کاریز کیش ، شهری زیرزمینی میان انبوهی از مرجان و صدف

کاریز کیش

شاید با شنیدن نام کیش، همه ما به یاد تفریحات آبی و گشت و گذار در طبیعت زیبای آن بیافتیم. اما باید دانست این جزیره، علاوه بر تفریحات ذکر شده، دارای بناهایی تاریخی نیز می باشد. یکی از این بناها، شهر زیرزمینی کاریز کیش است. کاریز کیش همه ساله پذیرای میهمانان زیادی از سراسر ایران شده است. 

کاریز چیست

کاریز یا همان قنات، آبراهه ای در دل زمین در جنوب ایران است که قدمت آن به زمان هخامنشیان باز می گردد. با توجه به وفور آب های زیرزمینی در گذشته، این آب همانند چشمه های طبیعی در قسمت های عمیق زمین می جوشید. طبق بررسی های انجام شده، ایرانیان را می توان جزء اولین سازندگان قنات دانست. کاریز کیش نیز با این ویژگی ها، آب آشامیدنی و کشاورزی مردم شهر را تامین می کرد.

کاریز در کیش

 

تاریخچه کاریز کیش

قدمت کاریز کیش به ۲۵۰۰ سال پیش باز می گردد که نمونه ای بی نظیر از حفر قنات می باشد. این کاریز، از نظر طول و عمق چاه قابل مقایسه با سایر قنات ها نمی باشد. کاریز کیش در عمق ۱۶ متری از سطح زمین واقع شده و اکنون به یک شهر زیرزمینی با وسعت ۱۰٫۰۰۰ متر مربع، تغییر کاربری داده است.

آدرس کاریز کیش : جزیره کیش، بلوار میرمهنا، مابین میدان المپیک و فارور، شهر زیرزمینی کاریز

اجاره روزانه آپارتمان در کیش

قیمت بلیط کاریز کیش : ۲۵٫۰۰۰ تومان

ساعت بازدید از کاریز کیش : همه روزه از ساعت ۹:۰۰ تا ۲۲:۰۰

عمق کاریز کیش

 

دیدنی‌ها

در بدو ورود و گذشتن از پله های ورودی کاریز، وارد شهری زیرزمینی می شوید. با نگاه کردن به سقف، مرجان ها و صدف هایی را با قدمت بالا خواهید دید. طی آزمایشات انجام شده در دانشگاه مونیخ، قدمت این مرجان ها و فسیل ها به ۵۷۰ میلیون سال پیش باز می گردد.

اگر به سنگ واره های کاریز نگاهی کنید، آثاری به جای مانده از تیشه و کلنگ هنوز خود نمایی می کند. نور پردازی های انجام شده، زیبایی کاریز را چند برابر کرده است. یکی از مهم ترین ویژگی این کاریز، هوای خنکی است که درون آن موج می زند و باعث شده تا گردشگران به راحتی تنفس کنند.

سقف کاریز کیش

 

 کارگزاران این شهر زیرزمینی، بر این باور هستند که دو ویژگی باعث شده که این کاریز در فهرست جهانی ثبت شود. نخست اینکه کاریز کیش در دل تنها جزیره مرجانی جهان واقع شده است. ثانیا تنها بنایی است که سقف آن پوشیده از مرجان های زنده و صدف می باشد.

امکانات رفاهی

کافه و رستوران: این کاریز دارای کافه و رستوران هایی به سبک قدیمی و جدید می باشد. پس از گشت و گذار در کاریز کیش، می توانید خود و خانواده را به صرف نوشیدنی و غذا در این رستوران ها میهمان کنید.

رستوران کاریز کیش

 

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه