کاخ عالی قاپو اصفهان ؛ بهترین نمای اصفهان را ببینید

کاخ عالی قاپو
کاخ عالی قاپو اصفهان ؛ بهترین نمای اصفهان را ببینید
۴٫۲ (۸۳٫۳۳%) ۶ vote[s]

کاخ شش طبقه‌ی عالی‌قاپو قدمتش به زمانه‌ی شاه عباس افسانه‌ای می‌رسد. حتی حالا هم بهترین نمای نقش جهان را باید از فراز عالی‌قاپو دید.


معرفی کاخ عالی قاپو اصفهان

کاخ عالی قاپو در میدان نقش جهان اصفهان و روبروی مسجد شیخ لطف الله قرار دارد. پس از تغییر پایتخت صفویان از قزوین به اصفهان، شاه عباس دستور ساخت این بنای تاریخی را صادر کرد. ساخت نهایی بنا به شکل کنونی، در حکومت قاجار به پایان رسید. علت نماگذاری این بنا به عالی قاپو، انتقال درب حرم حضرت علی (ع) به این مکان است. عالی قاپو واژه‌ای ترکی و به معنی در بزرگ است.

اطلاعات بازدید کاخ عالی قاپو اصفهان

آدرس: استان اصفهان، شهر اصفهان، میدان امام یا نقش جهان، کاخ عالی قاپو
قیمت بلیط کاخ عالی قاپو : ۳٫۰۰۰ تومان
ساعت بازدید کاخ عالی قاپو : ۰۹:۰۰ تا ۲۱:۰۰
تلفن کاخ عالی قاپو : ۰۳۱۱۲۲۲۵۹۵۸
نمای کلی کاخ عالی قاپو

معماری کاخ عالی قاپو

بنای کاخ عالی قاپو دارای ۶ طبقه و ارتفاع ۴۸ متر است. از قسمت های مختلف بنا، تعداد طبقات به یک اندازه دیده نمی شود. از شرق که نگاه می کنی، گویی بنا دو طبقه و از غرب پنج طبقه است. هر یک از این طبقات زیبایی‌هایی را در خود نهفته است. پس از ورود از دربی بزرگ به طبقه همکف می رسید. این بخش در زمان صفوی به کشیک خانه معروف بود. پلکانی مارپیچ در دو طرف ساختمان قرار دارد که ارتباط بین طبقات را برقرار می کند. پلکانی نیز به صورت زیگزاک، محل عبور شاهان و بزرگان دربار به دیگر طبقات کاخ بود.
پله های کاخ عالی قاپو

ایوان کاخ عالی قاپو

با عبور از پلکان مارپیچ به طبقه سوم می رسید که دارای ایوانی بزرگ و مشرف بر میدان امام است. این ایوان در اتفاع ۲۸ متری از زمین، محلی برای تماشای مسابقات چوگان بود. ستون‌هایی بلند در سرتاسر ایوان عالی قاپو قرار گرفته است. حوضی در وسط ایوان و با کفی از جنس مس قرار دارد. طبق گفته راهنما، یکی از دلایل استفاده از مس خواص درمانی آن بوده است.
ایوان عالی قاپو

اتاق صوت کاخ عالی قاپو

عبور از پلکان را ادامه دهید و خود را به طبقه آخر برسانید. یکی از عجایب کاخ عالی قاپو را در این طبقه خواهید دید. تالار موسیقی عالی قاپو، که از نظر معماری شاهکار این بنای تاریخی می باشد. به سقف اتاق موسیقی که نگاه کنید، کنده‌کاری‌هایی به شکل جام در میان طرح های مینیاتوری دیده می بینید. هدف معماران از این کار، جلوگیری از انعکاس صدا و طبیعی جلوه دادن صوت نوازندگان بود. زمانی را پادشاهان در این تالار می‌نشستند و روح خود را به دست موسیقی هنرمندان می سپردند.
اتاق صوت عالی قاپو

هتل عالی قاپو اصفهان

اگر قصد اقامت در اصفهان را دارید، هتل های زیادی در سطح شهر وجود دارد. این هتل ها دارای امکانات مختلفی برای گردشگران می باشد. ازجمله این هتل ها می توان هتل عالی قاپو و هتل پارسیان را نام برد.
هتل عالی قاپو
کاخ عالی قاپو اصفهان ؛ بهترین نمای اصفهان را ببینید
4.2 (83.33%) 6 vote[s]
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه