۸ مسیر پیاده‌روی دوست‌داشتنی برای عشّاق شهر تهران

    voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
۸ مسیر پیاده‌روی دوست‌داشتنی برای عشّاق شهر تهران

خیلی‌ها به تهران می‌آیند. یا برای درمان، یا برای پیدا کردن کار، مسائل اداری، دانشگاه، فوتبال و …. منتهی چندنفر را می‌شناسید که برای پیاده‌روی به تهران بیایند

معمولاً تهران را با ترافیک و آلودگی می‌شناسیم. به برج‌های بلند و گاهی بی‌قواره و خیابان‌های پر از دود. اما تهران‌ دیگری در دل تهران وجود دارد که می‌توان به او لبخند زد و در کنارش راه رفت.

در ادامه هشت سوژه‌ برای قدم‌زدن در تهران را به شما معرفی می‌کنیم. البته غیر ممکن است که همه‌ی جاهای قدم‌زنی تهران در هشت مورد جا شود. اگر احساس می‌کنید پیشنهاد بهتری دارید که جا مانده، در بخش نظرات به یادمان بیندازید.


خیابان ولیعصر – پیاده‌روی در بلندترین خیابان خاورمیانه

تصویر خیابان ولیعصر تهران - پیاده‌روی در بلندترین خیابان خاورمیانه

خیابان ولیعصر بلندترین خیابان خاورمیانه است (حدود ۱۸ کیلومتر). خیابانی که حکم ستون فقرات تهران را دارد. از جنوب تهران و راه آهن شروع می شود و به شمال تهران می‌رود و در میدان تجریش به انتها می‌رسد.

اگر می‌خواهید در این خیابان پیاده روی‌کنید می‌توانید از میدان تجریش شروع کنید تا در سراشیبی بیفتید و کمتر خسته شوید. مسیر بین چهار راه پارک وی و میدان ونک هم ارزش پیاده‌روی دارد. مسیر بین تقاطع طالقانی تا تقاطع فاطمی هم پر از مراکز خرید است و اگر از تماشای خرید مردم در شهری زنده لذت می‌برید، این مسیر به شما توصیه می‌شود.

صدای جوی آب هر چه به تجریش نزدیک‌تر باشید، زنده‌تر است. از ابتدای ولیعصر تا انتهای ولیعصر حتی دمای هوا چند درجه خنک‌تر می‌شود. موقع پیاده‌روی در ولیعصر می‌توانید به گرافیتی‌های مخفی در روی دیوارها دقت کنید. یا به درختان چنار قدیمی و بلند که از دو طرف خیابان در حال رسیدن به همند. بعضی قسمت‌های ولیعصر با شاخ و برگ همین درختان مسقف شده.

 

اگر دنبال پاتوق خوب می‌گردید می‌توانید اطراف ونک و تجریش  به کافه‌ها سری بزنید.

نرسیده به میدان تجریش به باغ فردوس (موزه سینمای ایران) هم می‌توانید سر بزنید تا نوستالوژی تمام فیلم‌های قدیمی ایرانی برایتان زنده شود.

پارک ساعی، پارک ملت و میدان ونک همگی در همسایگی ولیعصر هستند.  اگر هنری هستید حتماً‌ از سر زدن به تئاتر شهر هم در وسط مسیر لذت خواهید برد.

نمی‌شود به تهران سفر کنید و در ولیعصر قدم نزنید. این خیابان همان اندازه در تهران‌گردی مهم است که شانزلیزه در پاریس یا خیابان پنجم در منهتن نیویورک. هر موقع هم که خسته بشوید خیلی سریع می‌توانید سوار اتوبوس‌های ‌BRT این خیابان شوید و به بالا یا پایین بروید.

بیشتر بخوانید: جاهای دیدنی تهران روز جمعه کجاست؟


توچال و بام تهران – راه رفتن روی سقف

تصویر توچال و بام تهران - راه رفتن روی سقف

اگر می‌خواهید صبح جمعه‌تان را مثل یک تهرانی واقعی شروع کنید، حتماً باید سری به توچال بزنید. کوه‌پیمایی در این مسیر برای طبیعت‌دوستان و علاقه‌مندان به پیاده‌روی لذت‌بخش خواهد بود.

سحرخیز باشید می‌توانید موقع برگشت حوالی ایستگاه یک و دو جایی برای صبحانه خوردن پیدا کنید.

اگر سحرخیز نیستید می‌توانید شبانه از مسیر بام تهران در مجموعه‌ی توچال پیاده‌روی کنید تا از هوای خوب و منظره‌ی شبانه‌ی تهران لذت ببرید.


پل طبیعت و پارک طالقانی – راه رفتن در دل جنگل

تصویر پل طبیعت و پارک طالقانی - راه رفتن در دل جنگل

پل طبیعت بزرگترین پل عابر پیاده‌ی تهران است. این سازه‌ی مدرن از روی بزرگراه مدرس می‌گذرد و پارک طالقانی را به پارک آب و آتش وصل می‌کند. اگر دنبال جنگلی در دل تهران می‌گردید، پارک طالقانی یکی از بهترین گزینه‌هاست.

در این سال‌ها پل طبیعت تبدیل به یکی از نمادهای تازه‌ی تهران شده. در نظر داشته باشید که این پل زیبا چندین جایزه‌ی معماری برده.

اگر به پل طبیعت بیاید، می‌توانید به فودکورت داخل پل هم سر بزنید. فود کورت راه چوبی کیفیت خوبی دارد و همزمان می‌توانید به منوی رستوران‌های چینی، هندی، ایتالیایی، آمریکایی، دریایی و فست‌فودی دسترسی داشته باشید.

مسیر پیاده‌روی پیشنهادی ما از سمت پارک طالقانی به پل طبیعت و بعد پارک آب و آتش است.

منظره‌ی چراغانی پل طبیعت در شب حتماً خستگی را از تنتان خواهد پراند. البته رقص نور و آب هم در شب‌های پارک آب و آتش ممکن است برایتان جذاب باشد.


بلوار کشاورز و پارک لاله – پیاده‌روی در دوست‌داشتنی‌ترین بلوار

 پیاده‌روی

پارک لاله در مرکز شهر قرار گرفته. این پارک حال و هوای متفاوتی نسبت به بقیه‌ی پارک‌های مرکز شهر تهران دارد. می‌توانید به لاله بروید و مردم را مشغول بدمینتون و والیبال و پیک‌نیک ببینید.

مسیر پیاده‌روی پیشنهادی ما از سمت پارک لاله به بلوار کشاورز و سپس میدان ولیعصر است. بلوار کشاورز به طرز عجیبی با پارک لاله آمیخته و اخت شده. حتماً پیاده‌روی در بلوار کشاورز هم برای شما لذت بخش‌ خواهد بود. بلواری که به اعتقاد خیلی از تهرانی‌ها دوست‌داشتنی‌ترین بلوار تهران است.

در تمام روزهای هفته و در تمامی ساعات و در تمامی ماه‌های سال می‌توانید این مسیر راه امتحان کنید.

چند موزه‌ی جذاب هم در اطراف همین پارک است، مثل موزه‌ی فرش و موزه‌ی هنرهای معاصر.


دربند و کاخ سعدآباد – پیاده‌روی در مسیر شکموها

عکس دربند و کاخ سعدآباد - پیاده‌روی در مسیر شکموها

دربند هم یکی دیگر از مسیرهای محبوب کوه‌پیمایی در تهران است. ابتدای مسیر شیب چندانی ندارد تا که کم کم مسیر کوهستانی می‌شود.

بسته به خودتان می‌توانید از مسیرهای آسان‌تر یا سخت‌تر کوه‌پیمایی کنید.در مسیر دربند رستوران‌ها، قلیان‌کده‌ها و کافه‌های زیادی به چشمتان خواهد خورد. معمولاً تهرانی‌ها اگر مهمان خارجی یا شهرستانی داشته باشند به دربند می‌آورندش. فشم و لواسان و درکه و فرحزاد هم هست ولی دربند گزینه‌ی اول است.

صبحانه و عصرانه در دربند چیزی نیست که آدم بتواند به راحتی ازش بگذرد.

اگر به دربند رفتید می‌توانید کمی مسیرتان را کج کنید و در همان محدوده سری به کاخ سعدآباد بزنید. کاخی سیصد هکتاری که سکونت‌گاه آخرین شاه خاندان پهلوی بوده.

قدم زدن در سعدآباد هم به خاطر هوای خوبش و هم موزه‌های جذابش توصیه می‌شود.


پارک ملت – سنترال پارک تهران

تصویر پارک ملت - سنترال پارک تهران

پارک ملت تهران یادآور پارک مرکزی نیویورک است. پارکی قدیمی و بسیار بزرگ که هم یک باغ وحش کوچک دارد و هم باغ پرندگان و آب‌نمای موزیکال و کافه و …

در این پارک می‌توانید از آثار بعضی از بهترین مجسمه‌سازان معاصر ایران و بعضی از هنرمندان خارجی بازدید کنید.

پردیس سینمایی ملت هم در این پارک قرار گرفته و هر چند وقت یکبار ممکن است رویدادی هنری در محدوده‌ی این پارک برپا باشد.

طبق نظر سنجی‌ای که موسسه‌ی همشهری برگزار کرده بود، اگر از یک تهرانی بخواهید یک پارک تهران را به شما معرفی کند، به احتمال زیاد در پاسخ پارک ملت را خواهید شنید.


پارک جمشیدیه – قدم‌زدن در کنار باغ سنگی

عکس پارک جمشیدیه - قدم‌زدن در کنار باغ سنگی

پارک جمشیدیه در محله‌ی نیاوران تهران یکی دیگر از مناطق جذاب تهران برای پیاده‌روی است. پارکی آرام و خلوت و خوش آب‌وهوا.

مسیر سنگی و صخره‌ای این پارک طرفداران زیادی دارد. به خصوص مسیری که از بین مجسمه‌های مختلف و دریاچه سنگی می‌گذرد. از صبح خیلی زود خودتان را به این پارک برسانید و تا ظهر هرقدر می‌خواهید در بخش‌های مختلف پارک قدم بزنید. راستی دوربین هم همراهتان باشد. اگر نباشد پشیمان می‌شوید.

راستی اگر مدت کوتاهی را در تهران هستید با اجاره اقامتگاه در پینورست می‌توانید زمان بیشتری برای دیدن جاهای مختلف برای خودتان بخرید. تهران پر از دیدنی‌های متفاوت مثل پارک جمشیدیه است و باید سر فرصت همه‌اش را بگردید.

راستی اگر تا بالای پارک جمشیدیه پیاده‌روی کنید، می‌توانید از منظره‌ی جذاب پیش‌رویتان لذت ببرید. از این ارتفاع کل پارک زیر پایتان است. یادتان باشد مجسمه‌ی فلزی پرنده بالای پارک را هم از نزدیک ببینید.


بام لند و دریاچه چیتگر – تهران و آرزوی یک دریاچه

تصویر بام لند و دریاچه چیتگر - تهران و آرزوی یک دریاچه

بام‌لند و دریاچه‌ی چیتگر جزو جدیدترین چیزهایی هستند که به تهران اضافه شده.

بعد از ساخت این دریاچه‌ی مصنوعی، تهرانی‌ها یک دلیل دیگر پیدا کردند که به غرب شهرشان سر بزنند. حتی از همین الان قصه‌های زیادی در مورد این دریاچه وجود دارد. البته بیشترشان شوخی هستند و واقعیت ندارند. مثل قصه‌ی تمساحی که در این دریاچه زندگی می‌کند. البته ماجرای تمساح دریاچه چیتگر باعث نشده قایق‌سواری در این دریاچه از رونق بیفتد و همچنان حسابی پرطرفدار است.

به چیتگر بروید و دور تا دور دریاچه قدم بزنید. دم غروب آفتاب اینجا تصویری رویایی پیدا می‌کند.

کم‌تر جایی در تهران پیدا می‌شود که حس کنار دریا به آدم بدهد. بعد از افتتاح بام‌لند گزینه‌های شکم‌گردی هم در اطراف دریاچه زیاد شده.

اگر همزمان مرکز خرید، مسیر دویدن و پیاده‌روی و محلی برای آرامش می‌خواهید، بام لند و دریاچه‌ی کنارش بهترین گزینه است. اینجا پر از رستوران‌ها و کافه‌های شیک و جدید است که می‌توانید بعد از قدم زدن کنار دریاچه یا انجام تفریحات مختلف آبی، به آن‌ها سری بزنید و حسابی خستگی در کنید.

بام لند یکی از آن مرکز خریدهای تهران است که برای خرید از آن بهتر است سر فرصت آن را بگردید. برای اجاره سوئیت به سایت پینورست بروید. اینطوری می‌توانید با خیال راحت‌تر در بام لند بگردید، خرید کنید و جای مناسبی برای اقامت داشته باشید.


این بود لیست پینورست از جاهای مناسب برای پیاده‌روی در تهران. شما کجا قدم می‌زنید؟ کجا برای پیاده‌روی می‌روید و کجا به نظرتان برای قدم زدن به همراه دوستان مناسب است؟ کجا برای قدم زدن دو نفره مناسب است؟ برای لذت بردن از زیبایی‌های شهر کجا قدم می‌زنید؟

برای ما بنویسید و لیست ما را کامل کنید.

بقیه‌ نوشته‌ها

فکر کنم نویسنده‌ حساب بشم و چندتا کار دیگه. خیلی عشق سفرم و پینورست داره نویسندگیم رو به سفربازی‌م گره می‌زنه.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی