دور دنیا در یک هفته؛ چطور در کم‌ترین زمان به بیشترین کشورها سفر کنیم؟!

6 ماه پیش
سفر دور دنیا

سفر به کشورهای دیگر همیشه حال آدم را سر جایش می‌آورد. ولی مشکل اینجاست که مسافرت رفتن وقت می‌خواهد و خیلی‌ها زمان لازم برای گشتن را ندارند. برای همین اینجا برایتان راهنمایی آماده کرده‌ایم که چطور فقط در یک هفته دور دنیا را بگردید.


سفر به دور دنیا ایده هیجان‌انگیزی به نظر می‌آید. خیلی‌ها دوست دارند جاهای جدید را ببینند و با آدم‌های تازه آشنا شوند. گشتن کشورهای جدید یعنی کشف مکان‌ها و شگفتی‌های تازه. سفر به دور دنیا از آن کارهایی است که آدم را متحول می‌کند.

قبلا هم گفتیم که معمولا وقتمان برای مسافرت رفتن کم است. ولی با رعایت یک سری نکته‌ها می‌شود سریع سفر کرد و در مدت زمان کمتر، جاهای بیشتری را دید. اگر چیزهایی که در ادامه می‌گوییم را انجام دهید، یک هفته‌ای دنیا را می‌بینید!


برنامه‌ریزی برای سفر دور دنیا

وقتی می‌خواهید در یک هفته همه کاری انجام بدهید، باید برای هر لحظه از سفرتان برنامه داشته باشید. این که چه ساعتی پرواز می‌کنید، کی به مقصد می‌رسید و قرار است آنجا چه کارهایی انجام بدهید.

قبل از این حرف‌ها باید چند کار را انجام بدهید تا سرعت‌تان در سفر بیشتر شود.

نکته‌هایی برای سفر جهانگردی

جهانگردی

وقتی می‌خواهید سریع سفر کنید و در هفت روز همه جا را ببینید، باید سبک و راحت باشید. پس نیازی نیست چند چمدان بزرگ و ساک‌های عجیب و غریب آماده کنید.

فقط وسایل ضروری را همراه‌تان ببرید. یک چمدان برای سفر شما کافی است. یک کوله هم داشته باشید که همیشه همراه‌تان باشد. جهانگردها معمولا همه چیزشان را در این کوله می‌گذارند و به اصطلاح بک‌پکر هستند.

بد نیست نقشه و قطب‌نما هم با خودتان ببرید. به‌ هر حال سفر به دور دنیا یک ماجراجویی جدید است. این جور وسایل ممکن است بعضی جاها به کمک‌تان بیاید.

توصیه می‌کنیم درباره جاهایی که می‌خواهید بروید، کمی ‌تحقیق کنید. آشنا بودن به فرهنگ و آداب و رسوم کشورها می‌تواند سرعت مسافرت‌تان را بیشتر کند.

حالا که وسایلتان را آماده کرده اید، وقتش است به خرید بلیط هواپیما فکر کنید. اما به کدام مقصد؟ کدام کشورها را در هفت روز می‌شود دید؟ از کجا سفرتان را شروع می‌کنید؟ در ادامه این سوال‌ها را جواب داده‌ایم.

بستن چمدان سفر


کشورهای مناسب برای جهانگردی

در سفر یک هفته‌ای نمی‌شود به تمام کشورها رفت. ولی رفتن به بعضی جاها واجب تر است. دیدن این جور کشورها خودش یک جهانگردی کامل به شمار می‌آید.

اینجا کشورهای مناسب سفر به دور دنیا را معرفی می‌کنیم. برای برنامه‌ریزی بهتر و این که بشود یک هفته‌ای دنیا را گشت، باید در هر کشور یک جا را به عنوان مقصد اصلی گردشگری در نظر گرفت. برای همین در توضیحات هر کشور، بهترین و محبوب‌ترین جای دیدنی را برایتان نوشته‌ایم.

اگر طبق برنامه پیش بروید، می‌توانید هر روز یک کشور را ببینید.

سعی کرده‌ایم کشورها را بر اساس یک مسیر مشخص بنویسیم. یعنی می‌توانید از کشور اول سفرتان را شروع کنید و به ترتیب کشورهای دیگر را ببینید.


سوئیس

جاهای دیدنی سوئیس

سوئیس مرکز دهکده‌های بکر و رویایی است. اینجا روستاهایی می‌بینید که انگار نقاشی شده‌اند. دریاچه کنار قله یونگفراو و زیبایی‌های کم‌نظیرش، فقط بخشی از جاذبه‌های سوئیس است.

به عنوان مقصد اصلی، آبشار راین را به شما توصیه می‌کنیم. آبشار راین قدرت‌مندترین آبشار در کل اروپا است.

جاذبه‌های دیگر

اگر فرصتش را داشتید، حتما به منطقه آپنزل سوئیس سر بزید. اینجا از بکرترین روستاهای اروپا به شمار می‌آید. عاشق‌های پیاده‌روی در آپنزل خیلی بهشان خوش می‌گذرد. در این منطقه مسیرهای مختلفی را برای پیاده‌روی در نظر گرفته‌اند. آپنزل طبیعت زیبا و منحصر به فردی دارد و در همه فصل‌ها دیدنی است.

منطقه تیچینو در سوئیس هم جای جالب و منحصر به فردی است. اینجا سک زندگی ایتالیایی را در کنار فرهنگ سوئیسی می‌بینید. حتی رستوران‌های تیچینو هم غذای ایتالیایی سرو می‌کنند. در سفر دور دنیا حتما اینجا را در نظر داشته باشید.

تا حالا شهری دیده‌اید که بین دو دریاچه باشد؟ در سوئیس همچین جایی را پیدا می‌کنید. شهر اینترلاکن (Interlaken) بین دو دریاچه تون و بریز قرار گرفته است. اینترلاکن منظره‌های رویایی و منحصر به فردی دارد. اینجا می‌توانید انواع ورزش‌های آبی را انجام بدهید و پالاگلایدر سوار شوید.


فرانسه 

برج ایفل فرانسه

فکر کنم شما هم موافق هستید که در سفر دور دنیا حتما باید از فرانسه دیدن کرد. جاهای دیدنی معروف مثل موزه لوور، برج ایفل، کلیسای نتردام، طاق نصرت و خیابان شانزه لیزه، تنها بخشی از مکان‌های گردشری فرانسه هستند.

به این جاهای دیدنی باید جنگل‌ها و ساحل‌های بکر فرانسه را هم اضافه کنید. برای همین است که هرسال ۸۳ میلیون نفر از فرانسه بازدید می‌کنند.

برج ایفل بهترین و معروف‌ترین جای گردشگری فرانسه است. در سفرتان اول ایفل را ببینید و بعد اگر فرصت شد، سراغ جاهای دیگر بروید.

جاذبه‌های دیگر

اگ عاشق ساحل و قدم زدن کنار آب هستید، به جزیره کرس فرانسه بروید. اینجا چهارمین جزیره بزرگ دریای مدیترانه به شمار می‌آید و ساحل‌هایی بکر و عالی دارد.

منطقه نورماندی فرانسه هم از آن جاهایی است که حتما باید دید. در نورماندی می‌توانید مونت سنت میشل را از نزدیک ببینید. سنت میشل در یک جزیره کوچک است و به عنوان یکی از نمادهای فرانسه شناخته می‌شود.

در فرانسه یک باغ هست که هر سال ۳ میلیون نفر از آن بازدید می‌کنند. پس باید جای قشنگ و منحصر به فردی باشد. به ژیورنی بروید تا این باغ را از نزدیک ببینید. اینجا در واقع موزه کلود مونه است و هر نوع گیاهی که فکرش را کنید در آن پیدا می‌شود.


ایتالیا

جاهای دیدنی ایتالیا

در کشور چکمه می‌شود معروف‌ترین آثار تاریخی جهان را دید. ایتالیا زمانی مرکز حکومت رومی‌ها بوده است. به همین علت، در سرتاسر این کشور مکان‌های دیدنی شگفت‌انگیزی وجود دارد. ایتالیا برای سفر دور دنیا انتخاب خوبی است.

به عنوان مقصد اصلی، حتما آمفی تئاتر رم را در نظر بگیرید. رومی‌ها در کولوسئوم مسابقه برگزار می‌کردند. در فیلم گلادیاتور این موضوع خیلی خوب نشان داده شد.

جاهای دیدنی دیگر

نمی‌شود به رم رفت و کلیسای سنت پینر را ندید. سنت پیتر را میکل آنژ ساخته، همان معمار معروف ایتالیایی که آثارش شهرت جهانی دارد. کلیسا حالا یک گالری بزرگ است. علاقه‌مندها به هنر حتما از دیدنش لذت می‌برند.

فواره تروی برای آن‌هایی است که می‌خواهند آرزویشان برآورده شود. مردم اعتقاد دارند هر کسی در حوض این فواره سکه بیاندازد، به آرزویش می‌رسد.

بعضی وقت‌ها عکس‌هایی از آب‌های شفاف می‌بینیم که باورشان نمی‌کنیم. حالا می‌توانید در ایتالیا یکی از جاها را ببینید. ساحل سانتا مارینلا آب فوق‌العاده شفافی دارد. جوری که حس می‌کنید قایق‌ها روی آب معلق هستند.


اسپانیا

جاهای دیدنی اسپانیا

کشور ماتادورها آنقدر جای دیدنی دارد که اقتصاد اسپانیا بر پایه گردشگری بنا شده است. در مادرید و بارسلونا و شهرهای دیگر، می‌توانید بهترین آثار معماری و تاریخی را ببینید.

ساحل‌های سفید اسپانیا بین گردشگرها محبوب هستند. کاخ حمرا و پارک گوئل با مجسمه‌های دیدنی گائودی هم از مکان‌های جالب اسپانیا به شمار می‌آید.

کاخ حمرا را می‌شود نماینده گردشگری اسپانیا دانست. کاخ را به عنوان شروع گشتن در اسپانیا در نظر بگیرید.

مکان‌های گردشگری دیگر

در شهر بارسلونا می‌توانید به خیابان لاس رامبلاس و خیابان گراسیا بروید. این دو جا پر از ساختمان‌های تاریخی با معماری‌های فوق العاده هستند. مرکزهای خرید معروف و کافه‌های دنج خم در گراسیا و لاس رامبلاس پیدا می‌شوند.

هر کادیز اسپانیا هم یک جای فوق‌العاده عالی است. کادیز ساحل‌های بکر زیادی دارد و قدم زدن در کوچه‌های تاریخی و چندهزارساله‌اش واقعا لذت‌بخش است.


مصر

جاهای دیدنی مصر

سفر دور دنیا بدون دیدن اهرام مصر کامل نمی‌شود. اهرام مصر جز عجایب هفت‌گانه جهان هستند و در دلشان چند هزار سال تاریخ وجود دارد.

در کنار بازدید از معبدهای فرعون و دالان‌های اسرارآمیز اهرام، می‌توانید مجسمه ابوالهول را هم ببینید. مصر جاهای دیدنی دیگر مثل ساحل سفید غرقده هم دارد. ولی بدون شک اهرام این کشور اصلی‌ترین مکان گردشگری به شمار می‌آید.

جاذبه‌های دیگر

در شهر قاهره حتما به موزه بزرگ مصر هم سر بزنید. بیشتر آثار چند هزار ساله کشف شده در اهرام را اینجا نگه می‌دارند.

فانوس اسکندریه هم از جاهای دیدنی مصر به شمار می‌آید. این فانوس ۱۰۰ متر ارتفاعش است و در زمان پطروس دوم آن را ساخته‌اند.


هند

جاهای دیدنی هند

حتما دلیلی دارد که به هند، کشور هزار رنگ و هفتاد و دو ملت می‌گویند. زیباترین معبدها و جاذبه‌های طبیعی را می‌شود در هند دید. سفر به دور دنیا بدون دیدن هند بی‌معنی می‌شود.

جالب است بدانید در هند ۴۶۱ زبان برای صحبت کردن وجود دارد. در هند همه چیز رنگی است، از لباس‌ها گرفته تا جاهای دیدنی و آثار تاریخی.

تاج محل معروف‌ترین جاذبه گردشگری هند است. البته توصیه می‌کنیم معبد رنگارنگ مناکشی را هم حتما از نزدیک ببینید.

دیدنی‌های دیگر هند

معبد طلایی امریتسار از آن جاهایی است که باید حتما در سفر به هند از آن دیدن کرد. این معبد را ۴۵۰ سال پیش ساخته‌اند. امریتسار هنوز هم از مقدس‌ترین مکان‌های هندی‌ها به شمار می‌آید.


چین

جاهای دیدنی چین

سفر دور دنیا وقتی معنی دارد که همه فرهنگ‌ها و نژادها را بشود از نزدیک دید. برای فرهنگ شرقی، چین بهترین نماینده است. در سرزمین چشم بادامی‌ها جاهای دیدنی و تاریخی زیادی هست.

منطقه ژیانگ ژیائه و جاده بهشت و گذرگاه‌های ترسناکش، واقعا جذاب و شگفت‌انگیز است. ولی بدون شک باید دیوار چین را مقصد اصلی گردشگری در این کشور دانست.

دیوار چین بزرگترین سازه دست‌ساز در تاریخ بشر به شمار می‌آید. این دیوار ۲۵ هزار برج دیده‌بانی دارد و در جریان ساختن فاز اولش، ۳۰۰ هزار نفر جانشان را از دست داده‌اند. پس ارزشش را دارد که دیوار چین را از نزدیک ببینید.

مکان‌های گردشگری دیگر

نمی‌شود به چین رفت و شهر ممنوعه را از نزدیک ندید. اینجا ۵۰۰ سال مرکز حکومت چین بوده است. شهر ممنوعه معماری کم‌نظیری دارد. هر سال میلیون‌ها نفر فقط برای دیدن اینجا به چین سفر می‌کنند.

سربازهای سفالی چینی هم از عجایب این کشور به شمار می‌آیند. چهل سال پیش، باستان‌شناس‌ها در منطقه ژیان چین توانستند صدها سرباز سفالی پیدا کنند. اگر فرصت کردید، حتما دیدن اینجا را در برنامه‌تان بگذارید.


خب، حالا مقصد را مشخص کرده‌اید و کاملا می‌دانید در هر کشوری قرار است کجا را ببینید. این شکلی دیگر معطل جا پیدا کردن نمی‌شوید. ولی یک سری نکته دیگر هم هست که باید در سفر دور دنیا رعایت کنید. مثلا این که از کجا و کی بلیط هواپیما بخرید یا این که کدام پرواز برای سفر دور دنیا بهتر است.

چند توصیه برای خرید بلیط هواپیما

خرید بلیط هواپیما

موقع خرید بلیط هواپیما به ساعت پرواز دقت کنید. طوری بلیط بخرید که در هر کشوری صبح زود برسید. این شکلی زمان بیشتری برای بازدید از جاهای دیدنی دارید.

سعی کنید در ساعت‌های خلوت‌تر بلیط بخرید. با این کار دیگر معطلی تحویل گرفتن بار را ندارید.

پروازهایتان را با هم تنظیم کنید. وقتی قرار است در یک هفته همه جا را ببینید، نباید زمان را از دست بدهید. سعی کنید پروازها در بهترین و به موقع‌ترین زمان ممکن باشند. طوری که بعد از گشتن در کشورها، سریع بتوانید به مقصد بعدی بروید.

برای خیلی‌ها تنظیم کردن و هماهنگی پروازها کار سختی است. به همین علت بعضی شرکت‌ها بلیط‌های مخصوص جهانگردی می‌فروشند. در ادامه درباره این بلیط‌ها حرف می‌زنیم.

بلیط RTW؛ یک راه عالی برای جهانگردی

بلیط دور دنیا rtw

RTW مخفف «Round The World» است، یعنی سفر به دور دنیا. در این نوع مسافرت، شما در چند قاره توقف می‌کنید و کشورهای مختلف را می‌بینید. تعداد قاره‌ها بستگی به یک سری چیزها دارد که بعدها درباره‌شان حرف می‌زنیم.

چند شرکت بلیط‌های RTW را می‌فروشند، از جمله استار آلیانس، وان ورلد و اسکای تیم. بلیط‌ها مقصدها، قیمت‌ها، تاریخ‌ها و نوع پرواز در هر کدام از این شرکت‌ها فرق دارد.

یک سری قوانین را هم باید رعایت کنید. مثلا این که نقطه شروع و پایان سفرتان باید یک کشور باشد. یعنی از ایران مسافرت را شروع می‌کنید و بعد همینجا برمی‌گردید. البته نیازی نیست دقیقا به همان شهر برگردید. می‌توانید پایان سفرتان را در یک شهر دیگر رقم بزنید.

برای مسافت هم محدودیت‌هایی هست که در ادامه آنها را توضیح می‌دهیم. قانون کلی‌اش این است که هر چه بیشتر پول بدهید، سفر بهتری خواهید داشت.

RTW دقیقا چطور کار می‌کند؟

ایرلاین‌ها برای این که خدمات جهانگردی بهتری به مسافرها ارائه بدهند، با هم همکاری می‌کنند. به این کار «اتحاد ایرلاین‌ها» (Airline Alliance) گفته می‌شود.

طبق این اتحاد، مسافرها می‌توانند با خرید بلیط از یک ایرلاین، سوار هواپیماهای ایرلاین‌های دیگر هم بشوند. به همین خاطر خیلی راحت می‌شود سفر به دور دنیا را با خرید این نوع بلیط‌ها شروع کرد.

مسافرها می‌توانند سه نوع پرواز اکونومی، بیزینس‌کلاس و فرست‌کلاس را بخرند.


ویژگی‌های بلیط RTW

بلیط هر کدام از اتحاد‌ها ویژگی‌های مخصوص خودش را دارد. استار آلینس (Star Alliance) به شما ۱۲۵۰ مقصد در ۱۹۰ کشور جهان را پیشنهاد می‌دهد. مسافرها می‌توانند از ۲۶ ایرلاین در سرتاسر جهان استفاده کنند.

با خرید بلیط این اتحاد، می‌توانید ۱۶ پرواز را تجربه کنید. البته حواستان باید به محدودیت‌های در نظر گرفته شده در مسافت باشد. استار آلینس تا ۳۹ هزار مایل سفر را پشتیبانی می‌کند. یعنی بیشتر از این مسافت را نمی‌توانید با این بلیط طی کنید. البته همین مقدار هم برای سفر دور دنیا کافی است.

خرید این نوع بلیط‌ها زمان سفرتان را کمتر می‌کند. می‌توانید سریع به شهرهای مختلف بروید و به جاهای دیدنی سر بزنید. کارکنان RTW به شما برای گشتن در شهرها و کشورها هم مشاوره می‌دهند.


نکته‌هایی برای کم کردن زمان سفر

سفر به دور دنیا

برای این که سفر راحت‌تر و سریع‌تری داشته باشید، نکته‌های زیر را در نظر بگیرید:

اگر می‌خواهید در سریع‌ترین زمان ممکن سفر کنید، باید در روزهای خلوت‌تر مسافرت بروید. در شلوغی و با وجود جمعیت زیاد، نمی‌شود جاهای مختلف را سریع دید.

زمان مناسب برای هر کشور متفاوت است. البته چون سفر دور دنیا یک هفته‌ای است، حتما نمی‌شود این موضوع را ایده‌آل تنظیم کرد. ولی سعی کنید در بهترین زمان ممکن مسافرت بروید.

قبل از شروع مسافرت، مسیرهایی که قرار است طی کنید را مشخص کنید. مثلا اگر می‌خواهید موزه لوور را ببینید، باید از قبل بدانید راهتان از کدام طرف است. در غیر این صورت باید همه‌اش دنبال آدرس باشید. این شکلی زمان زیادی از دست می‌رود.

 محل اقامت‌تان نباید از جاهایی که می‌خواهید ببینید دور باشد. شما فقط ۷ روز وقت دارید و نباید حتی یک لحظه زمان را به خاطر ترافیک و در راه بودن تلف کنید.

– وسایل نقلیه عمومی ‌و ایستگاه‌های مترو را از قبل شناسایی کنید. اگر ندانید کدام وسیله شما را به مقصد می‌رساند، کلی معطل می‌شوید. احتمالا سر و کارتان به قطارهای بین شهری هم می‌افتد. مسیرها و برنامه آنها را هم در نظر داشته باشید تا در سفر دور دنیا راحت‌تر باشید.

– برای هر کاری زمان در نظر بگیرید. مثلا به خودتان بگویید برج ایفل را یک ساعته می‌بینم. ممکن است دیدن بعضی جاها خیلی وقت‌گیر باشد. ولی شما برای خودتان زمان محدود در نظر بگیرید.

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه