بهترین مسیرهای کوهنوردی در ایران کدام است؟ 

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
بهترین مسیرهای کوهنوردی در ایران کدام است؟ 

اگر از آن دسته آدم‌هایی هستید که از کوهنوردی لذت می‌برید، به شما توصیه می‌کنیم که این یادداشت را بخوانید و با بهترین مسیرهای کوهنوردی در ایران آشنا شوید. فرقی نمی‌کند که چه قدر مبتدی و چه قدر حرفه‌ای باشید چون کوه‌های ایران مخصوصا کوه‌های اطراف تهران برای هر مدل کوهنوردی مبتدی و حرفه‌ای و گروهی و انفرادی، قابل برنامه‌ریزی است. 

فرقی نمی‌کند چه سن‌وسالی داشته باشید، این کوه‌ها همیشه می‌توانند پاسخگوی نیاز شما به کوهنوردی و هیجان فتح قله باشند. 

در ضمن اگر کوه‌نوردی را دوست دارید و در کنارش حل شدن در محیط‌های محلی هم برای‌تان جالب است، می‌توانید با اجاره انواع اقامتگاه بوم گردی سفرتان به کوه‌ها و ارتفاعات را کامل کنید.


قله توچال و بهترین مسیرهای رسیدن به آن

از بلندترین و جذاب‌ترین قله‌های البرز و بهترین مسیرهای کوهنوردی در ایران، توچال است. این قله در شمال تهران قرار دارد و در حدود ۳۹۵۰ متر ارتفاع دارد. تله کابین توچال، پیست اسکی و سایت سنگنوردی این منطقه را به یکی از پرطرفدارترین مناطق تهران تبدیل کرده است.

توچال از بهترین مسیرهای کوهنوردی در ایران

 مسیر دربند تا توچال از استانداردترین و بهترین مسیرهای کوهنوردی در ایران برای صعود است و پیشنهاد ما به شماست. این مسیر از میدان سربند آغاز می‌شود، تا پناهگاه شیرپلا ادامه دارد و در قله توچال تمام می‌شود. اگر نگران سختی مسیر هستید، باید بگوییم که هم افراد حرفه‌ای و هم افراد متخصص می‌توانند در این مسیر کوهنوردی کنند و لذت کوهنوردی در رشته کوه البرز را تجربه کنند. 

بیشتر بخوانید: پیست اسکی توچال چرا انقدر معروف است؟


بهترین مسیرهای کوهنوردی در ایران ؛ دربند تا شیرپلا

در قسمت شمالی کاخ سعدآباد دره دربند قرار گرفته. این منطقه از مشهورترین و بهترین مسیرهای کوهنوردی در ایران و تهران است. مردم تهران از خود دره به عنوان جایی برای تفریح استفاده می‌کنند. این‌جا هم مسیرهای مختلفی برای کوهنوردی دارد.

در ابتدای دره میدان سربند را می‌بینیم. این میدان ارتفاعی ۱۸۰۰ متری دارد. اگر میدان سربند مبدا مسیر در نظر گرفته شود، فاصله آن تا میدان تجریش فقط ۳ کیلومتر است. از میدان سربند ۵ کیلومتر تا پناهگاه شیرپلا راه است. این مسیر در دو کیلومتر ابتدایی خود شیب بسیار کمی دارد.

اگر به پیاده‌روی علاقه دارید این مسیر برای شما مناسب است. از کیلومتر ۲ به بعد مسیر کمی سخت‌تر می‌شود و برای افرادی که در کوهنوردی تخصص بیشتری دارند مناسب‌تر است و از کیلومتر ۲ به بعد کوهنوردی حرفه‌ای می‌شود.

بیشتر بخوانید: دربند تهران ؛ تفریحی به یادماندنی در ارتفاعات کوه دربند


مسیر کوهنوردی دارآباد؛ مسیری برای مبتدی‌ها و حرفه‌ای‌ها

درست کنار محله شمیران، در شمال شرق تهران دره دارآباد را پیدا می‌کنید. در این منطقه زیبا رودخانه‌ای وجود دارد که سرچشمه‌اش از توچال است. این رودخانه ارتفاعی ۱۷۰۰ متری دارد و از بهترین و محبوب‌ترین مکان‌های تفریحی برای تهرانی‌هاست.

از میدان تجریش تا دارآباد ۶ کیلومتر فاصله وجود دارد. به وسیله تاکسی و وسیله نقلیه شخصی می‌توانید خودتان را به دارآباد برسانید. این منطقه چند مسیر دارد که برای مبتدی‌ها و کسانی‌که فقط قصد لذت بردن از طبیعت را دارند، مناسب است. اما مسیر دیگر برای کسانی است که کوهنورد حرفه‌ای هستند.

دارآباد از بهترین مسیرهای کوهنوردی در ایران

دارآباد هم از مسیرهای کوهنوردی تهران است که چه مبتدی باشید و چه حرفه‌ای هم باید آن را بشناسید و هم یک بار هم که شده در این مسیر قدم بردارید. 

به طور کلی مسیر عبور از دره دارآباد با اینکه یکی از بهترین مسیرهای کوهنوردی در ایران است اما مسیر سختی محسوب می‌شود. این مسیر مناسب کوهنوردهایی است که تجربه زیادی دارند.

 البته در سمت چپ دره برای مبتدی‌ها و گردشگران یک مسیر آسان وجود دارد. این مسیر برای پیاده روی‌های خانوادگی تجهیز شده و سرویس بهداشتی هم در راه پیدا می‌شود. هیومن پارک و موزه دارآباد هم اینجا قرار دارند. پس این راه هم فال است و هم تماشا.

راستی اگر برای کوه‌نوردی به تهران سفر کرده‌اید، می‌توانید با اجاره آپارتمان مبله در تهران خیالتان را از بابت اقامت راحت کنید.!

بیشتر بخوانید:‌ دره دارآباد ؛ کوهپیمایی و تنفس در گذار از میان دره و کوه


مسیر کوهنوردی حصارک؛ از خشکی تا رودخانه

حصارک در منطقه ۵ تهران قرار دارد. گل تنگه حصارک یکی از مناطق و کوه های تهران برای پیاده روی و تفریح تهرانی‌هاست. البته اینجا در گذشته بیشتر از چیزی که امروز به نظر می‌رسد زیبا، پرآب و دل‌انگیز بوده است. اگر از بزرگراه شهید ستاری به محله حصارک بیایید، به راحتی به این مکان زیبا خواهید رسید.

حصارک از بهترین مسیرهای کوهنوردی در ایران

برای رسیدن به قله بند عیش که از مناطق بی‌نظیر این ناحیه است، می‌توان از دره حصارک برای صعود اقدام کرد. اینجا یک رودخانه زیبا هم دارد که وقتی پرآب است این مسیر را دیدنی‌تر از قبل هم می‌کند. مراقب باشید که اینجا شیب تندی دارد و اگر ورزشکار نیستند ممکن است برای گذراندنش دچار مشکل شوید. ترجیحا باید کوهنورد حرفه‌ای باشید که بتوانید از این مسیر رد شوید. همچنین قله‌هایی که نزدیک قله بند عیش هستند را با نام‌های قله شاه نشین، قله توچال، قله چین کلاغ، قله پهنه حصار می‌شناسند.

بیشتر بخوانید: برای کوهنوردی چه وسایلی با خود ببریم؟


بهترین مسیرهای کوهنوردی در ایران ؛ ولنجک تهران

ولنجک در نزدیکی زعفرانیه قرار دارد و مسیر کوهنوردی ولنجک از شرق به دربند و از غرب به درکه می‌رسد. این منطقه به خاطر قرار گرفتن بین توچال و درکه و دربند، از بهترین مسیرهای کوهنوردی در ایران است. شیب کم ولنجک اینجا را به یکی از محبوب‌ترین مکان‌های کوهنوردی ایران تبدیل کرده است.

بام تهران

آدرس دسترسی به ولنجک: خیابان ولیعصر، اتوبان چمران و یادگار امام 

 ولنجک به خاطر کافه‌‌ها و رستوران‌‌هایی که دارد و نزدیکی‌اش به تله کابین توچال از مکان‌های تفریحی تهران هم حساب می‌شود. راستی حتی اگر کوهنورد نباشید هم از تله‌کابین‌های اینجا می‌توانید استفاده کنید و خودتان را به ایستگاه‌های دیگر برسانید.

بیشتر بخوانید: مرکز خرید گالریا در ولنجک ؛ برای خرید برندهای معروف


مسیر کوهنوردی گلابدره؛ از قدیمی‌ترین محله های تهران

گلابدره یکی از قدیمی‌ترین محله‌های تهران و شمیرانات است و به‌خاطر سیب‌های گلابش به گلابدره معروف شده. 

گلابدره از قسمت جنوبی به تجریش، از غرب به رودخانه درکه و از شرق به بزرگراه ارتش می‌رسد. برای رفتن به گلابدره باید به میدان تجریش بروید. در آنجا اگر خودروی شخصی ندارید با تاکسی‌های تجریش آبک به گلابدره خواهید رسید. برای افرادی که با خودروی شخصی به گلابدره می‌روند هم مکانی برای پارک ماشینشان وجود دارد. 

گلابدره از بهترین مسیرهای کوهنوردی در ایران

 وقتی در مسیر کوهنوردی گلابدره قرار می‌گیرید، طبیعت بکر و آبشار پر آب می‌بینید. اصلا برای همین هم هست که گلابدره یکی از بهترین مسیرهای کوهنوردی در ایران است. اول باید حدود ۵۰۰ متر مسیر خاکی را بگذرانید. اگر می‌خواهید آبشار را ببینید باید از سمت مسیر بالا بروید. حواستان باشد که یک مسیر تقریبا تند در انتظار شماست و باید با تجهیزات کافی راهی شوید. این مسیر در انتها به کلکچال می‌رسد.

بیشتر بخوانید: سفر به گلابدره تهران برای کوهنوردی و پیک نیک


مسیر کوهنوردی فرحزاد؛ یک سفر بهاره

فرحزاد در قسمت شمال غربی تهران است و در انتها به امام‌زاده داوود می‌رسد. از میدان اول شهران ۸ کیلومتر تا فرحزاد راه است. فرحزاد یکی از دنج‌ترین و بهترین مسیرهای کوهنوردی در ایران است. جاده فرحزاد به موازات جاده حصارک قرار داد. اوایل جاده فرحزاد آسفالت است اما بعد از حدود یک کیلومتر خاکی می‌شود. 

برای رفتن به فرحزاد اوایل بهار بهترین زمان است چون به اندازه زمستان برفی نیست و از طرفی هوا گرم هم نیست. پس می‌توانید یک کوهنوردی لذت‌بخش را تجربه کنید.

برای کسانی‌که در کوهنوردی مبتدی و نیمه حرفه‌ای هستند، مسیر کوهنوردی فرحزاد یکی از بهترین‌هاست.

بیشتر بخوانید: فرحزاد ؛ پیاده‌روی و شکم‌گردی در محله‌ای خوش آب و هوا


کلکچال و مسیرهای رسیدن به آن

کوه کلکچال یکی از  قله‌های فرعی توچال است و در شمال غرب تهران قرار دارد. این  قله ارتفاعی ۳۳۵۰ متری دارد و در قسمت شرقی دربند به آن می‌رسید. از پارک جمشیدیه یا گلابدره  هم دسترسی مناسبی برای صعود به کلکچال وجود دارد.

کلکچال مثل کوه‌های دیگر تهران چندین راه برای صعود دارد. برای هر کدام مبداهای متفاوتی مثل گلابدره، پارک جمشیدیه و پارک نیلوفر وجود دارد؛ که برای هر سه تای آن‌ها باید اول به میدان تجریش بروید.

کلکچال از بهترین مسیرهای کوهنوردی در ایران

مسیر اول: این مسیر که آن را مسیر اصلی می‌دانند، از پارک جمشیدیه شروع می‌شود. از این نقطه اگر قصد صعود داشته باشید، حدود ۱۸۵۰ متر ارتفاع را باید طی کنید. نکته جالب در مورد این مسیر این است که مسیر پیش رو پاکوب است و استراحتگاه‌هایی هم دارد. بنابراین برای افرادی که کوهنورد خیلی حرفه‌ای نباشند هم، مسیر مناسبی برای کوهنوردی و صعود است. مسیر اول کلکچال یکی از بهترین مسیرهای کوهنوردی در ایران شناخته می‌شود.

مسیر دوم: مسیر بعدی مسیر گلابدره است. این مسیر هم  مثل مسیر اول برای صعود افراد غیر حرفه‌ای خیلی سخت نیست. چون مقداری از این مسیر با مسیر اول یکی است.

مسیر سوم: شما از طریق پارک نیلوفر هم می‌توانید به کلکچال صعود کنید. این مسیر ارتفاعی ۱۷۷۰ متری دارد. این راه کمی سخت‌تر از بقیه راه‌هاست. صخره‌هایی که بین راه می‌بینید برای کسانی که به طور حرفه‌ای کوهنوردی نمی‌کنند کمی سخت است. بنابراین توصیه می‌کنیم اگر تجهیزات لازم ندارید و حرفه‌ای نیستید، این مسیر را برای کوهنوردی خودتان و همراهانتان انتخاب نکنید.

بیشتر بخوانید: گذری در جمشیدیه بوستان دل انگیز خاطره ها در کنار موجودات عجیب سنگی


کوه‌های تالش استان گیلان

کوه‌های تالش زنجیره‌ای از کوه‌ها است که در شمال‌غربی ایران و جنوب‌شرقی جمهوری آذربایجان قرار دارد. این کوه‌ها بخش شمال‌غربی رشته‌کوه البرز را تشکیل می‌دهند و از زمین‌های پست لنکران به سمت جنوب‌شرقی امتداد یافته و تا دشت‌های سفیدرود در ایران ادامه پیدا می‌کنند. کوه‌های تالش را همیشه به بهترین مسیرهای کوهنوردی در ایران می‌شناسند.

 تیلار و باغرو قله‌های کوه‌های تالش هستند که در امتداد مرز استان‌های زنجان، ‌گیلان و آذربایجان ایران کشیده شده‌اند. از ویژگی بارز کوه‌های تالش طبیعت منحصربه‌فرد آن است. این کوه‌ها با کوه‌های دیگری که دیده‌اید متفاوت‌اند. اول مسیر جنگل است و بالا که می‌روید در مه‌ها غرق می‌شوید و گوسفندان آزاد را در طبیعت می‌بینید.

سوباتان تالش

اگر قصد کوهنوردی در تالش را داشتید می‌توانید از سوباتان تا دامنه‌ کوه‌های باغرو پیاده‌روی کنید کنید. حتما در مسیر چادرهای عشایر را می‌بینید که در بین طبیعت مشغول زندگی روزمره خود هستند.

بیشتر بخوانید: سوباتان تالش ؛ اینجا به بهشت ایران معروف است


کوه‌های سبلان از بهترین مسیرهای کوهنوردی در ایران 

سبلان سومین قله‌ بلند ایران است. دماوند و علم‌کوه اولین و دومین قله‌های ایران هستند. کوه سبلان در غرب شهر اردبیل و جنوب‌شرقی شهرستان مشگین‌شهر قرار گرفته و به خاطر آب‌های گرمش هم معروف است. حتما درباره آب‌های گرم سرعین و شیروان دره شنیده‌اید. به جز این‌ها، پیست اسکی آلوارس هم از جاهای محبوب گردشگران و مسافران این منطقه است.

سرعین اردبیل

اگر به اردبیل سفر کردید، می‌توانید بعد از بازدید از چشمه‌های آب‌گرم، به مشکین‌شهر هم سفر کنید. یادتان باشد که اینجا حتما آش دوغ بخورید که حسابی خوش‌مزه و معروف است. اگر قصد پیشروی در مسیر کوهنوردی سبلان را دارید، باید بگوییم که ادامه‌ مسیر و صعود به قله‌ سبلان برای کوهنوردان باتجربه و حرفه‌ای مناسب است که تجهیزات مخصوص را به‌همراه داشته باشند. بهترین زمان صعود به قله سبلان از اواسط خرداد تا اوایل شهریور ماه است. اینجا سه قله بزرگ دارد که قله‌ بزرگ آن به سلطان و دو قله‌ دیگر آن به هرم و کسری معروف‌اند.

شما چقدر اهل کوهنوردی هستید؟ خودتان را کوهنورد حرفه‌ای می‌دانید یا مسیرهای مبتدی را ترجیح می‌دهید؟ کوهنوردی در کدام مسیرها را تجربه کرده‌اید و کدام مسیرها را به بقیه ترجیح می‌دهید؟ حتما برای ما و خوانندگان پینورست درباره تجربه‌تان بنویسید.

 

بقیه‌ نوشته‌ها

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی

نمایش همه
نظرت چی بود؟

نظر خواننده‌ها