چند دلیل برای رفتن به موزه دارآباد ، کاخی که تبدیل به موزه‌ی حیات وحش شد

ورودی موزه دارآباد
چند دلیل برای رفتن به موزه دارآباد ، کاخی که تبدیل به موزه‌ی حیات وحش شد
۵ (۱۰۰%) ۴ vote[s]

موزه دارآباد یکی از جذاب‌ترین دیدنی‌های تهران است. این موزه برای هر کسی که می‌خواهد راجع به حیات وحش بیشتر بداند جذاب خواهد بود. موزه دارآباد فرصت خوبی‌ست تا یک بعدازظهر دلچسب در کنار بچه‌ها و خانواده بگذرانید.


موزه دارآباد کجاست؟

موزه دارآباد در شمالی‌ترین نقطه‌ی شمال شرق تهران واقع شده. ۵ دقیقه فاصله با کاخ نیاوران و دقیقاً جنب هیومن پارک. به همین خاطر بد نیست طوری برنامه‌ریزی کنید که در یک روز هم به کاخ نیاوران و هم به هیومن پارک و  هم به موزه دارآباد بروید.

آدرس موزه دارآباد تهران : تهران، میدان نیاوران، خیابان دارآباد، بعد از آجودانیه، خیابان موزه

ساعت کاری موزه باغ وحش دارآباد : شش ماه اول سال ساعت بازدید ۸ الی ۲۰ است. در شش ماه دوم سال از ساعت ۸ الی ۱۸ موزه دارآباد پذیرای بازدیدکنندگان می‌باشد. در ایام سوگواری و شنبه‌ها هم موزه‌ی حیات وحش دارآباد تعطیل است.

قیمت بلیط موزه حیات وحش دارآباد : بهای بلیط ورودی برای هر نفر پنج هزار تومان است.

حیات وحش موزه دارآباد

بخش های جالب و دیدنی مجموعه تفریحی دارآباد


موزه حیات وحش دارآباد

شاید برایتان جالب باشد که بدانید این موزه قبلاً‌ کاخ شمس پهلوی (خواهر محمدرضا پهلوی) بوده. در حال حاضر این کاخ تبدیل به موزه‌ی حیات وحش شده.

هوای دارآباد همیشه از هوای تهران بهتر است و هر موقع که به دارآباد بروید از تنفس هوای پاک لذت می‌برید. به غیر از موزه حیات وحش دارآباد، هیومن پارک و رویا پارک هم در دارآباد هستند و به همین‌خاطر اینجا تبدیل به مقصد رویایی بچه‌های کنجکاو و ماجراجو شده.

در این موزه انواع پرندگان، خزندگان، جوندگان و پستانداران واقعی را می‌بینید که به صورت خشک شده نگهداری می‌شوند. این بخش موزه دارآباد دارای سالن‌هایی است که در آن‌ها حیوانات گوناگون از مناطق مختلف دنیا به نمایش گذاشته می‌شود.

سالن اول مخصوص به نمایش گذاشتن حیوانات نواحی آسیا، اروپا و آمریکای شمالی است. در سالن دوم موزه دارآباد می‌توانید حیوانات محدوده شمالی و نواحی شمال شرقی و غربی ایران را مشاهده کنید. در سالن سوم حیوانات نواحی مرکزی و جنوب ایران از جمله یوزپلنگ ایرانی نگهداری می‌شود که در معرض خطر انقراض است.

غیر از این حیوانات خشک شده، تعدادی جانور زنده هم در باغ وحش کنار موزه نگه‌داری می‌شوند.

عکس موزه حیات وحش دارآباد

سالن موزه دارآباد

در سالن چهارم موزه دارآباد پستانداران قاره آقریقا و پرندگان مهاجر این قاره به نمایش گذاشته شده است. سالن پنجم و ششم موزه دارآباد مخصوص خزندگان و ماهی‌های زنده و تاکسیدرمی می‌باشد. در سالن آکواریوم موزه دارآباد‌، می‌توانید انواع ماهی‌ها را ببینید و با زیستگاه و تغذیه‌ی آن‌ها آشنا شوید.

در این بخش آبزیان قاره‌های آفریقا، آسیا، آمریکای جنوبی را می‌بینید که از دریاهای آب شیرین گرفته شده‌اند. بخش دیگر آبزیان موزه دارآباد هم از دریای آب شور خلیج فارس جمع آوری شده‌اند.

در سالن شماره ۷ موزه دارآباد سنگواره‌ها (فسیل‌) به نمایش گذاشته شده است. قدمت برخی از این سنگواره‌ها به بیش از یک میلیارد سال پیش بر می‌گردد. همچنین در این سالن کانی‌ها و سنگ‌های پرکاربرد در حوزه صنعتی، دارویی و ساختمانی هم نشان داده می‌شود.

در این قسمت فروشنده‌‌های سنگ‌های تزئینی هم حاضر هستند. اگر علاقه داشتید می‌توانید سنگ ماه تولدتان را به عنوان یادگاری بخرید.

نمایش سنگواره ها در موزه دارآباد

بخش حشرات و پروانه ها

موزه پروانه‌ها یکی از سالن‌های زیبای این مجموعه است. پس بدون تماشای این سالن از موزه دارآباد بر نگردید. خیلی‌ها سالن پروانه‌ها و حشرات را جا می‌اندازند ولی یکی از جذابیت‌های اصلی موزه دارآباد همین بخش است.

در این بخش از موزه دارآباد بالغ بر ۳۰۰ نوع از پروانه‌های ایران و جهان وجود دارد. غیر از پروانه‌ها انواع مختلفی از قاب‌بالان، عقرب‌ها و رتیل‌ها هم اینجا هستند. نمایشگاه عقرب زنده هم بسیار دیدنی است و اگر خیلی از عقرب نمی‌ترسید توصیه می‌شود.

بخش پرندگان

در مجموعه موزه دارآباد می‌توانید  پرندگان تاکسیدرمی را از پشت شیشه مشاهده کنید و با زیست‌بوم این پرنده‌ها آشنا شوید. بعضی از پرندگان هم که آزادانه در همین سالن زندگی می‌کنند.

پرندگان تاکسیدرمی موزه دارآباد

 کارگاه تاکسیدرمی تهران

در این بخش از موزه دارآباد ، حیواناتی از جمله پرندگان، خزندگان، پستانداران و آبزیان خشک شده دیده می‌شود. از ببر و زرافه تا اسب و آهو. اگر به تاکسدرمی علاقه دارید فرصت خوبی‌ست که در دارآباد با ابزارهای تاکسیدرمی و چگونگی حفظ و نگهداری موجودات غیرزنده آشنا بشوید.

موزه گیاه شناسی

دیدن موزه گیاه شناسی مجموعه تفریحی دارآباد هم خالی از لطف نیست. در این موزه گیاهانی که کم کم از چرخه زیستی خارج شده‌اند، نگهداری می‌شود.
در حقیقت این گیاهان از سراسر جهان جمع آوری شده و به صورت خشک شده به موزه دارآباد آورده شده‌اند.

در کنار این گیاهان، گیاهان دارویی، تزئینی و ۶۰۰ گونه گیاهان خودرو ایرانی به چشم می‌خورد. اگر به گیاهان دارویی هم علاقه‌مند هستید و می‌خواهید اطلاعات بشتری در این باره داشته باشید، این بخش خیلی برایتان مفید خواهد بود.

در همین قسمت بخش مخصوصی برای زنبورداری و زنبور عسل هم وجود دارد.

موزه گیاه شناسی موزه دارآباد

تفریحات دیگر در حوالی موزه دارآباد


هیومن پارک دارآباد

هیومن پارک دارآباد بزرگترین ماکت بدن انسان در خاورمیانه است. با ورود به این مجموعه ماکت های بزرگی از اعضای بدن انسان را می‌بینید. همه‌ی ماکت‌ها به غیر از بخش قلب، قابل لمس هستند.

 مجموعه تفریحی دکترلند

این بخش از مجموعه مخصوص کودکان پنج تا دوازده سال می‌باشد. آن‌ها می‌توانند از بیمارستان کودکان بازدید کنند و با تجهیزات پزشکی شبیه‌سازی شده آشنا شوند. این بخش از هیومن پارک م به کودکان کمک می‌کند تا با روش کار پزشکان بیشتر آشنا شوند. شاید این‌طور حس کنجکاوی‌شان هم تا حدی ارضا شود.

دکترلند موزه دارآباد

 

چند دلیل برای رفتن به موزه دارآباد ، کاخی که تبدیل به موزه‌ی حیات وحش شد
5 (100%) 4 vote[s]
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه