گردشگاه بابا امان بجنورد، توقفی خاطره انگیز برای زائران مشهد

    voted 3 stars voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
گردشگاه بابا امان بجنورد، توقفی خاطره انگیز برای زائران مشهد

در بجنورد تفریحگاهی هست که زیبایی‌های کم‌نظیری دارد و از همه جای خراسان برای دیدنش می‌آیند. گردشگاه بابا امان بجنورد، حالا یک جای ملی است که می‌شود در آن چند ساعتی خوش گذراند. می‌خواهیم درباره پارک بابا امان و جاهای دیدنی اطرافش حرف بزنیم.


آدرس گردشگاه بابا امان

گردشگاه بابا امان بجنورد

اول باید به شهر بجنورد بروید و بعدش وارد بلوار امام رضا بشوید. مسیر را ادامه بدهید تا به کنارگذر شمالی بجنورد برسید. کمی ‌بعد تابلوی پارک بابا امان را می‌بینید. دور بزنید و وارد گردشگاه بشوید.

فاصله مشهد تا گردشگاه بابا امان بجنورد، 265 کیلومتر است و سه ساعت طول می‌کشد تا مشهدی‌ها خودشان را به اینجا برسانند. البته گردشگاه درست سر راه زائران امام رضا (ع) است.

تفرجگاه بابا امان از زیباترین مکان‌های تفریحی خراسان شمالی است. فضای سبز، استخر آب، آبشارهای مصنوعی و امامزاده در گردشگاه وجود دارد.

درختان گردشگاه بابا امان 400 سال از عمرشان می‌گذرد و خیلی قدیمی ‌به شمار می‌آیند.

چشمه بابا امان

چشمه‌ای معدنی در گردشگاه بابا امان وجود دارد که از درون تپه‌ها سرچشمه می‌گیرد. می‌گویند ثانیه‌ای 400 لیتر، مقدار آبدهی این چشمه است.

ساکنین و کارشناسان می‌گویند که آب چشمه گردشگاه بابا امان مسهل گوارش و دفع کننده سموم بدن است.

در بخش‌های مختلف پارک آبراه‌هایی ایجاد شده و آبشارهایی مصنوعی به وجود آمده.

اقامت در گردشگاه بابا امان

اگر بخواهید می‌توانید در گردشگاه بابا امان چادر بزنید. البته باید حواستان باشد و تجهیزات کافی همراهتان داشته باشید. می‌توانید راهنمای خرید چادر مسافرتی پینورست را مطالعه کنید.

امامزاده بابا امان

بالای یک تپه و در کنار درختان چنار، بنایی قدیمی ‌وجود دارد که متعلق به شاهزاده اسماعیل است. امامزاده اسماعیل از نوادگان امام موسی (ع) است.

دلیل اسم گردشگاه بابا امان

پارک بابا امان بجنورد

برای علت اسم اینجا داستان جالبی نقل می‌کنند. می‌گویند امامزاده اسماعیل به ده آمده و بعد اهالی ده تصمیم می‌گیرند او را بکشند.

امامزاده از ترس جانش به پیر روستا پناه می‌برد و وقتی به خانه‌اش می‌رسد، می‌گوید بابا، امان. اما پیرمرد هم به او رحم نمی‌کند و امامزاده کشته می‌شود. برای همین اسم بابا امان را روی ده گذاشته‌اند.

امکانات پارک بابا امان

پارک بابا امان یک گردشگاه کامل است و همه چیز درونش پیدا می‌شود. از سفره‌خانه سنتی و بوفه و رستوران تا سرویس بهداشتی و جا برای چادر برپا کردن.

در بابا امان امکانات ماهیگیری هم هست و می‌شود چند ساعتی اینجا تفریح کرد.

گونه‌های جانوری گردشگاه بابا امان

در بخش غربی بابا امان ، حیات وحشی به اسم پردیسان و به مساحت 350 هکتار وجود دارد. در پارک پردیسان حیواناتی نظیر گوزن زرد، میش، قوچ و آهو در حال تکثیر هستند. می‌توانید به فضای اختصاصی حیات وحش بروید و از نزدیک این حیوانات را تماشا کنید.


بش قارداش – گردشگاهی نزدیک به بابا امان

پارک بش قارداش بجنورد

در جنوب بجنورد بلوار چمران را پیدا کنید و بعد وارد جاده شاهرود – گرمه – بجنورد بشوید. به سه راه که رسیدید، مسیرتان را از سمت چپ ادامه بدهید تا به بش قارداش برسید.

بش قارداش هم مثل گردشگاه بابا امان یک جای تفریحی است که طبیعت زیبا و کم‌نظیری دارد. راستی می‌دانید معنی بش قارداش چیست؟

بش قارداش در زبان ترکی خراسانی یعنی پنج برادر. اینجا تاریخچه‌ای طولانی دارد و ماجراهایش به زمان ساسانی‌ها بر می‌گردد.

بش قارداش قبل از اسلام جایی بوده برای عبادت راهب‌های زرتشتی. برای همین است که اینجا ثبت ملی شده و از قدیمی‌ترین پارک‌های ایران به شمار می‌آید.

در بش قارداش یک بنای تاریخی هست که ناصرالدین شاه دستور ساختش را داده. چند سال بیش تعدادی از افراد خاندان شادلو بجنورد را در آن دفن کردند.

استخر اصلی بش قارداش را که پیدا کنید، رو به رویش یک دروازه می‌بینید که از دوره قاجار همانجا باقی مانده. در استخر خیلی‌ها شنا می‌کنند و تنی به آب می‌زنند.

در اطراف پارک، فروشگاه‌هایی هست که شیرینی‌های محلی و آب‌نبات و ترشی می‌فروشند. در بش قارداش هر چیزی که بخواهید را پیدا می‌کنید.


جاهای دیدنی بجنورد و اطراف گردشگاه بابا امان

جاهای دیدنی بجنورد فقط به بابا امان و بش قارداش خلاصه نمی‌شود. در شهر و اطرافش را که بگردید، مکان‌های گردشگری زیادی پیدا می‌کنید.

آیینه خانه مفخم

آیینه خانه مفخم

در بجنورد خانه‌ای هست که در آن آیینه کاری‌های زیبایی به چشم می‌خورد. آیینه خانه مفخم از آن جاهایی است که باید حتما از آن دیدن کرد. اینجا فقط 10 کیلومتر از بابا امان فاصله دارد.

در زمان قاجارها، فردی به اسم سردار مفخم حاکم بجنورد بوده. مفخم در حوالی سال 1250 شمسی به پاریس سفر می‌کند و شیفته معماری اروپایی می‌شود.

برای همین وقتی برمی‌گردد، تصمیم می‌گیرد بناهایی به همان سبک بسازد. عمارت مفخم، باغ دلگشا و آیینه خانه، از جمله ساخته‌های دست مفخم هستند.

برای دیدن آیینه خانه باید به انتهای خیابان شریعتی شمالی بروید. آیینه خانه حالا به موزه مردم شناسی بجنورد تبدیل شده.

روستای درکش

روستای درکش

اگر وسیله شخصی داشته باشید، می‌توانید یک ساعته خودتان را به روستای درکش برسانید. از کمربندی بجنورد وارد جاده بجنورد به گرگان بشوید.

پیچ و خم‌های جاده را که پشت سر گذاشتید، بعد از شهرآباد کرد تابلوی روستای درکش را می‌بینید.

روستای درکش در منطقه‌ای کوهستانی است و جاذبه‌های زیادی دارد. اینجا تا چشم کار می‌کند، باغ میوه و گیاهان دارویی دیده می‌شود.

در روستا آثار تاریخی هم هست که از شاخص ترینشان می‌شود به قزلر قلعه اشاره کرد. این قلعه چهار برج دارد و اتاق‌هایی برای کارهای مختلف در آن ساخته شده.

دره کندآب در جنوب روستای درکش هم از دیدنی‌ترین جاهای روستا به شمار می‌آید.

چشمه شوقان

چشمه شوقان

در 100 کیلومتری گردشگاه بابا امان بجنورد، جایی هست به اسم چشمه شوقان که زیبایی‌های زیادی دارد.

شوقان چشمه‌ای دارد که در هر ثانیه 250 لیتر آب می‌دهد و برای مصارف باغداری و کشاورزی روستا استفاده می‌شود.

غار گنج کوه در شوقان هم از جاهای دیدنی شهر به حساب می‌آید. صعود به غار کار سختی است و باید با آدم‌های حرفه‌ای اینجا را دید.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره گردشگاه بش قارداش بجنورد


آیا پیش از خواندن این مطلب با گردشگاه بابا امان بجنور آشنایی داشتید؟ تا به حال به این مکان رفته‌اید؟ کدام یک از مکان‌هایی که در این مطلب به آن‌ها اشاره کرده‌ایم را دیده‌اید؟ مکان و جای دیدنی دیگری در بجنورد یا نزدیکی آن می‌شناسید که بخواهید دیدن آن را به بقیه پیشنهاد کنید؟ حتما نظر و پیشنهاد خودتان را برای ما بنویسید.
اگر با خواندن این متن ترغیب شده‌اید که از این مکان‌ها دیدن کنید و در حال برنامه‌ریزی برای سفر به مشهد یا بجنور هستید، می‌توانید برای رزرو آنلاین اقامتگاه به وب سایت پینورست سری بزنید. بهترین اقامتگاه‌ها با بهترین قیمت در پینورست برای شما گلچین شده‌اند و می‌توانید با خیال راحت از بین آن‌ها، اقامتگاه مناسب را انتخاب کنید.
برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی