رختشویخانه زنجان ، بنایی که برای بانوان این شهر ساخته شد

رختشویخانه زنجان
رختشویخانه زنجان ، بنایی که برای بانوان این شهر ساخته شد
۳ (۶۰%) ۱ vote[s]

دستانی پینه بسته و کبود از سرمای زیاد و یخ هایی که برای شستن رخت ها شکسته می شد. صحبت از هفتاد سال پیش است. روزهایی که مردم از حداقل امکانات رفاهی برخوردار بودند. پینورست در این بخش به بنای رختشویخانه زنجان می رود. بنایی که با ساخت آن بسیاری از سختی ها برای بانوان شهر پایان یافت.

 

تاریخچه رختشویخانه زنجان

در گذشته شست و شوی رخت خانواده، در کنار جوی آب و توسط بانوان انجام می شد. با شروع فصل سرما، این کار برای بانوان بسیار طاقت فرسا می گشت. در سال ۱۳۰۷ هجری شمسی زمینی توسط علی اکبر توفیقی، رییس بلدیه خریداری شد. سپس در این زمین، رختشویخانه زنجان توسط دو برادر به نام مشهدی اکبر و مشهدی اسماعیل بنا گردید.

پس از ساخت رختشویخانه زنجان ، بانوان شهر برای شست و شوی لباس به این مکان می آمدند. جالب است بدانید که این بنا از لحاظ کاربرد، در ایران منحصر به فرد است و بنایی با این کاربری را نمی توان در شهری دیگر یافت.

شست و شوی رخت در قدیم

 

اطلاعات بازدید از موزه رختشویخانه زنجان

آدرس: زنجان، خیابان سعدی، کوچه رختشویخانه، موزه رختشویخانه

اجاره واحد مبله در سرتاسر ایران

ساعات بازدید رختشویخانه زنجان : این مجموعه به غیر از تعطیلات رسمی، تمام روزها از ساعت ۰۹:۰۰ تا ۱۹:۰۰ پذیرای بازدیدکنندگان محترم خواهد بود.

قیمت بلیط رختشویخانه زنجان : قیمت بلیط به ازای هر بازدیدکننده ۳٫۰۰۰ تومان می باشد.

بنای رختشویخانه زنجان

 

معماری رختشویخانه زنجان

برای ساخت رختشویخانه زنجان ، گودالی به عنوان آب انبار در زمین حفر شد. هنگام بارندگی، آب های جاری شده در سطح شهر، درون گودال ریخته می شد. سپس این آب از طریق لوله هایی به رختشویخانه هدایت می شد و زنان از آن برای شستشو استفاده می کردند. سبک و سیاق معماری این مجموعه، تلفیقی از سبک قاجار و اوایل پهلوی است.

مصالح رختشویخانه زنجان شامل چوب، آجر و سنگ است. این مصالح به گونه ای کنار هم قرار گرفته که رطوبت صدمه ای به بنا وارد نکند. تعدادی دریچه برای تهویه هوا و نورگیری در سقف تعبیه شده است. هم چنین با عبور نور از دریچه ها، امکان تشخیص ساعات شرعی وجود داشت.

بخش های مختلف رختشویخانه

سرایداری: هنگام ورود به مجموعه، در ابتدا وارد اتاقی بنام سرایداری می شوید. در گذشته نگهبان رختشویخانه در همین مکان زندگی می کرد. پس از مرمت این بنا، در تعدادی از اتاق های سرایداری، اشیای تاریخی و تاریخ طبیعی به نمایش در آمده است. از اشیای این بخش می توان به ظروف مسی، قلم زنی، تابلوهای منبت کاری و چاقوهای دست ساز اشاره کرد.

بخش سرایداری

رختشویخانه: با گذر از سرایداری و حیاط مجموعه، به موزه رختشویخانه زنجان می رسید. این بخش، رختشویخانه را به یکی از پر بازدیدترین موزه های زنجان تبدیل کرده است. هنگام بازدید از این بنا، مجسمه هایی از زنان را می بینید که در حال شستشوی لباس هستند.

موزه رختشویخانه زنجان

 

شاه نشین: اتاقی در بالای آب انبار و مشرف به رختشویخانه قرار دارد. مسئول رختشویخانه از این بخش فعالیت بانوان را نظارت می کرد. هم چنین بانوانی که از طبقه مرفه شهر بودند، در این قسمت می نشستند و کار کنیزان خود را بررسی می کردند. در حال حاضر در بخش شاه نشین، کارگاه ساخت چاروق برپا شده است.

کارگاه رختشویخانه زنجان

 

امکانات رفاهی رختشویخانه زنجان

فروشگاه صنایع دستی: در بنایی جنب رختشویخانه زنجان ، می توان به خرید انواع صنایع دستی همچون ظروف سفالی، چاروق و … پرداخت.

شربت خانه: در این مجموعه، شربت خانه ای در کنار حوضی زیبا قرار دارد. نگریستن به این بنا و مهمان کردن خود به یک لیوان نوشیدنی، خاطره ای خوش برای خود و همراهانتان رقم خواهد زد.

شربت خانه

رختشویخانه زنجان ، بنایی که برای بانوان این شهر ساخته شد
3 (60%) 1 vote[s]
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه