موزه مردم شناسی چیست ؟ سفری لذتبخش به موزه مردم شناسی بیرجند

موزه مردم شناسی
موزه مردم شناسی چیست ؟ سفری لذتبخش به موزه مردم شناسی بیرجند
۳٫۴ (۶۸٫۴۲%) ۱۹ vote[s]

اگر دوستدار آشنایی با سبک زندگی گذشتگان هستید بهتر است سفری به موزه مردم شناسی داشته باشید. شاید سفر به گذشته امکان پذیر نباشد. اما با رفتن به اینگونه موزه ها، لذت تجربه چنین سفری را به شما می بخشد. بازدید از موزه حس همزاد پندار ی با گذشتگان را در شما ایجاد می کند. با ما همراه باشید تا سفری به موزه مردم شناسی بیرجند داشته باشید.

موزه مردم شناسی بیرجند

تعریف موزه مردم شناسی

این موزه در دسته بندی موزه های تاریخی قرار دارد و در سال ۱۳۱۵ هجری شمسی تاسیس شده است. هدف آن معرفی زندگی طبقات مختلف مردم ایران از دو قرن پیش تا امروز است. در آن اطلاعاتی در زمینه صنایع دستی، نوع کار، آثار هنری و پیشه های آنان ارائه می شود.
موزه مردم شناسی به انگلیسی : Museum of Anthropology

تعریف موزه مردم شناسی

تاریخچه موزه مردم شناسی بیرجند

موزه مردم شناسی بیرجند به نام موزه اکبریه نیز معروف است. این موزه در طبقه همکف عمارت اکبریه بیرجند قرار دارد. عمارت در زمان قاجار ساخته شده است اما موزه در سال ۱۳۷۲ مورد بهره برداری قرار گرفت. برخی از اشیاء این موزه قدمتی بیش از ۱۰۰ سال دارند. برخی از این اشیاء عبارتند از : وسایل کفاشی، شانه آرایشگری، قیچی و شیشه های عطاری.

اجاره واحد مبله در سرتاسر ایران

تاریخچه موزه مردم شناسی بیرجند

بخش های مخلف موزه مردم شناسی بیرجند

غرفه عطاری : ایران یکی از ۷ کشور آسیایی است که بیشترین گیاهان دارویی را دارد. این امر نشان دهنده اهمیت شغل عطاری در ایران می باشد.
کفاشی : در زمان گذشته بیرجند یکی از قطب های برتر تولید کفش در قسمت شرق کشور بود. در زمان حال نیز پیشرفت های چشمگیری داشته است و توانسته است این صنعت را به ثبت ملی برساند.

غرفه عطاری موزه مردم شناسی بیرجند

نخ ریسی و پارچه بافی : یکی از صنایع دستی استان خراسان جنوبی پارچه بافی های آن می باشد. برخی از محققان تاریخ شروع این صنایع دستی را به ۱۰۰۰ سال پیش منتسب کرده اند.
دیگر غرفه های موزه مردم شناسی بیرجند عبارتند از : کشاورزی، حکیم باشی، سبد بافی، آهنگری، سفالگری، سلمانی، مراسم عروسی.

سبد بافی در موزه مردم شناسی بیرجند

 

موزه مردم شناسی چیست ؟ سفری لذتبخش به موزه مردم شناسی بیرجند
3.4 (68.42%) 19 vote[s]
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه