پارک چمران کرج ؛‌ یک پارک همه‌چیز تمام برای تفریح

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
پارک چمران کرج ؛‌ یک پارک همه‌چیز تمام برای تفریح

نمایشگاه گل و گیاه، رودخانه، پیست اسکیت، زمین‌های والیبال، بسکتبال و فوتبال، پینت‌بال، جایی برای پیک نیک، شهر بازی، فرش گل، سینما چهار بعدی و… همه این‌ها را با هم ترکیب کنید، یک عالمه درخت بلند و فضای سبز عالی به آن اضافه کنید تا بزرگترین پارک استان البرز، یعنی پارک چمران کرج را به دست بیاورید. 

امروز می‌خواهیم به قلب سبز کرج برویم و با آن آشنا شویم.


اصلا پارک چمران کرج کجاست؟

پارکی با ۴۰ هکتار مساحت که در صدر جدول بوستان‌های البرز از نظر بزرگی قرار می‌گیرد. این بوستان نه یک پارک معمولی بلکه مجموعه‌ای از امکانات رفاهی، سرگرمی، خانوادگی و تفریحی است.

این پارک از ابتدای بلوار چمران در کرج آغاز می‌شود و تا پل کلارک و اوایل جاده چالوس ادامه پیدا می‌کند. پارک چمران کرج از ابتدا به این شکل و سبک نبوده است بلکه پارکی کوچک‌تر بود که در سال‌های ۹۰ تا ۹۴ مورد بازسازی قرار گرفت و تبدیل به چیزی شد که امروز می‌بینیم.

در واقع اینجا مشهورترین پارک کرج است که هر موقع از سال و هر زمان از روز بروید آدم‌هایی از دسته‌ها و گروه‌های مختلفی در آن به گردش و گذراندن اوقاتشان می‌پردازند.


مسیر دسترسی به پارک چمران کرج 

برای رفتن به این پارک باید به شرق کرج و بلوار چمران بروید. 

نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به این بوستان، مترو کرج در خط پنج است که بعد از پیاده شدن باید سراغ اتوبوس‌ها یا تاکسی‌های چمران را بگیرید تا پس از چند دقیقه به پارک برسید.

پارک چمران کرج

پایانه شهید چمران نیز درست در کنار پارک قرار دارد و می‌توانید با تاکسی یا اتوبوس به این پایانه بیایید. ایستگاه تاکسی‌های کرج – تهران نیز دقیقا در کنار همین پارک قرار داد. 

اگر هم می‌خواهید با خودرو شخصی به بوستان چمران بروید باید وارد بلوار چمران و سپس میدان امام حسین شوید. این بوستان پارکینگ بزرگ و خوبی دارد تا دیگر نگران جای پارک یا امنیت خودرو خود نباشید. 

بیشتر بخوانید: کرجی بودن یعنی چه؟ راهنمای کامل گردش و زندگی در کرج


امکانات پارک چمران کرج

این پارک پر از امکانات مختلف است که می‌تواند یک روز شما را کاملا پر کند و شاید حتی وقت هم کم بیاورید. در ادامه برخی این امکانات و تفریحات را مرور می‌کنیم .

رودخانه کرج ؛ پیک نیک و اتراق کنار صدای آب

اولین چیزی که در بوستان چمران به چشم می‌آید رودخانه زیبای آن است. رودخانه کرج که از بلندی‌های خرسنگ در جنوب رشته کوه البرز سرچشمه می‌گیرد از این پارک عبور می‌کند و در نهایت به جاجرود می‌ریزد. درست در روبروی بوستان چمران و آن سمت رودخانه کرج، پیاده‌راهی زیبا وجود دارد که به تازگی ساخته شده و نورپردازی زیبایی دارد. کنار این رودخانه محل خوبی برای اتراق کردن و گوش دادن به صدای آب است. 

بیشتر بخوانید: سد کرج ؛ کشف آرامش در نزدیکی پایتخت

فرش گل

یکی دیگر از محبوب‌ترین قسمت‌های این بوستان، فرش گل آن است. این فرش گل که ۱۷۰۰ متر مربع مساحت دارد بزرگترین فرش گل دائمی خاورمیانه است. طرح این فرش در طول دوران مرتب با طرح جدیدی عوض می‌شود و تنها چیزی که ثابت می‌ماند زیبایی فوق‌العاده آن است. در اطراف این فرش گل سکوهای بلندتری قرار دارد که می‌توانید طرح فرش را از بالا ببینید. 

باغ گل ؛ برای عاشقان گل و گیاه

یکی از قسمت‌های دوست‌ داشتنی پارک چمران کرج باغ گل آن است که از سال ۱۳۸۴ به این پارک اضافه شده است. حدود سیصد گونه گیاهی مختلف در باغ گل بوستان چمران وجود دارد که میخک، گونه‌های مختلف ساکولنت‌ها، ارغوان، پیچ اناری و بسیاری گل‌های و گیاهان خاص دیگر در بین آن‌ها است. این باغ گل در تمام سال پابرجا است و می‌توان از ۹ صبح تا ده شب در اینجا گشت و گذار کرد.

باغ گل چمران

همچنین در اینجا و در اواسط فروردین نمایشگاه گل و گیاه برگزار می‌شود که شرکت‌ها و تولیدکنندگان مختلف این صنعت اینجا را حتی زیباتر هم می‌کنند و می‌توانید زیباترین طراحی‌ها و خاص‌ترین محصولات مربوط به گل و گیاه را در بین آن‌ها پیدا کنید. 

جشنواره‌های فصلی هم در همین باغ برگزار می‌شود که طرفداران پر و پا قرصی دارد. در میان این باغ یک دریاچه مصنوعی به نام دریاچه قو قرار دارد که از روی اسمش متوجه می‌شوید که در آن چه خبر است. 

زمین‌های بازی ؛ از قبل رزرو کنید

در بوستان چمران زمین‌های بازی مختلفی وجود دارد. از زمین اسکیت و میزهای پینگ پنگ گرفته تا زمین والیبال و بسکتبال و بدمینتون. حتی یک زمین چمن مصنوعی نیز برای کسانی که به فوتبال علاقه دارند وجود دارد که البته نیاز به رزرو کردن دارد. 

در کنار این زمین‌ها می‌توانید از پیست دوچرخه سواری نیز استفاده کنید. البته اگر دوچرخه ندارید نگران نباشید چون می‌توانید از دوچرخه‌های پارک استفاده کنید و با کرایه کردن یکی از آن‌ها، دوچرخه سواری را امتحان کنید. پیست کارتینگ آن را هم امتحان کنید تا کمی آدرنالین ترشح کنید و لذت ببرید. 

پینت بال ؛ تفریح دسته جمعی

پینت بال تورنادو در این پارک قرار دارد که با تم جنگلی و جالبش، ارزش حداقل یک بار کبود شدن را دارد! این باشگاه برای گرو‌ه‌های هشت الی شانزده نفره مناسب است و می‌توانید یک سانس را به صورت خانوادگی رزرو کنید. افکت‌های جالب دود، نور پردازی زیبا، کفپوش چمن مصنوعی و موانع طبیعی و درخت‌ها باعث شده که یکی از باشگاه‌های پینت بال جالب باشد.

پینت بال کرج

برای رزرو این مجموعه می‌توانید از سایت‌های تخفیف گروهی و یا شماره تماس خودشان ۰۹۳۷۶۸۳۶۷۸۰ استفاده کنید. 

شهربازی پارک چمران کرج

یکی از شهربازی‌های خوب با امکانات مختلف که در سال ۹۰ به عنوان شهربازی نمونه کشور انتخاب شد. در این مجموعه تفریحی چرخ و فلک، ماشین برقی، ترن هوایی، صندلی پرنده و بسیاری وسائل هیجان انگیز دیگر قرار دارد که هم مناسب کودکان و هم مناسب بزرگسالان است. شهربازی پارک چمران کرج

سینما چهار بعدی

یکی دیگر از امکانات جالب بوستان چمران سینمای واکنش گرای آن است. در این نوع سینماها شما می‌توانید فیلم‌ها را علاوه بر اینکه با چشم‌هایتان می‌بینید با حواس دیگر نیز تجربه کنید. مثلا زمانی که در فیلم باد می‌آید، این باد شبیه سازی می‌شود و به شما برخورد می‌کند. تجربه تماشای فیلم در این سینما واقعا لذت بخش است. البته توقع تماشای فیلم سینمایی را نداشته باشید بلکه فیلمی کوتاه و مناسب تجهیزات این سینما پخش می‌شود. 

باغ پرندگان و باغ وحش

در این بوستان باغ پرندگانی قرار دارد که در واقع در همان باغ گل‌ها است. پرندگان مختلفی در آن قرار دارد که شرایط نگهداری خوبی دارند و بیشتر آن‌ها به صورت آزادانه برای خود می‌گردند و در قفس نیستند. در کنار این پرندگان آکواریومی نیز قرار دارد که برخی از ماهی‌ها و خزندگان نیز در آن زندگی می‌کنند. 

در قسمتی دیگر نیز باغ وحش قرار دارد که حیوانات مختلفی مانند خرس و شیر در آن نگهداری می‌شود. 

پارک بانوان

از سال ۱۳۹۳ بخشی به پارک چمران کرج اضافه شده به نام باغ ریحان. این بخش ۴ هکتاری مخصوص خانم‌ها است که امکانات مختلفی مانند دوچرخه سواری، والیبال، بسکتبال و بسیاری وسائل تفریحی و رفاهی دیگر را در خود دارد. یک زمین بازی بزرگ نیز در این بخش وجود دارد که کودکان می‌توانند در آن به بازی مشغول شوند. 

این پارک امکانات دیگری هم دارد که توضیح دادن همه آن‌ها حوصله سر بر می‌شود. عکاسخانه، کافی‌شاپ، دکه‌های اغذیه فروشی، فروشگا‌ه‌های وسائل پیک نیک و بسیاری دیدنی‌های دیگر و از همه مهم‌تر طبیعت زیبای این پارک که به خاطر موقعیت مکانی‌اش هوای تمیز و دوست داشتنی دارد. 

بیشتر بخوانید:‌ پاساژ مهستان کرج ؛ بزرگترین مرکز خرید کرج


دیدنی‌های اطراف پارک چمران

این پارک می‌تواند یک روز شما را کاملا پر کند اما خب اگر وقت اضافه داشتید می‌توانید به سراغ دیدنی‌های اطراف این پارک بروید که برخی از آن‌ها را با هم مرور می‌کنیم. 

رستوران شاندیز البرز

یکی از شعب رستوران معروف شاندیز که دارای فضای باز، تاب، پارکینگ و سالن VIP است. این رستوران روبروی پارک و بلوار چمران قرار دارد. همانطور که احتمالا می‌دانید قیمت‌های این رستوران اقتصادی نیست و رستورانی لوکس محسوب می‌شود. 

آدرس: کرج، بلوار چمران

اینستاگرام: https://instagram.com/shandiz_alborz_restaurant

کاروانسرای شاه عباسی

یکی از کاروانسراهای به جا مانده از دوران صفویان و البته تنها کاروانسرای ایران که درون شهر ساخته شده بوده است. الان این کاروانسرا تبدیل به یک رستوران و مجموعه تفریحی شده که گاهی در آن نمایشگاه‌های مختلف نیز برگذار می‌شود. کاروانسرای شاه عباسی

آدرس: کرج، میدان توحید

اینستاگرام: https://instagram.com/shahabasi_karaj


مدتی است این مدل بوستان‌ها در ایران بیشتر به چشم می‌خورند. بوستان‌هایی که دیگر فقط یک محیط سرسبز با چند تاب و سرسره نیست. بلکه مجموعه‌ای تفریحی و گردشگری است که همه جور امکاناتی در آن پیدا می‌شود. شما کدام مدل را می‌پسندید؟ جایی مثل پارک چمران با امکانات رفاهی مختلف یا همان پارک‌های سنتی که آرزو می‌کردیم کاش تاب سالمی داشته باشد؟ 

راستی برای اجاره اقامتگاه در کرج بدون شک وارد سایت پینورست شوید و در آن ویلاهای استخردار و لوکس در کرج را با امکانات تفریحی مثل میز بیلیارد و …پیدا کنید. پینورست در این شهر اقامتگاه‌های خوب و متنوعی را برای شما آماده کرده.

 

محمد عمرانی
بقیه‌ نوشته‌ها

من محمدم. عاشق عکاسی و کسی که می‌نویسه چون دوست داره یاد بگیره. برای من نوشتن مثل یک کلاس می‌مونه که چیزای جدیدی یاد میگیرم ازش. بر خلاف اینکه آدم کم‌حرفی هستم، نوشتن برام خیلی راحت‌تره البته نه درباره خودم

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی

نمایش همه
نظرت چی بود؟

نظر خواننده‌ها