همانقدر جالب و مناسب برای قدم‌زدن. تصورش را بکنید در وسط یک شهر مدرن استخری با مساحت قابل توجهی وجود دارد که می‌توانید دور آن قدم بزنید یا بر روی نیمکن‌ها بنشینید و به آب و پرندگان شناور بر سطح آن چشم بدوزید. چی بهتر از این؟ برای این که استخر لاهیجان را بهتر بشناسید با پینورست همراه شوید.


تاریخچه استخر لاهیجان

به نظر می‌رسد استخر لاهیجان در ابتدا یک دریاچه یا به قول گیلانی‌ها سل طبیعی بوده است. برخی ساخت استخر به شکل فعلی را به شاه عباس صفوی نسبت می‌دهند. بنابراین تاریخ این استخر حداقل به دوران صفویه بر می‌گردد. در کتاب‌های تاریخی نوشته‌اند که شاه عباس کاخی هم در کنار دریاچه لاهیجان ساخته بود و برای تفریح در نظر گرفته بود.


سبک زندگی لاهیجانی‌ها یا مساله‌ای نیست که با چند دور استخر زدن حل نشود!

استخر لاهیجان

شما اگر استخر بزرگی در نزدیکی خانه و وسط شهر محل زندگی‌تان باشد چقدر از آن استفاده می‌کنید؟ لاهیجانی‌ها و مردم شهرهای نزدیک لاهیجان که زندگی‌شان با این استخر پیوند خورده است. برای تفریح در روزهای تعطیل استخر و شیطان کوه دو مقصد اصلی و محبوب مردم هستند. خیلی وقت‌ها هم به خاطر نزدیکی استخر و کوه هر دو جا در برنامه قرار می‌گیرند.

اما محل تفریح تنها نقشی نیست که استخر لاهیجان بر عهده دارد. خیلی‌ها هم پیاده‌روی دور استخر را در برنامه روزانه خود قرار داده‌اند. در کنار هوای مطبوع دریاچه و کمی دور از خیابان و ماشین‌ها محل ایده‌آلی برای قدم زدن است؛ اینطور نیست؟

لاهیجانی‌ها هم مثل باقی مردم گیلان بیشتر آدم‌های اهل تفریح و همچنین طبیعت دوستی هستند. البته دور دور و تفریحات اینچنینی هم در لاهیجان جریان دارد. یکی از مکان‌های دور دور در لاهیجان خیابان معروف شیشه‌گران است. اما شکل دیگری از دور دور در لاهیجان رواج دارد که بسیار متفاوت است. اولین و اصلی ترین تفاوتش در این است که با ماشین انجام نمی‌شود! بله دور دور پیاده در دور استخر دور دور منحصر به فرد لاهیجانی‌هاست.

بیشتر بخوانید: زیباترین میدان های گیلان ؛ مجسمه آناهیتا و جام طلا در سرزمین باران

استخر لاهیجان شکلش ترکیبی از بیضی و ذوزنقه است. اصطلاحی در بین لاهیجانی وجود دارد که می‌گویند برویم دور استخر راه برویم. مسیر پیاده‌روی‌ای در کنار استخر طراحی شده و وجود دارد که به آن دور استخر می‌گویند. اما یکی دیگر از استفاده‌هایی که از دور استخر می‌شود فکر کردن در این مسیر و یا حتی گفتگو و بعضا نصیحت کردن است.هر باری که به استخر بروید حتما کسانی را می‌بینید که در فکر فرو رفته‌اند و دارند قدم می‌زنند و همچنین دیگرانی که دو یا چند نفره مشغول بحث و گفتگو هستند و البته بزرگترهایی که دارند بچه‌ها را نصیحت می‌کنند. خلاصه باوری در منطقه وجود دارد که کمتر مشکلی در دنیا هست که با دور استخر راه رفتن حل نشود. حالا چه با فکر کردن، چه با گفتگو و نصیحت.


تفریحات و جاذبه‌های دور استخر لاهیجان

استخر لاهیجان

کمی قبلتر نوشتیم که استخر لاهیجان نه فقط برای مردن این شهر بلکه برای اهالی شهرهای اطراف هم یک محل تفریح مهم به حساب می‌آید. اما چه تفریحاتی می‌شود در استخر و اطراف آن انجام داد؟

خب حتما اولین و اصلی‌ترین تفریح در کنار استخر همان قدم زدن یا یک یا چند دور، دور استخر راه رفتن است. مخصوصا در یک روز بهاری یا پاییزی راه رفتن کنار این دریاچه هنگام غروب جلوه فراوانی دارد. دو استخر معمولا شلوغ است و اگر به پرسه زدن در میان دیگران علاقمند باشید تجربه خوبی کسب خواهید کرد. البته علاقمندان بخ خلوتی هم خوب است بدانند که صبح زود آن حوالی بسیار خلوت است و می‌توانند در آرامش دور استخر بچرخند.

اما در اطراف استخر تجهیزات ورزشی معمول در پارک‌ها و فضای سبز هم نصب شده‌اند. تجربه ورزش کردن در کنار استخر و رو به آب در هنگام طلوع یا غروب خورشید می‌تواند بسیار تماشایی و خاطره انگیز باشد. به قول معروف هم فال است و هم تماشا. پس اگر اهل ورزش صبحگاهی، عصرگاهی یا هر زمان دیگری از شبانه‌روز هستید و به لاهیجان سفر کرده‌اید از تجهیزات ورزشی دور استخر غافل نمانید. ورزش هم باعث سلامتی می‌شود و هم شور نشاط ایجاد می‌کند که می‌تواند کیفیت سفر ما را بالا ببرد.

استخر

حدودا ۱۲ سال پیش بود که اولین دوره جشنواره سراسری تئاتر خیابانی شهروند در لاهیجان برگزار شد. به همین منظور قسمتی در دور استخر طراحی شد و به این کار اختصاص پیدا کرد. این جشنواره در آخر مرداد ماه برگزار می‌شود و متاسفانه به خاطر کرونا دو دوره اخیر آن لغو شده است. اما در آینده اگر آخرای مرداد در لاهیجان به سر می‌برید جشنواره سراسری تئاتر خیابانی شهروند را فراموش نکنید. البته اگر اهل تئاتر و تفریحات فرهنگی این چنینی هستید. اگر نه هم یکبار امتحان کنید. تئاتر خیابانی نه به تهیه بلیط نیازی دارد و نه معمولا وقت چندانی می‌گیرد. کمی در کنار استخر بایستید و اجراها را تماشا کنید و اگر خوشتان نیامد به  راحتی به مسیرتان ادامه دهید.

درسال‌هیا قبل امکان قایق پدالی سواری در استخر لاهیجان هم فراهم بود که متاسفانه به دلیل کاهش سطح آب دیگر اتفاق نمی‌افتد.

برای گرفتن عکس‌های یادگاری و غیر یادگاری حتی استخر لاهیجان جای مناسبی است. حتما در اطراف‌تان کسانی را سراغ دارید که سفر خوشگذرانی جز با گرفتن عکس و ثبت خاطرات برای‌شان معنی پیدا نمی‌کند. آن‌هایی که در طول سفرها ممکن است کمی باعث کلافگی ما هم بشوند اما بعدها مدیون‌شان خواهیم شد که بسیاری از لحظات خوش را ثبت کرده‌اند. این دسته از عزیزان ما از فرصت فراهم شده در دور استخر لاهیجان خیلی خوشحال خواهند شد و البته استفاده خواهند کرد.

اما همانطور که می‌دانید گیلان بهشت علاقمندان به خوشمزه‌جات و شکم‌گردی است. از غذاهای متنوع و محبوب گیلانی که خودش یک مثنوی هفتاد من می‌شود تا کلوچه، ترشی، لواشک و خیلی چیزهای دیگر. لاهیجان به خصوص در حوالی استخرش مجموعه‌ای از بهترین‌ها در زمینه خوراکی‌ها گردآوری کرده است که در ادامه به معرفی برخی از آنان می‌پردازیم.

استخر لاهیجان

رستوران زیبا یکی از معروف‌ترین رستوران‌های لاهیجان و حتی استان گیلان است که درست روبروی استخر قرار دارد. این رستوران قدیمی و محبوب که غذاهای ایرانی عرضه می‌کند و به خصوص کباب ترش بسیار خوشمزه و معروفی دارد بیشتر از هر چیز با پیش غذای خاصش شناخته می‌شود. پیش غذایی که به معنای واقعی کلمه نظیر ندارد و یادگار دوران گذشته است. قبلا از اینکه به این پیش غذا بپردازیم لازم است تاکید کنیم که لطفا زود قضاوت نکنید. پیش غذای رستوران زیبا که درباره‌اش نوشتیم کله پاچه است! البته در واقع پاچه که به عنوان یک جور سوپ برای پیش غذا در این رستوران عرضه می‌شود. شاید دارید به این فکر می‌کنید که چطور کله‌پاچه که غذایی سنگین محسوب می‌شود را به عنوان پیش غذا بخوریم؟ در نظر داشته باشید که اولا پاچه برای شما می‌آورند که جز قسمت‌های چرب کله‌پاچه نیست و بعد هم اینکه خب مثلا یک عدد پاچه جای دوری نمی‌رود و حجم چندانی را اشغال نمی‌کند. اگر اهل کله پاچه هستید امتحان کنید؛ پشیمان نمی‌شوید.

دیگر رستوران خوب لاهیجان در کنار استخر رستوران وحید است که مثل رستوران زیبا غذاهای ایرانی سرو می‌کند. رستوران وحید هم بیشتر با کباب‌ها و غذاهای گیلانیش شناخته می‌شود و البته اینکه قیمت مناسبی هم دارد. پس گزینه دیگر در کنار استخر لاهیجان رستوران وحید است که پس از پیاده‌روی دور استخر می‌توانید برای صرف غذا به آنجا بروید و نوش جان کنید.

رستوران ملک نبش گلستان 1 هم رستوران سنتی دیگری است که در نزدیکی استخر قرار دارد و خود لاهیجانی‌ها برای غذا خوردن زیاد به آنجا می‌روند.

بیشتر بخوانید: رستوران‌های معروف رشت ؛ لذت طعم کباب ترش و دوش‌کباب در گیلان

رستوران سنتی مهتاب هم یکی از معروف‌ترین رستوران‌های لاهیجان و گیلان به شمار می‌رود و در دور استخر واقع شده است. این رستوران منوی بسیار متنوعی دارد و غذاهایی لذیذ  و محیطی جذاب و البته قیمت غذاهایش کمی از جاهای دیگه بالاتر است که خب خیلی‌ها معتقدند ارزشش را دارد.

اما پس دوستداران فست فود چی؟  مژده به این عزیزان که در لاهیجان و همان حوالی استخر چند فست فود خوب هم وجود دارد که به آن خواهیم پرداخت.

یکی از محبوب‌ترین فست فودهای گیلان پیتزا پیتزا است که به سادگی نمی‌شود از نامش گذشت. پیتزا پیتزا که از پیتزا فروشی‌‌های قدیمی هم محسوب می‌شود سال‌هاست که با کیفیت بالای خود اهالی شهر و استان و مسافران را راضی نگه داشته است. همچین موفقیتی قطعا تصادفی نیست و در نتیجه کیفیت بالای این فست فود به دست آمده است.

لاهیجان

ساختمانی با نمای معماری ژاپنی در کنار استخر خودنمایی می‌کند که از قضا محل یکی از فست فودهای محبوب لاهیجان است خانه کنتاکی نبش گلستان هفتم و مشرف به استخر قرار دارد و برای کنتاکی خوردن در گیلان سخت بتوانید جایی بهتر از آن پیدا کنید.

دیگر فست فود خوب آن حوالی  فست فود آفتاب است. این فست فود هم برای اهالی شرق گیلان نیازی به معرفی ندارد و سالهاست حتی از شهرهای اطراف بسیاری را برای خوردن غذای فست فودی به سمت خودش می‌کشاند.

برای خرید کردن در حوالی استخر لاهیجان هم گزینه‌های بسیاری پیش روی شما هست. بسیاری از نمایندگی‌ها و مراکز خرید لاهیجان در همان راسته قرار دارند. از خیابان مشهور شیشه‌گران که بالای استخر واقع شده است و بهترین بوتیک‌های شهر در آنجا هستند. تا مرکز خرید نادری روبروی استخر. پیشنهاد ویژه ما به شما این است که حتما از کافی‌شاپ مرکز خرید نادری در طبقه آخر ساختمان هم دیدن کنید و چای و قهوه یا هر نوشیدنی یا خوراکی دیگری که دوست دارید نوش جان کنید. نکته ویژه این کافی شاپ مشرف بودن آن به استخر است. نمایی گسترده و از زاویه بالا از استخر که به راحتی در جاهای دیگه به دست نمی‌آید.


دسترسی به استخر لاهیجان

استخر لاهیجان

استخر لاهیجان تقریبا درست در مرکز این شهر قرار دارد. شما اگر با ماشین‌های سواری چه از غرب لاهیجان و چه از شرقش به این شهر بروید درست کنار استخر پیاده خواهید شد. پیدا کردن استخر در لاهیجان کار سختی نیست و در واقع پیدا نکردنش تقریبا غیر ممکن است. از هر سمت شهر که به سمت شیطان کوه بورید بالاخره به استخر خواهید رسید. از هر کسی هم که بپرسید راهنمایی‌تان خواهد کرد.


جاهای دیدنی نزدیک استخر که حتما باید به آن‌ها سر بزنید

شیطان کوه

برای اولین جاذبه نزدیک استخر حتما باید به شیطان کوه اشاره کنیم. کوهی که در مرکز شهر قرار داشته باشد هم از آن چیزهایی نیست که در هر شهری ببینیم. این کوه زیبا که در آن مسیرهایی برای پیاده روی به صورت پله و غیره هم قرار دارد یکی از نمادهای اصلی شهر لاهیجان است. آبشاری مصنوعی هم از کوه می‌ریزد که کمتر گیلانی‌ای را می‌توانید پیدا کنید که عکسی پای آن نداشته باشد. تفریحاتیی که با فعالیت‌های بدنی و ورزشی گره خورده باشند برای خیلی‌های ایده آل هستند. مخصوصا وقتی لازم نباشد از محیط شهر فاصله بگیرید. با بالا رفتن از شیطان کوه به چشم‌انداز جالبی از شهر لاهیجان و به ویژه استخر دست پیدا خواهید کرد.چشم اندازی خیره کننده که به خصوص در شب‌ها با چراغانی شهر و محیط استخر دیدنی‌تر هم می‌شود. جایی که در آن می‌توانید عکس‌های زیبایی بگیرید و خاطرات‌ سفرتان را ثبت کنید.

بام سبز دیگر جاذبه لاهیجان در نزدیکی استخر است که باید به آن اشاره کنیم. بام سبز در واقع سمت دیگر شیطانکوه می‌شود و از شیطان کوه به آن راه دارد. بام سبز بلندی ماشین‌رویی است که به مرتفع ترین نقطه شهر لاهیجان دسترسی دارد. تفاوت اصلی بام سبز با بام‌های دیگر شهرها مانند تهران در محیط سرسبز آن است که آب و هوای کوهستانی‌اش را مطبوع‌تر نیز می‌کند. بر بالای بام سبز که بایستد تا چشم کار می‌کند زیر پایتان درخت و باغ چایی است. اینجا یکی از مکان‌های اصلی اهالی شهر برای پیک و نیک و تفریح در طبیعت است. کافه و رستوران‌هایی هم در بام سبز قرار دارند که می‌توانید در آن‌ها خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های خوشمزه نوش جان کنید.

بیشتر بخوانید: بندر انزلی در یک صبح تا شب؛ از بازار ماهی فروشان تا تالاب انزلی

برای دیدن چشم‌اندازهای طبیعی زیبا از بهترین زاویه ممکن و تجربه حسی شبیه به پرواز چه چیزی بهتر از تله کابین. بله لاهیجان تله کابین هم دارد که به تله کابین احرار(نام شرکت مجری پروژه)  مشهور است. این تله‌کابین از قضا در بام سبز و مجاورت استخر لاهیجان قرار دارد. ایستگاه اول تله‌کابین در بام سبز است و ایستگاه بعد در قله کوهی به اسم تاج خروس. از تله کابین لاهیجان به عنوان مدرن ترین و مجهزترین تله کابین کشور نام برده می‌شود و از بابت مسائل ایمنی جای هیچ نگرانی نیست. در ایستگاه اول تله کابین غرفه خرید صنایع دستی و خوراکی‌های سنتی لاهیجان قرار دارد که می‌وانید از آنجا خرید کنید.ایستگاه دم هم کافی شاپ دارد که بدون محدودیت زمانی می‌توانید در آنجا بنشینید و از طبیعت لذت ببرید و سفارش بدهید.

در کنار تله‌کابین لاهیجان شهربازی سرپوشیده برای کودکان طراحی شده است که بتوانند کیف کودکی کنند و انرژی خودشان را تخلیه کنند. همچنین یکی از بزرگترین چرخ و فلک‌های کشور هم در کنار تله کابین لاهیجان قرار دارد. اگر این ارتفاع برای شما به اندازه کافی بلند نیست می‌توانید سوار چرخ و فلک بشوید و بالاتر بروید. مسیر تله‌کابین لاهیجان 20 دقیقه است و کل شهر با باغ‌های چای و مرکبات و کوه‌های سبزش زیر پای شما قرار می‌گیرند.


شما تا به حال موفق شده‌اید از شهر لاهیجان دیدار کنید؟ از آکواریوم زیبای این شهر دیدن کرده‌اید؟ از استخر آن چطور؟ اگر تنها چیزی که جلوی سفر شما را گرفته، پیدا نکردن اقامتگاه مناسب است، وب سایت و اپلیکیشن اجاره ویلا پینورست را برای پیدا کردن اقامتگاه دلخواه خودتان امتحان کنید. بعد از سفر هم برای ما در مورد حال و هوای این استخر جالب بنویسید.

اگر هم اهل لاهیجان هستید به نظرتان اطلاعات تکمیلی خاصی هست که در این مطلب جا افتاده؟ حتما برای ما نظرتان را بگذارید و به کامل شدن مطلب ما کمک کنید.

همایون حاجی‌خانی
همایون حاجی خانی

من دانشگاه سوره ادبیات نمایشی خوندم. تخصصم ساختن فیلم کوتاهه و تا حالا ۴ فیلم کوتاه ساختم و توی پروژه‌های فیلم‌سازی و مستندسازی زیادی هم در نقش‌های مختلفی حضور داشتم.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی