طاق بستان کرمانشاه ؛ سفر به تاریخ ساسانی از دل سنگ نبشته ها

طاق بستان
طاق بستان کرمانشاه ؛ سفر به تاریخ ساسانی از دل سنگ نبشته ها
۲٫۵ (۵۰%) ۲ vote[s]

از کرمانشاه که یاد می شود همه به یاد طاق بستان و بیستون می افتند. سنگ نگاره هایی تاریخی که خود را در میان کوههای این استان جای داده اند. این بار به تماشای تاریخ پیشینیان خود در طاق بستان می نشینیم و نظاره گر هنر در کنار تاریخ خواهیم بود.

تاریخچه طاق بستان کرمانشاه

طاق بستان کرمانشاه در شمال شرقی کرمانشاه و در دل کوهی به همین نام واقع شده است. اهمیت طاق بستان را می توان به سنگ نگاره های تاریخی آن نسبت داد. در زمان پادشاهی اردشیر دوم ثبت سنگ نوشته ها در تخت جمشید متوقف و دستور ثبت آن در طاق بستان داده می شود. مشاهده هر کدام از کنده کاری های انجام شده بر دل کوه گویای داستانهای مهم از زندگی پادشاهان آن زمان است.
برخی مورخین در کتاب های خود از طاق بستان به نام طاق وسطام و یا قصر شیرین یاد کرده اند. محلی های این استان از آن به نام طاق وسان یا طاق بسان به معنی طاقی کنده شده در سنگ یاد می کنند. مجموعه طاق بستان داری سه بخش اصلی است. این بخش ها شامل طاق بزرگ، طاق کوچک و سنگ نگاره ای مربوط به اردشیر دوم می باشد.
نقاشی طاق بستان

اطلاعات بازدید و مسیر طاق بستان کرمانشاه

آدرس: کرمانشاه، بلوار طاق بستان، بنای تاریخی طاق بستان
اجاره واحد مبله در سرتاسر ایران
قیمت بلیط ورودی: ۵٫۰۰۰ تومان گردشگران داخلی و ۲۵٫۰۰۰ تومان گردشگران خارجی
ایام کاری طاق بستان : همه روزها به جز سوگواری، روز محرم و صفر و ۱۴ خرداد.
ساعت بازدید از طاق بستان : ۸ الی ۲۰

طاق بزرگ در مجموعه طاق بستان

طاق بزرگ در سمت چپ مجموعه طاق بستان قرار دارد. این بخش دارای طاقی قوسی شکل و ۷ جان پناه در لبه بام آن می باشد. اکثر ایرانشناسان ساخت این طاق را مربوط به دوره خسرو دوم یعنی سال ۵۹۰ تا ۶۲۸ میلادی می دانند. در دیواره های کناری طاق نقوش گیاهی و الهه ای بال دار با حلقه ای در دست دیده می شود.
تاجگذاری اردشیر دوم: بالای طاق بزرگ پادشاه ساسانی بر سکویی ایستاده است. دست چپ او بر روی شمشیر غلاف شده و دست راست خود را به سمت اهورا مزدا دراز کرده است. در سمت راست پادشاه، اهورا مزدا دست چپ را بر سینه گذاشته و حلقه ای روبان دار را با دست راست خود به پادشاه می دهد. در سمت چپ شاه، آناهیتا با دست راست خود حلقه ای روبان دار را به شاه ساسانی اهدا میکند.
خسرو پرویز و اسبش: در قسمت پایین طاق بزرگ، سوارکاری نیزه به دست بر اسبی سوار شده است. لباس این سوار کار با بافت لوزی شکل و ظریف حجاری شده به وضوح دیده می شود. برخی از مورخین این سنگ نگاره را به خسرو پرویز و اسبش شبدیز نسبت می دهند.
نقش برجسته اردشیر دوم
شکار گوزن: در سمت راست دیوار جانبی شکار گوزن درسه صحنه به نمایش در آمده است. در بخش اول شاه سوار بر اسب دیده می شود. بانویی چتری را بالای سر شاه نگه داشته است. سه ردیف دیگر بانو به حالت احترام و یا در حال نواختن موسیقی در پشت سر شاه ایستاده اند. فیل بانانی در سه ردیف گوزن ها را به طرف شکارگاه هدایت می کنند.
در بخش دوم شاه سوار بر اسب و شش سوارکار به دنبال گوزن می باشند. در قسمت سوم کنده کاری شاه به نشانه اتمام شکار، کمان خود را به گردن آویخته است.
نقش شکار گوزن در طاق بستان
شکار گراز در طاق بستان : در دیوار جانبی سمت چپ نیز صحنه شکار گراز را می توان دید. در گوشه نقش دوازده فیل و هر کدام با دو سوار دیده می شوند. سوارها در حال رام کردن گراز ها و هدایت آن ها به سمت نیزار می باشند. در قسمت وسط قایق هایی دیده می شود که در یکی از آن ها شاه به همراه نوازندگان زن ایستاده اند. در قایقی دیگر ۵ نفر در حال دست زدن می باشند. در بخش پایین تصویر نیز گرازهای شکار شده به وسیله خرطوم فیل ها در حال جمع آوری است.
کتیبه زمان قاجار: در زمان حکومت محمد علی شاه قاجار، نقشی از شاه در بالای تصویر شکار گراز حجاری شده است. ناصر الدین شاه در سفرنامه ای این کار را باعث تضییع این طاق در طاق بستان بستان دانسته است.
کتیبه قاجار در طاق بستان

طاق کوچک در مجموعه طاق بستان

در طاق کوچک مجموعه طاق بستان نقش دو پادشاه بر روی سنگ کنده کاری شده است. با توجه به نوشته های دو کتیبه در طاق کوچک، هویت این دو شخص مشخص می گردد. یکی از آن ها شاهپور دوم و دیگری شاهپور سوم است که در حالت ایستاده کنار یکدیگر قرار گرفته اند.

نقش شاهپور دوم وسوم در طاق بستان

 

نقش برجسته اردشیر دوم

در کنار طاق کوچک مجموعه طاق بستان ، نقش اردشیر دوم در کنار اهورا مزدا و ایزدمهر دیده می شود. اهورا در حال اهدای حلقه ای روبان دار به اردشیر می باشد. پیکر شخصی در زیر پای اهورا مزدا و اردشیر دوم دیده می شود. بیشتر محققین این پیکر را به پادشاه روم که به دست اردشیر دوم کشته شد نسبت می دهند.
نفش تاجگذاری اردشیر دوم در طاق بستان

چشمه طاق بستان

در کنار کنده کاری های طاق بستان، چشمه آبی وجود دارد که به چشمه آناهیتا شهرت دارد. چشمه طاق بستان از گذشته تا کنون آب شرب اهالی طاق بستان و کشاورزان منطقه را تامین کرده است.
چشمه آناهیتا در طاق بستان
طاق بستان کرمانشاه ؛ سفر به تاریخ ساسانی از دل سنگ نبشته ها
2.5 (50%) 2 vote[s]
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه