موزه های حیات وحش ایران ؛ پنج تا از بهترین‌ها را بشناسید

    voted 3 stars voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
موزه های حیات وحش ایران ؛ پنج تا از بهترین‌ها را بشناسید

موزه های حیات وحش ایران بخشی از تاریخ طبیعت هر منطقه را نشان می‌دهند. با بازدید از این موزه‌ها علاوه بر آشنایی با حیات وحش ایران، اطلاعات تازه‌ای درباره جاهایی که تاحالا سفر نرفتید هم به دست می‌آورید. به طور معمول هر شهری یک موزه تاریخ طبیعی دارد. در این مطلب می‌خواهیم بهترین موزه‌های حیات وحش ایران را معرفی کنیم.


موزه حیات وحش دارآباد تهران

موزه حیات وحش دارآباد

این موزه که در نیاوران تهران قرار دارد، یکی از کامل‌ترین مجموعه‌های حیات وحش در ایران را دارد. دیدنی‌های این موزه از داخل محوطه مجموعه شروع می‌شوند. در آنجا مجسمه دایناسور قرار دارد که بچه‌ها طرفدارش هستند. همچنین پرنده‌هایی مثل عقاب، طاووس، شاه بوف و کاسکو هم در قفس‌هایی داخل محوطه موزه دارآباد نگهداری می‌شوند.

بخش داخلی موزه شامل سالن‌ قاره‌های مختلف و شمال و جنوب ایران می‌شود. در این سالن‌ها حیوانات تاکسیدرمی‌ شده را نگهداری می‌کنند. از پوست ببر مازندران گرفته تا خرس قهوه‌ای، گوزن و کرگدن تاکسیدرمی شده را در آنجا خواهید دید.

یکی دیگر از سالن‌های موزه حیات وحش ایران برای آبزیان و خزندگان زنده است. در آنجا گونه‌های متنوعی از ماهی‌ها و مارهای ایران و جهان را می‌توانید ببینید. در نزدیکی آنجا، سالن زمین‌شناسی قرار دارد. در این سالن فسیل‌ها، سنگ‌ها و حتی ردپای یک دایناسور نگهداری می‌شود. بد نیست سری هم به سالن پروانه‌ها و گیاهان موزه دارآباد بزنید.

موزه دارآباد بخش‌های دیگری مثل هیومن پارک، دکتر لند و رویا پارک هم دارد که بلیط آن‌ها را باید به طور جداگانه تهیه کنید. کافه رستوران، سرویس بهداشتی و بوفه برای خرید خوراکی هم امکانات رفاهی موزه طبیعت و حیات وحش ایران است. 

راستی اسم اصلی این موزه، موزه طبیعت و حیات وحش ایران است. می‌توانید هر روز از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب به موزه دارآباد بروید. البته در پاییز و زمستان ساعت کار موزه دو ساعت کم می‌شود. این موزه در خیابان دارآباد در میدان نیاوران قرار دارد. قیمت بلیط موزه دارآباد ۵هزار تومان به ازای هر نفر است.


موزه تاریخ طبیعی اصفهان

موزه های حیات وحش ایران

موزه تاریخ طبیعی اصفهان در خیابان استانداری است. این خیابان در نزدیکی میدان نقش جهان قرار دارد. ساختمان این موزه به تنهایی یک جای دیدنی به حساب می‌آید. این ساختمان در دوران تیموریان ساخته شده است. این موزه هفت سالن مختلف دارد که بد نیست از همه آن‌ها بازدید کنید. 

در سالن‌های بی‌مهرگان و زمین شناسی بیشتر فسیل جانواران را نگهداری می‌کنند. هرکدام از آن‌ها میلیون‌ها سال عمر دارند. همچنین کانی‌ها و سنگ‌های خاصی را هم در آنجا خواهید دید. سالن مهره‌داران اصلی‌ترین سالن موزه تاریخ طبیعی اصفهان است. در این سالن گونه‌های زیادی از پرندگان و حیوانات دیگری را به صورت تاکسیدرمی شده به نمایش گذاشته‌اند. سالن گیاه‌شناسی، جغرافیای طبیعی، کمک آموزشی و راهنمای موزه بقیه سالن‌های این موزه هستند. سالن کمک آموزشی اطلاعات علمی مفیدی را در اختیار کودکان و نوجوانان قرار می‌دهد.

شما می‌توانید هر روز از ساعت ۹ صبح تا ۵ عصر از موزه تاریخ طبیعی اصفهان بازدید کنید. قیمت بلیط این موزه ۳هزار تومان به ازای هر نفر است. بد نیست بدانید که موزه تاریخ طبیعی رو به روی عمارت چهلستون قرار دارد. بنابراین می‌توانید طوری برنامه‌ریزی کنید که از هردوی آن‌ها در یک روز بازدید کنید. همچنین ایستگاه مترو امام حسین هم در نزدیکی این موزه است.


موزه حیات‌ وحش هفت چنار تهران

هفت چنار

در موزه حیات وحش هفت چنار سعی شده تا محیط زندگی حیوانات تاکسیدرمی شده را هم نشان دهند. بیشتر حیوانات و گونه‌های جانوری‌ای که در این موزه هستند، در کنار تصویر و یا ماکتی از محل زندگی‌شان قرار دارند. این کار جذابیت آنجا را به عنوان یک موزه حیات وحش بیشتر کرده است.

یکی از مهم‌ترین کارهایی که در این موزه می‌توانید بکنید عکس گرفتن است. البته شاید دوست نداشته باشید با حیوانات تاکسی‌درمی‌شده عکس بگیرید. چون این کار را ناراحت‌کننده می‌دانید. کاملا درک می‌کنیم. فقط این نکته را می‌توانیم اضافه کنیم که:

خیلی از حیوانات این موزه جزو شکارهای غیر مجاز بوده‌اند که الان در آنجا ازشان نگهداری می‌شود. بعضی از این حیوانات هم به اصطلاح «تلفات جاده» هستند. یعنی به هدف تاکسی‌درمی‌شدن کشته نشده‌اند.

سالن آکواریوم موزه حیات وحش هفت چنار فضایی شبیه غار دارد. در آنجا گونه‌های کمیابی از ماهی‌ها را خواهید دید. در سالن پرندگان هم علاوه بر تاکسیدرمی، مدل‌هایی از استخوان پرنده‌ها هم نگهداری می‌شود.

این موزه بخش حیات طبیعی هم دارد. در آنجا پرنده‌هایی مثل طاووس و  فلامینگو را می‌بینید. البته یک میمون هم در موزه حیات وحش هفت چنار زندگی می‌کند. بد نیست سری هم به سالن زمین شناسی و کارگاه تاکسیدرمی هم بزنید. 

این موزه رستوران سنتی هم دارد. در آنجا می‌توانید بعد از بازدید از موزه غذا میل کنید و یا نوشیدنی‌های سنتی‌شان را سفارش دهید. 

بیشتر بخوانید: معاشرت با دایناسورها در پارک ژوراسیک تهران

هر روز از ساعت ۸ صبح تا ۱۰ شب می‌توانید از موزه حیات وحش هفت چنار بازدید کنید. در فصل‌های پاییز و زمستان ساعت کار موزه تا ۸ شب است. قیمت بلیط ۵هزارتومان به ازای هر نفر است. موزه حیات وحش هفت چنار در خیابان قزوین، میدان بریانک، خیابان هفت چنار قرار دارد.


موزه تاریخ طبیعی ارومیه

موزه های حیات وحش ایران

در موزه تاریخ طبیعی ارومیه می‌توانید علاوه بر بازدید از آنجا، در پارکی که نزدیک موزه است پیک‌نیک داشته باشید و از طبیعت لذت ببرید. حتی رودخانه‌ای هم در کنار موزه عبور می‌کند. این موزه در فلکه آذربایجان و انتهای پارک ائللر باغی قرار دارد. 

این موزه بزرگ‌ترین موزه‌ حیات وحش ایران است. موزه تاریخ طبیعی ارومیه چهار طبقه دارد. تنوع زیادی از پرندگان و حیوانان بومی و غیربومی را در آنجا خواهید دید. اما اگر به حیوانات بومی منطقه مثل قوچ و شیر ایرانی علاقه دارید توصیه می‌کنیم از این موزه بازدید کنید.

موزه تاریخ طبیعی ارومیه از نظر بهداشت استانداردهای خوبی دارد. طوری که تاریخ آخرین سم‌پاشی و تمیز شدن حیوانات تاکسیدرمی را کنارشان می‌نویسند. این موزه سالن‌ آبزیان، خزندگان و کتابخانه هم دارد. در طبقه اول موزه پستانداران را به نمایش گذاشته‌اند. در طبقه دوم هم تعداد زیادی از گونه‌های پرندگان را می‌بینید.  این موزه سالن همایش هم دارد و برنامه‌های مختلفی در آنجا برگزار می‌شود. همچنین بخشی هم برای فروش کتاب و یادگاری‌های علمی دارند.

شما می‌توانید شنبه تا چهارشنبه از هشت صبح تا هشت شب به بازدید موزه حیات وحش و تاریخ طبیعی ارومیه بروید. قیمت بلیط این موزه ۴هزار تومان به ازای هر نفر است.


موزه تنوع زیستی پردیسان

موزه تنوع طبیعی پردیسان

پارک پردیسان جزو بزرگ‌ترین پارک‌های تهران است. این پارک امکانات خوبی مثل آلاچیق، دکه‌های فروش خوراکی و حتی پارکینگ است. موزه تنوع زیستی تهران هم در این پارک قرار دارد. در آنجا علاوه بر سرگرمی‌های خوبی که دارید می‌توانید از حیات وحش تاکسیدرمی شده هم بازدید کنید.

این موزه فقط برای حیوانات بومی و یا خارجی نیست. در بخشی از موزه تنوع زیستی فسیل دایناسور و چندتا از گونه‌های منقرض شده را هم به نمایش گذاشته‌اند. در کنار آن، بخش‌های غاره‌های جهان و تنوع زیستی دریایی، پستانداران و پرندگان ایران و جهان هم قرار دارند. نمونه‌هایی از تمساح ایرانی، گوزن زرد و جگوار را در این موزه خواهید دید.

بازدید از موزه تنوع زیستی پردیسان برای همه افرار جذاب است. اما این موزه برای کودکان و نوجوانان بسیار آموزنده است. در کنار این موزه، باغ وحش پارک پردیسان قرار دارد. بد نیست سری هم به آنجا بزنید تا گونه‌های زنده حیوانات را ببینید و از فضای پارک لذت ببرید. همچنین در بقیه بخش‌های پارک هم امکانات خوبی مثل زمین بازی برای کودکان پیدا خواهید کرد.

بیشتر بخوانید: موزه ملی ایران ؛ نمایشگاهی دائمی از تاریخ ایران

می‌توانید هر روز از ساعت ۸ صبح تا ۷ عصر به موزه حیات وحش تنوع زیستی پردیسان بروید. این موزه در جنوب پارک پردیسان است. اگر با ماشین شخصی می‌روید باید از ورودی‌های اتوبان همت و یا اتوبان حکیم وارد پارک شوید قیمت بلیط موزه ۴ هزار تومان است.


این بود لیست پینورست ؛ احتمالا شما هم قبلا همراه خانواده یا همراه مدرسه یا خودتان شخصا به یک موزه حیات وحش یا تاریخ طبیعی یا تنوع زیستی رفته باشید. به نظر شما کدام موزه حیات وحش ایران ارزش بازدید را دارد؟ کدام‌ها اصلا ارزش بازدید ندارند؟ اگر موزه حیات وحش خاصی را از قلم انداخته‌ایم که ارزش داشت در موردش صحبت کنیم حتما برایمان در بخش نظرات بنویسید.

همیشه می‌خواستم دنیا رو طوری که می‌بینم به بقیه نشون بدم. اینطوری شد که نویسنده شدم.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی