چه گنجینه‌هایی در بهترین موزه های ایران نگهداری می‌شوند؟

    voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
چه گنجینه‌هایی در بهترین موزه های ایران نگهداری می‌شوند؟

حدود هفتصد سال پیش از میلاد بود که اولین پادشاهی مادها در ایران شکل گرفت و صد سال بعد امپراتوری هخامنشی در ایران تشکیل شد. ما در کشوری زندگی می‌کنیم که ریشه در حدود ۲۷۰۰ سال پیش دارد. گذشته ایران پر از حادثه‌ها، فرهنگ‌ها، سنت‌ها و اقوام مختلفی بوده که هر کدام آثاری از خود به جا گذاشته‌اند. در بین این آثار باستانی ایران می‌توانید از یادگارهای فرهنگ خاور دور را ببینید تا دوران رنسانس اروپا. اگر می‌خواهید با تمدن، ریشه‌ها و فرهنگ ایران از گذشته تا الان آشنا شوید باید بهترین موزه های ایران را ببینید.

 امروز قرار است به معرفی مهم‌ترین و بهترین موزه‌های ایران بپردازیم، ببینیم چه آثاری در آن‌ها قرار دارد، مهم‌ترین آثار موزه‌ها چیست و چطور باید از آن‌ها بازدید کنیم. 

در این موزه‌ها قرار است از دندان یک نئاندرتال و فسیل تا الماس کوه نور را پیدا کنیم. پس در ادامه همراه ما باشید. 


موزه ملی ایران ؛ سفر به یک میلیون سال قبل از اسلام

نمی‌شود درباره موزه و تاریخ در ایران صحبت کرد و سراغ موزه ملی ایران نرفت.

این موزه یکی از بزرگترین و مهم‌ترین موزه‌های ایران است. قدمت ساخت این بنا به حدود سال ۱۳۱۶ بر می‌گردد.

ساختمانی با سبک معماری ساسانی و شبیه به ایوان تیسفون که توسط آندره گدار معمار فرانسوی ساخته شد. این موزه از دو بخش مجزا تشکیل شده که یکی به موزه ایران باستان مشهور است و در آن آثاری ارزشمند از حدود یک میلیون سال قبل تا قبل از حکومت اسلامی قرار دارد و در بخش دوم که به موزه دوران اسلامی مشهور است آثاری از دوران پس از ورود اسلام به ایران قرار دارد که این بخش دوم این موزه در سال ۱۳۲۳ ساخته شده و در سال ۱۳۷۵ به عنوان موزه دوران اسلامی به مجموعه اضافه شده.

آثار موزه ملی ایران

در بخش ایران باستان می‌توانید آثاری از دوران پارینه سنگی و حتی دندان انسان نئاندرتال را پیدا کنید. جدید‌ترین اثر باستانی در این موزه متعلق به دوران ساسانی است و حدود ۱۷۰۰ سال پیش است. قدیمی‌ترین دست ساخته‌ای که در این بخش وجود دارد وسیله‌ای ساخته شده از سنگ کوارتز است که در اطراف مشهد پیدا شده و حدود یک میلیون سال قدمت دارد. 

در بخش دوران اسلامی هم می‌توانید به تاریخ و فرهنگ ایرانِ بعد از حکومت اسلامی نگاه کنید. 

اگر بخواهیم تمام آثار باستانی مهم در این موزه را معرفی کنیم باید یک مطلب جدا برای آن در نظر بگیریم بنابراین بهتر است خودتان برای دیدن به این موزه بروید. 

آدرس موزه ملی: تهران، خیابان امام خمینی، ابتدای خیابان سی تیر، خیابان پروفسور رولن، شماره یک

تلفن: ۶-۶۶۷۰۲۰۶۱-۰۲۱

ساعات بازدید: بهار و تابستان همه روزه از ساعت ۹ تا ۱۹ و پاییز و زمستان همه روزه از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۷

هزینه بازدید: برای اتباع ایرانی ده هزار تومان و اتباع غیر ایرانی صد هزار تومان

وبسایت موزه ملی ایران 


موزه آستان قدس رضوی ؛ دیدن تمبرها و اسکناس‌های عجیب ایرانی

موزه‌ای بزرگ و ارزشمند که در کنار حرم امام رضا قرار دارد. این موزه در سال ۱۳۲۴ توسط آندره گدار فراندسی طراحی و ساخته شد.

اگر فکر می‌کنید در این موزه فقط آثار مرتبط با دوران اسلامی را می‌بینید سخت در اشتباه هستید. این موزه تنوع بالایی از آثار باستانی ایران را در خود جا داده است که قوی‌ترین بخش آن مجموعه تمبر و اسکناس است که غنی‌ترین و منحصر به فردترین تمبرها و اسکناس‌های موجود در ایران را در خود جا داده است. در این موزه همچنین می‌توانید مجموعه‌ای از فرش‌های نفیس، گنجینه سلاح، گنجینه ظروف، گنجینه ساعت و نجوم، گنجینه صدف، گنجینه سکه، گنجینه مدال و گنجینه هنرهای تجسمی را مشاهده کنید.

یکی دیگر از بخش‌های دیدنی این موزه گنجینه حرم رضوی است. در این بخش می‌توانید آثار و تاریخی از حرم‌های مختلف امام رضا طول دوران، کاشی‌کاری‌ها، نورپردازی‌ها و بسیاری دیگر از مرتبط با حرم رضوی را مشاهده کنید. 

موزه آستان قدس رضوی، موزه تمبر و اسکناس

موزه آستان قدس به همینجا ختم نمی‌شود و شما می‌توانید در آن بقایای پرچم مبارزات عشایر خوزستان علیه استعمار انگلیس در سال ۱۲۹۳ و همچنین نسخه‌های خطی قرآن بر روی پوست حیوان که گفته می‌شود به دست‌خط ائمه و با خط کوفی است را ببینید. 

موزه مردم شناسی هم بخش جالبی است که در واقع حمامی بزرگ است که پوشش و آیین اقوام مختلف در آن به نمایش در آمده است. 

آدرس: مشهد، حرم مطهر رضوی، صحن کوثر، ضلع شرقی

ساعات بازدید: همه روزه ۸ الی ۱۷:۴۵

وبسایت موزه آستان قدس رضوی

راستی اگر به شهر مشهد سفر کردید و قصد اقامت چندروزه داشتید می‌توانید به سایت پینورست سر بزنید و شیک‌ترین اقامتگاه‌ها در مشهد یا نزدکی‌ترین اقامتگاه به حرم را پیدا کنید یک نکته جالب دیگر این است که در این شهر می‌توانید اجاره ویلا لاکچری و استخردار هم انجام دهید.


کاخ موزه گلستان ؛ نسخه خطی داستان هزار و یک شب را در این موزه ببینید!

یکی از مهم‌ترین کاخ‌های ایران، کاخ موزه گلستان است. موزه‌های زیادی درون این کاخ قرار دارد اما باید بدانید که خود این کاخ جزء آثار باستانی ایران است. عمر این کاخ به حدود ۴۴۰ سال قبل و دوران صفوی بر می‌گردد. هرچند چیزی که امروز از این کاخ می‌بینیم آثاربه جا مانده از دوران زندیه است و چیزی از دوران صفوی به جا نمانده است. این کاخ محل زندگی شاهان مختلفی مانند اقا محمد خان و ناصرالدین شاه بوده است.

کاخ گلستان ساختمان‌های مختلفی دارد که با وجود اینکه در یک کاخ هستند همگی می‌توانند هویت مستقلی برای خود داشته باشند. از بناهای موجود در این کاخ می‌توان به شمس‌العماره (که زمانی بلندترین ساختمان مدرن بود) ، تالار سلام، تالار آینه، ایوان تخت مرمر، تخت مرمر، حوضخانه، کاخ ابیض، خلوت کریمخانی، عمارت بادگیر، تالار عاج، تالار الماس، تالار برلیان و حوضخانه عمارت بادگیر اشاره کرد.

کاخ موزه گلستان

در هر کدام از این بناها می‌توانید گوشه‌ای از تاریخ ایران را ببینید. از نقاشی‌های سران ممالک غرب و شرق گرفته تا ظروف و لوازم تا داستان‌های هزار و یک شب. حتی محوطه حیاط کاخ هم به اندازه‌ای زیبا است که شما را ساعت‌ها به خود مشغول کند. محوطه‌ای با دیوارهای کاشی‌کاری شده که پاتوق عکاسان است و بر روی درخت‌های آن می‌توانید طوطی‌های رنگارنگی را پیدا کنید. 

این کاخ توسط سازمان جهانی یونسکو به عنوان میراثی از بشر به ثبت رسیده است و شاید به همین خاطر است که همیشه می‌توانید گردشگران خارجی را در آن پیدا کنید. 

بیشتر بخوانید: تالار سلام تالاری مجلل به سبک اروپایی در مجموعه باشکوه کاخ گلستان

آدرس: تهران،خیابان پانزده خرداد،میدان ارگ

تلفن: ۰۲۱۳۳۱۱۳۳۳۵

ساعات بازدید: بهار و تابستان: از ساعت ۹:۳۰ لغایت ۱۸:۳۰  (فروش بلیط شش ماهه اول سال تا ساعت ۱۷:۳۰ ) 

پاییز و زمستان: از ساعت ۹ لغایت ۱۷:۰۰  (فروش بلیط شش ماهه دوم سال تا ساعت ۱۶:۰۰ )

هزینه بازدید: ورودی کاخ گلستان برای هر بازدیدکننده داخلی، ۵۰۰۰ تومان، کاخ اصلی ۱۳۰۰۰ تومان و هر مجموعه، ۴۰۰۰ تومان است.

برای بازدیدکنندگان خارجی، ورودی ۵۰۰۰۰ تومان، هربخش ۳۰۰۰۰ تومان و کاخ اصلی ۱۱۰۰۰۰ تومان است. برای مشاهده لیست کامل به این لینک مراجعه کنید.

وبسایت کاخ گلستان


موزه جواهرات ؛ جواهراتی که آدم را میخکوب می‌کنند!

اگر به طلا، جواهرات و سنگ‌های قیمتی علاقه دارید پس موزه جواهرات که یکی از بهترین موزه های ایران است برای شما مانند یک بهشت است. این موزه در واقع در داخل خزانه بانک مرکزی و بخشی از پشتوانه اسکناس در ایران است. شما در این موزه می‌توانید جواهراتی از دوران صفویه، افشار، قاجار و پهلوی را ببینید. برخی از این جواهرات بسیار معروف هستند مانند الماس دریای نور که نادر شاه به همراه الماس کوه نور از هند آورد و اکنون کوه نور بر روی تاج ملکه انگلستان است. برخی جواهرات مشهور دیگر در این موزه شامل جقهٔ نادری، تاج شهبانو، تاج کیانی، کرهٔ جواهرنشان، تخت طاووس و تخت نادری است. علاوه بر این جواهرات می‌توانید بسیاری تزیینات، جواهرات و سنگ‌های قیمتی دیگر را نیز ببینید. 

موزه جواهرات ملی ، یکی از بهترین موزه های ایران

فراموش نکنید که شما قرار است به داخل خزانه بانک مرکزی بروید پس مسلما با تدابیر امنیتی زیادی روبرو خواهید شد. ورود هر گونه وسیله اضافه (مانند دوربین، موبایل، کیف یا حتی دسته کلید) به داخل موزه ممنوع است و باید تحویل امانات شود. همچنین گشت و گذار در این موزه تنها به همراه یک تور لیدر و به صورت گروهی امکان پذیر است که البته تور لیدر توسط خود مجموعه به رایگان در اختیار شما گذاشته می‌شود و گروه‌بندی مراجعین نیز در داخل مجموعه انجام می‌شود و برای شما نگرانی‌ای وجود ندارد اما اگر بیش از ده نفر هستید باید قبل از بازدید با این موزه هماهنگ کنید. 

بیشتر بخوانید: دیدنی ترین موزه های تهران؛ گردش در زمان

آدرس: تهران، میدان امام خمینی (ره)، خيابان فردوسی، نرسیده به چهارراه استانبول، نبش کوچه بانک مرکزی

ساختمان بانک مرکزی جمهوری اسلامی ايران | خزانه جواهرات ملی

ساعات بازدید: روزهای شنبه تا سه‌شنبه | ساعت ۱۴:۰۰ تا ۱۷:۰۰. فروش بلیت تا ساعت ۱۶:۳۰. خزانه جواهرات ملی در روزهای چهارشنبه تا جمعه و تعطیلات رسمی تعطیل است.

بهای بلیت: برای اتباع ایرانی ۶۰۰۰ تومان، برای اتباع خارجی ۵۰۰۰۰ تومان

وبسایت موزه جواهرات 


موزه هنرهای معاصر ؛ دیدن آثار هنرمندان معاصر جهان در یکی از بهترین موزه های ایران

اگر به گوشه شمال غربی پارک لاله در تهران بروید یکی از بهترین موزه های ایران را می‌بینید! ساختمانی با معماری متفاوت را پیدا می‌کنید که بسیار شبیه به بادگیرهای یزد است. این ساختمان در واقع یکی از مهم‌ترین موزه‌های ایران است. اگر می‌خواهید از اهمیت این موزه بدانید همین‌قدر کافی است که ارزش مادی این موزه در سال ۱۳۹۷ بین ۵ الی ۱۰ میلیارد دلار تخمین زده شده است. 

این موزه در سال ۱۳۵۶ و در دولت پهلوی راه اندازی شده است و میزبان آثار هنری مهمی از جنبش‌های هیجان‌نمایی انتزاعی، پاپ آرت، مینی‌مالیسم، مفهومی و فوتورئالیسم است. در گنجینهٔ دائمی این موزه فوق‌العاده، بیش از ۳۰۰۰ اثر ارزشمند از نخبگان هنرهای تجسمی نگهداری می‌شود که نزدیک به ۴۰۰ عدد از آن‌ها، دارای ارزش استثنایی هستند. 

آثاری از هنرمندان مشهور جهان مانند گوگَن، رُنوار، پیکاسو، ماگریت، ارنست، پولاک، وارهول، لُویت و جاکومتی در این موزه نگهداری می‌شود. حتی می‌توانید نسخه‌هایی خطی از شاهنامه تهماسبی را در بین این آثار ببینید.یکی از بهترین موزه های ایران، موزه هنرهای معاصر

هنرمندان به نام ایرانی نیز در این موزه جایگاه خود را دارند و شما می‌توانید آثاری از پرویز تناولی، محمد احصایی، لیلی متین‌دفتری، محسن وزیری مقدم و سهراب سپهری را ببینید. 

بیشتر بخوانید:موزه هنرهای معاصر تهران – آثار ون گوک و پیکاسو در گنجینه میلیاردی

علاوه بر آثار ارزشمند درون آن، خود ساختمان موزه یک اثر هنری است که دیدن معماری بیرونی و درونی آن بسیار لذت بخش است. 

آدرس: تهران، خیابان کارگر شمالی، جنب پارک لاله، موزه هنرهای معاصر

ساعات بازدید: سه‌شنبه تا یکشنبه؛ از ساعت ۱۰ الی ۱۸ _ موزه هنرهای معاصر تهران دوشنبه ها تعطیل است.

بهای بلیت: برای اتباع ایرانی ۵۰۰۰ تومان و برای اتباع غیر ایرانی۱۵۰۰۰ تومان

وبسایت موزه هنرهای معاصر


موزه تخت جمشید ؛ موزه هخامنشی و آثار باستانی

این موزه که به نام موزه هخامنشی هم شناخته می‌شود خودش یکی از آثار باستانی ایران است. ساختمان این موزه قدیمی‌ترین ساختمان ایران است که حدود ۲۵۰۰ سال پیش توسط حکومت هخامنشی ساخته شده است و در واقع بخشی از مجموعه تخت جمشید است که پس از بازسازی به عنوان موزه استفاده می‌شود. دیگر گفتن ندارد که این‌جا خودش آثار باستانی است و یکی از بهترین موزه‌ های ایران است.

زمانی که شما پا به این موزه می‌گذارید در واقع دارید در معماری ۲۵۰۰ سال پیش قدم می‌زنید. در این موزه ایوانی در قسمت شمالی قرار دارد که دو جرز سنگی عظیم یکپارچه به ارتفاع تقریبی هشت متر و عرض ۲۰/۱ متر قرار دارند. این دو جرز بزرگ‌ترین سنگ یک پارچه‌ای است که در کل بنای تخت جمشید به کار رفته‌است.

یکی از بهترین موزه های ایران، موزه تخت جمشید فارس

آثار نگهداری شده در این موزه در واقع همان آثار باستانی یافت شده در مجموعه تخت جمشید است. سنگ نبشته‌ها، سر ستون‌ها، مجسمه‌ها و بسباری چیزهای دیگری که در تخت جمشید یافت شده است در این موزه برای نمایش قرار دارند. البته این موزه دو مجموعه دیگر نیز دارد که یکی شامل آثار پیش از دوره هخامنشی و دیگری شامل آثار دوران اسلامی است. 

آدرس: فارس، شهرستان مرودشت، مجموعه تاریخی تخت جمشید، موزه تخت جمشید

هزینه بازدید: ۵ هزار تومان برای اتباع ایرانی و ۳۰ هزار تومان برای اتباع خارجی


موزه تاریخ طبیعی همدان

اگر می‌خواهید به سراغ گونه‌های جانوری در گذر زمان بروید موزه تاریخ طبیعی همدان برای شما یکی از بهترین موزه های ایران است. این موزه در سال ۱۳۵۱ افتتاح شد و در ابتدا سالنی کوچک در گوشه‌ای از ساختمان دبیرستان پهلوی به متراژ شصت متر بود که بعدها به مرور بزرگ‌تر و تبدیل به موزه تاریخ طبیعی با مساحتی حدود ۲۰۰۰ متر مربع شد.

در این موزه انواع گونه‌های حیوانی، گیاهی و طبیعی اقلیم ایران و اقصی نقاط دنیا قرار دارد و شما می‌توانید هزاران نمونهٔ زنده، سنگواره و تاکسی درمی شده از گونه‌های گیاهی پستانداران، پرندگان، خزندگان، حشرات و آبزیان را ببینید که به روشی مدرن و علمی حفظ می‌شوند. 

در این موزه پنج سالن وجود دارد که هر کدام به یک نوع یا گونه طبیعی قرار دارد. از ماهیان و آبزیان کف دریاها گرفته تا پرندگان در آسمان‌ها تا سنگ‌ها و کانی‌ها. 

آدرس: همدان، میدان مدرس، انتهای بلوار آزادگان، جنب دانشکده کشاورزی


کاخ موزه سعد آباد ؛ موزه‌های جذاب داخل یک موزه

نمی‌شود از موزه‌ها و آثار باستانی ایران حرف زد اما صحبتی از سعد آباد نکرد. 

این مجموعه ۱۰۲ هکتاری با ۱۰۵ ساختمانی که در آن قرار دارد در شمال تهران است. ۱۶ ساختمان این مجموعه تبدیل به موزه شده است.

این موزه‌ها شامل موزه خط و کتابت میرعماد، موزه هنرهای زیبا، موزه آلبوم های سلطنتی، موزه ملت، موزه آشپزخانه سلطنتی، موزه مینیاتور، موزه صنایع دستی، موزه ظروف سلطنتی، موزه پوشاک سلطنتی، موزه سلاح‌های دربار، موزه نظامی، موزه استاد بهزاد، مرکز کودک و نوجوان، گاراژ اتومبیل و مرکز هنری و نگارخانه است. این کاخ علاوه بر تمام این موزه‌ها و مراکز محوطه‌ای بسیار زیبا دارد که قنات‌های مختلفی از آن عبور می‌کند. هر فصل این منطقه بسیار زیبا است است و می‌توانید در محوطه این کاخ عکس‌های زیبایی بگیرید. موزه آشپزخانه سلطنتی در کاخ موزه سعد آباد

بیشتر بخوانید:‌ کاخ سعد آباد تهران؛ موزه ای زیبا و ماندگار از خاندان پهلوی

آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، خیابان شهید فلاحی (زعفرانیه)، انتهای خیابان شهید کمال طاهری

ساعات بازدید: نیمه اول سال  همه روزه ( شنبه تا جمعه) از ساعت ۹ تا ۱۸:۴۵، فروش بلیت تا ساعت ۱۷ و نیمه دوم سال همه روزه (شنبه تا جمعه) از ساعت ۸:۳۰ تا  ۱۷:۰۰، فروش بلیت تا ساعت ۱۵:۳۰ 

هزینه بازدید: هزینه بازدید قسمت‌های مختلف این مجموعه متفاوت است و شما می‌توانید در اینجا لیست هزینه‌های ورودی را ببینید http://sadmu.ir/detail/4457

سایت کاخ موزه سعدآباد


موزه ارتباطات ؛‌ تاریخچه‌ای از ارتباط در ایران

شاید یکی از دلایلی که انسان‌ها توانستند بر روی زمین حکمرانی کنند توانایی آن‌ها در برقراری ارتباط بود. اما این برقراری ارتباط همیشه ساده و راحت نبوده. اگر می‌خواهید تاریخچه‌ای از ارتباط در ایران را ببینید بهترین جا موزه پست و تلگراف یا همان موزه ارتباطات است. 

در این موزه می‌توانید نمونه‌هایی از قدیمی‌ترین نوشت‌افزارها، ابزارهای ارسال بسته‌های پستی و چاپاری، تلفن‌های نخستین، تلگراف‌ها، تمبرها و حتی کبوتر نامه‌بر و ماهواره را ببینید. 

موزه ارتباطات تهران

این موزه ابتدا در سال ۱۳۱۱ و در جنوب میدان امام خمینی امروزی و در ساختمان وزارتخانه پست و تلگراف تاسیس شد. در سال ۱۳۴۹ این ساختمان تخریب شد و این موزه به سمت غربی اداره پست منتقل شد تا در سال ۱۳۶۹ دوباره این موزه افتتاح شد و هنوز در همان‌جا منتظر بازدید کنندگان مشتاق است. این موزه به عنوان موزه برتر در سال ۱۴۰۰ شناخته شده است.

آدرس: میدان امام خمینی، خیابان امام خمینی، جنب سردر باغ ملی، روبروی خیابان خیام، موزه پست و ارتباطات

ساعات بازدید: شنبه تا چهارشنبه : از ساعت ۸ صبح الی ۱۴

هزینه بازدید: برای اتباع ایرانی ۵ هزار تومان و برای اتباع خارجی ۱۰ هزار تومان

وبسایت موزه ارتباطات 


موزه موسیقی اصفهان ؛‌یکی از بهترین موزه های ایران

بیایید این متن را با ساز و آواز به اتمام برسانیم.

این‌جا یکی از بهترین موزه‌ های ایران و جذابترین آن‌هاست.

این موزه اولین موزه خصوصی در ایران است که در سال ۱۳۹۴ تاسیس شد. بازدید از این موزه هم فال است و هم تماشا زیرا موزه موسیقی در منطقه جلفا در اصفهان قرار دارد. منطقه‌ای سر سبز و خوش آب و هوا که می‌تواند حس تازگی را به شما بدهد.

درون این موزه می‌توانید تاریخچه‌ای از موسیقی محلی و فولکور در ایران را ببینید و با سازهایی اقوام مختلف ایران مانند خراسانی، آذری، گیلانی، بختیاری، کردی، عربی، بلوچی و بسیاری از اقوام دیگر آشنا شوید.

موزه موسیقی اصفهان

در این مجموعه می‌توانید تالار سازهای ملی، تالار سازهای محلی، سرای سرآهنگان و کارگاه سازسازی را ببینید. البته از بخش موسیقی‌سرا هم غافل نشوید که در آنجا هنرمندانی به اجرای موسیقی زنده می‌پردازند. 

وبسایت گاردین درباره این موزه می‌گوید: شما می‌توانید سازهایی که فقط در نقاشی‌های مینیاتوری وجود داشته را به صورت زنده ببینید. این موزه در وبسایت‌های گردشگری معتبر مانند trip adviser رتبه دو مقاصد گردشگری اصفهان را دارد و پنج ستاره کامل دریافت کرده است.

آدرس: اصفهان، خیابان توحید میانی، خیابان شهید قندی (مهرداد)، پلاک ۷۴

هزینه بازدید: برای اتباع ایرانی ۱۵ هزار تومان و برای اتباع خارجی ۵۰ هزار تومان

ساعت بازدید: از ساعت ۹:۰۰ تا ۲۱:۰۰ عصر به غیر از روزهای تعطیل


شما هم از آثار ارزشمند این موزه‌ها باخبر بودید؟ بهترین موزه های ایران را می‌شناختید؟ می‌دانستید که چه جواهراتی در موزه جواهرات ملی وجود دارند؟ تخت طاووس چه شکلی است و  الماس کوه نور الان کجاست و چه سرنوشتی داشته؟ می دانستید می‌توانید ساز کلهر را در موزه موسیقی ایران ببینید یا آثار پیکاسو را در موزه هنرهای معاصر؟ آیا بیشتر به دیدن این موزه‌ها علاقه‌مند نشدید؟ برای ما از تجربه موزه‌گردی‌تان بنویسید.

محمد عمرانی

من محمدم. عاشق عکاسی و کسی که می‌نویسه چون دوست داره یاد بگیره. برای من نوشتن مثل یک کلاس می‌مونه که چیزای جدیدی یاد میگیرم ازش. بر خلاف اینکه آدم کم‌حرفی هستم، نوشتن برام خیلی راحت‌تره البته نه درباره خودم

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی