سینماهای مشهد ؛ معرفی ۹ سینمای مهم و خاطره‌انگیز

    voted 3 stars voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
سینماهای مشهد ؛ معرفی ۹ سینمای مهم و خاطره‌انگیز

تعداد و کیفیت سینماهای یک شهر از نظر بسیاری از افراد عامل مهمی است برای انتخاب آن شهر به عنوان مقصد سفر. از گذشته‌های دور سرزدن به سینماهای مشهد برای خیلی از مسافرها و زائرها بخش همیشگی و مهمی از سفرشان به این کلان‌شهر بوده‌ است. در سال‌های اخیر به خاطر تأسیس سینماهای جدید و بازسازی سینماهای قدیمی، مسافرها و زائرها دوباره سینما رفتن را به برنامه‌ مشهدگری‌شان اضافه کرده‌اند.

چند سالی می‌شود که در ایام نوروز و تابستان سالن‌های سینماهای مشهد حتی در سانس‌های ویژه آخر شب هم پر‌هستند و گاهی برای خرید بلیت فیلم‌های محبوب باید از چند روز قبل اقدام کرد.

در این مطلب پینورست با ما همراه باشید تا سینماهای مشهد را به شما معرفی کنیم. 


سینماهای مشهد

سینما رفتن در مشهد یک تفریح صد ساله است. در این شهر بزرگ تعداد سینماها کم نیست اما ما ۹ از شناخته‌شده‌ترین و مهم‌ترین سینماهای مشهد را برای شما انتخاب کردیم که در مورد هر کدام توضیح می‌دهیم.

بیشتر بخوانید: ۸ تا از متفاوت‌ترین سوغاتی های مشهد!

سینما هویزه مشهد؛ مدرن‌ترین سینمای ایران

در سال ۱۳۴۷ سینمایی با گنجایش ۲۲۰۰ نفر در مشهد آغاز به‌کار کرد که آن روزها با نام دیاموند شناخته می‌شد و براساس ادعاهای سازندگان بهترین یا دست‌کم مجلل‌ترین سینمای خاورمیانه در آن روزها بود. این سینما که بعد از انقلاب نامش به هویزه تغییر کرد در بین سینماهای مشهد مشهورترین است و قدیمی‌ترین سینمایی که هنوز در این شهر پابرجاست.

از زمان تغییر نام سینما هویزه با نام جدید و ظاهر قدیمی‌اش به فعالیتش ادامه داد. با وجود اینکه شکوه سابقش را نداشت در دهه‌های هفتاد و هشتاد همچنان صندلی‌های این سینما پاتوق جوانان مشهدی و دانشجوهای این شهر ماند.

سینما هویزه مشهد

در سال ۱۳۹۰ سینما هویزه طبق آخرین استانداردها بازسازی شد و به عنوان پردیس سینمایی‌ با ۸ سالن مجهز فعالیتش را از سر گرفت. تمام این سالن‌ها به صفحه نمایش Full HD و صدای دالبی ساراند مجهز هستند. در فضای این پردیس سینمایی دستگاه‌های مدرن چاپ بلیت، بوفه، کافه سینما و گالری هم وجود دارد تا زمان انتظار برای مخاطبان راحت‌تر بگذرد.

روی نقشه ببینید!

سینما هویزه در سال‌های ابتدای تاسیس در مجاورت دانشکده ادبیات مشهد واقع شده بود و یکی از دلایل محبوبیت این سینما همین موقعیت خاص و تبدیل شدنش به پاتوق روشنفکران و اهالی فرهنگ بود. موقعیتی که با وجود تغییرات زیاد خیابان‌های شهر مشهد در طول این سال‌ها حفظ شده و حالا به دلیل نزدیکی به ایستگاه مترو، مراکز خرید و رستوران‌های متنوع، پردیس سینمایی هویزه حتی موقعیتی بهتر از گذشته دارد.  

شماره تماس: ۰۵۱۳۸۴۳۷۵۷۶

ساعت کاری:  از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰:۳۰ شب ( در ایام خاص سال مانند تعطیلات نوروز تا ساعت یک بامداد )


سینما قدس مشهد؛ یادگار روزهای سخت

یک سال پس از تاسیس سینما هویزه یعنی در سال ۱۳۴۸ در نزدیکی این سینما در خیابان جم شهر مشهد سینمایی دیگر با نام آریا با ظرفیت ۱۲۰۰ صندلی تاسیس شد. سینما آریا که بعد از انقلاب به سینما قدس تغییر نام می‌دهد شاهدی است بر واقع تاریخی سوزاندن سینماها. این سینما در سال ۵۷ یک روز قبل از سینما رکس آبادان در آتش می‌سوزد.

سینما قدس مشهد

سینما قدس بیشتر از آن‌ که جایی نوستالژیک برای جوانان مشهدی باشد برای بچه‌های متولد دهه‌های ۶۰ و ۷۰ مشهد خاطره‌انگیز است، چون در آن سال‌ها این سینما میزبان مینی‌بوس‌هایی پر از دانش‌آموز بود و سینما قدس اولین تجربه خیلی از بچه‌های مشهدی از سینما است. با وجود همه این‌ها سینما قدس برخلاف هویزه بازسازی و تجهیز نشد و در سال ۱۳۹۹ به کار خود پایان داد.

بیشتر بخوانید: بانجی جامپینگ ؛ ۷ تا از بهترین‌ها و باحال‌ترین‌ها


سینما آفریقا مشهد؛ شهر فرنگ

دو سال بعد از سینما هویزه در یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین خیابان‌های مشهد یعنی میدان تقی‌آباد که این روزها به نام شریعتی هم شناخته می‌شود سینمایی تاسیس شد که آن‌ روزها شهر فرنگ و بعدها آفریقا نامیده شد. شهر فرنگ در بین سینماهای مشهد سومین سینمای مهم بود. کمی بعد از بازسازی سینما هویزه، سینما آفریقای مشهد هم امکاناتش را بروزرسانی کرد و فضای ساختمان بازسازی شد.

سینما آفریقا مشهد

این سینما حالا ظاهری لوکس و مدرن پیدا کرده و ۵۶۶ نفر ظرفیت دارد. با اینکه در سینما آفریقا از امکانات بسیار مدرنی مثل گالری، کافه و صدای دالبی خبری نیست اما کیفیت تصویر و صدا در سالن‌های آن با استانداردهای روز مطابقت دارد و بسیاری از خانواده‌ها در مشهد ترجیح می‌دهند اوقات فراغتشان را در سینما آفریقا بگذرانند.

روی نقشه ببینید!

سینما آفریقا نزدیک پاساژ قدیمی زیست‌خاور مشهد است و با وجود اینکه حالا رستوران‌ها و فست‌فودهای خوبی اطراف آن تاسیس شده‌، اغذیه‌فروشی‌هایی که از دیرباز همراه این سینما بوده‌اند هنوز هم پر از مشتری‌هایی هستند که به دنبال تجدید خاطرات‌اند.

شماره تماس: ۰۵۱۳۸۵۹۷۴۵۴

ساعت کاری:  از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰:۳۰ شب


سینما سیمرغ مشهد؛ شگفتی در دهه ۷۰

در سال‌های پایانی دهه هفتاد و زمانی که هیچ‌کدام از سینماهای مشهد اوضاع خوبی نداشتند در جایی دور از مرکز شهر سینمایی تاسیس شد. در پنج سالن نمایش این سینما همزمان پنج فیلم اکران می‌شد.

سینما سیمرغ مشهد

در آن روزها سینما سیمرغ برای اهالی مشهد و برای مسافرانی که از شهرهای مختلف به این شهر می‌آمدند شگفتی‌ای به حساب می‌آمد. به دلیل تعداد زیاد مخاطبین این سینما کم‌کم فضاهای تفریحی و کافه و رستوران‌هایی هم در اطراف این سینما مشغول به کار شدند و تا حدود ده سال سینما سیمرغ در مشهد یکه‌تاز بود.

روی نقشه ببینید!

این سینما در میدان مادر محله قاسم‌آباد مشهد واقع شده است. متاسفانه سینما سیمرغ بازسازی نشده و حتی امکانات پخش آن هم از سال ۷۷ تا به امروز تغییر چندانی نکرده و با استانداردهای روز مطابق نشده‌ است.

شماره تماس: ۰۵۱۳۶۲۰۴۰۶۳

ساعت کاری:  از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰:۳۰ شب


سینما پیروزی مشهد؛ سینمایی دنج و آرام

سینما پیروزی مثل سینما سیمرغ با مرکز شهر مشهد فاصله دارد و ده سال بعد از این سینما آغاز به کار کرده‌ است. سینما پیروزی دو سالن دارد و در مقایسه با بقیه سینماهای مشهد دنج و خلوت است.

سینما پیروزی مشهد

با وجود داشتن سیستم پخش دیجیتال و امکاناتی مثل فودکورت و کافی‌شاپ و پارکینگ، به دلیل بازسازی سینماهای قدیمی مشهد در سال‌های اخیر و همین‌ طور تاسیس سینماهای مدرن در این شهر آنطور که باید مورد استقبال قرار نگرفت. 

روی نقشه ببینید!

شماره تماس: ۰۵۱۳۸۸۳۷۰۱۱


سینما گلشن مشهد؛ تماشای مشهد از ارتفاع ۳۰ متری

پردیس سینمایی گلشن یکی از سینماهای مدرن مشهد است که در طبقه پنجم بلندترین برج این شهر قرار دارد. زمان انتظار در این پردیس سینمایی را می‌توان به تماشای منظره شهر مشهد نشست. سینما گلشن چهار سالن دارد به نام‌های مشاهیر ادبی خراسان ؛ فردوسی، خیام، عطار و رودکی.

سینما گلشن مشهد

سیستم مدرن و به‌روز پرده و پروژکتور و همین‌ طور داشتن سیستم صوتی پیشرفته دالبی، تماشای فیلم در این پردیس سینمایی را به تجربه‌ای به‌یادماندنی تبدیل کرده‌است. در کنار بوفه مخصوص سینما گلشن و همین‌ طور کافی‌شاپ مخاطبان این سینما بعد از تماشای فیلم می‌توانند در فودکورت بزرگ برج آرمیتاژ مشهد وقت بگذرانند و از بین رستوران‌های متنوع آن غذای موردعلاقه‌شان را انتخاب کنند.

روی نقشه ببینید!

شماره تماس: ۰۵۱۳۱۹۰۵۹۹۰

ساعت کاری: از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب


سینما اطلس مشهد؛ سینمایی رنگارنگ

یکی دیگر از سینماهای مجهز، بزرگ و مدرن شهر مشهد در حومه این شهر و در مجتمع تجاری اطلس‌ مال واقع شده‌ است. در پردیس سینمایی اطلس چهارده سالن وجود دارد که دو سالن آن مخصوص کودکان است. در این پردیس سینمایی، سه سالن VIP و مبله هم وجود دارد که می‌توان آن‌ها را از پیش رزرو کرد و در کنار خانواده و دوستان از تماشای فیلم در محیطی خصوصی لذت برد.

سینما اطلس مشهد

تمامی سالن‌های این سینما به سیستم پخش دیجیتال و سیستم صدای دالبی مجهزاند. در طراحی سالن‌های سینما از رنگ‌های شاد و متنوع استفاده شده است. فضای پردیس سینمایی اطلس مثل یک گالری سینمایی پر است از تصاویر قدیمی از مشاهیر و فیلم‌های ماندگار سینمای ایران.

روی نقشه ببینید!

در کنار این پردیس سینمایی شهر کتاب مشهد و فودکورت اطلس مکان‌های مناسبی‌ برای وقت‌گذراندن در زمان انتظار یا پس از تماشای فیلم هستند. 

شماره تماس: ۰۵۱۳۳۰۰۱

ساعت کاری: از ساعت ۴ بعد از ظهر تا ۱۱ شب


پردیس سینمایی ویلاژ توریست مشهد؛ تفریحی کامل

در طبقه چهارم یکی از بزرگترین مراکز تجاری گردشگری مشهد به نام ویلاژتوریست، پردیس‌ سینمایی‌ای به همین نام با دوازده سالن مجهز و به‌روز سینمایی وجود دارد. علاوه بر کیفیت بالای صدا و تصویر، تماشای فیلم در پردیس سینمایی ویلاژ توریست به دلیل وجود امکانات تفریحی دیگری مثل شهربازی و سالن بولینگ و بیلیارد در این مرکز تجاری رفاهی تجربه‌ای متفاوت و مفرح است.

پردیس سینمایی ویلاژ توریست مشهد

روی نقشه ببینید!

شماره تماس: ۰۵۱۳۵۵۹۵۳۰۰

ساعت کاری: از ساعت ۹ صبح تا ۱۰ شب


سینما ماشین مشهد؛ اکران فیلم بر روی کاروان ماشین‌ها

در سال ۱۳۹۹ برای اولین بار اهالی شهر مشهد سینما ماشین را با تماشای فیلم خروج ابراهیم حاتمی‌کیا تجربه کردند. بعد از آن در سه نقطه از شهر مشهد فضاهایی برای فیلم دیدن از داخل ماشین‌ها در نظر گرفته شد.

سینما ماشین مشهد

یکی از فضاها کانون پنجم کوه‌پارک مشهد است که می‌تواند میزبان حدود ۲۵۰ ماشین باشد. در میدان سپاد مشهد و همین‌طور در نزدیکی پارک آبی موج‌های خروشان هم فضاهایی برای سینما ماشین مشهد در نظر گرفته شده‌ است. در سینما ماشین‌های مشهد سرنشینان ماشین‌ها می‌توانند صدای فیلم را از طریق رادیوی ماشینشان دریافت کنند و بشنوند.

بیشتر بخوانید: ۶ شهربازی سرپوشیده بزرگِ ایران ، هیجان و شادی زیر سقف آرزوها


تا به حال به مشهد سفر کردید؟ کدام یکی از این سینماهای مشهد برای شما خاطره‌انگیز است؟ شما برای فیلم کدام سینما رو انتخاب می‌کنید؟ تجربه فیلم دیدن در سینما ماشین را دارید؟ حتما نظر و تجربه خودتان را برای ما بنویسید.

اگر زمانی به مشهد سفر کردید حتما سینما‌گردی و فیلم دیدن را هم در برنامه خود بذارید. فراموش هم نکنید که برای اجاره اقامتگاه به صورت آنلاین می‌توانید به سایت پینورست سر بزنید. اجاره انواع مختلف اقامتگاه از آپارتمان و سوئیت تا اجاره ویلا در این سایت وجود دارد.

انیسا شرفی‌زاد

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی