کاخ عالی قاپو اصفهان ؛ بهترین نمای اصفهان را ببینید

کاخ عالی قاپو

عالی قاپوی اصفهان کاخی شش طبقه‌ است که قدمتش به زمانه‌ی شاه عباس افسانه‌ای می‌رسد. با این‌که سال‌های زیادی از ساخته شدنش می‌گذرد اما باز هم اگر بخواهید بهترین نما از شهر اصفهان را داشته باشید باید با بالاترین طبقه‌های این عمارت بی‌نظیر بروید. در این مطلب سعی داریم این کاخ زیبا را بیش‌تر به شما معرفی کنیم و نکات جالب و کم‌تر گفته شده‌ای درباره آن را مطرح کنیم.


معرفی کاخ عالی قاپو اصفهان

این کاخ در میدان نقش جهان اصفهان و روبروی مسجد شیخ لطف الله قرار دارد. پس از تغییر پایتخت صفویان از قزوین به اصفهان، شاه عباس دستور ساخت این بنای تاریخی را صادر کرد. اما ساخت نهایی بنا به شکل کنونی، در حکومت قاجار به پایان رسید. علت نام‌گذاری این بنا به عالی قاپو، انتقال درب حرم حضرت علی (ع) به این مکان بوده اس. عالی‌قاپو کلمه‌ای ترکی است به معنای درب بزرگ.

اطلاعات بازدید

آدرس: استان اصفهان، شهر اصفهان، میدان امام یا نقش جهان، امارت عالی قاپو

قیمت بلیط کاخ عالی قاپو: سه‌هزار تومان به ازای هر نفر

ساعت بازدید کاخ عالی قاپو: همه‌روزه ۹صبح تا ۹شب

تلفن عالی قاپو: ۰۳۱۱-۲۲۲۵۹۵۸

عالی قاپو در اصفهان

معماری کاخ عالی قاپو اصفهان

این کاخ ۶ طبقه دارد و ارتفاع عالی قاپو به طور کلی ۴۸ متر است. از قسمت‌های مختلف بنا، تعداد طبقات به یک اندازه دیده نمی‌شود. از شرق که نگاه می‌کنی، گویی بنا دو طبقه اما از غرب پنج طبقه به نظر می‌رسد. زیرا اولین طبقه همان همکف است.

هر یک از این طبقات زیبایی‌هایی خاص خودش را دارد. پس از ورود از دری بزرگ به طبقه همکف می‌رسید. این بخش در زمان صفوی به کشیک‌خانه معروف بوده است. همچنین پلکانی مارپیچ در دو طرف ساختمان قرار دارد که ارتباط بین طبقات را برقرار می‌کند. پلکانی به صورت زیگزاک هم وجود دارد که محل عبور شاهان و بزرگان دربار به دیگر طبقات کاخ بوده است.

جهانگردی آلمانی به نام کمپفر در سفرنامه‌ معروف خود توضیحاتی را درباره آستانه کاخ عالی قاپو می‌دهد که به این شرح است: این کاخ آستانه‌ای دارد که جنسش از مرمر است و بر شکوه و جلال شاه بسیار افزوده است.

معمولاً عابران و مردمان عادی‌ای که امکان شرف‌یابی به خدمت شاه را ندارند بر آن آستانه بوسه می‌زنند. اما باید مراقب باشند چون اگر کفششان به آنجا برخورد کند بی‌حرمتی زیادی به شاه حساب می‌شود و نگهبانان آن‌ها را تنبیه و مجازات می‌کنند.

معماری عالی قاپو

ایوان کاخ عالی قاپو اصفهان

با عبور از پلکان مارپیچ به طبقه سوم می‌رسید که دارای ایوانی بزرگ و مشرف بر میدان امام است. این ایوان در اتفاع ۲۸ متری از زمین، در گذشته‌ها محل نشستن شاه و همراهانش برای تماشای مسابقات چوگان بوده است.

این ورزش که کاملاً ایرانی است در تمامی دوران‌ها برای ایرانیان جذاب و سرگرم‌کننده بود. حتی نقش و نگارهایی از آن در تخت جمشید وجود دارد که بیانگر قدمت طولانی‌ای است که دارد. چنین پیشینه‌ای برای یک ورزش بسیار بی‌سابقه و در تمام دنیا نایاب است.

ستون‌هایی بلند در سرتاسر ایوان کاخ عالی قاپو قرار گرفته. حوضی هم در وسط ایوان قرار دارد که سطح داخلی یعنی کف آن از جنس مس است. طبق گفته‌ی پژوهشگران، یکی از دلایل استفاده از مس خواص درمانی فراوانی است که این فلز برای سلامت انسان دارد.

عالی قاپو اصفهان

اتاق صوت عالی قاپو اصفهان

اگر عبور از پلکان را ادامه دهید و خود را به طبقه آخر برسانید به مکان منحصر به فردی می‌رسید. منتظر باشید تا یکی از عجایب کاخ عالی قاپو را در این طبقه ببینید. این شاهکار معماری تالار موسیقی عالی‌ قاپو است که ساخت آن حرکتی نوین در بناهای ایران و حتی خاورمیانه به حساب می‌آمده است.

به سقف اتاق موسیقی که نگاه کنید، کنده‌کاری‌ها و نقش‌هایی به شکل جام را در میان طرح‌های مینیاتوری می‌بینید. هدف معماران از این کار، جلوگیری از انعکاس صدا و طبیعی جلوه دادن صوت نوازندگان بود. اگر به اصفهان سفر کردید به طور حتم بازدید از این کاخ فوق‌العاده را از دست ندهید.

حتی امروزه با گذشت سال‌های درازی از زمان ساختش هنوز پر شکوه و خاص آماده بازدید شما گردشگران است. اما زمانی را در نظر بگیرید که پادشاهان پر ابهت صفوی در این تالارها می‌نشستند و روح خود را به دست موسیقی لطیف هنرمندان می‌سپردند.

اتاق صوت عالی قاپو

تاریخچه‌ی ساخت کاخ عالی قاپو اصفهان

همان‌طور که پیش‌تر ذکر کردیم زمان ساخت این کاخ به شاه‌ عباس اول صفوی می‌رسد که قصد داشت پس  از انتقال پایتخت به اصفهان دولتخانه جدیدی را در این شهر ایجاد کند. کاخ عالی قاپو نیز در ابتدا ارتفاع کم‌تری داشت و فقط دروازه‌ی این دارالحکمه به حساب می‌آمد. اما بعدها به دستور دیگر شاهانی که پس از شاه عباس بر تخت نشستند،

در طی پنج مرحله طبقات دیگری نیز به آن اضافه شدند. بنابراین عمارتی که ما امروزه در سفر به اصفهان به تماشایش می‌روید با بنای اولیه آن بسیار متفاوت بوده و هربار بخشی زیباتر و بهتری به آن اضافه شده است. با این حال بسیاری از تاریخ‌‌شناسان بر این عقیده هستند که طبقات بالایی به اجبار بر بنای اصلی اضافه شدند.

با گذر زمان و بزرگ‌تر شدن پایتخت حکومت صفویه یعنی شهر اصفهان، آن‌ها نیز مجبور بودند تا فضای بیش‌تری را برای درباریان و خدمه شاه ایجاد کنند. بنابراین بهترین راه برای آن‌که مجبور به فاصله گرفتن از شاه هم نشوند، اضافه کردن چند طبقه بر بنای عالی قاپو بود.

معمار عالی قاپو اصفهان

درباره استادکارهایی که به ساخت و تزئین عالی قاپو مشغول بودند منابع مکتوب و قابل استنادی در دسترس نیست. اما به احتمال زیاد معمار اصلی آن‌ها یکی از کسانی بوده که سازه‌های مشهور و زیبای مسجد جامع عباسی و مسجد شیخ لطف‌الله را ساخته است.

اغلب آجرهای درونی کاخ با کاشی‌های هفت رنگ و نقاشی‌هایی که بیش‌ترشان مینیاتوری و کار اساتید مشهور ایرانی هستند تزئین و پوشانده شده‌اند. بازدید از این مکان زیبا را در سفر به اصفهان از دست ندهید.

3
برچسب ها :

دیدگاه شما

3 دیدگاه

 • مهدی
  3 ماه پیش

  اتاق صوت مختص کاخ عالی قاپو بوده یا کاخهای دیگه ایم بودن که از این اتاقها داشته باشند؟

 • asalabedin
  3 ماه پیش

  چه باحال عالی قاپو ریشش ترکیه ولی خودش تو اصفهانه.

 • mahsa ramezani
  3 ماه پیش

  چقد جالب!! کف حوض از مس ساخته شده. احتمالا به دلیل این بوده که مس خاصیت درمانی داره و مفیده برای بدن. فقط برام سواله که با خوردن این آب از خواصش بهره مند میشدند یا نه مثلا پاشونو میکردن تو آب؟؟؟