لیست کامل بهترین پارک‌های غرب تهران

    voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
لیست کامل بهترین پارک‌های غرب تهران

در مطلب امروز به سراغ پارک‌های غرب تهران رفته‌ایم.

تهران یکی از بزرگ‌ترین شهرهای ایران است که شاید بتوان از درون آن چند شهر کوچک‌تر بیرون آورد. همین بزرگی و تنوع آدم‌های داخل آن باعث شده تا هر گوشه از شهر فرهنگ و مردمان کاملا متفاوتی از گوشه دیگر داشته باشد. غرب تهران یکی از چهار گوشه این شهر هزار رنگ است. شاید به طور دقیق نتوان گفت غرب تهران از کجا شروع می‌شود اما وقتی به آن وارد شوید دیگر می‌دانید که رسیده‌اید. مناطق غربی تهران بیشتر شامل قسمت‌هایی می‌شود که یا به تازگی ساخته شده‌اند و یا قبلا جزو روستا‌های اطراف تهران بوده‌اند و اکنون با گسترش شهر جزئی از تهران شده‌اند. 

به همین دلیل این سمت از تهران معمولا بافتی مدرن‌تر و اصولی‌تر از قسمت‌های دیگر تهران دارد. این بافت اصولی و مدرن‌تر باعث شده تا توجه ویژه‌ای به فضای سبز و طبیعت شود. پس بیراه نیست اگر بگوییم پارک‌های غرب تهران اکثرا شامل بهترین پارک‌ها و مراکز تفریحی در تهران می‌شوند. 

پس با ما همراه باشید تا بهترین پارک‌های غرب تهران را به طور کامل و مفصل معرفی کنیم.


پارک‌های غرب تهران

همان طور که گفتم واقعا مشخص کردن این‌ که غرب تهران از کجا شروع می‌شود کار ساده‌ای نیست. علاوه بر این لیست کردن تمام پارک‌های غرب تهران هم در یک نوشته خلاصه نمی‌شود. بنابراین به معرفی چند تا از بهترین پارک‌های این قسمت می‌پردازیم. 

پارک نهج‌البلاغه

یکی از محبوب‌ترین پارک‌های غرب تهران همین نهج‌البلاغه است. این پارک درون یک دره به اسم دره فرحزاد ساخته شده و رودخانه‌ای از میان آن می‌گذرد که همان رودخانه فرحزاد است. از آنجایی که پارک درون دره قرار گرفته به شکل طبقاتی و پله‌ای ساخته شده است. این پارک در دو فاز ساخته شده که یکی پایین بلوار همت و دیگری بالای آن قرار دارد.

پارک نهج‌البلاغه

این پارک امکانات زیاد و متنوعی دارد که به آن لقب دهکده گردشگری را داده‌اند. مسیر پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، محل پیک‌نیک، زمین بازی، سافاری وحشت و بسیاری امکانات دیگر در این پارک وجود دارد. یکی از جالب‌ترین بخش‌های این پارک پل معلقی است که در فاز اول قرار دارد و می‌توانید از روی آن تمام پارک و رودخانه را ببینید و عکس‌های خوبی بگیرید. حتی اگر خیلی دنبال هیجان هستید بانجی جامپینگی هم در وسط آن قرار دارد. 

بیشتر بخوانید: ۸ مسیر پیاده‌روی دوست‌داشتنی برای عشّاق شهر تهران

مسیرهای دسترسی

برای رسیدن به این پارک می‌توانید از چهار ورودی مختلف استفاده کنید که به ترتیب زیر است. 

ورودی اول : بزرگراه همت، اشرفی اصفهانی، خیابان گلستان، خیابان پارک، خیابان استاد نظری

ورودی دوم: اشرفی اصفهانی، خیابان هفتم، خیابان پارک، خیابان استاد نظری

ورودی سوم: بزرگراه یادگار امام جنوب، انتهای ایوانک غربی

ورودی چهارم:حکیم غرب، بعد از خروجی یادگار، بوستان نهج البلاغه


پارک آبشار تهران

آبشار تهران یکی دیگر از پارک‌های غرب تهران است که واقعا در غرب‌ترین حالت ممکن قرار دارد. این پارک هم به صورت پلکانی و بر روی کوه ساخته شده است. همان طور که از اسم آن مشخص است درون این پارک یک آبشار زیبا وجود دارد. این آبشار مصنوعی در بالاترین قسمت پارک و درون یک آلاچیق بزرگ قرار دارد. برای رسیدن به این آبشار می‌توانید از دو مسیر پلکانی در دو طرف پارک استفاده کنید. در تمام طول این مسیر جویبار و برکه‌های مختلفی طراحی شده که لذت مسیر را دوچندان می‌کند. 

پارک و دریاچه چیتگر

این پارک اسم‌های دیگری هم دارد. آبشار مصنوعی تهران و بام غرب تهران اسم‌های دیگر آن است. اگر از بالاترین قسمت پارک به اطراف نگاه کنید دریاچه چیتگر را در جنوب و ورزشگاه آزادی را در غرب می‌بینید.

در ضمن نمای بازی از تهران را هم می‌توانید از بالای پارک ببینید. اگر در زمان غروب به اینجا بروید در سمت راست خود می‌توانید پایین رفتن خورشید را به خوبی تماشا کنید و لذت ببرید. در قسمت ورودی هم چندین پارکینگ مختلف وجود دارد که به راحتی می‌توانید خودرو خود را پارک کنید. 

آدرس: ضلع شمال اتوبان همت، شمال غربی جنگل لتمال کن


پارک و دریاچه چیتگر

این پارک را با پارک جنگلی چیتگر اشتباه نگیرید. این دو کاملا از هم متفاوت هستند. البته اسم دقیق اینجا دریاچه شهدای خلیج فارس است اما خب به دریاچه چیتگر معروف است، مجموعه‌ای از امکانات رفاهی و تفریحی که حتما نیاز شما را بر طرف می‌کند.

دریاچه این پارک بزرگترین دریاچه مصنوعی ایران است. در تمام اطراف آن پر است از مراکز خرید، شهربازی،  آلاچیق، مسیر پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و رستوران‌های مختلف که گشتن در تمام آن‌ها شاید واقعا یک نصفه روز وقت بخواهد. 

پارک و دریاچه چیتگر

مراکز خرید این مجموعه با نام مرکز خرید بام لند شناخته می‌شود که می‌توانید تقریبا هر چیزی را در آن پیدا کنید. از سوپرمارکت گرفته تا فروشگاه پوشاک و موتور سیکلت! 

چرخ و فلک، سقوط آزاد، سرسره پرش آزاد، سینما چند بعدی و تفریحات زیاد دیگری در اطراف این دریاچه وجود دارد. اگر خوش شانس باشید می‌توانید روی دریاچه قایق‌سواری هم بکنید. 

آدرس: تهران، اتوبان همت غرب، اتوبان شهید خرازی، خروجی دریاچه شهدای خلیج فارس


پارک جنگلی چیتگر

حالا که صحبت از چیتگر شد صحبت از پارک جنگلی چیتگر بیشتر معنی دارد. منطقه‌ای جنگلی و بزرگ که در دو فاز غربی و شرقی ساخته شده است. این پارک نقش ریه‌های شهر تهران را بازی می‌کند و از آنجایی که باد غربی از سمت این پارک می‌آید سطح اکسیژن شهر را بالاتر می‌برد. در این پارک مسیرهای پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، آلاچیق، سکوهایی برای کمپ کردن و امکانات مختلف زیادی وجود دارد. 

پارک جنگلی چیتگر

در سمت غرب پارک، باغ راز هستی را می‌بینید. باغی 18 هکتاری که گیاهان دارویی، برکه و مجموعه نگهداری از پرندگان زینتی مثل طاووس و حیواناتی مثل گوزن در آن قرار دارد. همچنین باغ‌های پرتقال و زیتونی دارد که واقعا دیدنی است. 

در سمت شرقی هم پارکی به نام بوستان ریحانه ساخته شده است که مخصوص زنان است. این فضای اختصاصی زنانه شامل وسائل ورزشی و محیط سرسبزی است که زنان بتوانند با لباس‌های راحت‌تر در آن به گردش و ورزش بپردازند. 

آدرس: تهران، اتوبان شیخ‌فضل‌الله، اتوبان کرج، بعد از خروجی آزادگان، ورودی شرقی پارک


باغ گیاه‌شناسی

باغ گیاه‌شناسی یکی از تخصصی‌ترین پارک‌های تهران است که هرکسی باید آن را ببیند. این باغ در دهه ۳۰ شمسی ساخته شده و در آن می‌توانید خلاصه‌ای از طبیعت ایران و حتی جهان را ببینید. در این باغ قسمت‌های مختلفی وجود دارد که هر کدام به صورت تخصصی به پوشش گیاهی یک منطقه از ایران یا جهان می‌پردازد.

باغ گیاه‌شناسی

باغ صخره‌ای، گیاهان دارویی، پوشش گیاهی قاره آمریکا، آربراتوم، باغ سیستماتیک، ناحیه ایران و تورانی، ناحیه زاگرس، ناحیه البرز، رویشگاه هیمالیا، حوزه خزر، رویشگاه آذربایجان و قفقاز، قاره اروپا، باغ چین و ژاپن و بسیاری بخش‌های دیگر که همگی در همین باغ دور هم جمع شده‌اند. حتی بعضی گونه‌های نادر و در معرض انقراض هم در این باغ وجود دارد. 

برای ورود به این باغ باید بلیط تهیه کنید که البته می‌توانید از سایت‌های تخفیف گروهی بلیط آن را ارزان‌تر بخرید. 

آدرس: اتوبان تهران کرج، خروجی پیکانشهر، آزادشهر، بیست متری سرو آزاد، بلوار باغ ملی گیاهشناسی


پارک ژوراسیک

نگران نباشید اینجا قرار نیست رَپتورها به شما حمله کنند. پارک ژوراسیک یکی از جالب‌ترین پارک‌های غرب تهران است که می‌توانید در آن به میلیون‌ها سال پیش برگردید و تجربه حضور در کنار دایناسورها را داشته باشید. این پارک اولین پارک موضوعی ایران است.

پارک ژوراسیک

در این پارک حدود 30 دایناسور متحرک با ابعاد واقعی وجود دارد. این دایناسورها در کنار جلوه‌های ویژه‌ای که در پارک اجرا می‌شود می‌تواند تجربه جالب و منحصر‌به‌فردی باشد. علاوه بر تمام این‌ها فضای سبز و هوای خوبی که این پارک بزرگ برای شما فراهم کرده است لذت دایناسور‌گردی را چند برابر می‌کند.

بیشتر بخوانید: بهترین شهربازی های ایران ، ۷ پارک برای برگشتن به دوران کودکی!

چیزی که باید بدانید آن است که برای ورود به این پارک باید بلیط تهیه کنید که فعلا (آبان 1400) ۳۰ هزار تومان است. اما می‌توانید از سایت‌های تخفیف گروهی بلیط اینجا را ارزان‌تر تهیه کنید. 

آدرس: سعادت آباد، میدان بهرود، بلوار شقایق، بعد از پارک پرواز 

ساعت کاری: ۹ صبح تا ۹ شب


پارک پرواز

حالا که تا اینجا آمدیم پارک پرواز را هم ببینیم. یکی از پارک‌های غرب تهران که در منطقه سعادت آباد قرار دارد. اگر هوا ابری یا آلوده نباشد به راحتی می‌توانید تهران را زیر پای خود تماشا کنید. این پارک یکی از مرتفع‌ترین پارک‌های تهران است. برای همین هر وقت که بروید چند تایی عکاس را می‌بینید که می‌خواهند بهترین عکس را از تهران بگیرند.

پارک پرواز

از اینجا می‌توانید کوه البرز، برج میلاد و شهر تهران را به راحتی ببینید. به همین خاطر است که اسم پرواز واقعا به این پارک می‌آید. این پارک پر از آلاچیق و فضای سبز است. همچنین نزدیکی این پارک به چند مرکز خرید بزرگ آن را جذاب‌تر هم می‌کند. بعضی روزها در این پارک بازارچه‌ای هم برپا می‌شود که می‌توانید کالاهای مختلف دست‌ساز را در آن پیدا کنید.

آدرس: سعادت آباد، بلوار پیام، میدان بهرود


پارک جوانمردان

پارک جوانمردان یکی از پارک‌های غرب تهران است که بین اتوبان همت و حکیم قرار گرفته. در این پارک بیش از 40 مجسمه، سردیس و فرفورژه قرار دارد که واقعا جالب و دیدنی هستند. علاوه بر آن امکانات تفریحی و رفاهی مختلفی هم در این پارک وجود دارد.

پارک جوانمردان

مسیرهای پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری، مسیر درشکه‌سواری، زمین بازی کودکان، زمین بازی بزرگسالان، مجموعه راپل، باغ گیاه‌شناسی، باغ هنرمندان، سکوهای اجتماعات با ظرفیت‌های مختلف و بسیاری چیزهای دیگر همگی در این پارک قرار دارند. یک آبنمای موزیکال زیبا هم در پارک است که وقتی هوا تاریک باشد نورپردازی واقعا قشنگی دارد. با هر موسیقی‌ای که پخش می‌شود فواره‌های این آبنما می‌رقصند و در کنار نورپردازی جالبش، صحنه‌های قشنگی را خلق می‌کنند.

پارکینگ‌هایی هم در این پارک ساخته شده تا با خیال راحت با خودرو شخصی به اینجا بروید و نگران جای پارک نباشید. 

مسیر اول: همت غرب، جنوب دهکده المپیک

مسیر دوم: حکیم غرب، ضلع شرقی میدان المپیک


پارک جنگلی کوهسار

این پارک در یک منطقه ییلاقی در شمال غرب تهران قرار گرفته است. پارکی قدیمی و جنگلی که می‌توانید در آن تجربه‌هایی کاملا متفاوت از پارک‌های دیگر داشته باشید. در این پارک پیست موتورسواری، سایت پاراگلایدر و چتربازی و محلی برای آموزش ساخت بالن و بومرنگ وجود دارد.

پارک جنگلی کوهسار

همان طور که حدس می‌زنید پارک کوهسار در ارتفاعات قرار داد و می‌توان از بالای آن تمام تهران را زیر پای خود ببینید. خوبی این پارک آن است که تا بالا جاده آسفالته وجود دارد و می‌توان به راحتی با خودرو تا بالای آن رفت. همین مساله دسترسی این پارک را برای افراد ناتوان جسمی و دارای معلولیت راحت‌تر می‌کند. 

مسیر اول: بزرگراه آبشناسان، میدان اول شهران، انتهای بلوار شهران، بعد از پمپ بنزین

مسیر دوم: انتهای بزرگراه آبشناسان، بلوار کوهسار، ابتدای جاده سولقان


پارک پردیسان

پارک پردیسان یکی دیگر از پارک‌های غرب تهران است که کاربردی بیشتر از یک پارک معمولی دارد. در این پارک خبری از امکانات رفاهی و تفریحی مدرن و دستگاه‌های عجیب و غریب بازی نیست. برخلاف سایر پارک‌ها که متعلق به شهرداری است، این یکی برای سازمان محیط زیست است که در اختیار شهرداری قرار گرفته است.

پارک پردیسان

شما در پردیسان می‌توانید موزه تنوع زیستی، موزه آب و باغ وحش را ببینید. موزه تنوع زیستی پر از حیوانات تاکسیدرمی‌شده و گاهی زنده از سراسر جهان است که همگی در یکجا جمع شده‌اند. 

علاوه بر موزه‌ها در این پارک می‌توان به صورت قانونی و آزاد حیوانات خانگی را به گردش برد و هیچ ممنوعیتی وجود ندارد. همه این‌ها در کنار پل معلق نهج‌البلاغه جذابیت پردیسان را دو چندان می‌کند. این پل با 285 متر طول و ۲ متر عرض در ارتفاع 65 متری ساخته شده و پارک نهج‌البلاغه را به پردیسان وصل می‌کند. 

در پردیسان جشنواره بادبادک بازی هم به راه است. با توجه به محیط بازی که این پارک دارد در آخر هفته‌ها بادبادک‌های زیادی را در این پارک خواهید دید.

آدرس: اتوبان حکیم غرب، نرسیده به اتوبان یادگار امام


پارک گفتگو

این پارک هم جزو پارک‌های غرب تهران حساب می‌شود که در منطقه گیشا قرار دارد. پارکی با معماری مختلف که واقعا ارزش دیدن دارد. درون این پارک یک ساختمان نمایشگاه قرار دارد که متعلق به شهرداری است. مهم‌ترین نمایشگاهی که درون این پارک برگزار می‌شود نمایشگاه گل و گیاه است که واقعا ارزش دیدن دارد. این نمایشگاه معمولا در اردیبهشت ماه برپا می‌شود.نمایشگاه‌های دیگری مثل جشنواره غذا، جشنواره مد و لباس و جشنواره انار هم در همین جا برگزار می‌شود.

پارک گفتگو

باغ ایرانی، باغ انگلیسی و باغ ایتالیایی تعدادی از باغ‌های مختلف این پارک است که هر کدام معماری و طراحی مخصوص خودش را دارد. به همین خاطر است که به اینجا لقب پارک آموزشی هم داده‌اند. چون می‌توانید سبک‌های مختلف پارک‌سازی در کشورهای مختلف را مشاهده کنید.

بیشتر بخوانید: بهترین پارک های تهران ؛ یک لیست جامع برای پارک‌گردی در پایتخت

در جنوب پارک هم عمارتی زیبا به سبک قاجاری می‌بینید که البته در سال 94 ساخته شده است. این عمارت با نام نگارستان شهر، مرکزی برای بالا بردن و آموزش سواد رسانه‌ای و فعالیت‌های فرهنگی و هنری است. 

آدرس: بزرگراه حکیم، خیابان کوی نصر (گیشا)، انتهای خیابان ۲۲


مطمئنا پارک‌های زیادی در غرب تهران وجود دارد اما خب واقعا نمی‌شود همه آن‌ها را در یک مطلب معرفی کرد. این‌ها فقط بخشی از معروف‌ترین و خاص‌ترین آن‌ها بود. اما شما می‌توانید با معرفی پارک‌های دیگر یا بیان تجربه خودتان از این پارک‌ها به دیگران کمک کنید تا تجربه بهتری از پارک‌گردی در تهران داشته باشند. پس حتما نظر خودتان را برای ما بنویسید.

اگر زمانی به تهران آمدید دیدن این پارک‌ها را هم در برنامه خودتان بگذارید. راستی این را هم فراموش نکنید که می‌توانید برای رزرو آنلاین اقامتگاه در هر نقطه از تهران به سایت پینورست سر بزنید.

محمد عمرانی

من محمدم. عاشق عکاسی و کسی که می‌نویسه چون دوست داره یاد بگیره. برای من نوشتن مثل یک کلاس می‌مونه که چیزای جدیدی یاد میگیرم ازش. بر خلاف اینکه آدم کم‌حرفی هستم، نوشتن برام خیلی راحت‌تره البته نه درباره خودم

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی