موزه کلیسای وانک، میراثی گرانبها از تاریخ مسیحیان در اصفهان

کلیسای وانک موزه

در مقاله کلیسای وانک، زیبایی‌های این کلیسا را به تصویر کشیدیم. در این بخش به موزه کلیسای وانک اصفهان می رویم. اشیای منحصر به فرد موجود در این موزه، آن را به یکی از پر بازدیدترین موزه های ایران تبدیل کرده است. برای بازدید از قسمت های مختلف موزه کلیسای وانک با ما همراه باشید.


تاریخچه موزه کلیسای وانک

در سال‌ ۱۹۰۵ میلادی طادئس هونانیان، تصمیم به ساخت بنایی برای نگهداری اشیای قدیمی مسیحیان گرفت. در ابتدا چند اتاق به عنوان کتابخانه و موزه برای نگهداری این اشیا ساخته شد. پس از گذشت چند سال، موزه‌ی جدیدی در دو طبقه و به مساحت ۶۰۰ متر تاسیس شد. اکنون موزه کلیسای وانک محل نگهداری آثاری همچون کتب خطی، اشیای مردم شناسی و دیگر  آثار ارزشمند مسیحیان می‌باشد.
کلیسای وانک

اطلاعات بازدید موزه‌ کلیسای وانک

آدرس: اصفهان، منطقه جلفا، چهارراه حکیم نظامی، خیابان نظر میانی، خیابان کلیسا، کلیسای وانک
زمان بازدید: تمامی روزهای هفته از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۷:۳۰ به غیر از روزهای تعطیل ارمنیان
قیمت بلیط ورودی کلیسا: ۵٫۰۰۰ تومان برای گردشگران داخلی و ۳۰٫۰۰۰ تومان گردشگران خارجی
شماره تماس: ۲-۳۶۲۴۳۴۷۱ ۰۳۱

بخش های مختلف موزه کلیسای وانک

تار مو در کلیسای وانک : یکی از آثار جذاب موزه کلیسای وانک، دیدن تار موئی با میکروسکوپ، متعلق به دختری ۱۸ ساله می‌باشد. دلیل جذابیت تماشای آن، وجود جمله‌ای ارمنی از کتاب عهد عتیق بر روی تار مو است. این جمله توسط واهرام هاکوپیان و با قلم الماس نوشته شده است.
اشیای موزه کلیسای وانک
کتاب و نسخ خطی: تعداد زیادی کتاب با موضوعات مذهبی و دستورات دینی از جمله تورات و انجیل، در طبقه همکف موزه کلیسای وانک وجود دارد. قدیمی‌ترین کتاب انجیل نوشته شده بر روی پوست، در این موزه به چشم می خورد.
کتاب های موزه کلیسای وانک
مجموعه دست بافته‌های سنتی: در این بخش از موزه کلیسای وانک ، لباس های روحانیون ارمنی و پوشاک سنتی مردم ارامنه به چشم می خورد. لباس های روحانیون با پارچه های زربافت و کار دست، نگاه هر بازدیدکننده ای را برای دقایقی به خود جذب می کند. از دیگر وسایل موجود در این بخش از موزه کلیسای وانک می توان به وسایل تزیینی سفره عقد، اتواع کلاه، وسایل آرایش و … اشاره کرد.
مجموعه فرمان‌ها: مجموعه‌ای از فرامین در ارتباط با مهاجرت ارمنیان به ایران و چگونگی گرفتن مالیات از ارمنیان، در موزه کلیسای وانک نگهداری می‌شود. قدیمی‌ترین برگ فرمان موجود در موزه کلیسای وانک مربوط به شاه طهماسب صفوی است.
آثار قدیمی فلزی: در این بخش از موزه کلیسای وانک می‌توان آثار فلزی همچون کمربند، ظرف روغن، عودسوز و زیور آلات را مشاهده کرد.
موزه کلیسای وانک
تابلو های رنگ روغن: در طبقه اول موزه کلیسای وانک ، آثاری از هنرمندان ارمنی و ایتالیایی دیده می شود. موضوعات این نقاشی‌ها مربوط به تولد حضرت مسیح و برخی اتفاقات مهم زندگی او، تصویر حضرت مریم و افراد سرشناس ایرانی و ارامنه است.
آثار چوبی و سازهای قدیمی: از دیگر آثار موجود در موزه کلیسای وانک می توان به مجموعه سازها و وسایل چوبی قدیمی اشاره کرد. اشیای چوبی شامل شمعدان هایی دست ساز، صلیب و تابلوهای کنده کاری شده می شود.
ظروف چینی و سفالی:در بخشی دیگر از موزه کلیسای وانک ، ظروف چینی با نقاشی های ایرانی- چینی، چینی و ایتالیایی وجود دارد. برخی ظروف برای اشخاص، توسط شرکت ها ساخته شده که روی آن نام و شغل سفارش دهنده ثبت شده است.
موزه کلیسای وانک عکس

کتابخانه کلیسای وانک

در مقاله کلیسای وانک، به چگونگی ورود ارمنیان به اصفهان اشاره شد. در هنگام کوچ ارمنیان به ایران، آنان بزرگترین دارایی خود یعنی کتابهایشان را همراه خود آوردند. در سال ۱۸۸۴ میلادی تصمیم به ساخت کتابخانه‌ای برای نگهداری این کتابها گرفته شد.
این کتابخانه با دارا بودن کتاب هایی با قدمت بالا، یکی از بهترین مراکز مطالعه تاریخ ارمنی به حساب می آید. کتاب هایی دیگر به زبان فارسی و انگلیسی نیز در این کتابخانه موجود می باشد.
3
برچسب ها :

دیدگاه شما

3 دیدگاه

 • علی
  6 ماه پیش

  این جمله که روی تار موی اون دختره نوشته مگه چی بوده که تو موزه نگهش داشتن و با میکروسکوپ میشه دید؟

 • parham
  6 ماه پیش

  دم این فردی که این بنا رو برای نگهداری آثار مسیحیان در نظر گرفته گرم.

 • غلامرضا صبوری
  6 ماه پیش

  چه مجموعه کاملیه این موزه وانک. تابلوهای رنگ روغن، ظروف فلزی قدیمی، آثار چوبی قدیمی، ظروف سفالی و…