پارک شهر تهران ؛‌ خوش‌گذرانی در مرکز شهر

    voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars
0نظر
پارک شهر تهران ؛‌ خوش‌گذرانی در مرکز شهر

اکثر مردم و شاید خیلی‌ها از بین خود ما همیشه از مرکز شهر تهران فراری‌اند چون برای آن‌ها یادآور سر‌و‌صدا، آلودگی هوا و شلوغی، و آن دسته آدم‌هاست که همیشه عجله دارند. حتما شنیدید که خیلی‌ها می گویند اگر کلاهمان هم آن طرف‌ها بیافتد هم سراغش نمی‌رویم ولی درست وسط این شلوغی پارک شهر تهران قرار دارد.

پارک شهر می‌تواند جای مناسبی برای قرار‌های کاری تا قدم زدن با دوستان و خانواده برای فرار از اضطراب‌های همین شهری باشد که در آن زندگی می‌کنیم. یکی از ویژگی‌هایی که این‌جا را برای خیلی‌ها پرطرفدار کرده مسیر آسان برای رسیدن به اونجاست. اگر نمی‌دانید این پارک کجاست برایتان موقعیت و مسیرهای دسترسی بهش را توضیح می‌دهیم.


پارک شهر تهران کجاست؟ از همه نقاط دسترسی دارد

پارک شهر در مرکز تهران قرار دارد. این پارک از شمال به پایانه خیابان فیاض بخش، از سمت جنوب به خیابان بهشت، از غرب به خیابان وحدت اسلامی و شرق به خیابان خیام منتهی میشه. فرقی نداره کجای شهر هستید. برای مثال از جنوب تهران و شهر‌ری خط اتوبوس‌ها مستقیم شما را به پایانه فیاض بخش می‌رساند.

از شمال شهر هم بیشتر پایانه‌های تاکسیرانی تا پارک شهر و میدان امام خمینی ماشین دارند.

پارک شهر تهران

روی نقشه ببینید!

راه ساده‌تر اما استفاده از خطوط مترو است. برای این کار می‌توانید ایستگاه امام خمینی (ره) که تقاطع خط ۱ و ۲ مترو قرار داره پیاده شوید و از آن‌جا به سمت غرب حرکت کنید؛ بعد از رسیدن به خیابان خیام به ورودی قورخانه‌ی پارک شهر می‌رسید.

جز این اگر از سمت غرب و کرج به تهران می‌آیید ایستگاه حسن آباد پیاده و به سمت جنوب حرکت کنین و تا پارک شهر بروید. اگر هم خطوط بی آر تی به شما نزدیک‌تر است باید مسیر تجریش راه‌آهن را سوار شوید و ایستگاه دکتر حسابی از اتوبوس خارج و از آنجا به خیابان امام خمینی بروید بعد از اون به سمت شرق حرکت کنید تا به پارک برسید.


دیدنی های پارک شهر ؛‌ یک پارک هزاررنگ

بعد از رسیدن به پارک شهر تهران به جز فضای سبز و گونه‌های درختی‌اش می‌توانید از دیدنی‌های مختلفش هم بهره ببرید.

برای مثال در قسمت شمالی پارک موزه صلح قرار دارد. این موزه توسط نهاد حمایت از قربانیان سلاح‌های شیمیایی کمی بعد از جنگ ایران و عراق در سال ۱۳۶۸ تاسیس شد. چند نفر از قربانیان این حادثه راهنمای موزه هستند که باعث می‌شود تجربه‌ی موزه صلح یک دیدار ساده نباشد و نگاه عمیق‌تری درباره اهمیت صلح به بیننده دست بدهد.

در موزه صلح به جز دیدن وسایلی مثل ماسک‌های ضد‌شیمیایی که در هشت سال جنگ ایران و عراق استفاده می‌شده از دیگر امکانات موزه مثل کتابخانه و گالری صلح، گالری هنر برای صلح، گارگاه‌های آموزشی، موزه مجازی، و استودیوی تاریخ شفاهی دیدن و استفاده کنید.

پارک خیابان امام خمینی

کتابخانه مرکزی پارک از دیگر ساختمان‌های مهم این پارک تهران محسوب می‌شود. از نظر خیلی‌ها این کتابخانه قدیمی‌ترین، مجهز‌ترین و بزرگ‌ترین کتابخانه مورد استفاده عموم مردم در تهران است.

بیشتر بخوانید:‌ سفر یک روزه آخر هفته‌ای در روستاهای اطراف تهران

برای مثال کتاب‌های چاپ سنگی و نفیس در بخش مرجع این کتابخانه و در زیرزمین آنجا نگهداری می‌شوند. کتابخانه پارک شهر چیزی بیشتر از سه هزار جلد کتاب در حوزه و موضوعات مختلف دارد. بخش‌های دیگر این کتابخانه شامل بخش‌های امانت، بخش نشریات و کتاب‌های مرجع، پیک فرهنگ و بخش کودک است.

در دوران دفاع مقدس و جنگ بین ایران و عراق، پناهگاهی با دو ورودی اصلی در ضلع جنوب شرقی پارک شهر ساخته شد تا مردم هنگام موشک‌باران و آژیر خطر بتوانند به آنجا پناه ببرند. به‌شکل جالبی این پناهگاه پس از اتمام جنگ تغییر کاربری داد و به آکواریوم نسبتا بزرگ و نمایشگاه ماهی‌های آب شیرین تبدیل شد. 

این آکواریوم زیر نظر معاونت امور اجتماعی منطقه ۱۲ فعالیت می‌کند و مردم می‌توانند از آن بازدید کنند. در این محل شما می‌توانید به جز آشنایی با انواع ماهی و خرید آن‌ّها، لوازم زیبا و متنوع آکواریوم‌‌های خانگی را هم تهیه کنید.

برای اجاره آپارتمان مبله برای چند ساعت در تهران می‌توانید وارد سایت پینورست شوید و انواع قامتگاه‌ها با امکانات و همی‌نطور استریل و تمیز را به راحتی پیدا کنید و رزرو انجام دهید.


تفریحات پارک شهر؛ دیدن آکواریوم و پرنده‌نگری

گفتیم که پارک شهر تهران با مساحت حدودا ۲۵ هکتار مکان مناسبی برای تفریح خانوادگی هم به‌حساب می‌آید.

داخل پارک شهر شما می‌توانید از تنوع گونه‌های درختی و گیاهی مثل درختان بلوط، ماگنولیا، کاج دریایی لذت ببرید.

بازدید از پارک شهر تهران به‌خصوص در فصل‌های بهار و تابستان جذابیت بیشتری نسبت به فصل‌های دیگر سال دارد. شما در مرکز پارک شهر از امکانات تفریحی مثل باغ پرندگان هم می‌توانید استفاده کنید. این باغ که در مرکز پارک قرار دارد اسفند ماه سال ۸۸ بنا شد. باغ پرندگان پارک شهر با مساحتی بیشتر از ۴ هزار متر، ۸ قفس بزرگ و ۲ محوطه باز برای زندگی گونه‌های متنوع پرندگان طراحی شده.

باغ پرندگان پارک شهر تهران

 

شما داخل این باغ می‌توانید پرنده‌هایی مثل طوطی‌های سبز و هفت رنگ، کبک، قرقاول، بلدرچین، مرغ عشق، عروس و مرغ هلندی، مرغابی و گونه‌های جالب دیگری از پرندگان را مشاهده کنید.

سایت پرنده‌نگری پارک هم جزو جاهایی است که پیشنهاد می‌کنیم از دست ندهید. در ضلع شمال شرقی پارک کنار دریاچه مصنوعی با دوربین دو چشمی، کتاب پرنده شناسی و تلسکوپ این موجودات را ببینید و بهتر بشناسید.

سایت پرنده نگری پارک شهر

دریاچه مصنوعی پارک هم به شما فرصت قایق سواری میده. فقط یادتان باشد نکات ایمنی مختلف مثل جلیقه نجات و چیزهای دیگر را زمان استفاده از قایق‌ها رعایت کنید. 

 پارک شهر امکانات و وسایل بازی متنوع برای سرگرمی کودکان هم دارد تا کودکان شما حوصلشان سر نرود. یکی از نکات درخشان مناسب‌سازی پارک شهر برای معلولان عزیز است تا آنها هم بتوانند از امکانات پارک استفاده کنند.

شرکت تعاونی مصرف فرهنگیان استان تهران یا همان فروشگاه فرهنگیان پارک شهر هم از فروشگاه‌های زنجیره‌ای مجهز در محله سنگلج قرار داره که می‌توانید جز پارک‌گردی خرید‌هایتان هم از آن‌جا انجام بدهید.

اطراف پارک شهر ساختمان‌های قدیمی و دیدنی مثل: ساختمان دیوان عدالت اداری، تالار سنگلج که از اولین مکان‌ها برای اجرای تئاتر بوده و امروز بیشتر نمایش‌های سنتی و ایرانی در آن اجرا میشود، کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی ایران، ورزشگاه شهدای هفتم تیر، شهرداری تهران، ساختمان شورای شهر، مرکز تحقیقات علوم آزمایشگاهی و وزارت دادگستری هم وجود دارد که دیدنشان میتواند جالب باشد.

 


شکم‌گردی اطراف پارک شهر

اگر زمان گردش در پارک هم احساس گرسنگی بهتان دست داد خیالتان راحت باشد. یکی از جدید‌ترین و مهیج‌ترین جاها برای غذا خوردن نزدیکتان در خیابان سی‌تیر قرار دارد.

اگر تا حالا مسیرتان به آن‌جا نیافتاده، بدانید خیابان سنگفرش شده و دکه‌های زیادی کنار هم انواع غذاها از فست‌فود تا کباب و انواع نوشیدنی و دسر برای شما سرو می‌کنند فقط اگر با ماشین به آن‌جا میروید باید تحمل ترافیک و پیدا کردن جای پارک را داشته باشید اما به زحمتش می‌ارزد.

خیابان-سی-تیر

از رستوران‌های دیگر اطراف پارک شهر میشود به رستوران ایرانیِ فرهنگ اصیل همراه با موسیقی زنده اشاره کرد. اگر هم کمی حوصله پیاده‌روی دارید و میخواهید قدمی هم زده باشید رستوران کیان گریل در محله شیخ هادی گزینه خوبی است.

در نهایت اگر کمی خوشبین باشیم و نیمه پر لیوان را نگاه کنیم می‌بینیم حتی در جایی مثل مرکز تهران که به خاطر شلوغی امیدی برای خستگی از تن در کردن و آرامش ذهنی نیست ممکن است جایی پیدا بشود که حداقلی از انرژی و روحیه را به ما برگرداند. امیدواریم موقع دیدار از پارک شهر تجربه خوبی داشته باشید.

بیشتر بخوانید: ۱۰ رستوران تهران که برای قرار ملاقات بی‌نظیر هستند


شما چه خاطره‌ای از پارک شهر رفتن دارید؟ امکانات این پارم را چظور می‌بینید؟ از کتابخانه پارک استفاده کرده‌اید و راضی بوده‌اید؟ بهترین مسیر برای رفتن به پارک چه بوده؟ برای ما پایین این مطلب بنویسید.

آرش
آرش روحی
بقیه‌ نوشته‌ها

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی