بانجی جامپینگ ؛ ۷ تا از بهترین‌ها و باحال‌ترین‌ها

    voted 3 stars voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
1نظر
بانجی جامپینگ ؛ ۷ تا از بهترین‌ها و باحال‌ترین‌ها

چقدر اهل هیجان هستید؟ چقدر اهل ریسک هستید؟ آیا شما فوبیای ارتفاع دارید؟ تا حالا اسم بانجی جامپینگ را شنیدید؟

امروزه پیشرفت تکنولوژی زندگی را ۱۰۰۰ درجه برایمان آسان‌تر کرده است. فعالیت‌های تفریحی مخصوص اوقات فراغت هم پا‌به‌پای تکنولوژی در حال پیشرفت و رو به جلوست. فعالیت‌های تفریحی دسته‌بندی‌های مختلفی دارد. آنهایی که کمتر اهل ریسک هستند به سراغ فعالیت و بازی‌های کم ریسک‌تر می‌روند. اما هستند کسانی که حسابی اهل ریسک، تجربههای جدید و هیجان‌های باحال هستند.

این مطلب مخصوص کسانی است که اهل فعالیت‌های هیجانی هستند؛ البته ما خواندن این مطلب را به همه پیشنهاد می‌کنیم. شاید توانستیم احساسات شما را قلقلک دهیم تا برای اولین بار از دایره امن خود بیرون بیایید و یک تجربه فوق هیجانی داشته باشید. در این مطلب پینورست قرار است برایتان از بانجی جامپینگ بگوییم و البته چند تا از بهترین‌های آن را هم برایتان لیست کنیم. پس تا آخر این مطلب همراه ما باشید.

درست است که می‌‌گویند ترس برادر مرگ است اما ترس ناشی از هیجان و آدرنالین و بازی حسابش از بقیه انواع ترس‌ها جدا است.


بانجی جامپینگ چیست؟

در دنیا هیجان‌های بینظیری وجود دارد که باید تجربه شوند. به تازگی لیستی با عنوان ۱۰۱ کاری که قبل از مرگ باید انجام داد تهیه شده که بانجی جامپینگ یکی از این ۱۰۱ کار تعریف شده است. 

برای تجربه این بازی باحال باید سطح انرژی خیلی بالایی داشته باشید. در این بازی قرار است آدرنالین خون شما به مقدار زیادی ترشح و به قول معروف مو به تنتان سیخ شود. این تفریح نوعی ورزش پرطرفدار در بین دوستداران خطر به شمار می‌رود؛ سقوط آزاد با ارتفاع بلند!

بانجی به نوعی طناب ضخیم با پوشش لاستیکی و قابلیت کشسانی گفته می‌شود. جامپینگ هم که معنی پریدن می‌دهد؛ تا اینجا یعنی پرش با طناب. وقتی فرد داوطلب این طناب را به پاهای خود می‌بندد و از بلندی می‌پرد به خاطر قابلیت کشسانی طناب مثل یویو در هوا معلق می‌شود. به کل این پروسه بانجی جامپینگ گفته می‌شود.

طناب بانجی جامپینگ را به نقاط مختلفی وصل می‌کنند؛ گاهی یک سکوی بلند، گاهی یک جرثقیل و در خفن‌ترین نوع آن به یک هلیکوپتر در حال حرکت.

از بابت کرونا و رعایت پروتکل‌ها هم خیالتان راحت باشد. در آسمان فقط خودتان هستید و شاید چند تایی پرنده! به طناب اعتماد کنید؛ جای هیچ نگرانی نیست!

بانجی جامپینگ

بانجی جامپینگ قدمت خیلی زیادی ندارد. اولین بار در سال ۱۹۷۹ سه دانشجو در دانشگاه آکسفورد انگلستان از پل کلیفتون به ارتفاع ۷۶ متر به پایین پریدند؛ نه برای خودکشی، بلکه برای تفریح و تجربه یک هیجان! این تاریخ نقطه آغاز بانجی جامپینگ حساب می‌شود.

بعدها این سه جوان از پل معلق گلدن گیت و پل معلق رویال جورج آمریکا هم پریدند و به این ترتیب بین مردم مشهور شدند. ایده این تفریح البته از یک سنت قدیمی در واناتو (جزیره کوچکی در جنوب اقیانوس آرام) به ذهن آنها خطور کرده بود. در این سنت جوان‌های آن منطقه برای دفع جن‌ها و از ما بهترون به پای خود طناب می‌بستند و از بلندی می‌پریدند.

به طور کلی این فعالیت اگر در شرایط استاندارد و با ایمنی کامل انجام شود و مربی ورزشی هم در آن محل حضور داشته باشد فعالیت هیجانی و تجربه منحصر‌به‌فردی از آب در می‌آید.

اگر شرایط ایمنی کامل اجرا نشود خسارت‌های وحشتناک و غیرقابل جبرانی برای فرد به‌وجود خواهد آمد. آسیب شبکیه چشم، آسیب ستون فقرات، سکته قلبی به خاطر ترس زیاد و حتی مرگ از جمله آسیب‌های احتمالی این ورزش است. 

از ورود افراد دارای سابقه بیماری قلبی، دیسک کمر، صرع، فشار خون بالا، زنان باردار و کسانی که در یک سال اخیر عمل چشم یا هر نوع عمل با بیهوشی داشته‌اند جلوگیری می‌شود.

نگران نباشید. اگر تمام نکات ایمنی به درستی رعایت شود، جلیقه نجات (هارنس) به تنتان باشد و مچ‌بند و قوزک‌بند را هم به درستی بسته باشید هیچ خطری شما را تهدید نمی‌کند. شما با خیال راحت می‌توانید بپرید و سطح آدرنالینتان را چند درجه بالاتر ببرید! 

بیشتر بخوانید: ۱۰ پیشنهاد تفریح و سفر متفاوت برای طرفداران بازی و ورزش

گفته می‌شود که بسیاری این فعالیت را صرفا نه برای تفریح و سرگرمی بلکه برای کم شدن استرس روزانه انجام می‌دهند؛ بانجی جامپینگ تراپی!

تجربه چند لحظه پرواز بدون بال وسوسه‌کننده نیست؟!

در ادامه می‌خواهیم لیست باحال‌ترین بانجی جامپینگ‌های تهران و ایران را برایتان لیست کنیم. یادتان باشد که حتما شماره‌هایشان را پیش خودتان نگه دارید. تمامی بلیط‌های بانجی جامپینگ ایران در رنج قیمت ۶۰ هزار تومان تا ۱۸۰ هزار تومان است.

مراقب باشید که قلبتان از دهانتان بیرون نزند.


۱- بانجی جامپینگ برج میلاد (تهران)

یکی از بانجی جامپینگ‌های معروف تهران در منطقه ۲ که بسیاری آن را قلب تهران می‌نامند یعنی برج میلاد قرار دارد. این برج که سومین برج بلند خاورمیانه است در طبقه‌های بالایی خود جاذبه‌های تفریحی و توریستی معروفی دارد. یکی از این جاذبه‌ها بانجی جامپینگ است. 

بانجی جامپینگ برج میلادتهران

این مکان امکان پرش از دکلی با ارتفاع ۱۲ متر را به شما می‌دهد. شما تا ۸ بار اجازه پریدن دارید. این مکان متاسفانه سرویس بانجی جامپینگ خود را فقط برای آقایان باز گذاشته است. افراد زیر ۴۰ کیلو مجاز به تجربه این بازی باحال نیستند. 

نکته:‌ بانجی جامپینگ برج میلاد فعلا به خاطر شرایط پاندمی کرونا سرویس‌دهی ندارد اما می‌توانید با آنها تماس بگیرید.

آدرس: تهران، بزرگراه همت غرب به شرق، خروجی شیخ فضل‌الله جنوب، مسیر اختصاصی برج میلاد

شماره تماس: ۰۹۳۵۴۷۷۴۲۴۳

روی نقشه ببینید!


۲- سکوی بانجی جامپینگ پارک ولایت (تهران)

این پارک ۳۰۰ هکتاری جذاب که یکی از بزرگترین پارک‌های خاورمیانه حساب می‌شود در جنوب تهران و منطقه ۱۶ قرار دارد. این پارک علاوه بر وسعت و امکانات بی‌نظیر دارای یک سکوی بانجی جامپینگ به ارتفاع ۵۰ متر هم است که از بلندترین ارتفاع‌های پرش ایران حساب می‌شود. 

بانجی جامپینگ پارک ولایت

تفاوت بزرگ این محل با سایر محل‌ها استفاده خانم‌ها از بانجی جامپینگ آن است. افراد بالای ۱۴ سال و زیر ۸۵ کیلو مجاز به استفاده از این سرویس هستند.

روزهای کاری: چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه

ساعت کاری: از ۱۲ ظهر تا ۷ عصر

آدرس: تهران، انتهای اتوبان نواب، تقاطع اتوبان تندگویان، بوستان ولایت

شماره تماس: ۰۹۱۹۶۸۳۶۱۰۰

روی نقشه ببینید!


۳- بانجی جامپینگ توچال (تهران)

توچال که از دامنه‌های البرز زیبا به شمار می‌آید و در نزدیکی پایتخت قرار دارد مجموعه تفریحی توچال را در خود جای داده است. مجموعه تفریحی توچال جایی برای رهایی پایتخت‌نشینان از روزمرگی و مکانی تفریحی برای توریست‌ها حساب می‌شود دارای چند ایستگاه است.

هر ایستگاه تفریحات جذاب و هیجان‌انگیز مخصوص خودش را دارد. اسم توچال که می‌آید خواه ناخواه خیلی‌ها به یاد پیست اسکی، تله‌کابین، لباسهای اسکی و عینک‌های بزرگ رنگارنگ مخصوص اسکی می‌افتند؛ اما این همه ماجرا نیست.

بانجی جامپینگ توچال تهران

بانجی جامپینگ توچال هم به اندازه همان پیست اسکی‌اش معروف است. بانجی جامپینگ توچال در ایستگاه اول آن که به بام تهران هم معروف است قرار دارد.

این سکوی 40 متری برای هر پرش مبلغ 180000 تومان پول می‌گیرد و تا وزن حداکثر 90 کیلوگرم را می‌تواند تحمل کند. 

بیشتر بخوانید: بهترین شهربازی های ایران ، ۷ پارک برای برگشتن به دوران کودکی!

ساعت کاری: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 4 عصر تا 12 شب و پنجشنبه‌ها و جمعه‌ها از ساعت 10 صبح تا 12 شب 

آدرس: تهران، بزرگراه شهید چمران، خیابان یمن، خیابان ولنجک، بام تهران، باشگاه بانجی جامپینگ توچال 

شماره تماس: ۰۹۱۹۹۰۹۰۲۶۰

روی نقشه ببینید!


۴- بانجی جامپینگ جاده چالوس (پل بیلقان)

اگر همیشه برای مسافرت از جاده چالوس بدون ایستادن و لذت بردن از محیط رد می‌شوید و یک راست به سمت شهرهای شمالی می‌روید این تکه از مطلب ما مخصوص شماست. البته که این پاراگراف را به خود ساکنین آن منطقه هم برای شناخت بیشتر و بهتر اطرافشان پیشنهاد می‌کنیم.

بانجی جامپینگ جاده چالوس پل بیلقان

پل بیلقان جاده چالوس که در ۴ کیلومتری شهر کرج واقع شده یک ارتفاع ۳۵ متری برای دوستداران هیجان ورزش بانجی جامپینگ به ارمغان آورده است. این مجموعه فقط به آقایان سرویس‌دهی می‌کند.

اطراف آن هم که قطعا خودتان بهتر در جریان هستید پر از تفریحگاه‌ها و ییلاقات، رستوران‌ها و حتی مراکز اقامتی است. 

آدرس: استان البرز، کرج، اول جاده چالوس بعد از اولین تونل

نکته: این مجموعه ساعت کار و تلفن مشخصی ندارد.

روی نقشه ببینید!


۵- بانجی جامپینگ گنجنامه (همدان)

قدیمی‌ترین شهر ایران یعنی همدان که معروف به پایتخت فرهنگ و تمدن ایران است به جز غار علیصدر و آرامگاه ابوعلی سینا جاذبه‌های تفریحی و توریستی مختلف و صد البته جالبی دارد. دهکده توریستی گنجنامه که خیلی‌ها آن را به خاطر آبشار آن می‌شناسند یکی از آنهاست.

بانجی جامپینگ گنجنامه همدان

در این دهکده در کنار امکانات منحصر‌به‌فرد با آب‌و‌هوای لطیف سکوی بانجی جامپینگی قرار دارد که آن جا را به یک مقصد جذاب برای جوانان تبدیل کرده. خوبی این سکو این است که تحمل وزن تا 90 کیلو را دارد. برای خانم‌ها هم محدودیتی در این مکان وجود ندارد. ارتفاع این سکو 40 متر است.

در حال پریدن از این سکو منظره فوق‌العاده طبیعت گنجنامه با چاشنی سرعت و ترس و هیجان را همگی با هم به صورت یک پکیج تجربه می‌کنید.

نکته: بهتر است برای رزرو و هر سوالی که دارید با این دهکده توریسی تماس بگیرید.

آدرس: همدان، ضلع شرقی میدان گنجنامه، دهکده توریستی گنجنامه

شماره تماس: ۰۹۱۸۲۲۲۳۳۱۳

روی نقشه ببینید!


۶- بانجی جامپینگ کیش

جزیره زیبای کیش برای همه ما همیشه یادآور غروب‌های زیبا شرجی و تفریحات بی‌نظیر ساحلی بوده. قاعدتا جایی مثل کیش با آن همه امکانات سرگرم‌کننده برای انواع مختلف سلیقه‌ها محال است که بانجی جامپینگ نداشته باشد.

سکوی بانجی جامپینگ کیش که نام دیگرش مجموعه جذاب است در کلوپ بازی جاذبه در نزدیکی شهر زیر زمینی کاریز قرار دارد. اینجا برای دوستداران ترشح آدرنالین ۲ ارتفاع ۴۰ و ۶۰ متری را محیا کرده است.

بانجی جامپینگ کیش

قیمت بلیط: برای تجربه پرش از سکوی ۴۰ متری نفری ۳۸۰ هزار تومان و برای پرش از سکوی ۶۰ متری نفری پانصد هزار تومان باید بپردازید. نکته خوب در مورد این سکو این است که وزن افراد تا 130 کیلوگرم را تحمل می‌کند. ترس به دلتان راه ندهید چون این یک تجربه فراموش‌نشدنی است؛ تجربه طعم واقعی هیجان.

بلیط بانجی جامپینگ کیش را می‌توانید با کمی گشتن در سایت‌های تخفیف کیش به قیمت‌های پایین‌تری به صورت آنلاین بخرید.

ساعت کاری: شنبه تا جمعه، از ۵:۳۰ عصر تا ۱۲ شب

آدرس: کیش، میدان المپیک، پشت شهر زیر زمینی کاریز، کلوپ جاذبه

شماره تماس: ۰۹۱۲۱۵۷۰۰۱۴

روی نقشه ببینید!


۷- بانجی جامپینگ چالیدره (مشهد)

پایتخت مذهبی ایران، مشهد با آن حال‌و‌هوای معنوی در تمام فصل‌های سال شلوغ است. به طبع همچین مقصد مهم توریستی دارای مکان‌های تفریحی زیادی است. سد و دره چالیدره یکی از چندین مکان‌های تفریحی و به شدت دیدنی در طرقبه مشهد است. دیدن خود طرقبه خالی از لطف نیست اما از آن مهم‌تر دره چالیدره با امکانات مختلف است. 

بانجی جامپینگ چالیدره مشهد

در چالیدره علاوه بر رستوران‌های مختلف، تله‌کابین، قایق‌سواری و زیپ لاین یک سکوی بانجی جامپینگ هم برای افراد اهل ریسک و خطر و هیجان قرار دارد. ارتفاع این سکو 40 متر است و اولین سکوی بانجی جامپینگ شرق کشور محسوب می‌شود. لحظاتی معلق بودن بین طبیعت بکر چالیدره با آن هوای سبک و سردش و آسمان تمیز خراسان!  

بیشتر بخوانید: ۶ شهربازی سرپوشیده بزرگِ ایران ، هیجان و شادی زیر سقف آرزوها

بلیط این بازی نفری ۱۵۰ هزار تومان است که نسبتا جزو بانجی جامپینگ‌های خوش قیمت ایران به حساب می‌آید.

ساعت کاری: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10 صبح تا 8 شب

شماره تماس: ۰۹۱۰۵۰۰۱۰۹۵

آدرس: مشهد، طرقبه، كيلومتر ٢ جاده نغندر، مجموعه تفریحی گردشگری چالیدره

روی نقشه ببینید!


شما تا به حال بانجی جامپینگ را امتحان کرده‌اید؟ اهل هیجان هستید یا از ارتفاع می‌ترسید؟ شما دیگر چه جایی را برای تجربه پرش می‌شناسید که بخواهید به بقیه هم معرفی کنید؟ حتما نظر و تجربه خودتان را برای ما بنویسید.

اگر با خواندن این مطلب وسوسه شده‌اید که سفر کنید و بانجی جامپینگ را تجربه کنید می‌توانید برای اجاره اقامتگاه به صورت آنلاین در شهرهای گفته شده و سایر شهرهای ایران به سایت پینورست سر بزنید. امکان اجاره انواع مختلف اقامتگاه از کلبه جنگلی و بومگردی تا اجاره آپارتمان روزانه مبله در این سایت وجود دارد.

زهرا صفوی فرد

سلام
من زهرام
مهتاب صدام میکنن
کارشناس مدیریت جهانگردی از دانشگاه شیراز
اهل شیراز

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی