خانه های سنتی گیلان ؛ ۶ خانه سنتی با معماری روستایی دلنشین

    voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars
0نظر
خانه های سنتی گیلان ؛ ۶ خانه سنتی با معماری روستایی دلنشین

گیلان فقط جنگل‌های بکر و دریا نیست. خانه های سنتی گیلان هم زیبا و دلنشین هستند. معماری گیلان همیشه معروف و زبانزد بوده و کلبه‌های جنگلی‌اش بهترین جا برای علاقمندان به تاریخ پر فراز و نشیب گیلان هستند. در ادامه می‌خواهیم چند خانه قدیمی در گیلان را به شما معرفی کنیم که صد در صد ارزش دیدن دارند.

 


خانه میرزا خلیل رفیع

خانه میرزا خلیل رفیع

میرزا خلیل رفیع اولین شهردار رشت اینجا زندگی می‌کرده. خانه میرزا خلیل آنقدری زیباست که خیلی‌ها برای دیدن آن به گیلان و شهر رشت می‌آیند. این عمارت روستایی حالا به عمارت اخوان هم معروف شده.

خانه میرزا خلیل شبیه به خانه‌های روسی و گرجستانی است. اینجا حدودا ۱۰۰ سال قدمت دارد و زیربنایش ۱۳۴۷ متر است. عمارت اخوان از زیباترین خانه های سنتی گیلان است.

همه مصالح عمارت اخوان را از روسیه آورده‌اند. از چمله چوب‌هایی که برای ساخت در و پنجره به کار رفته چوب سفید روسی است. حاج خلیل از روسیه نقشه و مصالح می‌آورده و در رشت خانه می‌ساخته.

اینجا سال ۱۳۸۱ خریداری شد و بعد آن را بازسازی کردند. حالا هم خانه را به عنوان ساختمان شورای شهر استفاده می‌کنند. خانه متعلق به میرزا خلیل بوده، اما چرا به عمارت اخوان معروف شده؟

ده سال بعد از ساخت خانه، برادران اخوان اینجا را خریدند. آنها سه برادر بودند که بعدها زین العابدین اخوان، سهم دو برادر دیگرش را خرید و خانه به نامش شد.

آدرس خانه میرزا خلیل رفیع: رشت – خیابان شهید مطهری – کوچه حاج میرزا رفیع – بن بست اخوان.


خانه ابریشمی رشت

خانه ابریشمی رشت - معماری سنتی گیلان

خانه های سنتی گیلان خیلی زیاد هستند. کوچه پس کوچه‌های خیابان مطهری رشت را که بگردید، باز هم عمارت تاریخی پیدا می‌کنید. یکی از آنها خانه ابریشمی رشت است.

اینجا را کلانتر شهر در زمان قاجار ساخته. حاج میر اسماعیل حاکمی خانه را بنا کرد و بعد آن را به حاج میرزا احمد ابریشمی فروخت. برای همین به اینجا خانه ابریشمی می‌گویند.

خانه ابریشمی درست کنار عمارت اخوان است، در همان کوچه میرزا خلیل. در کل می‌شود این محله را جایی برای دیدن خانه های سنتی گیلان دانست.

اینجا دو طبقه دارد که در هر طبقه 8 اتاق خواب قرار گرفته. خانه خیلی بزرگ است و ۲۰۰۰ متر مساحت دارد.

برای طبقه بالا تالار آینه هم ساخته‌اند که زیبایی های عمارت را بیشتر کرده. به رشت که می‌روید، حتما سری به خیابان مطهری بزنید.


خانه بلژیکی – ساختمان گمرک آستارا

خانه بلژیکی آستارا - معماری سنتی گیلان

اسم این خانه به تنهایی هم جلب توجه می‌کند. حتما دوست دارید بدانید چرا به یکی از خانه های سنتی گیلان ، خانه بلژیکی می‌گویند.

اینجا در واقع ساختمان گمرک آستارا است. خانه بلژیکی سال ۱۲۷۵ بنا شد و زیر نظر مستشاران بلژیکی اداره می‌شد. برای همین به اینجا خانه بلژیکی هم می‌گویند.

خانه بلژیکی دو طبقه است، ۸۵۰ متر وسعت دارد و به سبک خانه‌های اروپای شرقی ساخته شده.

خانه بلژیکی قرار است به موزه گمرک تبدیل شود. اینجا حال و روز خوبی نداشته اما در سال ۱۳۹۵ آن را بازسازی کرده‌اند.

موزه گمرک آستارا ۱۲ اتاق اداری و دو سالن بزرگ دارد و بالکنش هم دور تا دور ساختمان است. خانه بلژیکی دوبلکس است و در آن معماری سنتی گیلان هم دیده می‌شود.


کاخ ییلاقی سردار امجد

خانه های سنتی ایران

 

 

به تالش که بروید، یک خانه در وسط شهر بلافاصله توجهتان را جلب می‌کند: کاخ زمستانی نصرت اله خان سردار امجد.

در زمان ناصرالدین شاه سردار امجد حاکم تالش بوده و این امارت باشکوه را هم برای خودش می‌سازد.

ساختن کاخ سردار امجد ۲۵ سال طول کشیده و سنگ‌هایش را چندصد کارگر از ارتفاعات تالش آورده‌اند. برای همین اینجا از مهمترین خانه های سنتی گیلان است.

اینجا را در دوره مشروطه آتش می‌زنند و ۶۰ سالی متروکه باقی می‌ماند.

کاخ سردار امجد معماری زیبایی دارد و دیدنش خالی از لطف نیست.

آدرس کاخ ییلاقی سردار امجد: تالش، بلوار امام رضا، خیابان آیت الله غفاری، کنار پارک شهر.

اگر به شهرهای گیلان سفر کرده‌اید، برای اجاره اقامتگاه و شب ماندن می‌توانید  کلبه جنگلی خاص پیدا کنید. ماندن در کلبه‌ جنگلی و این‌جور اقامتگاه‌ها خودش یک ماجراجویی در سفر است.


خانه محمد صادقی لاهیجان

خانه های سنتی رشت

 

اینجا از خانه های سنتی گیلان و از کلبه‌های زیبای لاهیجان است. خانه محمد صادقی در دوره قاجار ساخته شده.

خانه محمد صادقی معماری خاصی دارد و خیلی‌ها درباره معماری اش مقاله نوشته‌اند

اینجا یک تالار و یک شاه‌نشین دارد و اتاق‌هایش پر از گچ‌بری هستند. تزئینات خیلی زیبا به نظر می‌رسند و می‌شود در همه خانه معماری اصیل گیلان را دید.

آدرس خانه محمد صادقی لاهیجان: خیابان حافظ، کوچه توکلی.


خانه میرزا کوچک خان

خانه میرزا کوچک خان

 

اگر می‌خواهید معماری اصیل گیلانی و کلبه های روستایی شمال را ببینید، به خانه میرزا کوچک خان جنگلی بروید. اینجا از زیباترین خانه های سنتی گیلان است.

بخش هایی از این خانه حالا موزه شده و می‌شود آثار تاریخی مختلف را در آن دید.

اینجا سال ۱۳۸۱ بازسازی شده. خانه میرزا کوچک خان دو طبقه است و ۳۰۰ متر زیربنا دارد.برای رفتن به این خانه باید به میدان شهرداری بروید و از ضلع شملی میدان وارد خیابان استاد سرا بشوید و چند و با چنددقیقه پیاده‌روی به این خانه برسید.

این‌جا دو طبقه است و در طبقه اول ایوانی سنتی قرار دارد. از آن ایوان‌هایی که انگار امضای خانه‌های گیلانی‌ست. در این طبقه عکس‌ها و دست نوشته‌های میرزا کوچک خان و ادوات جنگی‌اش را می‌توانید ببینید. در طبقه دوم هم اشیایی که به این موزه هدیه کرده‌اند را می‌بینید.

خود این خانه و محل اطراف خانه دیدنی و جالب هستند. چندتا کبابی و دیزی سنگی معروف هم در این محل وجود دارند.

بیشتر بخوانید: میدان شهرداری رشت؛ حال و هوای اصیل شمالی


موزه میراث روستایی گیلان – تماشای معماری اصیل گیلان

موزه میراث روستایی گیلان

در گیلان موزه‌‎ای ساخته‌اند که همه چیز درباره معماری اینجا را نشان می‌دهد. موزه میراث روستایی هم خیلی زیباست، هم شما را با معماری گیلانی آشنا می‌کند.

اینجا یک جورهایی موزه مردم شناسی هم هست. چون در آن می‌شود صنایع دستی، آداب و رسوم و سبک زندگی گیلانی‌ها را هم دید.

خانه های سنتی گیلان در موزه خیلی خوب به تصویر کشیده شده‌اند. سبک های مختلف معماری اینجا جدا شده و برای هر کدام راهنما وجود دارد.

دست‌فروش‌ها و بانوان محلی گیلانی بعضی وقت‌ها در موزه جنس‌هایشان را برای فروش می‌گذارند. آش و نان محلی و خوراکی‌های دیگر شمال هم در موزه میراث روستایی گیلان پیدا می‌شود.

بعضی وقت‌ها اینجا جشن‌های محلی برگزار می‌کنند. جشن‌هایی مثل عروسی‌های شمالی، جشن شالیزار و جشن برداشت برنج، فضای سنتی خوبی دارند و دیدنشان خالی از لطف نیست.

در کیلومتر ۱۸ جاده رشت به تهران می‌توانید موزه میراث روستایی گیلان را پیدا کنید.

 


این لیست خانه‌های سنتی گیلان در سایت پینورست بود. جاهای باصفایی که دیدنش لذت‌بخش است. شما هم خانه‌های سنتی گیلان را دیده‌اید؟ کدامشان شما را به هیجان آورده‌اند؟ جایی را می شناسید که ما نگفته باشیم؟ اگر بله، در قسمت نظرات برای ما بنویسید و تجربه خوب یا بدتان را تعریف کنید.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی