۹ پیشنهاد برای عکاسی از ایران – بهترین سوژه‌ها کجا هستند و کی باید رفت

عکاسی

برای بسیاری از عکاس‌های حرفه‌ای، مناظر ایران رویایی است. به همین خاطر  تصمیم گرفته‌ایم که در ادامه ۹ سوژه‌ی جالب برای عکاسی از ایران را به شما معرفی کنیم.

ایران سرزمینی است که بی‌نهایت سوژه‌‌ی خوب برای ثبت در آن پیدا می‌شود. جاذبه‌های دیدنی ایران متنوعند و هنوز بسیاری از زیبایی‌های آن برای همگان کشف نشده است.


۱- روستای ماسوله

مناسب برای عکاسی از منظره

عکاسی در ایران - عکس روستای ماسوله

ماسوله را باید در فصل‌ خلوتی‌اش تجربه کرد. از جاده‌های برفی گذشت و در ماسوله‌ی مه‌زده قدم زد.

این روستای پلکانی پر از منظره‌های جادویی است. موقع عکاسی در ماسوله، مدام محو تماشای سراشیبی‌ها و سربالایی‌ها و پرسپکتیو‌های عجیب می‌شوید. اگر ماسوله شلوغ نباشد، جان می‌دهد برای ثبت عکس محلی‌ها.


۲- خانه‌های تاریخی کاشان

مناسب برای عکاسی از نماهای داخلی و عکاسی پاناروما از مناظر

عکاسی در ایران - خانه‌های تاریخی کاشان

خانه‌های تاریخی کاشان موقع عصر  برای عکاسی واقعاً دلپذیرند. از خانه‌ی طباطبایی گرفته تا سرای عامری‌ها، خانه‌ی عباسیان، خانه‌ی منوچهری و خانه‌ی بروجردی و …

زیر تابش اشعه‌های نور به آینه‌کاری‌ها و تزئینات شیشه‌ای این خانه‌های زیبا به نما می‌آید. حتماً برای رفتن به پشت بام هم اجازه بگیرید.  منظره‌ی غروب کاشان باعث می‌شود نفس در سینه‌تان حبس شود.


۳- روستای ابیانه

مناسب برای عکاسی از چهره

عکاسی در ایران - روستای ابیانه

حداقل چند ساعت را به گردش در کوچه باغ‌های این شهر سرخ بگذرانید. ابیانه جمعیت چندانی ندارد. مخصوصاً بافت تاریخی‌اش بسیار خلوت است. ولی هر موقع که محلی‌ها به چشم‌تان خوردند، حواس‌تان به دوربین باشد. در ابیانه  هنوز می‌شود جریان زندگی سنتی را به شکلی دست‌نخورده دید.

زنان ابیانه پوشاک سنتی‌ با طرح گل‌های رز می‌پوشند که در کنار دیوارهای سرخ خانه‌ها، نمایی چشمگیر دارد.

۴- مرکز اصفهان

مناسب برای عکاسی از معماری

عکاسی در ایران - مرکز اصفهان

میدان نقش جهان یکی از زیباترین میدان‌های جهان است.  پادشاهان صفوی طوری این میدان را ساخته‌اند که انگار از قبل از اختراع دوربین عکاسی خبر داشته‌اند و نگران قاب‌بندی نماهای شاهانه بوده‌اند. معماران همه چیز را طوری چیده‌اند که رویای هر عکاسی باشد. مساجد زیبا و کاخ‌ و بازار و آب‌نما که همه و همه در یک نقطه گرد آمده‌اند.

در زیر نور خورشید، نمای خارق‌العاده‌ی کاشی‌کاری آبی سقف‌ها به شکل یک اثر هنری بی‌همتا به چشم می‌آید.

در اصفهان فراموش نکنید که حتماً اطراف بازار  چرخی بزنید. سوژه‌های زیادی در بازار اطراف پیدا خواهید کرد. اگر بعد از طلوع به این ناحیه سر بزنید، با تکنیک نوردهی طولانی می‌توانید عکس‌هایی حیرت‌انگیز از میدان بگیرید. طاق‌ها و گذرهای رنگارنگ و گنبدهای باشکوه در کنار روشنایی کم‌رنگ آب‌نماها، عکس‌هایی منحصر به فرد خواهد ساخت.


۵- ترافیک تهران

مناسب برای عکاسی از نماهای شهری

عکاسی در ایران - ترافیک تهران

تاکسی‌های زرد و سبز تهران، در کنار موتورها و جمعیت عابران گذری، منظره‌هایی جالب و غیرمنتظره می‌سازد. ترکیب زندگی شهری مدرن با بافت سنتی جامعه و معماری پیچیده تهران، ممکن است معجونی عجیب بسازد.

البته این مناظر ارزش ثبت دارند ولی در عین حال بسیار خطرناک و غیرقابل پیش‌بینی هم هستند. خصوصاً اگر فقط حواستان به دوربینتان باشد.

 موقع عکاسی از خیابان‌های تهران و ترافیک بی‌انتهایش، باید حواستان باشد که خودتان را به کشتن ندهید.


۶- بازار بزرگ تهران

مناسب برای عکاسی از چهره

عکاسی در ایران - بازار بزرگ تهران

هیچ‌جا به اندازه‌ی بازار تهران سوژه برای عکاسی از چهره گیرتان نمی‌آید. این بازار در واقع دالانی ۱۰ کیلومتری است که کلی عکس می‌توان از گوشه‌به‌گوشه‌اش گرفت.

اگر بعد از تعطیلی بازار هنوز به کارتان ادامه بدهید،  می‌توانید عکس‌های خاص‌تری از ساعت‌های پایانی روزِ فروشنده‌ها ثبت کنید. مخصوصاً که نمای بازار زیر نور شبانه، استثنائی است.


۷- گنبدهای بازار تبریز

مناسب برای عکاسی معماری

عکاسی در ایران - گنبدهای بازار تبریز

بازار تبریز بزرگترین بازار سرپوشیده‌ی دنیاست. تقاطع راسته‌های بازار، با گنبدهای آجری مسقف شده. پیشنهاد می‌کنیم که در حوالی این گنبدها چرخی بزنید و نهایتاً به سمت بازار فرش تبریز بروید.

تابش نور خورشید بر روی فرش‌های دستبافت، منظره‌هایی جادویی خلق می‌کند. بازار تبریز و راسته فرش‌فروش‌هایش انگار متعلق به بخش دیگری از تاریخ است.


۸-  روستای کندوان

مناسب برای عکاسی از منظره

عکاسی در ایران - روستای کندوان

کندوان یکی از قدیمی‌ترین روستاهای ایران است. روستایی که تمام خانه‌هایش در دل سنگ کنده‌ شده‌اند. اگر اول صبح بیرون بزنید، در نبود مسافران، می‌توانید با خیال راحت از نماهای این سرزمین هابیت‌ها عکس بگیرید.

گرچه تک و توک به مردم بومی هم برمی‌خورید ولی بر خلاف ابیانه، مردم کندوان چندان تمایلی به حضور در عکس‌های شما ندارند. با این وجود اینقدر نماهای ساختمان‌های بومی جذاب است که سوژه کم نمی‌آورید.

اگر در دنیا جایی شبیه به کندوان باشد، تبدیل به موزه‌ای خالی از سکنه شده است. جذابیت کندوان این است که هنوز کم‌وبیش زندگی سنتی در این خانه‌ها جریان دارد.


۹- عکاسی در ایران در روزهای مناسبت‌های محلی و ملی

مناسب برای عکاسی از چهره

عکاسی در ایران - مناسبت‌های محلی و ملی

مراسم عاشورا در ایران ترکیبی از عزاداری و مارش نظامی است. خصوصاً با وجود جمعیت فشرده و طبل‌های بزرگ و پرچم‌ها و علم‌ها.

مراسم‌ عاشورا و صحنه‌ی عزاداری مردم سیاه‌پوشی که در کنار هم راهپیمایی می‌کنند، قطعاً جزو خاص‌ترین منظره‌هایی‌ست که می‌توانید با دوربین‌تان ثبت کنید. مخصوصاً که این نوع مناسبت‌ها، بسته به شهر و روستا و زمان برگزاری، حال و هوای متفاوتی می‌تواند داشته باشد.

3
برچسب ها :

دیدگاه شما

3 دیدگاه

 • نیما اردبیلی
  7 ماه پیش

  عکاسی در خانه های تاریخی کاشان مخصوصا اونهایی که انعکاس آیینه کاری و شیشه های رنگی دارند بسیار دلپذیره.

 • بهاره
  7 ماه پیش

  خیلی دوست دارم برم روستای کندوان و از نزدیک ببینم و از خونه های عجیب غریب کندو مانندش عکاسی کنم.

 • آزاده محمدی
  7 ماه پیش

  عکاسی از آیین مذهبی مثل عاشورای حسینی مخصوصا توی شهرستانهایی که آیین های خاصی مثل نخل دارند بسیار لذت بخش است.