پارک دانشجو ؛ بوستانی در خیابان انقلاب، آشنا برای دانشجویان

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
پارک دانشجو ؛ بوستانی در خیابان انقلاب، آشنا برای دانشجویان

از خیابان انقلاب که به سمت پل کالج حرکت کنید پارکی را می‌بینید که بیشتر از هر چیزی فواره‌های آن جلب توجه می‌کنند. پارک دانشجو به‌خاطر نزدیکی با چهارراه ولیعصر و تئاترشهر از زمان‌های قدیم محل معاشرت دانشجویان و اهل هنر بوده است.

با پینورست همراه شوید تا در مورد این پارک کوچک اما معروف و محبوب شهر تهران بیشتر صحبت کنیم.


 با تاریخچه پارک آشنا شویم

از سال 1309 تا 1346 کافه شهرداری یا ساختمان بلدیه دقیقا در محل امروز تئاتر شهر قرار داشت. کافه شهرداری در آن سال‌ها پاتوق هنرمندان بود. آخر هفته‌ها هم برنامه‌های سیرک، شعبده‌بازی و معرکه‌گیری در اطراف آن اجرا می‌شد.

پارک دانشجو

مکانی که امروز به عنوان پارک دانشجو می‌شناسیم در آن زمان یک زمین خالی بود که در سال‌های آخر به محل زندگی ذاغه‌نشین‌ها تبدیل شده بود. در زمان حکومت پهلوی دوم تصمیم گرفته شد تا در این زمین یک پارک ساخته و به یک مکان فرهنگی تبدیل شود. پروژه ساخت پارک در سال 1346 به پایان رسید.

با افتتاح پارک تصمیم گرفته شد تا به جای کافه شهرداری یک مرکز نمایش به شیوه مراکز مدرن اروپایی ساخته شود. در نهایت تئاتر شهر در سال 1351 افتتاح شد.

بیشتر بخوانید: یک چرخ کامل در میدان انقلاب ؛ جایی که همه چیز پیدا می‌شود

اسم اولیه پارک دانشجو پهولی بود. اما بعد از انقلاب به‌خاطر نزدیکی به دو دانشگاه امیرکبیر و تهران اسم آن را به پارک دانشجو تغییر پیدا کرد.


پارک دانشجو چجور جایی است؟

اشاره کردیم که پارک دانشجو در تقاطع خیابان‌های انقلاب و ولیعصر که همه آن را به چهارراه ولیعصر می‌شناسند قرار دارد. همین موقعیت جغرافیایی باعث شده تا این پارک در هر ساعتی از روز شلوغ و پر از آدم باشد. البته وجود چند دانشگاه، تئاتر شهر، تالار وحدت و دیگر مراکز هنری فرهنگی هم پارک دانشجو را به پاتوق دانشجویان، طرفداران تئاتر و کسانی که به هنر‌های نمایشی و اجرایی علاقه دارند تبدیل کرده است. 

پارک دانشجو

در خیلی از روزها نمایش‌های خیابانی، تعزیه، اجرای موسیقی زنده و تئاترهای زنده در این پارک اجرا می‌شود. جز این اجراها یک جذابیت دیگر پارک هم دکه‌های غذاهای خیابانی نزدیک ورودی مترو است. اگر هوس چیزهای خوشمزه مثل لبو و بلال کرده‌اید حتما می‌توانید آن‌جا دلی از عزا در بیاورید.

بیژن صفاری طراح این پارک است. معماری بوستان به سبک پست مدرن است و به گفته خود معمار از طراحی باغ ایرانی الگو گرفته شده است. البته اگر وارد پارک شوید شاید متوجه منظور طراح نشوید. ولی وقتی از بالا به نقشه‌ پارک نگاه کنید متوجه می‌شوید که واقعا هم شبیه به یک باغ ایرانی طراحی شده و چهار بخش، یک مرکز آب و کانال‌های آب‌رسانی دارد.

اگر زمانی به تهران سفر کردید حتما دیدن این پارک را هم در برنامه خودتان بگذارید. این را هم به یاد داشته باشید که می‌توانید برای اجاره آپارتمان مبله در تهران به سایت پینورست سر بزنید.


دسترسی به پارک دانشجو

پارک دانشجو در مرکز شهر تهران قرار دارد و تقریبا از هر جایی که باشید می‌توانید به‌راحتی خودتان را به پارک برسانید.

رفتن با مترو: راحت‌ترین‌ راه استفاده از مترو است. ایستگاه مترو تئاتر شهر (خط ۴- زرد) درست در کنار پارک قرار دارد. احتمالا داستانی‌های گم شدن در زیرگذر چهارراه ولیعصر را شنیده باشید. پس حواستان به تابلوهای راهنما باشد تا از خروجی درست بالا بیایید.

رفتن با بی‌آر‌تی: استفاده از اتوبوس‌های تندرو هم یکی دیگر از روش‌های رسیدن به پارک است. هم خیابان ولیعصر و هم خیابان انقلاب خط اتوبوس بی‌آرتی دارند و درست می‌توانید در چهارراه ولیعصر پیاده شوید. خوب است این را بدانید که بعد از پیاده شدن از اتوبوس باید به زیرگذر ولیعصر بروید و بعد از خروجی درست بالا بیایید.

رفتن با تاکسی: از بیشتر نقاط تهران برای چهارراه ولیعصر تاکسی هست. یکی روش دیگر هم این است که با تاکسی به میدان ولیعصر بروید و از آنجا حدود 15 دقیقه تا پارک را پیاده‌روی کنید.

خوب است این را هم بدانید که پارک دانشجو در محدوده طرح ترافیک قرار دارد. همیشه هم خیابان‌های اطراف پارک از صبح تا شب شلوغ و پر از ترافیک هستند. پس شاید بهتر باشد که به جز روزهای تعطیل با ماشین شخصی به این پارک نروید.


تئاتر شهر

تئاتر شهر که امروز یکی از نمادهای تهران محسوب می‌شود از سالن‌های اصلی و قدیمی شهر تهران برای اجرای تئاتر و هنرهای نمایشی است. این ساختمان 5 سالن، 3 کافه و چند پلاتو تمرین دارد. تئاتر شهر یک کتابخانه بزرگ هم دارد که می‌توانید کتاب‌های مربوط به هنر، تئاتر و نمایش را در آن پیدا کنید. لیستی از تمام نمایش‌هایی که در این مجموعه برگزار شده هم در این کتابخانه وجود دارد.

تئاتر شهر پارک دانشجو

اگر در روزهای جشنواره تئاتر فجر به تئاتر شهر سر بزنید می‌توانید تئاترهای خیابانی را طبق برنامه و ساعت مشخصی تماشا کنید. برای اطلاع از نمایش‌های اینجا هم می‌توانید به سایت تئاتر شهر سر بزنید.

بیشتر بخوانید: کتابخانه ملی ؛‌ جایی برای تمرکز روی کتابخوانی


امکانات پارک دانشجو

پارک دانشجو تمامی امکاناتی که یک پارک خوب باید داشته باشد مثل بوفه، سروسی بهداشتی، زمین بازی کودکان، نیمکت‌هایی برای نشستن و … را دارد.

در غرب پارک و نزدیک به ساختمان تئاتر شهر حوض بزرگ پارک با وسعت 70 مترمربع قرار گرفته است. این حوض و آبنما یکی از زیبا‌ترین قسمت‌های پارک است. هر زمانی که به پارک بروید افراد زیادی را در حال عکس گرفتن از این حوض خواهید دید.

پارک دانشجو

در مرکز پارک هم دو آبنما به شکل مستطیل با فواره‌های زیبا وجود دارد. چند مجسمه به شکل کودک‌های در حال بازی هم در وسط آبنماها قرار دارد. آبنمای پلکانی که در جنوب ساختمان تئاتر شهر قرار دارد یکی دیگر از جذابیت‌های پارک است.

این پارک یک کتابخانه هم دارد که اگر اهل کتاب خواندن هستید می‌توانید به آن سر بزنید. البته برای استفاده از کتاب‌های کتابخانه باید عضو آن شوید. سالن مطالعه کتابخانه روزهای زوج مخصوص خانم‌ها و روزهای فرد مخصوص آقایون است. روزهای دوشنبه هم جلسه‌های شعرخواین از ساعت 16 تا 18 در اینجا برگزار می‌شود.

ساعت کاری کتابخانه: شنبه تا چهارشنبه: 7:30 صبح تا 7:30 شب / پنج‌شنبه‌ها: 7:30 صبح تا 1 ظهر


بعد از پارک کجا بریم؟

همان‌طور که گفته شد پارک دانشجو موقعیت جغرافیایی خوبی دارد و در تقاطع خیابان ولیعصر و خیابان انقلاب قرار دارد. پس با کمی حوصله و پیاده‌روی می‌توانید یک تهران‌گردی کوچک داشته باشید.

پارک دانشجو

خیابان انقلاب پر از کتاب‌فروشی‌های مختلف و بهشت کتاب‌دوستان است. در این خیابان می‌توانید ساعت‌ها با تماشای ویترین کتاب‌فروشی‌ها که هر کدام به شکلی مختلف تزيین شده‌اند سرگرم شوید. در مسیر رسیدن به میدان ولیعصر مراکز خرید زیادی مثل پاساژ نور وجود دارد. بلوار کشاورز هم که از زیبایی‌های تهران محسوب می‌شود و قدم زدن در فضای سبز و باطراوت وسط بلوار خالی از لطف نیست.

اگر هم اهل سینما و فیلم دیدن هستید سه سینمای فلسطین، بهمن و قدس در نزدیکی پارک دانشجو قرار دارد. بوستان لاله و موزه هنرهای معاصر هم از مکان‌های دیدنی نزدیک به پارک است.

بیشتر بخوانید: خیابان ولیعصر تهران ؛ خیابان چنارها و خاطره‌ها

جدا از این مکان‌های دیدنی مقصد‌های شکم‌گردی زیادی هم می‌توانید در اطراف پارک پیدا کنید. کافه گودو، کافه لمیز، کافه تئاترشهر و عمارت روبرو از جمله کافه‌هایی هستند که می‌توانید در آنجا خودتان را به یک نوشیدنی گرم یا یک تکه کیک دعوت کنید.


اگر از علاقه‌مندان به هوای آفتابی هستید تابستان برای شما فصل خوبی است تا از طراوت و هوای خوب بوستان لذت ببرید اما ما پیشنهاد می‌کنیم فرصت قدم زدن در هوای بارانی و لذت تماشای خیسی خیابان‌های اطراف پارک را از دست ندهید. اگر زمانی به پارک دانشجو رفتید حتما تجربه خودتان را برای ما بنویسید.

اگر تصمیم دارید که برای سفر به تهران برنامه‌ریزی کنید می‌توانید برای اجاره آنلاین اقامتگاه به سایت پینورست سر بزنید. امکان رزرو انواع مختلف اقامتگاه از کلبه جنگلی و خانه روستایی تا رزرو ویلا استخردار در این سایت وجود دارد.

 

محدثه قیاسی

محدثه هستم، طراحی که می خواد نقاشی بخونه، زبان درس میده اما عاشق ادبیات فارسیه

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی