موزه مردان نمکی ، کشف مومیایی از عصر هخامنش در معدنی اسرارآمیز

موزه مردان نمکی زنجان
موزه مردان نمکی ، کشف مومیایی از عصر هخامنش در معدنی اسرارآمیز
۵ (۱۰۰%) ۲ vote[s]

موزه محلی برای نگهداری اشیا و آثار قدیمی است که با تماشای آن ها می توان سیر تمدن و فرهنگ هر شهر یا کشوری را دید. در این سفر به موزه ای با دیدنی های منحصر به فرد خواهیم رفت. مقصد ما موزه مردان نمکی است.

موزه مردان نمکی کجاست

موزه مردان نمکی در خانه ذوالفقاری زنجان دایر شده است. این عمارت در نزدیکی سبزه میدان قرار دارد و محلی برای نگهداری مومیایی مردان نمکی است.

آدرس موزه مردان نمکی: استان زنجان، شهر زنجان، سبزه میدان، خانه تاریخی ذوالفقاری، موزه مردان نمکی

اجاره واحد مبله در سرتاسر ایران

 

عمارت ذوالفقاری زنجان

 

مردان نمکی را بیشتر بشناسید

در سال ۱۳۷۲ کارگران معدن نمک چهرآباد، در حین کار با جسد یک مومیایی مواجه شدند. در ابتدا گمان می رفت که این جسد متعلق به یکی از پادشاهان ساسانی و یا اقوام سکاها باشد. پس از گذشت مدتی، مجددا در سال ۱۳۸۳، کارگران معدن قطعه ای دیگر از استخوان در معدن یافتند.

در نهایت با کاوش های انجام گرفته، تعداد شش مومیایی در این معدن کشف شد. پس از مدتی مشخص شد سه مومیایی متعلق به دوران هخامنشیان و دو مومیایی متعلق به دوره ساسانی است. به دلیل کمبود امکانات نگهداری از مومیایی در موزه مردان نمکی ، یکی از مردان نمکی در معدن باقی ماند. این شش مومیایی کشف شده، جسد مردم یا کارگرانی است که در اثر ریزش معدن جان باخته اند.

معدن چهرآباد زنجان

 

پوسیده نشدن مومیایی های موجود در موزه مردان نمکی

شاید این سوال برایتان پیش آید، چگونه پس از گذشت ۲۳۰۰ سال، جسد و بخش هایی از لباس و وسایل این اجساد باقی مانده است. دلیل از بین نرفتن آنها وجود نمک در این معدن است که از پوسیدگی بیش از حد مردان نمکی جلوگیری کرده است.

مردان نمکی زنجان

 

دیدنی های موزه مردان نمکی

مرد نمکی اول: پس از کشف اولین مرد نمکی در سال ۱۳۷۲، مومیایی آن به همراه وسایلش مانند گردو، میخ، طناب به موزه ملی ایران انتقال یافت. بر اساس شواهد، این مومیایی متعلق به مردی میانسال با ۱۸۰ سانتی متر قد، مو و ریش های بلند است.

وسایل همراه مرد نمکی

 

مرد نمکی دوم و سوم: این مومیایی ها در حین کار با بولدزر در معدن چهرآباد پیدا شدند. در حین کار با بولدزر، آسیب های زیادی به این دو مومیایی وارد شده است. اکنون می‌توان مومیایی‌ها را به صورت استخوان هایی جدا شده در موزه مردان نمکی دید.

مردان نمکی معدن زنجان

 

مرد نمکی چهارم: جسد چهارم در موزه مردان نمکی ، متعلق به پسری حدودا ۱۶ ساله با ۱۷۰ سانتی متر قد است. این مومیایی سالم ترین مومیایی نگهداری شده در موزه مردان نمکی است و لباس های او بر تنش سالم مانده است. همراه این جسد تعدادی ظروف سفالی، چاقو با غلاف چرمی و مهره آبی رنگ وجود دارد.

مرد نمکی چهارم

 

مرد نمکی پنجم: آخرین مومیایی نگهداری شده در موزه مردان نمکی ، متعلق به مرد نمکی شماره ۵ است. تمامی قسمت های بدن به غیر از سر این مومیایی، زیر سنگی بزرگ قرار داشت. به همین دلیل بخش های زیادی از بدن او پوسیده شده است. از دیگر دلایل پوسیده شدن این جسد عدم وجود نمک کافی در این بخش از معدن بود.

مرد نمکی پنجم

 

موزه مردان نمکی ، کشف مومیایی از عصر هخامنش در معدنی اسرارآمیز
5 (100%) 2 vote[s]
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه