عجیب ترین گورستان‌ های ایران که فقط ترسناک نیستند

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
عجیب ترین گورستان‌ های ایران که فقط ترسناک نیستند

با بررسی عجیب ترین گورستان ها به بخش ناگفته‌ای از تاریخ و فرهنگ می‌رسیم. گورستان‌های ایران بخش از تاریخ ما هستند. با بازدید از آن‌ها می‌توانیم با فرهنگ‌های مختلف آشنا شویم و قصه‌های خیلی از آن‌ها را بشنویم. مراسم تدفین در فرهنگ ما جایگاه مهمی دارد و در هر منطقه به شکل خاصی انجام می‌شود.

راستی اگر برای سفر به هر یک از این دیدنی‌های جالب و اقامت در همان نزدیکی به فکر یک راه حل خوب و به صرفه هستید می‌توانید سری به پینورست بزنید و با اجاره روزانه آپارتمان لوکس مبله خیال خودتان را راحت کنید.


گورستان جن‌ها

این گورستان به قبرستان تیس هم معروف است. تیس اسم روستایی تاریخی در شهر چابهار است و در نزدیکی قلعه پرتغالی‌ها قرار دارد.

گورستان جن‌ها به خاطر صخره‌ای بودن زمینش جزو عجیب‌ ترین گورستان ها قرار دارد. مردم محلی به خاطر قصه‌های قدیمی باور دارند که این گورستان برای جن‌هاست. چون باور این‌که انسان‌های قدیم با وسایل ابتدایی خودشان این قبرهای عمیق را در دل صخره‌ها کنده باشند سخت است. بعضی‌ از این گورها هنوز سالم و دست‌نخورده‌اند.

بعضی‌ها دلیل واقعی انتخاب این صخره برای دفن مرده‌ها را مقاومت خوب آنجا می‌دانند. با این کار از مرده‌هایشان در برابر حوادث طبیعی و یا حیوانات وحشی مراقبت می‌کردند.

عجیب ترین گورستان

قدمت گورستان تیس معلوم نیست. بعضی‌ها بر اساس عمر روستای تیس که به دوهزارسال قبل برمی‌گردد می‌گویند تاریخ گورستان هم به همان‌ زمان می‌رسد.

اهالی آنجا می‌گویند اگر موقع غروب نزدیک قبرستان باشید جن‌زده می‌شوید. اما جدا این این باور محلی، توصیه می‌کنیم برای بهتر دیدن قبرها و منطقه اطراف، در طول روز به بازدید قبرستان تیس بروید.

برای رسیدن به این جای دیدنی باید به غرب روستای تیس در شهر چابهار بروید. قبرستان تیس فاصله زیادی تا روستا ندارد و مردم محلی برای رسیدن به آنجا راهنمایی‌تان می‌کنند.

بهترین زمان برای بازدید از قبرستان تیس در پاییز و اوایل زمستان است. گردش در این منطقه در بهار و تابستان به خاطر گرمای هوا ممکن است سخت باشد.

بیشتر بخوانید: قبرستان خالد نبی؛ شکل‌ عجیب قبرها و رمز و رازشان


یئری، عجیب ترین گورستان اردبیل

شهر تاریخی یئری در نزدیکی مشکین‌شهر اردبیل قرار دارد. این شهر جاهای دیدنی تاریخی متنوعی دارد. به خاطر موقعیت استراتژیک خوبی که در گذشته داشته است، قلعه‌ها و بناهای مهمی را در آنجا ساخته‌اند. عجیب ترین گورستان اردبیل را هم در این شهر پیدا می‌کنید.

در نگاه اول سنگ‌های عجیب گورستان یئری را می‌بینید. این سنگ‌ها نزدیک سیصدتا هستند که در این قبرستان نصب شده‌اند. گفته می‌شود نمونه‌های آن در کشورهایی مثل ترکیه هم پیدا شده است. این مجسمه‌ها نمادی از آدم‌های دفن شده در آنجا هستند. به راحتی می‌توانید جزئیاتی مثل چشم‌ها و دست‌ها را روی آن‌ها ببینید.

عجیب بودن این گورستان به خاطر تاریخچه آن است. قدمت قبرستان یئری اردبیل به عصر آهن می‌رسد. در واقع آثاری که در آنجا پیدا شده‌اند جزو نمونه‌های خاصی از این دوره در استان اردبیل هستند.

بازدید از این گورستان هر روز ممکن است و هزینه‌ای هم ندارد. برای رسیدن به عجیب ترین گورستان اردبیل باید به سمت شرق مشکین‌شهر رانندگی کنید و بعد از رسیدن به روستای ارجق، این شهر تاریخی را پیدا خواهید کرد. توصیه می‌کنیم در زمستان به قبرستان یئری نروید. همان‌طور که می‌دانید زمستان‌های اردبیل سرد است و به خاطر کوهستانی بودن این منطقه نمی‌توانید به خوبی از آنجا دیدن کنید.

بیشتر بخوانید: قبرستان لهستانی ها – یادگار جنگ جهانی دوم و نماد دوستی دو ملت


زیارتگاه خالد نبی

گورستان خالد نبی در کنار زیارتگاهی به همین اسم قرار دارد. خالد نبی یکی از پیامبرهای پیش از حضرت محمد (ص) بود که به بخش‌های شمالی ایران هم آمده بود. بیشتر قبرهای آنجا برای اجداد مردم ترکمن است و ارزش تاریخی بالایی دارد.

این گورستان در ارتفاعات شهر کلاله در استان گلستان قرار دارد. جدا از ارزش تاریخی خود گورستان، طبیعت آنجا هم بکر و دیدنی است.

عجیب ترین بخش گورستان خالد نبی سنگ‌های آن هستند. صدها سنگ بلند در آنجا نصب شده‌اند که درباره آن‌ها داستان‌های متفاوتی گفته می‌شود. بعضی‌ها آن‌ها را به انسان‌های ایستاده تشبیه می‌کنند و بعضی‌ها هم می‌گویند نماد مذهب مردم در آن دوره است. با این حال هنوز کسی نمی‌داند راز واقعی این سنگ‌ها چیست.

عجیب ترین گورستان

همه این سنگ‌ها یک شکل نیستند. بعضی از آن‌ها نزدیک دو متر ارتفاع دارند و برخی هم کمتر از نیم متر هستند. یکی از قصه‌های معروفی که بین مردم محلی رایج است می‌گوید که این سنگ‌ها مردم قوم خالد نبی هستند که برای در امان ماندن از انسان‌های کافر به این شکل درآمده‌اند.

بیشتر مردم محلی آنجا ترکمان هستند و می‌توانید در اقامتگاه‌های بومگردی آن‌ها اقامت کنید. بد نیست بدانید برای بازدید از گورستان خالد نبی باید بلیط بخرید که قیمت آن دو هزار تومان است. تپه‌های کلاله در فصل بهار واقعاً دیدنی هستند و منظره زیبایی دارند.

روی نقشه ببینید!


گورستان سفید چاه

این گورستان در روستایی به همین اسم قرار دارد. عجیب ترین گورستان مازندران قدمت هزارساله دارد و قصه‌های زیادی درباره‌ش می‌گویند.

اگر از مردم محلی بپرسید حتماً درباره سالم ماندن اجسادی که در گورستان سفید چاه دفن هستند برایتان تعریف می‌کنند. البته این موضوع دلیل علمی دارد و علت آن وجود آهک زیاد در خاک گورستان است. آهنک سرعت پوسیده شدن جسد را کم می‌کند.

اما عجیب‌ترین بخش گورستان سفید چاه سنگ قبرهای آن هستند. این سنگ‌ها با هر شکل سنگ قبری که تا به حال دیده‌اید فرق دارند. روی این سنگ‌ها با نمادهای خاص درباره شخص دفن شده توضیح داده‌اند. مثلاً با برخی علامت‌ها به شغل و یا سمت آن شخص اشاره کرده‌اند.

همچنین سنگ قبرها به چندین شکل مختلف هندسی ساخته شده‌اند. برخی از آن‌ها از سنگ‌های تیره و برخی هم رنگ‌های روشن‌تری دارند. بد نیست بدانید سه‌‌تا از فرزندان امام موسی کاظم (ع) هم در زیارتگاه کوچکی در این قبرستان دفن هستند.

بازدید از گورستان سفید چاه برای همه رایگان است. برای دیدن این قبرستان باید به شهر بهشهر در استان مازندران بروید و روستای سفید چاه را پیدا کنید.

بیشتر بخوانید: قلعه رودخان؛ درباره‌ تعداد پله‌ها، راز تونل مخفی و تاریخچه‌


قبرستان لهستانی‌ها، عجیب ترین گورستان تاریخی

موقع جنگ جهانی دوم، بسیاری از لهستانی‌ها به ایران پناه آوردند و در شهرهایی مثل تهران ساکن شدند. بسیاری از آن‌ها به خاطر بیماری و سختی‌های سفر از دنیا رفتند.

عجیب بودن این قبرستان به خاطر موقعیت تاریخی‌اش است. بسیاری از ساکنان تهران و حتی منطقه دولاب درباره تاریخ این گورستان اطلاعی ندارند یا اگر هم چیزی بدانند در حد اسم آن است.

عجیب ترین گورستان

در آنجا ردیف قبرهای تبعیدشدگان و پناهندگان لهستانی قرار دارند. بیشتر این سنگ‌ها، گرانیت‌های زیبایی هستند که نوشته‌های رویشان به زبان لهستانی است. همچنین مجسمه‌های یادبود با نماد لهستان یعنی عقاب سفید و سنگ‌نوشته‌هایی درباره فوت شدگان در آنجا قرار دارند.

بازدید از این قبرستان در هر روز و هر ساعتی آزاد و رایگان است. اگر به تاریخ علاقه‌ دارید و یا دلتان می‌خواهد اطلاعات کمیابی را درباره آن دوره پیدا کنید، بد نیست سری به قبرستان لهستانی‌ها بزنید.

آدرس قبرستان لهستانی‌های تهران: دروازه دولاب، خیابان شاه‌آبادی، خیابان قوام، قبرستان لهستانی‌ها


این هم لیست پینورست از گورستان‌ها و قبرستان‌های دیدنی ایران که باید حتماً یک بار به آن‌ها سر بزنید. شما تا به حال به گورستانی رقته‌اید که به نظرتان عجیب یا جالب آمده باشد؟ مثلاً شاید تا به حال به گورستان تخت فولاد اصفهان رفته باشید که یکی از دیدنی‌های مهم اصفهان است؟ از قبر حکیم میرفندرسکی دیدن کرده‌اید؟ داستان جالبی که در مورد این مقبره وجود دارد را می‌دانید؟
منتظر خواندن نظرات شما هستیم.
بقیه‌ نوشته‌ها

همیشه می‌خواستم دنیا رو طوری که می‌بینم به بقیه نشون بدم. اینطوری شد که نویسنده شدم.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی