کاروانسرای تی تی لاهیجان و چهره جدید این بنای باستانی در گذر زمان

کاروانسرای تی تی
لطفا امتیاز دهید

اگر به لاهیجان سفر کرده اید و به شهرستان زیبایی سیاهکل سر زده اید حتما به تماشای کاروانسرای تی تی بروید. این بنای تاریخی بیان گر قدمت کهن شهرستان سیاهکل می باشد. تاریخچه واقعی این بنا به کدام دوران برمی گردد؟ با ما همراه باشید تا سفری تاریخی به منطقه سیاهکل و کاروانسرای تی تی داشته باشیم.

کاروانسرای تی تی کجاست

کاروانسرای تی تی در روستای بالارود سیاهکل بین دو راهی رودخانه باباکوه و میثم رود واقع شده است. سیاهکل در ۲۵ کیلومتری شهرستان لاهیجان قرار دارد.

کاروانسرای تی تی در لاهیجان

دانستنی هایی خواندنی از تاریخچه سیاهکل

سیاهکل یکی از شهرستان های تاریخی به شمار می آید و دارای بخش مرکزی و بخش دیلمان می باشد. رودخانه شیم رود از این منطقه عبور می کند. دیلمان در مسیر امتداد این رود تا ارتفاعات کوهستانی آن قرار گرفته است.
در گذشته حکمران شهر دیلمان حکومت مقتدر آل بویه بوده است. سیاهکل جاذبه های طبیعی و تاریخی چون کاروانسرای تی تی دارد که ارزش این شهر را دوچندان می کند. سیاهکل آب و هوای معتدل و مرطوبی دارد که بخاطر بخش های کوهستانی آن خنک هم می شود.

سیاهکل کاروانسرای تی تی

مردم سیاهکل به زبان گیلکی صحبت می کنند. برای دانستن معنی سیاهکل بهتر است بدانید در گذشته چه نامی داشته است. در زمان قدیم سی و کل نامیده می شد. “سی”  یعنی پای کوه و “کل”  یعنی جایگاه با گذر زمان به سیاهکل تغییر یافت.

اجاره ویلا در شمال

تاریخچه کاروانسرای تی تی

قدمت این بنای تاریخی به ۵۰۰ تا ۶۰۰ سال پیش می رسد. به گفته رئیس میراث فرهنگی سیاهکل این بنا در زمان حکومت تیموریان ساخته شده است. به گفته وی حکومت صفویه آن را نابود کرده است و آثار بجا مانده آن در این دوره ثبت شده است.

کاروانسرای تی تی دیلمان

کاروانسرای تی تی سیاهکل بر اساس زبان گیلکی به معنی کاروانسرای شکوفه تعبیر می شود. به گفته ای دیگر این بنا متعلق به دوره صفوی است. عمه یکی از پادشاهان صفوی با دیدن آب و هوای خوب آن منطقه تصمیم به ساخت این کاروانسرا می گیرد.
در گذشته کاروان ها برای عبور، از مسیر لاهیجان به دیلمان استفاده می کردند. در طول این مسیر دشت ها و تپه های سرسبزی وجود داشت. کاروانسرای تی تی روی یکی از این تپه ها بنا شده است. این ساختمان به کاروانسرای تی تی خانم معروف است.

 

کاروانسرای تی تی گیلان

معماری کاروانسرای تی تی دیلمان

این ساختمان از سنگ های رودخانه ای، آجر و ملات ساروج ساخته شده است. این کاروانسرا در خارج از شهر ساخته شده و دارای حیاطی به وسعت ۳۹۸ متر مربع می باشد. کف حیاط با سنگ های رودخانه ای سنگفرش شده است و حوض کوچکی در وسط آن قرار داشت.
ورودی کاروانسرا در قسمت شمالی ساختمان است و روبروی آن بخش شاه نشین شامل دو اتاق و ایوان، قرار دارد. در چهار گوشه حیاط اتاق های ۱۴ متری برای استراحت کاروان ها در نظر گرفته شده بود. در اطراف حیاط ۲ تالار  با متراژ ۱۷ متر برای نگهداری مرکب ها قرار داشت.

عکس کاروانسرای تی تی . حوض

سرانجام کاروانسرای تی تی خانم

حدودا ۵۰ سال پیش به دلیل نبودن وسایل حمل و نقل از این کاروانسراها استفاده های متعدد می شد. در همین اواخر مردم آن را به طویله تبدیل کرده بودند. میراث فرهنگی این کاروانسرا را از مالک خصوصی آن خریداری کرد و تا امروز ۲ بار مرمت کرده است.
میرث فرهنگی این سازه تاریخی را درتاریخ ۱۳۷۵/۹/۱۲ با شماره ثبت ۱۷۸۴ جزء آثار ملی ثبت کرد. میراث فرهنگی اعلام کرده است سرمایه گذاران خصوصی می توانند با کاربری های مناسب در کاروانسرای تی تی سرمایه گذاری کنند.

 

لطفا امتیاز دهید
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه