پیست اسکی دیزین ؛ تفریح در بهترین پیست اسکی ایران

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
پیست اسکی دیزین ؛ تفریح در بهترین پیست اسکی ایران

شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که در پاییز و زمستان خانه‌نشینی را به هر چیز دیگری ترجیح می‌دهید و سرمای هوا را بهانه می‌کنید تا در خانه بمانید و پتوی مبارک و گوشی تلفن همراه را بغل کنید! حالا ما آمده‌ایم از پیست اسکی دیزین و حال و هوایش برایتان بگوییم. از نظر ما هر فصلی زیبایی‌های خاص خودش را دارد و بعضی تفریحات زمان زمان سرماست!

با ما همراه باشید تا نگاهی داشته باشیم به سیر تا پیاز سفر به مهم‌ترین و محبوب‌ترین پیست اسکی کشور!


معرفی پیست اسکی دیزین

اسکی سواری یکی از هیجان‌انگیزترین تفریحاتی است که اگر آن را امتحان کنید و کمی در انجامش حرفه‌ای شوید قطعا عاشقش خواهید شد.

پیست اسکی دیزین اطراف تهران شلوغ، یکی از محبوب‌ترین پیست‌های اسکی کشور و به‌نوعی مهم‌ترین پیست اسکی ایران و خاورمیانه محسوب می‌شود.

پیست اسکی دیزین در شهرستان کرج و در استان البرز قرار دارد و اولین پیست اسکی  ایران است که از طرف فدراسیون جهانی اسکی مورد تائید برای برگزاری مسابقات رسمی بین‌المللی و جهانی قرار گرفته. خصوصیاتی مانند شیب مسیر، طول مسیر، محل برگزاری مسابقات و امکانات رفاهی دست‌به‌دست هم داده‌اند تا پیست اسکی دیزین تبدیل به میزبان مسابقات جهانی در این رشته باشد.

پیست اسکی دیزین

چطور شد که پیست اسکی دیزین تبدیل به چیزی که امروز می‌بینیم شده است؟ ماجرا از این‌قرار است که تا سال ۱۳۴۰ تقریبا این ناحیه ناشناخته بود و کسی این بهشت ناشناخته را کشف نکرده بود! در حدود سال‌های۱۳۴۱ و ۱۳۴۲ گروهی از محققان و پژوهشگران خارجی که به دنبال کشف معادن در استان البرز کنونی بودند از این ناحیه دیدن کردند و یکی از اعضای گروه یعنی آقای کاظم گیلانپور که سرپرستی گروه را به عهده داشت و خود قهرمان اسکی بود و به‌قول معروف دستی بر آتش داشت این منطقه را کشف کرد. 

کار از آنجا شروع شد که در سال ۱۳۴۳ یک دستگاه تله‌اسکی در پیست نصب شد و کمی بعد در سال ۱۳۴۴ منطقه دیزین به‌عنوان یک پیست اسکی مناسب شناخته شد و اقداماتی مثل احداث جاده، انواع تله کابین، تله سی یژ، تله اسکی، رستوران، هتل و … برای تبدیل این محل به یک مجموعه اسکی همه چیز تمام آغاز شدند.

الان شهرت این مجموعه به حدی زیاد شده که حتی توریست‌ها در تورهای اسکی که در این محل برگزار می‌شوند شرکت می‌کنند و برای به دست آوردن تجربه اسکی در این مجموعه و پیست‌های اسکی نزدیک به دیزین عازم ایران می‌شوند.


چطور خودمان را به دیزین برسانیم؟

اگر عزم رفتن به پیست اسکی دیزین را بکنید باید اطلاع دقیقی از مسیرهای دسترسی به این منطقه داشته باشید، چون پیست در محلی قرار گرفته که ممکن است مسیرهای دسترسی به آن مسدود شوند و یا گاهی به ترافیک سنگین بخورید و چند ساعتی را در جاده‌ها معطل باشید.

دیزین در ۷۵ کیلومتری شهر کرج قرار دارد و اگر سر راست‌ترین مسیر یعنی جاده چالوس را برای رفتن به دیزین انتخاب کنید تقریبا ۱۲۳ کیلومتر از ابتدای جاده چالوس باید طی کنید تا خودتان را به این منطقه برسانید. مسیر جاده چالوس از این قرار است که بعد از رسیدن به گچسر باید مسیرتان را به سمت روستای ولایت رود در پیش بگیرید و بعد از گذر از ساختمان‌های چندطبقه در حال احداث در روستا پیست اسکی دیزین را خواهید دید.

روی نقشه ببینید!

پیست اسکی دیزین معروفترین پیست اسکی ایران

اما اگر کمی مسیر شناس باشید حتما می‌دانید که مسیر دیگری هم برای رفتن به پیست اسکی دیزین وجود دارد. مسیر تهران-شمشک-دیزین که به جاده ۴۲۵ هم معروف است هم خلوت‌تر از جاده چالوس است و هم نزدیک‌تر، اما احتمال اینکه در طول زمستان بسته باشد خیلی بالا است چون‌که این مسیر با بارش یک برف مسدود می‌شود.

اگر بخواهید از جاده تهران-شمشک-دیزین راهی پیست اسکی دیزین شوید باید از سمت لویزان تهران به مسیر لواسان-فشم بروید و بعد از رفتن به سمت فشم و گذر از میگون به مسیرتان ادامه دهید تا به پیست اسکی شمشک برسید. از شمشک تا دیزین باید حدود ۳۰ دقیقه دیگر رانندگی کنید. جا دارد باز هم تکرار کنیم که در این مسیر احتمال مسدود شدن بالا است و بهتر است پیش از زدن به دل جاده اطلاع دقیقی از پیش بینی وضع هوا داشته باشید تا در طول مسیر به مشکل برنخورید.

برای اطلاع از وضعیت راه‌ها می‌توانید با شماره ۱۴۱ وزارت راه یا شماره مدیریت پیست اسکی دیزین (۰۲۶۳۵۲۱۵۰۴۱) تماس بگیرید و اطلاعات مفید کسب کنید.

مسیر تهران-شمشک-دیزین با طول ۶۵ کیلومتر، علاوه بر زیبایی‌های خاصی که دارد، حدود ۴۰ کیلومتر هم کوتاه‌تر از مسیر جاده چالوس است و قطعا ترددها در این مسیر کمتر است، پس خبری از ترافیک و صدای بوق و دود ماشین‌ها در کار نیست. 

بیشتر بخوانید: ۱۰ پیشنهاد تفریح و سفر متفاوت برای طرفداران بازی و ورزش


بهترین زمان برای رفتن به پیست اسکی دیزین

در هر فصلی از سال که به دیزین سفر کنید تفریحات کافی برای لذت بردن خواهید داشت. معمولا اسکی بازها و آن‌هایی که علاقه دارند تا در بهترین زمان سال به دیزین سفر کنند اوایل آذر هرسال تا اردیبهشت سال بعد را برای سفر خود انتخاب می‌کنند.

دیزین تنها یک پیست اسکی روی برف نیست و در طول تابستان، اسکی روی چمن هم در این مجموعه امکان‌پذیر است و پیست چمن دیزین حدود ۶۵۰ متر طول دارد. هرسال یکی از مهم‌ترین مسابقات اسکی جهان یعنی اسکی روی چمن نیز در این ناحیه برگزار می‌شود.

اسکی روی چمن در فصل تابستان دیزین

در کل، آب‌وهوای خیلی مناسب زمستانی با دمای منفی ۲۰ درجه سانتی گراد همراه با تعداد روزهای آفتابی زیاد و در کنار آن، آب‌وهوای دلپذیر تابستانی با حداکثر دمای ۲۰ درجه سانتی گراد و وجود امکانات رفاهی و مسیر دسترسی مناسب همگی دست‌به‌دست هم داده‌اند تا دیزین به یکی از جذاب‌ترین دهکده‌های توریستی ایران و خاورمیانه تبدیل شود.

ساعت فعالیت پیست اسکی دیزین همه‌روزه از ساعت ۷ صبح تا ۳ عصر است و اگر شرایط آبوهوایی تغییر کند ممکن است در ساعات فعالیت پیست اسکی نیز تغییر ایجاد شود. 

بیشتر بخوانید: اسکی سواری در تهران؛ پیست‌های اسکی، معرفی و امکانات


هزینه سفر به پیست اسکی دیزین

واقعا اسکی یک ورزش پرهزینه است؟ باید بگوییم تقریبا بله؛ البته همه‌چیز بسته به شرایط و امکانات متفاوت است اما یک سفر به پیست اسکی دیزین و استفاده از امکانات مختلف این مجموعه هزینه زیادی خواهد داشت، ولی ارزشش را دارد!

ما در اینجا فهرستی از هزینه‌های موجود آورده‌ایم تا با خیال راحت بتوانید قبل از رفتن به پیست اسکی دیزین حساب‌وکتاب همه‌چیز را بکنید.

ورودی پارکینگ (برای هر ماشین): 20 هزار تومان

هزینه اجاره لوازم اسکی: بالای 150 هزار تومان برای یک روز

هزینه کرایه لباس مخصوص اسکی: بالای 100 هزار تومان برای یک روز

هزینه کلاس آموزش اسکی: 80 هزار تومان برای هر ساعت

هزینه ورودی به پیست اسکی برای اسکی‌بازان: 250 هزار تومان

هزینه ورودی به پیست اسکی برای گردشگرانی که قصد اسکی ندارند: 110 هزار تومان

با یک حساب سرانگشتی باید گفت جدای از هزینه‌های جانبی مثل بنزین و هتل و رستوران، اگر خودتان لوازم موردنیاز برای اسکی کردن را در اختیار داشته باشید باید حدود 270 هزار تومان هزینه کنید. اما اگر تازه‌کار هستید و لوازم اسکی نیز در اختیار ندارید باید حداقل 600 هزار تومان هزینه کنید. اما نگران هزینه‌ها نباشید چون معمولا در روزهای شنبه تا سه‌شنبه هر هفته هزینه‌ها کمتر می‌شوند و می‌توانید با خیال راحت‌تر سفرتان به پیست اسکی دیزین را برنامه‌ریزی کنید.


امکانات پیست اسکی دیزین

همان‌طور که گفتیم، پیست دیزین به خاطر نکات فنی ازجمله شیب مسیر، طول مسیر، محل برگزاری مسابقات و امکانات رفاهی عالی برای گردشگران و اسکی بازها بسیار دوست‌داشتنی است.  امکانات فنی پیست اسکی دیزین در حد استانداردهای روز دنیا است و هنوز هم بعد از گذشت ۶۰ سال از زمان احداث مجموعه مورد تائید هستند. 

اولین دستگاه‌های بالابر در سال ۱۳۴۸ در پیست دیزین نصب شدند. در دیزین ۳۳ پیست اسکی مختلف وجود دارد که در کنار ۴ عدد تله کابین به نامهای شاله، قله، دره و چمن، ۲ تله سی یژ قله و چمن، ۷ تله اسکی بشقابی به نام‌های دوبل مایر، سی چال، گوزنی، پشت ویل و چمن ازلحاظ فنی حرفی برای گفتن باقی نمی‌گذارند. از میان ۳۳ پیست اسکی موجود در مجموعه می‌توان به پیست اسنوپارک، پیست یو، پیست مبتدی و پیست چمن اشاره کرد که جزو محبوب‌ترین‌ها نیز هستند.

پیست مبتدی همان‌طور که از اسمش مشخص است، برای افرادی است که تجربه زیادی در زمینه اسکی ندارند و به قول خودمان حرفه‌ای نیستند. شیب و طول مسیر در این پیست مناسب افراد مبتدی است و در نقاط مختلف این پیست افرادی برای کمک به شما آماده هستند. اما اگر ورزشکار حرفه‌ای و به قولی استاد اسکی هستید پیست حرفه‌ای مجموعه منتظر شما خواهد بود.

پیست مبتدی و پیشرفته در دیزین

اگر قصد داشته باشید تا سفرتان به دیزین را برای بیش از یک روز ادامه دهید می‌توانید در هتل‌های دیزین اقامت داشته باشید. معمولا قیمت اتاق‌ها متفاوت است، اما اتاق‌های دو تخته با قیمت حدود ۶۷۵ هزار تومان و اتاق‌های سه تخته با قیمت حدود ۸۵۰ هزار تومان و اتاق‌های با ظرفیت بیشتر با نرخ بالای ۱ میلیون تومان در اختیار شما قرار خواهند گرفت. اما راه جایگزین هم وجود دارد و در شهرها و روستاهای اطراف پیست اسکی دیزین می‌توانید سوئیت یا ویلا با قیمت مناسب اجاره کنید و در هزینه‌ها صرفه جویی کنید.

علاوه بر هتل‌ها، مجموعه‌ای از ۱۹ کلبه چوبی نقلی و کوچک در محدوده پیست اسکی قرار گرفته است که اگر دوست داشته باشید می‌توانید یکی از آن‌ها را کرایه کنید.

بیشتر بخوانید: بهترین پارک های تهران ؛ یک لیست جامع برای پارک‌گردی در پایتخت


چه تفریحاتی در پیست اسکی دیزین منتظر ماست؟

تصور شما از سفر به پیست اسکی دیزین چیست؟ آیا اینجا فقط برای عاشقان اسکی سواری ساخته شده است؟ اگر فکر می‌کنید که پیست اسکی دیزین تنها یک پیست اسکی است و دیگر هیچ، سخت در اشتباه هستید!

به جز مسیر رسیدن به مجموعه دیزین و عبور از روستاهای زیبا و مناظر اطراف که زیبایی و جذابیت خاص خودش را دارد، در خود مجموعه پیست اسکی دیزین هم تفریحات بی‌نظیری منتظر شما خواهند بود. ازجمله این تفریحات می‌توان به دوچرخه‌سواری، تیراندازی، پاراگلایدر و کایت‌سواری اشاره کرد که هرکدام از این تفریحات عاشقان و طرفداران خاص خودشان را دارند. 

اگر به تنیس علاقه دارید، خبر خوب اینکه در دیزین می‌توانید در زمین‌های مخصوص تنیس از این بازی لذت ببرید. در کنار همه این‌ها شاید علاقه‌ای به اسکی نداشته باشید اما عاشق تیوپ سواری باشید. خبر خوب اینکه این تفریح نیز برای شما ممکن خواهد بود و می‌توانید با رعایت احتیاط از انجام آن لذت ببرید.

تیوپ سواری در دیزین

۳۰ هکتار از دشت ۴۰ هکتاری دیزین که از دامنه‌های کوه البرز آغاز و تا پایین کوه و کنار رودخانه ادامه می‌یابد، به ایجاد باغ گل‌ها اختصاص یافته است. فراموش نکنید که حتما از باغ گل و گونه‌های نادر گیاهان کوهستانی دیدن کنید.


برای رفتن به دیزین چه وسایلی باید همراه خودمان داشته باشیم؟

شاید در اسکی حرفه‌ای باشید و نیازی به گفتن وسایل موردنیاز نباشد اما اگر برای اولین بار قصد دارید تا از این‌جا دیدن کنید و تجربه سر خوردن روی برف‌های این پیست را در کارنامه خود داشته باشید باید تجهیزات ضروری را به همراه داشته باشید و یا از همان‌جا کرایه کنید.

فراموش نکنید که دمای متوسط پیست اسکی دیزین در ایام سرد سال به ۲۰ درجه سانتی گراد زیر صفر هم می‌رسد، پس تا می‌توانید خودتان را به لباس‌های گرم و مناسب مجهز کنید تا مبادا با سرماخوردگی به خانه برگردید! در کنار لباس مناسب، اگر پوتین و چکمه در اختیار دارید حتما بپوشید که برف و سرمای هوا پاهایتان را اذیت نکند. اگر به نیت تیوپ سواری عزم سفر به دیزین را کرده‌اید پس تیوپ را فراموش نکنید.

وسایل موردنیاز برای رفتن به پیست اسکی دیزین

لوازم موردنیاز برای اسکی کردن مثل خود چوب اسکی، لباس مخصوص اسکی، عینک و … را باید به همراه داشته باشید و یا از همان‌جا با پرداخت هزینه کرایه کنید.

از همه این‌ها که بگذریم، فراموش نکنید شما عازم یک منطقه کوهستانی هستید که میزان بارش برف در آنجا زیاد است. اگر با ماشین شخصی خصوصا از مسیر تهران-شمشک-دیزین و آن هم در ایام بارش برف عازم پیست اسکی دیزین هستید بهتر است برای اینکه دل خودتان و همراهانتان را قرص کنید زنجیر چرخ مناسب به همراه داشته باشید.


رستوران‌های دیزین

خوردن غذاهای گرم و لذیذ بعد از بالا و پایین پریدن و لیز خوردن روی برف و خستگی و گرسنگی واقعا یک لذت تکرار نشدنی است. رستوران‌های موجود در مجموعه پیست اسکی دیزین یکی از دلایلی هستند که دیزین را تبدیل به محبوب‌ترین پیست اسکی کشور کرده‌اند.

درمجموع پنج رستوران در پیست اسکی دیزین وجود دارند که بسته به سلیقه و انتخاب خود می‌توانید در آن‌ها غذا میل کنید. پیشنهاد ما این است که رستوران‌های نزدیک به پیست اسکی دیزین را انتخاب کنید تا برای خوردن غذا مجبور نباشید مسافت زیادی را طی کنید.

رستوران هتل گاجره

هتل گاجره یک هتل سه ستاره است که در منطقه خوش آب‌وهوای شمشک و در فاصله ۵ دقیقه‌ای از پیست اسکی دیزین قرار گرفته است. در کنار محل اقامت و استراحت مناسب، رستوران هتل گاجره هم می‌تواند انتخاب خوبی برای صرف یک غذای خوشمزه باشد.

رستوران هتل دیزین

هتل جهانگردی دیزین یک هتل چهار ستاره و در نوع خود مناسب است. رستوران هتل جهانگردی دیزین با ۱۳۰ نفر ظرفیت یکی از بهترین رستوران‌های کرج است که در مجموعه پیست اسکی دیزین قرار گرفته است. در منوی رستوران می‌توانید لیستی از محبوب‌ترین غذاهای ایرانی را پیدا کنید. توصیه می‌کنیم حتما سوپ داغ و خوشمزه رستوران، کباب‌کوبیده، ماهی قزل‌آلا، کباب‌ترش و خورشت‌ها را امتحان کنید.

رستوران ها و غذا خوردن در پیست دیزین

رستوران شاله دیزین

رستوران شاله دیزین در ارتفاع ۳۰۰۰ متری قرار دارد. اگر دوست دارید تا خوردن غذا در ارتفاعات کوه را تجربه کنید این رستوران گزینه دم دست و مناسبی است.

رستوران چمن دیزین

رستوران چمن در ارتفاع ۲۸۵۰ متری قرار گرفته است و محیط این رستوران واقعا شما را جذب خواهد کرد. در کنار غذاهای خوشمزه و نمای بسیار زیبا از پایین‌دست کوه، می‌توانید در کافه رستوران چمن، در کنار دوستان خود از نوشیدن چای و قهوه لذت ببرید و خستگی را از تن خود بیرون کنید. رستوران چمن بازسازی شده و به‌صورت گرد ساخته شده و دور تا دور آن شیشهای است.

رستوران لوتوس

رستوران لوتوس در کنار هتل گاجره در ۳ کیلومتری پیست اسکی دیزین قرار دارد. دکوراسیون این رستوران جذاب است و نشستن در فضای این رستوران حس خوبی به شما منتقل خواهد کرد. از محبوب‌ترین غذاهای رستوران لوتوس می‌توانیم به مرغ، انواع کباب، پیتزا و خورشت‌ها اشاره کنیم.


شما هم به پیست دیزین رفته‌اید؟ چه وسایل ضروری را باید با خود ببریم؟ چه نکته‌ای را برای رفتن به این‌جا از قلم انداخته‌ایم؟ اسکی روی چمن در تابستان را بیشتر دوست دارید یا اسکی روی برف زمستان؟ اگر مبتدی بودید این‌جا به شما خوش گذشته؟ برای حرفه‌ای‌ها چظور بوده؟ از تجربه خوب یا بدتان در قسمت نظرات برای ما بنویسید.

محمدرضا قاسم شیرازی

دانشجوی ژنتیک دانشگاه اصفهان - عاشق روانشناسی و نویسندگی
من خستگی ناپذیرم؛ خستگی ناپذیر از سفر کردن، دیدن چیزهای جدید و نوشتن

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی