کلیسای وانک ، عبادتگاهی نقاشی شده با داستان های کتاب انجیل

معماری کلیسای وانک

مردم از هر رنگ و زبانی که باشند، زمانی را با خالق خود به خلوت می نشینند. اهمیت این موضوع همه ادیان را بر آن داشت تا عبادتگاهی ویژه را برای این خلوت در نظر بگیرند. در این میان با ورود ادیان مسیحیت به کشورمان، روند ساخت کلیسا در ایران آغاز شد. یکی از این عبادتگاه ها کلیسای وانک اصفهان می باشد که نمونه بارزی از هنر و تاریخ مسیحیت می باشد. برای لذت بردن از زیبایی های این کلیسا با پینورست همراه شوید.


تاریخچه کلیسای وانک جلفای اصفهان

شاه عباس اول جهت باز پس گیری مناطقی از کشور به قفقاز لشکر کشی کرد. از آنجا که وی علاقه‌‌‌ای به جنگ نداشت، تصمیم به عقب نشینی گرفت. برای جلوگیری از تعقیب آنان توسط دشمن، سپاهیانش شهرها و روستاهای بر سر راه را ویران کردند. در این میان، سپاهیان مردم این روستاها را همراه خود به ایران آوردند.
کلیسای وانک عکس ها
پس از ۵۰ سال، به دستور شاه عباس دوم، ارمنیانی که به ایران آمده بودند در جنوب مارون ساکن شدند. شاه عباس دوم، برای جلوگیری از اختلاف میان مسیحیان و مسلمانان ایران، مجبور به دادن امتیازاتی به مسیحیان شد. از جمله این امتیازات ساخت کلیسا بود. ارمنیان که در جلفای نخجوان کلیسایی به نام سورپ آمنا پرگیچ وانک داشتند بر آن شدند تا کلیسایی به همین نام در جلفای اصفهان بسازند. اکنون این کلیسا به کلیسای وانک معروف است.

اطلاعات بازدید و شماره تماس کلیسای وانک اصفهان

آدرس: اصفهان، منطقه جلفا، چهار راه حکیم نظامی، خیابان نظر میانی، خیابان کلیسا، کلیسای وانک .
ساعت بازدید:  ۸:۳۰ تا ۱۷:۳۰
روزهای تعطیل: روزهای تعطیل از سوی ارمنیان محترم تعیین می شود و امکان تغییر آن در تقویم میلادی وجود دارد. برای اطلاع دقیق از روزهای تعطیل با کلیسای وانک تماس بگیرید.
قیمت بلیط ورودی: ۵٫۰۰۰ تومان برای گردشگران داخلی و ۲۵٫۰۰۰ تومان گردشگران خارجی.
شماره تماس:  ۲-۳۶۲۴۳۴۷۱-۰۳۱
کلیسای وانک

معماری کلیسای وانک

برای کنترل احساسات مذهبی مردم اصفهان، شاه عباس به معماران ارمنی دستور داد تا کلیسای جدید را با ظاهری متفاوت از دیگر کلیساها بنا کنند. به همین جهت معماران در ساخت نمای خارجی کلیسا از معماری ایرانی و مساجد ایران الهام گرفتند.
کلیسای وانک عکس

با ورود به کلیسای وانک چه می بینید

باعبور از دربی چوبی و تهیه بلیط بازدید، وارد حیاط کلیسا می شوید. اولین چیزی که برایتان خودنمایی می کند، برج ناقوس سه طبقه با یک ساعت بزرگ در طبقه دوم آن است. این برج به برج ساعت مشهور است.
کلیسای وانک در شب

نقاشی‌های کلیسای وانک اصفهان

کمی جلوتر از برج ساعت، بنای کلیسا را می‌بینید. با ورود به کلیسای وانک نقاشی های هنرمندانه در سرتاسر دیوارها و سقف چشم بازدیدکنندگان را به خود خیره می کند. هنرمندان ارمنی با الهام از سبک هنر ایرانی و ایتالیایی، داستان های کتاب مقدس انجیل را بر روی دیوارها نقش بسته‌اند. داستان هایی از آدم و حوا، میوه ممنوعه را می توان در گنبد بزرگ کلیسا به چشم دید.

در بخشی از دیوار، داستان زندگی حضرت عیسی(ع) از زمان کودکی تا عروج به چشم می خورد. از دیگر نقاشی‌های کلیسای وانک می توان به بهشت و دوزخ، داوری در رستاخیز، آزمودن حضرت مسیح توسط ابلیس و سجده سه پادشاه به حضرت عیسی اشاره کرد. باید ساعت ها نشست و هنر دست هنرمندان توانمند را تماشا کرد.
کلیسای وانک معماری

دیگر آثار دیدنی کلیسای وانک

کلیسای وانک دارای ساختمان های دیگری همچون چاپخانه، کتابخانه و موزه کلیسای وانک است. برای مشاهده مطالب و تصاویر ناب از این آثار به بخش دوم مقاله مراجعه نمایید.
3
برچسب ها :

دیدگاه شما

3 دیدگاه

 • vida
  3 ماه پیش

  ورود به کلیسای وانک برای مسلمانان هم آزاده یا فقط مسیحیا میتونن برن؟

 • امیرحسین
  3 ماه پیش

  والا انقد که این مسیحیا به کلیساهاشون میرسنن و خوشگلش میکنن ما مسلمونا مسجدامونو خوشگل میکردیم، جمعیتی که راغب بودن برن مساجد برا عبادت خیلی بیشتر بود.

 • مهری
  3 ماه پیش

  چقدر نقش و نگارهایی که هنرمندان ارمنی روی دیوارها و سقوف کلیسای وانک طراحی کردند زیباست… مخصوصا اینکه هر کدام از این نقش ها به یکی از داستانهای کتاب انجیل مربوط میشه.