سوغاتی‌های شهر اصفهان نصف جهان

    voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars voted 4 stars
0نظر
سوغاتی‌های شهر اصفهان نصف جهان

همیشه و هر کجا که صحبت از ساختمان‌های تاریخی و معماری بی‌نظیر پیش می‌آید، اصفهان اولین جایی‌ست که به آن فکر می‌کنیم. راجع به مکان‌های تاریخی و آثار قدیمی و باشکوه اصفهان زیاد شنیده‌ایم یا از نزدیک آن‌ها را دیده‌ایم، اما با بردن نام اصفهان سوغات شیرین و خوشمزه اصفهان و صنایع دستی آن هم مثل یک جرقه در ذهن ما روشن می‌شود. 

سوغاتی مثل تنقلاتی مقوی و شیرین که سفر به اصفهان را به یادماندنی‌تر می‌کند و صنایع دستی که الگوی قدیمی و زیبای خودشان را در این ‌همه سال حفظ کرده‌اند.

 


سوغات خوشمزه اصفهان

گز؛ محبوب‌ترین سوغات اصفهان

گز از قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین سوغات اصفهان است و قدمت آن به ۴۵۰ سال پیش و زمان حکومت صفویان برمی‌گردد.

گفته شده که شاهان صفوی گز‌ها را به عنوان هدیه به پادشاهان کشور‌های دیگر پیشکش می‌کردند. مواد اصلی تهیه گز از ماده ای شیره مانند به دست می‌آید که بر روی درختچه‌هایی وجود دارند به این درختچه‌ها گز و به شهد آنها انگبین می‌گویند اما به دست آوردن آن سخت است و حالا اکثر گز‌ها را بدون این ماده درست می‌کنند.

گز اولین صادرات ایران از اصفهان به نقاط دیگر جهان بوده .

گز‌ها این خوراکی‌های خوشمزه در انواع مختلفی وجود دارند.

گز لقمه ای

گز را بعد از آماده شدن با دستگاه به شکل قطعه‌های کوچک و هم‌شکل برش می‌دهند و به همین دلیل گز لقمه ای نام دارد. این نوع گز به دلیل اندازه و طعم خوبی که دارد پر طرفدار ترین گز اصفهان به شمار می‌رود.

گز لقمه‌ای اصفهان

 

گز آردی

یکی دیگر از گز‌های محبوب اصفهان گز آردی است که در شکل‌های مربع و دایره ای درست می‌شود این نوع گز را در حجم زیادی از آرد می‌غلتانند و آرد تمام سطح چسبنده اطراف گز را می‌پوشاند. گز آردی علاوه بر ماندگاری بالا طعم دلچسبی دارد. 

گز آردی از انواع گزها

 

گز شکلاتی

این نوع گز را با لایه ای از شکلات می‌پوشانند و با این کار هم زمان ماندگاری گز را بالا می‌برند و هم دل طرفداران شکلات را به دست می‌آورند.

گز شکلاتی فرصت تجربه طعمی نو برای مسافران است.

گز کم کالری

گز کم کالری گزی است که در تهیه آن از آرد و قند استفاده نشده یا درصد کمی‌ از آن استفاده شده است.

گز خرمایی

از خرمای چرخ شده در تهیه این نوع گز استفاده می‌کنند و گز را تبدیل به یک معجون مقوی می‌کنند.

گز سوهانی

درون سوهان را با گز پر می‌کنند. در واقع گز به عنوان مغز سوهان استفاده می‌شود. و ترکیب این دو با هم طعمی فوق‌العاده دارد.

گز سوهانی از سوغات معروف اصفهان

گز پروبیوتیک

پروبیویک یک نوع باکتری‌ست که برای سیستم گوارش مفید است و کلسترول خون را کاهش می‌دهد و در تولید این نوع گز استفاده می‌شود.

 گز انگشت پیچ

این گز خیلی نرم است و مغزی در درون آن وجود ندارد و جویدن آن ساده تر از گز‌های دیگر است (این گز سوغات همدان است در اصفهان هم تولید می‌شود.)

گز برشی

این گز را بعد از آماده شدن و قبل از بسته بندی به گونه ای برش می‌دهند که مغز درونش معلوم باشد.

 

 

بیشتر بخوانید: اصفهان کجا بریم؟ ۱۵راه کم‌خرج برای کشف دوباره‌ی اصفهان

پولکی 

پولکی از سوغاتی‌های معروف اصفهان است که در خانه هرشخصی که ساکن اصفهان است پیدا می‌شود، این خوراکی ورقه ای نازک از نبات است که با عصاره‌های مختلف ترکیب شده و در طعم‌های مختلفی وجود دارد. به خاطر سطح شیشه ای و شفاف‌اش به آن پولکی می‌گویند.

پولکی زعفرانی، خوراکی همراه با چای

محبوب ترین طعم‌های آن هم پولکی لیموعمانی، زعفرانی، شکلاتی،زنجبیل ، عسلی و دارچین است.

 

نبات

نبات هم یکی از سوغاتی‌های اصفهان است و تنوع خیلی زیادی در طعم دارد مثل نبات زیره، نبات دارچینی، نعنایی، زعفرانی و…

نبات از سوغات اصفهان

سوهان عسلی

این نوع سوهان کاملا با سوهان قم متفاوت است؛ ضخامت سوهان عسلی نازک تر است و روی آن با خلال پسته و بادوم پوشانده می‌شود، همچنین طعمی متفاوت از سوهان قم دارد.

سوهان عسلی، شیرینی خوش طعم ایرانی

 

شیرینی کرکی

این شیرینی که به نان کرکی هم معروف است به دلیل بافت نرم و طعم دلپذیرش بین گردشگران و اصفهانی‌ها خیلی محبوب است.

جوز قندی

این شیرینی که در شهر‌های  مختلف ایران درست می‌شود، توانسته است بین سوغاتی‌های اصفهان هم جا باز کند. جوز قندی از میوه ای به اسم  الگ درست می‌شود که شبیه به هلو است،

الگ را در افتاب خشک می‌کنند و هسته آن را در می‌آورند و درونش را با ترکیبی از شکر، بادام، هسته زردآلو، خاک قند و هل پر می‌کنند، جوز قندی طعمی منحصر به فرد دارد.

جوز قندی از سوغات اصفهان

سوغاتی‌های خوشمزه اصفهان به این چیزهایی که گفتیم خلاصه نمی‌شوند، تنقلاتی مثل برشتوک، شیرینی برنجی و… جز پر طرفدارترین سوغاتی‌های اصفهان هستند.

بیشتر بخوانید:‌ زیباترین موزاییک‌ کاری های دنیا کجا هستند؟ ۹ بنای تماشایی از اصفهان تا بارسلون

 


صنایع دستی؛ سوغات ماندگار و ارزشمند اصفهان

بخش بزرگی از سوغاتی‌های اصفهان را صنایع دستی آن تشکیل می‌دهد. صنایع دستی اصفهان که هنر دستان هنرمندان اصفهانی و نمادی از فرهنگ این منطقه است بهترین یادگاری از اصفهان هستند.

قلم زنی

هنرمندان این رشته با استفاده از چکشی، بر روی سطح فلزی مثل طلا، نقره، برنج و مس ضربه می‌زدند و با ظرافت و دقت نقش‌های مختلفی مثل طرح گل وبلبل ،سوره و آیه و …ایجاد می‌کنند.

خاتم کاری

از صنایع دستی محبوب اصفهان که حاصل ساعت‌ها کار هنرمندان است. خاتم کاری مجموعه شکل‌های چند ضلعی منظم است که با رنگ‌های مختلف و مواد اولیه گوناگون بر روی وسایل چوبی ایجاد می‌شود. 

خاتم کاری یکی از سوغات ارشمند اصفهان

میناکاری

هنر مینا کاری به این صورت انجام می‌گیرد که پس از ساخته شدن ظرف در اندازه مورد نظر آن را با اسید سولفوریک تمیز کرده و چهار الی ۵ بار لعاب کاری می‌کنند و در کوره می‌پزند. بعد استاد لعاب کار با قلم مو و رنگ‌های مخصوص نقش‌هایی را با ظرافت بر روی ظرف‌ها می‌کشد. این هنر از هنر‌های فدیمی اصفهان است.

میناکاری اصفهان

فیروزه کوبی

هنر فیروزه کوبی عبارت است از قرار دادن سنگ‌های کوچک فیروزه در کنار هم بر روی سطح ظرف‌های نفیس فلزی. این هنر برای تزیین زیورآلات هم استفاده می‌شود.

فیروزه یک سنگ ارزشمند و کمیاب است. در کشورهای مختلفی پیدا می‌شود اما مرغوب‌ترینش برای ایران است. رنگ بی‌نظیر و عنصر مس داخلش آن را خاص کرده است. فیروزه کوبی ۳ مرحله دارد. ساخت و پرداخت، چسباندن فیروزه روی شی‌ای که می‌خواهند آن را تزیین کنند و در آخر تراش و پرداخت کار.

نگارگری

نگارگری به نوعی نقاشی ایرانی گفته می‌شود که در واقع تصویرگری کتاب‌های ادبی است. (کلیله و دمنه، سمک عیارو…)

نقاشی‌های مینیاتور یا نگارگری اصفهانی از سوغاتی‌های ماندگار اصفهان برای شما هستند. 

خوشنویسی

تابلو‌های خوشنویسی شده از سوغاتی‌های محبوب اصفهان به حساب می‌آید. هنر نوشتن کلمات با ظرافت و زیبایی و طبق قاعده از رشته‌های محبوب صنایع دستی اصفهان است.

سفال و سرامیک

یکی دیگر از صنایع دستی‌های زیبای اصفهان سفال و سرامیک است.

ظروفی سفالی با لعابی رنگی در طرح‌های مختلف می‌تواند هدیه ای مناسب از اصفهان به عزیزانتان باشد.

منبت کاری

 هنرمندان این سبک با کنده کاری و ایجاد نقوش برجسته بر روی سطح چوب،تابلویی زیبا خلق می‌کنند.

منبت کاری اصفهان

جالب است بدانید صنایع دستی اصفهان تنها به موارد بالا خلاصه نمی‌شود و هنر مشبک، نقره سازی، صحافی، معرق، سوزن دوزی، پارچه‌های قلم کارو…جز صنایع دستی اصفهان هستند.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید از اصفهان؛ مثل اصفهانی‌ها خرید کنید

دیدنی‌های اصفهان کم نیست. وقتی به این شهر سفر می کنید باید یک مدتی را در یک اقامتگاه بمانید و با خیال راحت چندروزی را در خیابان‌های اصفهان، جاهای تاریخی و باغ‌های با صفایش بگردید و لذت ببرید. پیشنهاد ما به شما این است که قبل از شروع سفرتان به نصف جهان یا هرکجای دیگر ایران به سایت پینورست سر بزنید و اجاره آنلاین اقامتگاه خود را انجام دهید.


برای خرید صنایع دستی به نکات زیر توجه کنید

معمولا اگر شی مورد نظر را از فروشگاهی که خودش تولیدی دارد بخرید هم کیفیت بهتری دارد و هم چون واسطه ای برای فروش نیست قیمت مناسب تر است.

بهترین و شناخته شده ترین فروشگاه‌های صنایع دستی اصفهان

برای خرید نقاشی‌های مینیاتوری به نگارخانه فتاحی، مینیاتور سازی عباسی و گالری افشاری سر بزنید. برای خرید وسایل خاتم کاری شده هم می‌توانید بروید به سمت نگارخانه فتاحی، مینیاتور سازی عباسی، گالری افشاری و اگر هم دلتان اشیا مینا کاری شده بخواهد باید بروید مینا کاری اسماعیلی، نگارستان فیض الهی، مینا سرای نقش جهان.

بازار صنایع دستی اصفهان

اگر هم به دنبال مکانی هستید که بتوانید اکثر صنایع دستی را در کنار هم ببینید و بخرید می‌توانید به بازار نقش جهان بروید و از حجره‌های اطراف میدان امام دیدن کنید و سوغاتی‌هایتان را از آنجا خریداری کنید. برای خرید سوغاتی‌های خوشمزه اصفهان از جمله گز هم می‌توانید از برند‌های شناخته شده ای مثل گز کرمانی، گز مظفری، گز آنتیک، گز نیکومنش(با نشان استاندارد ملی)،  گز و شیرینی آریا و … خریداری کنید.

همچنین با سرچ در اینترنت می‌توانید دسترسی راحت تری به فروشگاه‌های اطرافتان داشته باشید.

بیشتر بخوانید:‌ میدان نقش جهان اصفهان؛ دوغ و گوشفیل‌اش خوبِست!


شما هم از سوغات اصفهان لذت برده‌اید؟ صنایع دستی بی‌نظیرش را برای خود خریداری کرده‌اید؟ چه بازارهایی برای خرید سوغاتی در اصفهان می‌شناسید؟ چقدر از گشت و گذار شاعرانه در بازارهای سنتی‌اش لذت برده‌اید؟ خاطرات خوب یا بدتان را با ما در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

مهسا فرهادی
برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی