پارک جنگلی لتمال کن ؛ کمربند سبز پایتخت

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
پارک جنگلی لتمال کن ؛ کمربند سبز پایتخت

اگر دلتان هوای یک سفر خارج از تهران کرده ولی زمان و هزینه کافی برای سفر ندارید، پارک جنگلی لتمال کن در دسترس شماست. این پارک مرتفع و چشم‌انداز بی‌نظیرش می‌تواند همان مقصدی باشد که مدت‌هاست دنبالش هستید. پس با ادامه مطلب همراه باشید تا برای سفرتان آماده شوید.

راستی اگر ساکن تهران نیستید و می‌خواهید مسافر پایتخت بشوید، پارک جنگلی لتمال کن کن را برای گردش و تفریحتان از دست ندهید. حتی می‌توانید حوالی این پارک یک آپارتمان مبله ارزان اجاره کنید تا دسترسی به آن برایتان راحت‌تر بشود.


پارک جنگلی لتمال کن کجاست؟

پارک جنگلی لتمال کن که به آن «پارک جنگلی لتمان» هم می‌گویند یکی از پارک‌های دیدنی ارتفاعات شمال غرب تهران است. این پارک درست مثل پارک چیتگر تهران در منطقه ۲۲ تهران قرار گرفته و یکی از جذابیت‌های منطقه کن است. پارک جنگلی لتمال از آن مدل پارک‌هایی است که می‌تواند انتخاب مناسبی برای تعطیلات آخرهفته ساکنین تهران و یا اطراف آن باشد. برای درستی این انتخاب دلایل زیادی وجود دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها می‌تواند همین قرار گرفتن پارک در ارتفاعی با چشم‌انداز دیدنی باشد.

پارک جنگلی لتمال کن در منطقه ۲۲ تهران قرار دارد.

منبع: گوگل مپ عکاس: M Mehdi Amiri

فکرش را بکنید، در آپارتمانی نقلی زندگی می‌کنید و فضای کافی برای پذیرایی از مهمان‌تان ندارید، دلتان می‌خواهد از آلودگی‌های پایتخت فاصله بگیرید و هوایی پاک نفس بکشید و یا دنبال جایی برای پیاده‌روی‌های طولانی در هوایی تمیز و فضایی سبز و چشم‌اندازی زیبا می‌گردید. شاید هم دوست دارید کمی از روزمرگی‌هایتان فاصله بگیرید و با یک سفر حال و هوایتان را عوض کنید ولی فرصت کافی برای خارج شدن از شهر ندارید. اصلا از همه مهم‌تر، یک آخر هفته یا تعطیلات کوتاه پیش رویتان است و دلتان هوای سفر کرده اما از نظر مالی نمی‌توانید برای یک سفر خارج از شهر برنامه‌ریزی کنید. در هر حالت رفتن به پارکی با فضایی جنگلی در ارتفاعات تهران و محیطی دور از هیاهو و شلوغی شهر می‌تواند انتخاب خوبی باشد.

بیشتر بخوانید: مکان‌های تفریحی غرب تهران کدام است؟


در پارک جنگلی لتمال کن چه چیزی انتظارمان را می‌کشد؟

وارد پارک جنگلی لتمال کن که بشوید اولین کیوسک نگهبانی را می‌بینید. درواقع وسط پارک و انتهای پارک هم این کیوسک‌های نگهبانی را می‌توانید بینید تا خیالتان از امنیت این محدوده راحت بشود. نگهبانی را که رد کنید به جاده‌ای پیچ در پیچ بین کوه‌های تهران می‌رسید. چند پیچ را که رد کنید، سمت چپ و بین درخت‌های پارک می‌توانید منظره برج‌های منطقه ۲۲ شهرداری تهران را ببیند.

چشم‌انداز برج‌های تهران در پارک جنگلی لتمال کن

منبع: گوگل مپ عکاس: Ali Dabiri

اگر همین مسیر را ادامه بدهید و مسافت بیشتری را رانندگی کنید، می‌توانید قسمت‌هایی از دریاچه‌ای آبی رنگ را ببیند. هرچه جاده را جلوتر بروید و در ارتفاع بیشتری قرار بگیرید، چشم‌انداز کامل‌تری از دریاچه را می‌توانید تماشا کنید. دیدن این آبی دریاچه در میان درختان سبز و خنکی نسیمی که بین کوه‌ها می‌پیچد، می‌تواند به‌تنهایی نقش پررنگی در جلا دادن روحتان داشته باشد.

این قسمت را که رد کنید و خودتان به انتهای پارک برسانید، به یک منطقه بزرگ می‌رسید که اگر از ماشینتان پیاده شوید بخش بزرگی از غرب تهران را زیر پاهایتان می‌بینید. با رسیدن به این محدوده از پارک جنگلی لتمال کن درواقع بخش تفریحی سفرتان شروع می‌شود.

توجه کنید که این مسیرهایی که گفتیم عرض کمی دارند و نمی‌توانید توقف کنید و ماشینتان را در جاده پارک کنید، پس راهتان را تا رسیدن به انتهای پارک ادامه بدهید و یا در قسمت‌هایی که برای توقف مشخص شده پارک کنید.

بیشتر بخوانید: لیست کامل بهترین پارک‌های غرب تهران


این تفریح‌ها را در پارک جنگلی لتمال کن از دست ندهید

در این پارک تفریح‌های زیادی در دسترس شماست که می‌توانید با توجه به علاقه‌تان یک یا چند مورد از آن‌ها را انتخاب کنید. بهتر از قبل از رفتن به پارک جنگلی لتمال کن با تفریح‌های آن آشنا بشوید تا دقیق بدانید چه وسایلی را همراه خودتان ببرید و یا اصلا با چه کسی همسفر بشوید.

در پارک جنگلی لتمال کن تفریح‌های متنوعی وجود دارد.

منبع: گوگل مپ عکاس: ROSE ABM

جنگل‌نوردی

در پارک لتمال پوشش گیاهی سبزی شامل درخت‌های زبان گنجشک، توت، ارغوان، کاج و ده‌ها مورد دیگر وجود دارد. وجود این درخت‌ها در ارتفاعات باعث شده هوای پارک دل‌پذیرتر و تمیزتر از قسمت‌های دیگر باشد. برای همین ترکیب درختان سبز و هوای خنک کوهستانی باعث شده این پارک محبوب دل جنگل‌نوردان تهران و شهرهای اطرافش بشود. اگر جنگل‌نورد هستید و یا دوست دارید این تفریح را تجربه کنید، پارک جنگلی لتمال کن می‌تواند انتخاب خوبی باشد.

 

پیاده‌روی و کوه‌نوردی

همان‌طور که اشاره کردیم در این پارک چشم‌اندازهایی از دریاچه آبی، برج‌های غرب تهران و کوه‌های سر به فلک کشیده پیش روی شماست. همین‌طور مسیرهای پارک شیب مناسبی هم دارند. اگر طرفدار پیاده‌روی و یا کوه‌نوردی در محیطی شبیه به پارک جنگلی لتمال هستید، می‌توانید روی آن حساب کنید. فقط کافی است وسایلتان را در کوله‌پشتی‌ای بگذارید و همراه خودتان ببرید. اگر تفریح‌های گروهی را دوست دارید هم می‌توانید به‌همراه دوستانتان در مسیرهای این پارک قدم بزنید.

 

دوچرخه‌سواری

همان‌طور که گفتیم اگر مسیر پارک را تا انتها ادامه بدهید به یک منطقه بزرگ از پارک می‌رسید. این قسمت از پارک یکی از مناطق محبوب دوچرخه‌سواران است و برای دوچرخه‌سواری شرایط مناسبی دارد. حتی اگر دوچرخه‌سوار نباشید هم با رفتن به انتهای پارک مردم زیادی را در حال این تفریح می‌بینید. مزیت دوچرخه‌سواری در پارک جنگلی لتمال کن این است که می‌توانید هرموقع خسته شدید یک گوشه پیدا کنید و به تماشای چشم‌انداز غرب پایتخت بنشینید. لذت نشستن در این ارتفاع، نفس کشیدن اکسیژن خالص و تماشای این منظره، کم‌تر از هیجان دوچرخه‌سواری نیست.

بیشتر بخوانید: جاهای تفریحی تهران؛ یک گردش کامل در پایتخت


امکانات رفاهی پارک لتمال

با توجه به اینکه در این پارک تفریح‌های متنوعی وجود دارد و روزانه مردم زیادی راهی این منطقه از تهران می‌شوند، امکانات رفاهی مناسبی هم برای آن درنظر گرفته شده. پیشنهاد می‌کنیم قبل از رفتن به پارک لتمال امکانات رفاهی و تفریحی آن را به‌خوبی بدانید تا برایتان روشن شود چه لوازمی برای گشت و گذار لازمتان می‌شود.

یکی از تفریح‌های محبوب تهرانی‌ها در پارک جنگلی لتمال، پیک‌نیک است. آخرهفته‌ها و تعطیلات کوتاه بین هفته فرصت مناسبی برای دورهمی‌های دوستانه و خانوادگی تهران‌نشین‌ها است. نشستن بین درختان سبز پارک همراه با منظره دیدنی کوهستان‌های تهران و خوردن غذا و خوراکی‌های متنوع، از آن موقعیت‌هایی است که نمی‌شود از دستش داد.

در پارک جنگلی لتمال کن آلاچیق‌های زیادی وجود دارد.

منبع: گوگل مپ عکاس: Mahdi Afrasiabi

در پارک لتمال آلاچیق‌هایی طراحی شده که می‌توانید برای پیک‌نیک و دورهمی‌هایتان از آن استفاده کنید. این آلاچیق‌ها محیط مناسبی برای نشستن در پارک به‌خصوص دورهمی‌های دسته‌جمعی هستند.

در قسمت‌های مختلف پارک به‌خصوص قسمت‌های شمالی تجهیزات روشنایی مناسبی قرار دارند. اگر تصمیم گرفتید تا شب آن‌جا بمانید و یک شام خوشمزه هم نوش جان کنید و یا شب راهی پارک شوید، می‌توانید روی این سیستم‌های روشنایی حساب کنید. از آن‌جایی که در همه قسمت‌های پارک این سیستم‌های روشنایی وجود ندارد، بهتر است برای اینکه خیالتان راحت‌تر بشود حتما یک چراغ‌قوه همراه خودتان داشته باشید.

و اما بخش خوشمزه یک گشت و گذار حسابی می‌تواند درست کردن خوراکی‌های متنوع در طبیعت باشد. اصلا مگر پیک‌نیک بدون بدون کباب و آتش مزه می‌دهد؟ با باربیکیوهای پارک جنگلی لتمال کن می‌توانید با خیال راحت کباب‌های خوش‌طعمی روی آتش درست کنید. حتی اگر زمان زیادی برای خوردن غذا نداشتید، می‌توانید از درست کردن و نوشیدن یک چای آتشی در نسیم خنک ارتفاعات تهران نهایت لذت را ببرید.

در این پارک میز و صندلی‌هایی هم قرار داده شده که اگر دوست نداشتید برای نشستن یا خوردن غذا از آلاچیق و یا سطح زمین استفاده کنید، می‌توانید روی آن‌ها حساب کنید.

بیشتر بخوانید: پارک جنگلی خرگوش دره ؛ پاتوق غرب‌نشینان پایتخت


قبل از رفتن به پارک جنگلی لتمال کن این نکات را بخوانید

با وجود تمام امکانات و شرایط تفریحی مناسبی که در پارک جنگلی لتمال کن طراحی شده، متاسفانه هیچ رستوران، کافه، مغازه یا بوفه‌ای برای خرید غذا یا خوراکی وجود ندارد. حتما قبل از رفتن به پارک این نکته را در نظر بگیرید و به فکر تهیه مواد غذایی،آب آشامیدنی و یا انواع نوشیدنی باشید. پیشنهاد ما این است که قبل از رفتن به پارک پیش‌بینی کنید که همراه چه کسانی می‌روید، چه موقعی از روز می‌روید و برای خوردن وعده‌های غذایی چه خوراکی‌هایی لازمتان می‌شود. بعد از آن تمام این موارد را از فروشگاه‌های شهر بخرید، در ماشینتان بگذارید و راهی پارک بشوید.

اگر در هر شرایطی نیاز به خرید داشتید، نزدیک‌ترین فروشگاه‌های خرید مواد غذایی در خارج از پارک و در شهرک‌های نمونه، امیددژبان و شهید باقری قرار دارند.

در پارک جنگلی لتمال کن هیچ فروشگاهی وجود ندارد.

منبع: گوگل مپ عکاس: Mahdi Afrasiabi

شما می‌توانید هرروز از ساعت ۶ صبح تا ۱۰ شب راهی پارک جنگلی لتمال شوید و یک روز خاطره‌انگیز را تجربه کنید.

در فصل پاییز هوای پارک مه‌آلود می‌شود و ممکن است مسیر پیج در پیج و کوهستانی پارک کمی خطرناک بشود، پس حتما احتیاط‌های لازم را در نظر بگیرید.

در زمستان ارتفاعات پارک سفیدپوش می‌شوند و برف زیادی در آن منطقه می‌بارد. برای همین پارک خیلی سرد می‌شود و برای تفریح‌هایی مثل پیاده‌روی و یا کوه‌نوردی باید حتما لباس و تجهیزات مناسب هوای برفی را همراه خودتان ببرید.

برای گردش و پیک‌نیک در پارک حتما کیسه‌های مخصوص زباله همراهتان ببرید تا سهم بزرگی در نگه‌داری این محیط جنگلی داشته باشید.


چطور به پارک جنگلی لتمال کن برویم؟

این پارک دقیقا در انتهای بزرگراه همت غرب، اتوبان شهید خرازی، بلوار کاشان و بلوار پنج آبشار قرار گرفته.

دسترسی به پارک لتمال کار سختی نیست ولی به‌شرطی که با ماشین شخصی‌تان بروید. کافی است وارد بزرگراه همت (شرق به غرب) بشوید و تا انتها ادامه دهید تا به بزرگراه خرازی برسید. بعد از اتوبان آزادگان، وارد بلوار کاشان بشوید تا به بلوار پنج آبشار برسید. از آن‌جا مسیرتان را ادامه بدهید تا به ورودی پارک جنگلی لتمال کن برسید.

مسیر دسترسی به پارک جنگلی لتمال کن با ماشین شخصی راحت است.

منبع: گوگل مپ عکاس: Abolfazl Saberi

همین‌طور می‌توانید از اتوبوس‌های شهرک شهید باقری هم استفاده کنید. این اتوبوس‌ها در حوالی ورودی پارک قرار دارند.


شما هم می‌توانید نکات دیگری برای بازدید از پارک جنگلی لتمال کن به این مطلب اضافه کنید. اگر تجربه رفتن به این پارک را دارید، برایمان بنویسید که حاضرید یک‌بار دیگر هم راهی آن‌جا بشوید؟

اگر مسافر تهران هستید و با خواندن این مطلب دوست دارید سری به این پارک جنگلی بزنید، می‌توانید قبل از سفر در وب‌سایت پینورست اقامتگاه دل‌خواهتان را رزرو کنید تا دغدغه اقامت نداشته باشید.

بقیه‌ نوشته‌ها

همه‌چی از اونجایی شروع شد که چرخیدم و رسیدم به حرف بچگیم؛ نوشتن دوای هر دردیه :‌)

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی

نمایش همه
نظرت چی بود؟

نظر خواننده‌ها