پاییز کجا بریم؟ بهترین مقصدهای سفر پاییزی در ایران

    voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
پاییز کجا بریم؟ بهترین مقصدهای سفر پاییزی در ایران

یک بار دیگر پاییز شده و بالاخره چندتا از تعطیلات وسط ماه به آخر هفته گره خورده‌اند و حالا می‌توانید چهار پنج روزی را با خیال راحت به سفر بپردازید. ولی آدم فصل پاییز کجا می‌رود؟ منظور به غیر از شمال است که هر وقتی از سال می‌توانید با خیال راحت به شهرهای مختلفش سر بزنید.

بهترین مقصد های سفر پاییزی خیلی وقت‌ها جاهایی هستند که در بهار و تابستان قدم گذاشتن بهشان ممکن نیست. آنقدر که گرم و سوزان هستند. جاهایی مثل جنوب ایران، یزد و کرمان و مناطق کویری جنوب خراسان و سیستان و بلوچستان.

در این فهرست کوتاه می‌خواهیم به شما بعضی از جذاب‌ترین مقاصد سفر در پاییز را معرفی کنیم و در کل به این سوال جواب بدهیم که سفر پاییز کجا برویم؟ این شما و این لیست پینورست:


۱. کویر گردی در پاییز

کویر پاییزی

یکی از بهترین جاها برای سفر پاییزی کویرهای مرکز و حاشیه فلات ایران هستند. ایران کشور پر از کویرهای زیبایی است که خیلی وقت‌ها نمی‌شود اولایل سال به آن‌ها سفر کرد. ولی در پاییز و زمستان برای سفر ایده‌آل می‌شوند.

به خصوص اگر قصد دارید به کویرنوردی و تماشای ستاره‌های کویر بروید به شما پیشنهاد می‌کنیم برای این که کمتر گرما‌زده بشوید، پاییز را برای سفر به کویر انتخاب کنید.

کویر مرنجاب

کویر مرنجاب در یکی از نقاط شمالی شهرستان آران و بید‌گل از توابع کاشان در استان اصفهان قرار گرفته است. کویری که می‌گویند به خاطر سختی به دست آمدن آب شیرین، از دوران قدیم این اسم رویش مانده است. مرد/رنج/آب. 

اگر از تماشای طلوع و غروب آفتاب بر روی تپه‌های شنی لذت می‌برید، دوست دارید با قافله شترها سفر کنید و از شام خوردن در کاروانسرایی قدیمی به نام کاروانسرای مرنجاب لذت می‌برید، این کویر را برای سفر پاییزه خودتان انتخاب کنید.

کویر مصر

کویر مصر احتمالا برای خیلی‌ها اسم آشناتری است. به خصوص به خاطر این که بیشتر کسانی که برای رصد ستاره‌ها راهی کویر می‌شوند منظورشان همین کویر است و در کل رفتن به آن آسان است و امکانات رفاهی خوبی هم دارد.

اگر به این کویر رفتید به هیچ وجه دیدن از روستای اصلی این منطقه یعنی روستای مصر را فراموش نکنید. قلعه و بافت قدیمی بیاضه با آن نماهای سفید درخشان آدم را به یاد بادیه‌های صحراهای مراکش می‌اندازد.

اگر دوست دارید داستان این نام‌گذاری عجیب را بدانید می‌توانید مطلب کویر مصر پینورست را مطالعه کنید.

کویر ورزنه

کویر رفتن همیشه هم کار سختی نیست. اصلا در سال‌های اخیر خیلی‌ها متوجه شده‌اند که کویرگردی می‌تواند به اندازه‌ی شمال‌گردی یا سفر به کیش و قشم جذاب و لذت‌بخش باشد. به خصوص که سورتمه روی شن و موتورسواری در شن و شترسواری و عکاسی در کویر هنوز جذابیت غریبه‌ای دارد.

کویر ورزنه از بین کویرهای ایران جدیدا خاطرخواه‌های بیشتری پیدا کرده است. چون امکانات رفاهی بیشتری دارد و اقامتگاه‌های مناسبی در حاشیه آن ساخته شده است. رفتن به این کویر را به خصوص به اهل ورزش توصیه می‌کنیم. این سری به جای توچال و دیزین، سری به ورزنه بزنید و جای برف، روی شن اسکی کنید!


۲. جزیره‌گردی در جنوب ایران

جزیره

سفر جزایر جنوب ایران همیشه لذت‌بخش است. ولی کافی است سفرتان کمی به فصل‌های گرما بکشد که از شدت گرما و رطوب هلاک بشوید. برای همین خطر نکنید بهتر است. درست است که در روزهای پاییز و زمستان به اندازه بهار و تابستان از جشنواره‌های تابستانی خبری نیست، ولی لااقل خلوت‌تر است و هوا هم بهتر است.

اکثر جزیره‌های هرمزگان به خاک زیبا و رنگی‌شان و آثار دیدنی طبیعی و قلعه‌های نظامی پرتغالی‌ها معروفند. این که از بین این جزیره‌ها کدام را انتخاب کنید کاملا به سلیقه خودتان بستگی دارد. قشم و کیش معروف‌تر و تفریحی‌تر هستند.

ولی شاید بدتان نیاید این سری جزیره‌های کمتر تفریحی مثل هندورابی و هرمز و هنگام و لاوان را هم در برنامه‌تان بگنجانید؟ البته به این شرط که به طبیعت این جزیره‌ها آسیبی نرسانید چون معمولا اکوسیستم بسیار شکننده‌ای دارند.

سواحل سرخ و نقره‌ای

بسیاری از جزیره‌های هرمز رنگ‌های چشم‌گیری دارند. از زرد و اخرایی و طلایی بگیر تا سرخ و شنگرفی و سقرلاتی که آدم دلش می‌خواهد آن‌ها را مشت مشت بخورد. (البته این خاک سرخ‌رنگ واقعا هم خوراکی است ولی ترجیحاً آن را مشت مشت نخورید!)

اما تماشای طلوع و غروب خورشید در سواحل نقره‌ای رنگ هم لذت خاص خودش را دارد.

بیشتر بخوانید: جزیره های خلیج فارس؛ از خاک رنگی هرمز تا جزیره‌ای مخصوص مردها!

راستی اگر به این جزایر سفر می‌کنید حتما مراسم کشیدن فرش با خاک رنگی هم شرکت کنید. طرح‌های این فرش‌ها معمولا نمادین و منحصر به فرهنگ و رسوم جزایر جنوب ایران است.

جنگل های حرا

جنگل‌گردی و در کل طبیعت‌گردی مختص شمال ایران نیست. طبیعت جنوب ایران هم اقلیم‌های مختلفی دارد. باورتان بشود یا نه اینجا هم جنگل پیدا می‌شود. از آن جنگل‌هایی که شاید همتایش را فقط در برنامه‌های راز بقای تلویزیون بتوانید پیدا کنید.

جنگل های حرا یا منگرو جنگل‌هایی هستند که در حاشیه سواحل هند تا آفریقا رشد می‌کنند. در ایران هم می‌شود این درخت‌ها را دید. اینجا جنگلی پر از جنب‌وجوش با گونه‌های جانوری بسیار متنوع است. راستی اگر موقع راه رفتن در بخش‌های کم‌عمق آب جنگل‌های حرا پایین پایتان را نگاه کنید، شاید چشمتان به ماهی‌هایی بیفتد که لابه‌لای این درخت‌های فضایی لانه دارند.


۳. جنگل‌نوردی در پاییز

جنگل پاییز

البته همیشه هم نیازی نیست به نقاط گرمسیر ایران سفر کنید. بعضی وقت‌ها بد نیست دقیقا همانجاهایی بروید که پاییز رویشان بیشترین تأثیر را می‌گذارد. همان جاهایی که موقع پاییز آیینه‌ تمام قد آن اصطلاح «پادشاه فصل‌ها» می‌شوند.

بله، جنگل‌ها به خصوص جنگل‌های شمال ایران. البته بعضی از جنگل‌های هیرکانی در شمالی‌ترین نقطه ایران نیستند.

جنگل ابر در پاییز

جنگل ابر یکی از قدیمی‌ترین جنگل‌های جهان است. می‌گویند در گذشته این جنگل به جنگل‌های شمالی‌تر ایران کاملا متحد بوده و همگی با هم موجودی سبز و یکدست را تشکیل می‌داده‌اند. همانطور که احتمالا به گوشتان خورده باشد این جنگل از آن جنگل‌های مرتفعی است که نه همیشه، ولی بعضی‌وقتا، در دل ابرها فرو می‌رود.

در پاییز جنگل ابر واقعا زیباست. درست همانطور که انتظار دارید درخت‌ها به رنگ‌های مختلف در می‌آیند. پدیده دریای ابر هم در این فصل سال مثل فصل‌های دیگر پیش می‌آید.

راستی اگر به این جنگل سفر می‌کنید حتما همراه گروه این کار را بکنید.

جنگل راش در پاییز

یکی دیگر از جنگل‌های دیدنی ایران در فصل پاییز جنگل راش است. جنگل راش سنگده مازندران یکی از آن معجزه‌های طبیعت است. هر طرف را نگاه کنید درختان بلند و پرپشت می‌بینید. در پاییز همین جلوه را دارد ولی با این فرق که حالا رنگ همه برگ‌ها زرد و نارنجی است.

راستی این جنگل آبشار و چشمه هم زیاد دارد. از جمله آبشار اوبن که تمام سال می‌شود به دیدنش رفت. وقتی به این جنگل بروید، خصوصا در پاییز، چشم‌گیرترین نکته بعد از تعدد رنگ‌ها، سکوتی است که همه‌جا را فرا گرفته است.

راستی اگر راهی مازندران یا تهران هستید و قصد کرده‌اید مدتی را همین جا بمانید و دلتان می‌خواهد در مدت سفر اقامتگاهی داشته باشید که به اندازه خانه دومتان راحت و دلپذیر باشد، از بین اقامتگاه‌های درجه یک پینورست می‌توانید ویلا مورد نظرتان را پیدا کنید. اجاره ویلا برای تعطیلات هم کم دردسر است و هم به صرفه!


۴. شهرگردی در پاییز وقتی شهر از مسافر خالی است

ییلاق

یک کار جذاب دیگر این است که وقتی همه در اردیبهشت و خرداد و تیر به سفر می‌روند، شما همانجایی که هستید بمانید و بعد در آبان و آذر جبران کنید. بروید به شهرهایی که در ماه‌های دیگر سال زیادی شلوغ و پر از مسافرند یا زیادی گرمند.

حتی مقصد های سفر پاییزی مثل تهران هم که در پاییز شلوغ و آلوده هستند، ییلاق‌هایی دارند که در پاییز دیدنشان حال عاشقان پاییز را خوب می‌کند.

ییلاق‌های اطراف تهران

خود تهران در پاییز بدجوری شلوغ است برای همین فکر سفر به آن در پاییز را از سر به در کنید. البته در این که تهران در پاییز می‌تواند بسیار زیبا شود شکی نیست. به خصوص بخش‌های شمالی‌تر تهران.

ولی ییلاق‌ها و روستاهای اطراف هم زیبایی دیگری پیدا می‌کنند. از فشم و میگون تا لالان و لاویج و کردان و آتشگاه و البته برغان. این‌ها همگی پاییز‌های دیدنی دارند. هوای خنک کوهستانی‌شان هم جان می‌دهد برای این که مدتی را از هیاهوی زندگی شهری دور شوید و فقط پیاده‌روی و طبیعت‌گردی کنید.

یکی از مناطق خوش آب و هوای اطراف تهران دشت لار است. اینجا دریاچه‌ زیبایی هم دارد که دیدنش در پاییز صفای دیگری دارد.

شیراز

شیراز هم به خاطر تنگه‌ها و موقعیت جغرافیایی خاصی که دارد می‌تواند در پاییز زیبا و دیدنی باشد. خودش شهر که معمولا در اردیبهشت پر از مسافر است، در پاییز که هوا هم هنوز خیلی سرد و تیز نشده، جای خوبی برای وقت گذراندن و خلوت کردن می‌شود.

بروید و با خیال راحت جاهایی مثل قلات شیراز و دیدنی‌هایی مثل حافظیه و سعدیه و مسجد وکیل را ببینید و در آرامش و سر فرصت ازشان عکس‌های آن‌چنانی بگیرید. تازه آش‌های شیرازی زمستان‌ها بیشتر هم می‌چسبد.


شما چطور؟ شما پاییز سفر می‌کنید یا نه؟ ترجیح می‌دهید پاییز را در خانه بمانید و اردیبهشت به سفر بروید؟ اگر اهل سفر پاییزی هستید برایمان در بخش نظرات بگویید که: به نظرتان کدام شهرهای ایران برای سفر پاییزی بهتر هستند؟

کدام شهرها در بهار زیبا هستند ولی پاییزشان یک چیز دیگر است؟

کدام جاهای طبیعت ایران را بهتر است پاییز دید؟

مترجم و علاقمند به فهرست‌نویسی. ??????

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی