۱۳تا از جاهای دیدنی چابهار ؛‌ به جای سفر به مریخ بروید به چابهار!

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
۱۳تا از جاهای دیدنی چابهار ؛‌ به جای سفر به مریخ بروید به چابهار!

اقیانوس و دریا اگرچه شاید در اولین نگاه فرق چندانی با یکدیگر نداشته باشند اما این‌ تصور درست نیست. علاوه بر تفاوت‌هایی که از لحاظ تجاری وجود دارد، جریان امواج، چشم‌اندازها و … هم در بین دریاچه، دریا و اقیانوس متفاوت است. چابهار یا چهاربهار هم از این بابت موقعیت ویژه‌ای دارد و تنها بندر ایرانی در کناره اقیانوس محسوب می‌شود، در این یادداشت جاهای دیدنی چابهار را باهم می گردیم!

به چابهار بی‌دلیل چهاربهار نمی‌گویند. آب و هوای معتدل و مطبوع این بندر در جنوب شرقی کشور تصورات ما را از بنادر جنوبی بر هم می‌ریزد.

در چابهار خبری از آن گرما و شرجی طاقت فرسای دیگر بنادر جنوبی نیست و به عنوان مقصدی مناسب و محبوب برای سفر حتی در فصل تابستان در نظر گرفته می‌شود. همین مساله باعث شده که برخی به چابهار لقب بهشت جنوب ایران را نیز بدهند. همچنین با وجود مکان‌های شگفت انگیزی مانند کوه‌های مریخی یا منیاتوری عده‌ای می‌گویند که اگر سفر به مریخ دور از دسترس است به چابهار که می‌توانید سفر کنید. بنابراین بد نیست که این خبر به گوش ایلان ماسک و دیگران هم برسد تا شاید تغییری در پروژه‌های جاه‌طلبانه اکتشافات فضایی خود بدهند.

با ما همراه باشید تا در این مطلب پینورست ۱۳ تا از جاهای دیدنی چابهار که باید حتما ببینید را معرفی کنیم.


جاهای دیدنی‌ چابهار

جاهای دیدنی چابهار همراه با عکس ‌های زیبایی که از آن‌ها منتشر شده است در سال‌های اخیر به یکی از مقاصد محبوب گردشگری تبدیل شدند. چابهار دیدنی‌های بسیاری دارد که بعضی از آن‌ها را برای شما فهرست کرده‌ایم:

۱- کوه‌های مریخی؛ رصد ستارگان در شب

شاید معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری چابهار باشند. این کوه‌ها شکل و شمایل‌شان به ترکیبی از هنر نگارگری ایرانی یا همان مینیاتور و عکس‌های مخابره شده از مریخ می‌ماند. کمتر جایی در زمین وجود دارد که به این منطقه شبیه باشد و به همین خاطر آن‌ها را به مینیاتور و فضا تشبیه می‌کنند.

کوه‌های مریخی

به یاد داشته باشید که برای گشت وگذار و سیر و سیاحت کامل در این کوه‌ها نیاز به تجهیزات سنگنوردی و صخره‌نوردی دارید. اما گردشگرانی که اهل این ورزش‌ها نیستند هم می‌توانند به خوبی از زیبایی‌های آنجا دیدن کنند.

شب‌های کوه‌های مینیاتوری یا کوه‌های مریخی را نیز فراموش نکنید که در جوار آن‌ها فرصت خوبی برای رصد آسمان و ستارگان فراهم است.

کوه‌های مریخی از جمله دیدنی‌های طبیعی ایران هستند که شاید حتی بین گردشگران خارجی بیشتر شناخته شده باشند. به هر حال مکانی طبیعی و حاصل از رسوب و فرسایش که ترکیبی از هنر نگارگری ایرانی و یکی از محل‌های فیلمبرداری جنگ ستارگان یا فیلم‌هایی شبیه به آن باشد کمتر در جهان پیدا می‌شود.

بیشتر بخوانید: سفر به چابهار ؛ بهشت گمشده ایران


۲- غارهای سه گانه تیس چابهار (معبد بان مسیتی)

غارهای سه گانه تیس چابهار به غارهای بان مسیتی هم معروف هستند. بخشی از این سه غار طبیعی و بخش دیگر حاصل کنده‌کاری انسان برای حفر یک آرامگاه است.

غارهای سه گانه تیس چابهار (معبد بان مسیتی)

غار طبیعی ظاهری منحنی و دایره‌اهی شکل دارد و در واقع به یک نیم دایره می‌ماند. افراد محلی به این غارها بان مسیتی می‌گویند که به معنی مرد صالح یا تارک دنیا است. با توجه به عنوان در نظر گرفته شده برای این غارها به نظر می‌رسد که در گذشته این غارها نقشی مذهبی داشتند.

آرامگاه کوچکی هم از گچ در یکی از غارها وجود دارد که البته لوح، سنگ‌نوشته یا چیزهایی از این قبیل ندارد. روستای تیس حدودا در 10 کیلومتری چابهار قرار دارد و این غارها با فاصله کمی از روستا در قسمت شرق آن هستند.


۳- بندر گواتر (خلیج گواتر)؛ جاده‌ای شبیه جاده‌های فیلم آمریکایی

اگر دوست دارید سفری جاده‌ای در مکانی شبیه به فیلم‌های آمریکایی را تجربه کنید بندر گواتر را از دست ندهید. این بندر مرزی آخرین قسمت از خاک ایران در نزدیکی مرز پاکستان است. جنگل‌های حرا هم که از دیگر اماکن دیدنی چابهار هستند در نزدیکی بندر گواتر قرار دارند. همچنین این منطقه هر ساله در پاییز و زمستان میزبان پرنده‌های مهاجر است.

بندر گواتر (خلیج گواتر)

بندر گواتر از گذشته دارای اهمیت تجاری بوده است و در سال‌های اخیر هم یکی از قطب‌های صید میگو در منطقه به شمار می‌رود. نکته جالبی درباره خلیج گواتر وجود دارد و آن هم این است که درست روبروی قطب جنوب قرار دارد و اگر از راه دریایی مستقیم به سمت جنوب بروید، بدون مواجه شدن با خشکی به قطب جنوب می‌رسید. پس اگر قصد سفر دریایی به قطب را داشتید گواتر را فراموش نکنید! آروز که بر جوانان و غیر جوانان عیب نیست؛ هست؟


۴- تالاب لیپار؛ تالاب مصنوعی صورتی رنگ

تالاب لیپار یا همان تالاب صورتی یکی از خاص‌ترین و ویژه‌ترین جاهای دیدنی چابهار و یا حتی کل کشور است.

تالاب لیپار

اگر تصاویر تالابی صورتی رنگ در نزدیکی چابهار را در شبکه‌های اجتماعی ببنید شاید فکر کنید که این تصاویر دستکار شده‌اند. اما اینطور نیست و رنگ صورتی تالاب ناشی از حضور پلانکتون‌ها است. این تالاب در دهه 60 احداث شده و در واقع یک تالاب مصنوعی است.

با وجود مصنوعی بودن تالاب لیپار هر ساله پذیرای پرندگان مهاجر است و گونه‌های متنوعی را در خود جای می‌دهد. این تالاب در مسیر چابهار به گواتر قرار دارد و فاصله چندانی با چابهار ندارد.


۵- کوه گل افشان چابهار

گل افشان در اصل نامی پدیده‌ای طبیعی اما شگفت‌اگیز است که در نقاط مختلف دنیا اتفاق می‌افتد. در این پدیده طبیعی گل و لای از اعماق زمین با فشار به بیرون پرتاب می‌شوند و به همین خاطر به آن گل افشان می‌گویند. اما گل افشان مورد نظر ما یکی از دیدنی‌های چابهار است و در نزدیکی کهیر قرار دارد.

کوه گل افشان چابهار

به نوعی گل اشفان را می‌توان با آتشفشان مقایسه کرد. کوه‌های گل اشفان چابهار حدودا 10 کیلومتر با بندر کنارک فاصله دارند و این پیده شگفت انگیز همواره گردشگران را به سمت خود می‌کشد. اگرچه تعداد کوه‌هایی با این ویژگی در نزدیکی چابهار کم نیست؛ اما تنها یکی از آن‌ها امروزه فعال است و هر 10 تا 15 دقیقه یکبار با لرزه‌ای گل و لای را از زمین بیرون می‌افشاند.

بیشتر بخوانید: سواحل مکران؛ جایی که صحرا و دریا با هم یکی می‌شوند


۶- منطقه حفاظت‌شده گاندو باهوکلات

منطقه حفاظت شده باهوکلات به عنوان یکی مکان‌های دیدنی چابهار زیستگاه تمساح پوزه کوتاه ایرانی یا همان گاندو است. به همین دلیل به این منطقه وسیع که بین سرباز، چابهار و نیکشهرقرار دارد گاندو هم می‌گویند.

منطقه حفاظت‌شده گاندو باهوکلات

این گونه شگفت انگیز جزوی از جانوران در معرض خطر انقراض بود که خوشبختانه در سال‌های اخیر و با توجه به اقداماتی که صورت گرفته این خطر بر طرف شده است. تماشای این جانوران جذاب اما کمی ترسناک در محیط طبیعی‌شان را از دست ندهید.


۷- ساحل صخره‌ای چابهار؛ اینجا عکاسی نکنید!

ساحل دریا بزرگ یا همان ساحل صخره‌ای چابهار یکی از پرطرفدار‌ترین جاهای دیدنی چابهار محسوب می‌شود. این ساحل صخره‌ای در کنار دریای عمان به دلیل موج‌افشان‌هاش بسیار مشهور است. برخورد امواج خروشان دریای عمان با صخر‌ه‌های خزه بسته این ساحل مناظر جالبی را شکل می‌دهد که به خصوص برای فیلمبرداری و عکاسی خاطره انگیز در سفر بسیار مناسب هستند.

ساحل صخره‌ای چابهار

اگر می‌خواهید این امواج را در اوج عظمت‌شان ببینید بهترین ماه برای این اتفاق مرداد ماه است.


۸- روستای درک؛ تلاقی کویر و دریا

روستای درک با ساحل زیبا و کم نظیرش که تلاقی کویر و دریا است یکی از محبوب‌ترین جاهای دیدنی استان سیستان و بلوچستان است. درک شبیه به رویایی است که به واقعیت پیوسته و آدم می‌تواند روی رمل ها بنشیند و به امواج دریا نگاه کند و یا چشمانش را ببند و صدای دریا را بشنود. از این رویایی‌تر هم ممکن است؟

روستای درک


۹- روستای باستانی تیس؛ قبرستان اجنه!

در سال‌های اخیر توجه خاصی نسبت به روستاهایی با بافت‌ تاریخی و بکر در صنعت توریسم می‌شود. این روستای باستانی در سیستان و بلوچستان که به آن تیز یا طیس هم می‌گویند هم در همین راستا به شدت مورد استقبال گردشگران قرار گرفته است. تیس از گذشته و به خاطر اهمیت تجاری بندر مهمی در کرانه دریای عمان یا مکران بود.

یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری تیس در کنار غارهای سه گانه، گورستان روستاست که به قبرستان اجنه هم معروف است. به خاطر شکل و اندازه بزرگ سنگ قبرها اهالی این آرامگاه را به اجنه نسبت می‌دهند.

روستای باستانی تیس

البته با این وجود هنوز اموات‌شان را در این گورستان به خاک می‌سپارند اما به شدت حواس‌شان هست که بعد از تاریکی هوا گذرشان به آنجا نیافتد. پس قابل توجه دوستداران ژانر وحشت و البته ترشح آدرنالین که در سفر به چابهار امکان بازدید از قبرستان اجنه هم وجود دارد. کسی چه می‌داند شاید شما بتوانید پرده از راز این گورستان مروز و اسرارآمیز بردارید.

بیشتر بخوانید: عجیب ترین گورستان‌ های ایران که فقط ترسناک نیستند


۱۰- موزه محلی چابهار

از موزه‌ها هم غافل نشویم. خیلی‌ها در سفرهاشان که به بعد فرهنگی و تاریخی بیشتر علاقمند هستند از هیچ موزه‌ای نمی‌گذرند.

موزه محلی چابهار

این موزه بخش‌های مختلفی دارد که از آثار کشف شده در این منطقه در دوره‌های مختلف تاریخی تا مردم‌شناسی را شامل می‌شود. پس در سفر به چابهار بازدید از این موزه را از دست ندهید.


۱۱- درخت مکر زن

تا همین چند سال پیش شاید تصور اینکه عده‌ای به قصد دیدن درخت یا درختانی مقصد سفرشان را انتخاب کنند بعید به نظر می‌رسید. اما با توجه به کارهایی که در این زمینه انجام شده، فرهنگسازی لازم صورت گرفته است.

درخت مکر زن

برای پی بردن به دلیل اینکه چرا باید در سفر بازدید از یک درخت خاص را در برنامه گنجاند تنها کافی است که از این درخت کهنسال در چابهار که از آن با نام انجیر معابد یا انجیر هندی هم یاد می‌شود دیدن کنید.


۱۲- مسجد جامع دزک

اما جاهای دیدنی‌ چابهار تنها به زیبایی‌های طبیعی، موزه و یا درختان منحصر به فرد محدود نمی‌شود. آثار باستانی و تاریخی نیز قسمتی از این جاذبه‌ها را تشکیل می‌دهند. 

مسجد جامع دزک که در روستای دزک و در نزدیکی شهرستان سراوان قرار دارد یکی از آثار تاریخی برجسته ای استان است.

مسجد جامع دزک

بعضی‌ها می‌گویند این مسجد به قرون اولیه ورود اسلام به ایران بر می‌گردد و برای اثبات حرف‌شان به معماری خراسانی مسجد اشاره می‌کنند اما دیگران معتقدند که این مسجد به دوران صفویه مربوط می‌شود.

یکی از نکات جالب درباره این مسجد علاوه بر نامشخص بودن زمان ساختش این است که در ساخت آن از مصالح بومی مانند چوب نخ، درخت گز و همچنین کنار به کرا رفته است. خلاصه اگر جزو آن دسته از گردشگران هستید که به دیدن آثار تاریخی علاقمندند در سفر به چابهار فرصت دیدار این مسجد را از دست ندهید. مسجد جامع دزک در فهرست آثار ملی ایران نیز ثبت شده است.


۱۳- جنگل حرا چابهار؛ قایق‌سواری در دل جنگل

جنگل حرا بدون هیچ اغراقی یکی از سحرآمیزترین و جادویی‌ترین پدیده‌های طبیعی است. این جنگل‌ها که به آن‌ها مانگرو هم می‌گویند از دل آب سبز می‌شوند و برای گشت و گذار درمیان‌شان باید با قایق عازم آن‌ها شوید.

جنگل حرا چابهار

قایق سواری میان جنگ حرا واقعا خاطره‌ای فراموش نشدنی برای ما می‌سازد و برای عکاسی و فیلمبرداری در سفر بی نظیر است. همچنین به خاطر شرایط ویژه‌ای که این جنگل‌ها دارند بسیار برای پرندگان مهاجر زیستگاه مناسبی محسوب می‌شوند و علاقه‌مندان به حیات وحش و پرنده‌نگری می‌توانند از این ویژگی جنگل‌های حرا نیز استفاده کنند.

بیشتر بخوانید: قلعه پرتغالی ها هرمز ؛ یادگار سرخ دوران استعمار


جاهای دیدنی چابهار بیشتر از این حرف‌هاست که به راحتی بتوانیم به تمام آن‌ها در این یادداشت اشاره کنیم. اما دیدن این ۱۳ جاذبه طبیعی و مکان دیدنی را نباید از دست داد. شما کدام یک از این مکان‌ها را دیده‌اید؟ حتما نظر و تجربه خودتان از سفر به چابهار را برای ما بنویسید. 

 

همایون حاجی‌خانی
همایون حاجی خانی
بقیه‌ نوشته‌ها

من دانشگاه سوره ادبیات نمایشی خوندم. تخصصم ساختن فیلم کوتاهه و تا حالا ۴ فیلم کوتاه ساختم و توی پروژه‌های فیلم‌سازی و مستندسازی زیادی هم در نقش‌های مختلفی حضور داشتم.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی

نمایش همه
نظرت چی بود؟

نظر خواننده‌ها