موزه های یزد ؛ تاریخ را از نمای نزدیک ببینید!

  voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
موزه های یزد ؛ تاریخ را از نمای نزدیک ببینید!

یزد کلکسیونی از غنی‌ترین و ارزشمندترین موزه‌های ایران را دارد. ما در این مطلب پینورست فهرستی از دیدنی‌ترین و مهم‌ترین موزه های یزد همراه با آدرس و اطلاعات بازدید را برایتان آورده‌ایم؛ پس تا آخر همراه ما باشید.

موزه به جایی گفته می‌شود که در آن آثار تاریخی، هنری و اشیا ارزشمند را نگهداری می‌کنند. اما واقعا هدف از ساخت موزه چیست؟ چرا در سفر به هر شهر باید به موزه‌های آنجا هم سر بزنیم؟ اصلا چرا روز جهانی موزه داریم؟

درباره اهمیت موزه‌ها بد نیست به اساسنامه شورای بین‌المللی موزه‌ها اشاره کنیم که در آن گفته شده «موزه موسسه دائمی است که بدون هیچ‌گونه هدف مادی درهای آن به روی همگان باز هستند تا از این طریق به پیشرفت جامعه کمک شود».


یزد؛ شهر موزه‌ها

هر چند شهر تاریخی و شناخته شده یزد نیازی به معرفی ندارد؛ اما پیش از رفتن سر اصل مطلب بد نیست کمی درباره یزد و اینکه چرا به شهر موزه‌ها معروف است صحبت کنیم. یزد به‌عنوان پایتخت شهرهای خشتی جهان شناخته می‌شود و در وصف زیبایی‌های این شهر تاریخی و دوست‌داشتنی هرچه بگوییم کم گفته‌ایم. اینجا به شهر بادگیرها، شهر خانه‌های خشتی، شهر قنات و قنوت و قناعت، شهر آتش و آفتاب و شهر مردمان مذهبی معروف است.

موزه های یزد

از لحاظ تاریخی می‌شود نام یزد را در کنار قدیمی‌ترین شهرهای کشور قرار داد. یزد به‌عنوان دومین شهر تاریخی دارای سکنه ایران بعد از بم شناخته می‌شود. جالب‌ترین و منحصربه‌فردترین نکته درباره یزد این است که اینجا به‌عنوان یک اثر تاریخی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. هرچند ما در ایران شهرهای دیدنی و تاریخی مثل یزد کم نداریم؛ اما یزد تا این لحظه تنها شهر کشور است که نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو جاودانه شده است.

بیشتر بخوانید: سوغات یزد ؛ خوردنی های رنگارنگ و صنایع‌دستی تاریخی دیار بادگیرها 

تاریخ یک شهر و تعداد موزه‌هایی که در آن شهر به چشم می‌خورند رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند؛ یعنی شما نباید از یک شهر با سابقه تاریخی نه چندان زیاد انتظار موزه‌های بزرگ و مهم داشته باشید. پیشینه و قدمت تاریخی یزد آنقدر زیاد است که ده‌ها موزه مختلف در آن فعال هستند و یزد را به یک انتخاب عالی خصوصا برای تاریخ دوستان تبدیل کرده‌اند. بعضی از این موزه ‌های یزد در خانه‌های تاریخی شهر دایر هستند و بازدید از آنها مثل یک سفر در زمان شما را به گذشته‌های دور می‌برد.

قبل از اینکه به سراغ موزه های یزد برویم این را بگوییم که می‌توانید برای رزرو اقامتگاه در یزد به سایت پینورست سر بزنید.


دیدنی‌ترین و بهترین موزه های یزد

موزه آب

ایرانی‌ها را می‌توانیم استادان باهوش استفاده از آب‌های زیرزمینی بنامیم. بیخود نیست که نخستین و طولانی‌ترین قنات‌ها در ایران خودمان قرار دارند. قنات زارچ یا قنات باغ زارچ به‌عنوان طولانی‌ترین و قدیمی‌ترین قنات جهان در شهر یزد قرار دارد و روزگاری مهم‌ترین منبع تامین آب اهالی یزد محسوب می‌شد. برای اینکه بهتر به داستان آب در کشور پی ببرید توصیه می‌کنیم فرصت بازدید از موزه آب یزد را از دست ندهید.

موزه آب یزد

موزه آب یزد گنجینه بسیار ارزشمند و بی‌نظیری است که در آن می‌توانید تاریخ چند هزار ساله آب در ایران را از نزدیک ببینید. موزه آب در سال 1379 در محل خانه تاریخی کلاه‌دوزها افتتاح شد و در حال حاضر تحت مالکیت شرکت آب منطقه‌ای یزد است. خانه کلاه‌دوزها که امروزه تابلوی موزه آب یزد را بالای سردر آن میبینیم به درخواست مرحوم حاج سید علی‌اکبر کلاه‌دوز در دوره قاجار یعنی فاصله بین سال‌های 1266 تا 1269 ساخته شد. 

این خانه حدود 720 مترمربع وسعت دارد و شامل 5 طبقه یا بهتر است بگوییم سطح است که در هر یک از آنها آثار و اشیا متنوعی با موضوع آب و چگونگی استفاده از آن در زمان‌های دور نگهداری می‌شوند. بیش از 200 اثر تاریخی در موزه وجود دارد که کلنگ‌های ویژه حفر قنات یا همان کاریز، چرخ چاه، لباس مقنی، ساعت آب و اسناد مربوط به تقسیم، وقف و خریدوفروش آب تنها بخشی از آنها هستند.

آدرس: شمال میدان امیر چخماق – ابتدای خیابان قیام – سمت راست

اطلاعات بازدید:

 • زمان بازدید: 8:00 تا 14:30 و 15:30 تا 19:00 – همه‌روزه به‌جز تعطیلات رسمی
 • هزینه بلیت: 3 هزار تومان برای اتباع ایرانی
 • شماره تماس: 03536268340

موزه آیینه و روشنایی

سال 1320 فردی به نام رضا صراف زاده که بازرگان، سیاستمدار و نماینده مردم یزد در مجلس شورای ملی بود عمارتی بسیار دیدنی معروف به عمارت قصر را با استفاده از ترکیب سبک‌های معماری اصیل ایرانی و اروپایی بنا کرد. تا پیش از انقلاب به‌عنوان یک مهمان‌سرای خصوصی از این عمارت استفاده می‌شد. عمارت قصر وسط یک باغ بزرگ قرار گرفته بود و با حجم زیاد گچ‌بری‌ها، نقاشی‌ها و آیینه‌کاری‌ها تبدیل به یکی از معروف‌ترین بناهای یزد در آن زمان شده بود.

موزه آیینه و روشنایی

بعد از انقلاب عمارت قصر بلااستفاده باقی مانده بود تا اینکه در سال 1377 تبدیل به یکی از تماشایی‌ترین موزه‌های یزد به نام موزه آیینه و روشنایی شد و یک سال بعد در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. در کنار لذت بردن از جزئیات معماری موزه می‌توانید انواع لوازم روشنایی قدیمی مثل وسایل نفت‌سوز، پیه‌سوز، شمع‌سوز و اشیا مسی، برنجی و سفالی، آیینه‌های سنگی و … را از نزدیک تماشا کنید.

آدرس: خیابان کاشانی – روبه‌روی بوستان هفتم تیر

اطلاعات بازدید:

 • زمان بازدید: 8:00 تا 20:00 – همه‌روزه به جز تعطیلات رسمی
 • هزینه بلیت: 3 هزار تومان برای اتباع ایرانی
 • شماره تماس: 03538240010

موزه سنگ

یکی از تخصصی‌ترین موزه‌های یزد که لنگه آن را در کمتر جایی پیدا خواهید کرد موزه سنگ یا گنجینه سنگ یزد است. این موزه که سراسر آن پر از سنگ‌های قیمتی، دیدنی، جذاب و ارزشمند است به همت آقای اردانی شکل گرفته است. تمامی سنگ‌های این مجموعه با ارزش، از نقاط مختلف خود استان یزد استخراج شده‌اند و به‌خوبی گذر زمان و تغییرات زمین‌شناختی را در این بخش از کشور به نمایش می‌گذارند.

موزه سنگ گنجینه سنگ یزد

گنجینه سنگ یزد از 70 ویترین و بیش از 150 نمونه سنگ ارزشمند از جمله آمیتیس، سنگ‌های جاسپر، عقیق، فیروزه، یشم، سنگ‌های فرسایشی، صدف آبولون، ورفونیت، اپیدوت، بلورهای ژیپس، سیلینیت و فلوریت، سنگ‌های رسوبی مختلف و حتی شهاب‌سنگ تشکیل شده است.

بیشتر بخوانید: باغ دولت آباد یزد، از آبراهه‌های زیبا تا بلندترین بادگیر جهان

آدرس: خیابان آیت‌الله کاشانی – روبه‌روی بوستان هفتم تیر – خیابان لاله

اطلاعات بازدید:

 • زمان بازدید: 9:00 تا 13:30 و 17:00 تا 21:00 – همه‌روزه به جز تعطیلات رسمی
 • هزینه بلیت: 3 هزار تومان برای اتباع ایرانی

موزه اسناد تاریخی یزد

یکی از معروف‌ترین خانه‌های تاریخی شهر یزد یعنی خانه لاری‌ها این روزها به‌عنوان یکی از خاصترین موزه های یزد مورد استفاده قرار می‌گیرد. خانه لاری‌ها که در سال 1243 به دست حاج غلامحسین ملازینل از نوادگان خاندان لاری‌ها ساخته شده بود در سال 1363 توسط میراث‌فرهنگی یزد از صاحب وقت خود یعنی علی یزدی نژاد خریداری شد. در نهایت در سال 1385 بخشی از آن تبدیل به موزه اسناد تاریخی یزد شد.

موزه اسناد تاریخی یزد خانه لاری‌ها

خانه لاری‌ها خیلی بزرگ است و حدود 1700 مترمربع وسعت دارد. بخش جنوبی خانه با تالار بزرگ و بادگیر معروفش به بخش تابستان‌نشین معروف است. قسمت شمالی خانه زمستان‌نشین و قسمت غربی آن به‌عنوان فضای مناسب برای بهار در نظر گرفته شده است. قسمت شرقی شامل اتاق آیینه، مطبخ، سرداب و دیگر فضاها است.

در قسمتی از خانه که به‌عنوان موزه اسناد تاریخی یزد شناخته می‌شود حدود 110 تابلو از اسناد قدیمی استان یزد گردآوری شده‌اند. این مدارک تاریخی و ارزشمند شامل اسناد و فرمان‌های دولتی، اسناد ازدواج، اسناد مربوط به انقلاب، اسناد کشف حجاب در زمان رضاشاه پهلوی و همچنین اسناد مربوط به شخصیت‌های مختلف و قنات‌های استان می‌شوند. تعدادی عکس تاریخی هم برای جذب هرچه بیشتر بازدیدکنندگان در نقاط مختلف موزه وجود دارند.

آدرس: خیابان امام خمینی – محله فهادان – کنار عمارت کلاه فرنگی – خانه لاری‌ها

اطلاعات بازدید:

 • زمان بازدید: 8:00 تا 20:00 – همه‌روزه به جز تاسوعا و عاشورا، شهادت امام علی (ع)، 28 صفر، شهادت امام جعفر صادق (ع) و رحلت امام خمینی (ره)
 • هزینه بلیت: 3 هزار تومان برای اتباع ایرانی
 • شماره تماس: 03536213021

موزه تاریخ طبیعی یزد

مناطق کویری هم مثل سایر مناطق دارای پوشش گیاهی و جانوری خاص خودشان هستند. نباید با تصور اینکه در جاهای کویری و خشک مثل استان یزد خبری از پوشش گیاهی و جانوری قابل‌توجه نیست خودمان را گول بزنیم. موزه تاریخ طبیعی یزد افتتاح شد تا هم به علاقه‌مندان محیط زیست و حیات وحش فرصت دیدن بیش از 200 نمونه تاکسیدرمی شده حیوانات، پرندگان، خزندگان، حشرات و … را بدهد و هم اهمیت محیط زیست را به ما گوشزد کند تا بتوانیم در حفظ آن بهتر عمل کنیم. 

موزه تاریخ طبیعی یزد

ساختمان موزه 220 مترمربع وسعت دارد و از دو طبقه تشکیل شده است. موزه تاریخ طبیعی یزد که از سال 1380 آغاز به کار کرد زیر نظر اداره محیط زیست این استان قرار دارد و از قسمت‌های مختلفی مثل بخش زمین‌شناسی، بخش گیاه‌شناسی، بخش جانورشناسی و بخش آناتومی که در آن آناتومی بدن انسان و جانوران به نمایش گذاشته شده تشکیل شده است. 

آدرس: بلوار دانشجو – کنار اداره برق یزد – اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان یزد

اطلاعات بازدید: 

 • زمان بازدید: : 8:00 تا 14:00 – همه‌روزه به جز جمعه‌ها و تعطیلات رسمی
 • هزینه بلیت: رایگان
 • شماره تماس: 03538253303

موزه کامبرین یزد

خبر خیلی خوب برای علاقه‌مندان به دیرینه‌شناسی این است که تنها موزه دیرینه‌شناسی ایران چند سالی است که در شهر یزد افتتاح شده است. قدم زدن در راهروهای این موزه که می‌شود از آن به‌عنوان یکی از خاص‌ترین موزه‌های یزد یاد کرد شما را به دوران ما قبل تاریخ می‌برد. کامبرین یکی از دوره‌های زمین‌شناسی از دوران دیرینه ‌زیستی است که حدود ۵۴۲ میلیون سال پیش آغاز و تا 488.3 میلیون سال پیش ادامه داشته است.

موزه کامبرین یزد

در موزه کامبرین یزد که در خانه‌ای قدیمی قرار گرفته فسیل‌های مربوط به سه دوره زمین‌شناسی شامل نمونه‌های فسیلی از انواع بی‌مهرگانی مثل خانواده سرپایان، خارپوستان، تریلوبیت، شکم‌پایان، بازوپایان، آمونیت‌ها، دوکفه‌ای‌ها و آمونیت‌های‌ هترومورف و ناتیلوئیدها نگهداری می‌شوند. 

بیشتر بخوانید: جاهای دیدنی یزد ؛ ۱۵ پیشنهاد­ شگفت انگیز برای یک سفر به یاد ماندنی به یزد

همگی این نمونه‌های با ارزش و تاریخی که حدود 400 عدد هستند به‌صورت کاملا علمی رسوب برداری شده‌اند. 70 درصد نمونه‌ها از خود استان یزد و 30 درصد باقی‌مانده از سایر استان‌ها جمع‌آوری و به اینجا منتقل شده‌اند. در سفرتان به شهر یزد حتما از این موزه منحصربه‌فرد دیدن کنید و از اطلاعات مفید و کامل راهنماهای موزه استفاده کنید.

آدرس: میدان شهید بهشتی – خیابان دهم فروردین – کوچه دروازه قصاب‌ها – کنار آب‌انبار شش بادگیری – کوچه سوم شهید زینی – پلاک ۲۰

اطلاعات بازدید:

 • زمان بازدید: 8:30 تا 14:00 و 17:00 تا 21:00 – جمعه‌ها از ساعت 9:30 تا 14:00 و 17:00 تا 21:00
 • هزینه بلیت: 5 هزار تومان برای اتباع ایرانی
 • شماره تماس: 03536261758

موزه ترمه یزد

شاید شما هم با پارچه ترمه آشنایی داشته باشید. ترمه نوعی پارچه بسیار لطیف و البته گران‌قیمت است که نقش‌های خوش رنگ و لعابی مثل بته جقه و گل‌های شاه عباسی در بافت آن به‌کار برده می‌شوند و از آن در بافت لباس، سجاده، رومیزی و … استفاده می‌شود. ترمه در نقاط مختلف کشور با طرح‌های مختلفی بافته می‌شود؛ ولی یزدی‌ها استادان بی رقیب بافت ترمه هستند.

موزه ترمه یزد

این سابقه درخشان یزدی‌ها در زمینه بافت ترمه باعث شد تا یکی از جوانترین موزه‌ های یزد با نام موزه ترمه در سال 1398 افتتاح شود. در این موزه به‌خوبی به تحول در فرایند تولید ترمه از شکل سنتی به شکل صنعتی اشاره شده و ۱۱ دستگاه بافت ترمه هم در موزه قابل مشاهده هستند.

آدرس: خیابان امام خمینی (ره) – کوچه شهیدان حسینیان

اطلاعات بازدید:

 • زمان بازدید: بازدید از موزه نیاز به هماهنگی دارد.

موزه خودروهای کلاسیک

هرچقدر هم که نسبت به ماشین‌های مدرن و آخرین مدل امروزی بی‌تفاوت باشید؛ اما دل کندن از خودروهای کلاسیک چند دهه پیش و حس و حال خاص نشستن پشت آنها چیزی نیست که به این سادگی‌ها بتوان قیدش را زد. بعضی از همین خودروهای کلاسیک آن‌قدر خاص و کمیاب هستند که اثر هنری تلقی می‌شوند و آنها را در موزه نگهداری می‌کنند.

موزه خودروهای کلاسیک

موزه خودروهای کلاسیک یزد در سال 1396 با کمک برادران اردانی افتتاح شد. برادران اردانی خودروهای دست‌ساز و تاریخی که در طول سالیان سال روی آنها کار کرده‌اند را در این موزه به نمایش گذاشته‌اند. موزه در یک سالن بزرگ قرار گرفته و حدود 25 ماشین کلاسیک و ارزشمند را در آن به نمایش گذاشته‌اند.

اگر بخواهیم ارزش مادی هرکدام از این ماشین‌ها را در نظر بگیریم احتمالا بشود گفت که با یک کلکسیون چند صد هزار دلاری و بلکه بیشتر طرف هستیم. اگر عاشق خودرو خصوصا خودروهای کلاسیک هستید حتما سری به این موزه جذاب و دیدنی بزنید.

آدرس: خیابان آیت‌الله کاشانی – روبه‌روی بوستان هفتم تیر – کنار موزه آیینه و روشنایی یزد

اطلاعات بازدید:

 • زمان بازدید: 9:00 تا 14:00 و 17:00 تا 22:00 – همه ایام هفته
 • هزینه بلیت: 5 هزار تومان برای اتباع ایرانی
 • شماره تماس: 03538250093

موزه سکه و مردم‌شناسی

یکی دیگر از شناخته‌شده‌ترین موزه های یزد موزه سکه و مردم شناسی حیدرزاده این شهر است که در آن حدود 5 هزار سکه قدیمی و همچنین اشیا مربوط به زندگی در یزد در طول تاریخ در معرض نمایش قرار گرفته‌اند. این موزه تخصصی که شبیه آن را در هیچ کجای ایران پیدا نخواهید کرد با همت استاد حسین حیدرزاده از بزرگان و متخصصان علم سکه‌شناسی در خانه تاریخی و زیبای عرب‌زاده برپا شده است. 

موزه سکه و مردم‌شناسی

در این موزه می‌توانید مجموعه بی‌نظیری از حدود 5 هزار سکه قدیمی مربوط به دوره هخامنشیان تا عصر حاضر که سکه طلا و نقره عباس بن مامون و احمد بن علی سامانی، سکه جلوس کریم‌خان زند و سکه نادرشاه از معروف‌ترین‌های آنها هستند را ببینید. اسکناس‌های قدیمی مربوط به دوره ناصرالدین‌شاه تا به امروز، بیش از 100 قفل قدیمی، وسایل طبخ غذا، زینت ‌آلات نقره، کلکسیونی از انگشترهای عقیق و برنجی، ابزارهای جنگی، وسایل روشنایی و … از دیگر دیدنی‌های این موزه هستند.

موزه سکه و مردم‌شناسی یزد یا همان خانه عرب‌زاده حدود 800 مترمربع وسعت دارد و از یادگارهای دوره قاجار به حساب می‌آید. آثار ارزشمند این موزه که توسط استاد حیدرزاده در فاصله بین سال‌های 1335 تا 1383 جمع‌آوری شده‌اند در 10 سالن بزرگ به نمایش در آمده‌اند.

آدرس: خیابان امام خمینی – محله تاریخی فهادان – بن‌بست بیت الزهرا – خانه تاریخی عرب‌زاده

اطلاعات بازدید:

 • زمان بازدید: 8:00 تا 20:00 – همه‌روزه به جز تاسوعا و عاشورا، شهادت امام علی (ع)، 28 صفر، شهادت امام جعفر صادق (ع) و رحلت امام خمینی (ره)
 • هزینه بلیت: 3 هزار تومان برای اتباع ایرانی
 • شماره تماس: 03536219111

موزه مارکار

آخرین عضو از لیست معرفی موزه‌های یزد موزه مارکار است. آئین زرتشتی یکی از قدیمی‌ترین ادیان یکتاپرستی است که هنوز هم پابرجاست و در شهرهایی مثل یزد و کرمان پیروان زیادی دارد. زرتشتیان یزد از قدیمی‌ترین اهالی این شهر تاریخی هستند. زرتشت پیامبر ایرانی بین 500 تا 5000 سال پیش از میلاد مسیح زندگی می‌کرده است.

موزه مارکار که با نام موزه تاریخ و فرهنگ زرتشتیان هم شناخته می‌شود بهترین جا برای آشنایی با پیشینه زرتشتیان و آیین‌های آنها است. حدود 80 سال پیش شخصی به اسم پشوتن‌ جی مارکار، مجموعه مارکار را در یزد راه‌اندازی کرد.

موزه مارکار

این مجموعه یکی از خاص‌ترین اماکن در تاریخ معاصر یزد است و تاثیر خیلی زیادی در بهبود آموزش‌وپرورش کودکان و نوجوانان یزدی‌ داشته است. مجموعه مارکار شامل ساختمان‌های دبیرستان، پرورشگاه، خوابگاه شبانه‌روزی و برج ساعت است. این مجموعه در آن زمانها محلی برای تحصیل و زندگی دانش‌آموزان نیازمند یزد و اطراف یزد بوده است.

بیشتر بخوانید: مسجد جامع یزد ؛ اینجا اگر پلک بزنید ضرر کرده‌اید

سال 1394 شخصی به نام اسفندیار اختیاری زیرزمین پرورشگاه مارکار را تبدیل به یکی از تماشایی‌ترین موزه های یزد کرد که تاریخ دین زرتشتی، آموزه‌های اشوزرتشت اسپنتمان، آیین‌ها و جشن‌های زرتشتیان، آتشکده و خانه‌های زرتشتیان، عبادت زرتشتیان و … در آن به نمایش در آمده‌اند. برای درک بهتر بازدیدکنندگان، در هر بخش از موزه راهنماهای کار بلدی آماده ارائه توضیحات هستند.

آدرس: میدان مارکار – کوچه فرش مشهد و یا بلوار شهید منتظر قائم – کوچه میلاد

اطلاعات بازدید:

 • زمان بازدید: 9:00 تا 13:00 و 16:00 تا 20:00 – در نیمه دوم سال از ساعت 15:00 تا 19:00
 • هزینه بلیت: 5 هزار تومان
 • شماره تماس: 09135246477

این بود لیست پینورست از دیدنی‌ترین موزه های یزد. شما کدام یک از این موزه‌ها را دیده‌اید؟ کدام را بیشتر دوست داشتید و به بقیه پیشنهاد می‌کنید که از آن دیدن کنند؟ حتما نظر خودتان را برای ما بنویسد و اگر عکسی از این موزه‌های دارید هم می‌توانید برای ما بفرستید.
اگر تصمیم گرفتید که به یزد سفر کنید می‌توانید برای اجاره اقامتگاه به سایت پینورست سر بزنید. اجاره انواع مختلف اقامتگاه مثل اجاره بوم گردی خاص، کلبه جنگلی و آپارتمان مبله لوکس در این سایت وجود دارد.

 

محمدرضا قاسم شیرازی

دانشجوی ژنتیک دانشگاه اصفهان - عاشق روانشناسی و نویسندگی
من خستگی ناپذیرم؛ خستگی ناپذیر از سفر کردن، دیدن چیزهای جدید و نوشتن

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی