راهنمای سفر به مالزی ، نکاتی که قبل از سفر باید بدانید

برج پتروناس مالزی
راهنمای سفر به مالزی ، نکاتی که قبل از سفر باید بدانید
۵ (۱۰۰%) ۱ vote[s]

مالزی کشوری در جنوب شرقی آسیا است که در چند دهه اخیر از نظر گردشگری توسعه زیادی یافته است. شاید بتوان علت این توسعه را در فراهم آوردن زمینه های گردشگری همچون توجه به معماری شهر، مکان های تفریحی جذاب و رسیدگی به جاذبه های طبیعی آن دانست. اگر شما هم قصد سفر به مالزی دارید، با راهنمای سفر پینورست همراه شوید تا از سیر تا پیاز این سفر باخبر شوید.

مقدمات سفر را چگونه فراهم کنیم

اولین قدم برای سفر به کشورهای خارجی، تهیه پاسپورت است. برای آشنایی با نحوه تهیه پاسپورت می توانید روی لینک قدم به قدم برای تهیه پاسپورت کلیلک کنید. پس از تهیه گذرنامه نوبت به تهیه بلیط است. اگر سفر با تور را انتخاب می کنید، کافی است مدارک مورد نیاز را به آژانس مسافرتی تحویل دهید. در غیر این صورت می توانید بلیط را از سایت های معتبر تهیه نمایید.

پس از تهیه بلیط، می بایست مبلغی برای خرج سفرتان کنار بگذارید. می توانید خودتان به صرافی بروید و پول خود را به پول رایج در کشور مقصد تبدیل و یا از ارز مسافرتی استفاده کنید.

مراحل دریافت ارز مسافرتی

برای دریافت ارز مسافرتی می بایست ابتدا با مدارک شناسایی و بلیط سفر خود به یکی از شعب ارزی ریالی بانک ملی مراجعه کنید. با پرداخت عوارض خروج از کشور در باجه های تعیین شده، رسید پرداخت عوارض را دریافت کنید.

عوارض خروج از کشور

 

مبلغ عوارض خروج از کشور: این مبلغ در صورتی که برای اولین بار به خارج از کشور سفر می کنید، ۲۲۰٫۰۰۰ تومان است. مبلغ عوارض برای بار دوم ۳۳۰٫۰۰۰ تومان و برای تعداد سفرهای بیشتر ۴۴۰٫۰۰۰ تومان است.

ارز مسافرتی را از کجا بگیرم؟ طبق مصوبه جدید، مسافران با مراجعه به شعب بانک ملی، ملت و سامان و ارائه مدارک مورد نیاز شامل اصل و کپی شناسنامه، اصل و کپی کارت ملی، گذرنامه، ویزا، بلیط سفر و رسید پرداخت عوارض خروج از کشور، در قبال واریز مبلغی معادل ۱۰۰۰ یورو، حواله ای از بانک دریافت می کنند. توجه کنید این حواله را در فرودگاه مبدا همراه خود داشته باشید تا معادل یورو آن را دریافت کنید.

نکته: در سفر به کشور مالزی نیاز به ویزا ندارید. در فرودگاه مهری در پاسپورت شما درج می کنند که آن مهر، حکم ویزای شما را دارد.

تا به اینجا، بیشتر مراحل اصلی پایان یافته است. پس از رفتن به فرودگاه و عبور از گیت گذرنامه، حواله را تحویل بانک ملی در شعبه فرودگاه می دهید و ۱۰۰۰ یورو ارز مسافرتی دریافت می کنید.

بانک ملی شعبه فرودگاه

نکته: در حال حاضر فقط یورو به عنوان ارز مسافرتی پرداخت می شود. واحد پول مالزی رینگیت (RM) است. می توانید در صرافی های معتبر مالزی با عنوان License money changer، یورو خود را به رینگت تبدیل کنید. این صرافی ها در فرودگاه هم وجود دارد.

واحد پول مالزی

پس از رسیدن به فرودگاه چه کنیم: با توجه به بزرگ بودن فرودگاه کوالالامپور، سعی شود همراه با دیگر مسافران، مسیر خود را به سمت ایستگاه مترو فرودگاه دنبال کنید. این قطار شما را به محل تحویل چمدان ها در فرودگاه می برد. در آنجا چمدان های خود را تحویل بگیرید و از فرودگاه خارج شوید. تاکسی و اتوبوس هایی در خارج از فرودگاه وجود دارند که شما را به مرکز شهر می برند.

فرودگاه کوالالامپور

حال نوبت به دانستنی هایی از سفر به مالزی می رسد که در ادامه با آنها آشنا می شوید.

هزینه هتل در مالزی

انتخاب های شما در این سفر، نقش تعیین کننده ای در مخارج سفرتان دارد. درصورتی که از اتاق های خصوصی در هاستل استفاده کنید، نیاز به مبلغی حدود ۴۵ رینگیت (معادل تقریبی ۱۶۰٫۰۰۰ تومان) دارید. اگر از هتل استفاده می کنید، بسته به هتل انتخابی، حداقل ۶۰ رینگیت (معادل تقریبی ۲۱۰٫۰۰۰ تومان) برای اتاق دو تخت معمولی و یا حدود ۲۵۰ رینگیت (معادل تقریبی ۹۰۰٫۰۰۰ تومان) برای  اتاق دو تخت در هتل های لوکس پرداخت می کنید.

هتل های مالزی

 

هزینه غذا در مالزی

تنوع غذایی در مالزی بسیار بالا است و می توان انواع غذاهای غربی، هندی و چینی را در آن تهیه کرد. در صورتی که از غذاهای خیابانی همچون ساندویچ استفاده کنید، برای هر وعده حدود ۸ رینگیت (حدود ۲۵٫۰۰۰ تومان) در نظر بگیرید. اگر تمایل به خوردن غذا در رستوران ها دارید، حدود ۳۰ رینگیت در رستوران های معمولی و ۶۰ رینگیت در رستوران های لوکس باید پرداخت کنید.

خرید مواد غذایی و تهیه غذا توسط خودتان نیز راه مناسبی برای کم کردن هزینه سفرتان است. هزینه مواد غذایی در مالزی به نسبت پول ایران حدود سه برابر است. مثلا اگر برای خرید یک پاکت شیر در ایران ۳۰۰۰ تومان پرداخت می کنید در مالزی نیاز به پرداخت ۳ رینگیت معادل تقریبی ۱۰٫۵۰۰ تومان است.

غذا در مالزی

 

آیا دادن انعام در مالزی رایج است: در رستوران های مالزی، هزینه خدمات بر روی صورتحساب اضافه می شود و نیازی به انعام نیست. در صورت تمایل می توانید انعام کمی به خدمه هتل  بدهید.

از چه وسیله ای برای گشت و گذار در مالزی استفاده کنیم؟

وسایل نقلیه عمومی یکی از ارزانترین گزینه ها برای جابجایی مسافر در مالزی است. در صورت استفاده از وسایل نقلیه عمومی می توانید کارت الکترونیک وسایل نقلیه عمومی را تهیه کنید. رایج ترین این کارت ها، کارت مای ریپد و کارت اسمارت با اعتبار ۷ روز است.

برای تهیه کارت مای ریپد باید مبلغ ۱۵ رینگیت (معادل تقریبی ۵۰٫۰۰۰ تومان) بپردازید. این کارت دارای اعتبار اولیه ۵ رینگیت است. می توانید با پرداخت مبلغ دلخواه (حداقل ۱۰ رینگیت)، اعتبار کارت را افزایش دهید.

اتوبوس های درون شهری: جابجایی با این اتوبوس ها، حدود ۲ رینگیت هزینه دارد.

مترو: اگر از مترو استفاده می کنید، بسته به مسیر مورد نظر هزینه ای بین ۳ تا ۳۰ رینگیت از اعتبار کارت شما کسر می شود.

تاکسی: تاکسی هایی به رنگ زرد و قرمز در سطح شهر وجود دارد. کرایه این تاکسی ها نیز به مسیر انتخابی شما بستگی دارد و چیزی حدود ۵ تا ۴۰ رینگیت است.

تاکسی های مالزی

 

تفریحات در مالزی

جاذبه های گردشگری متفاوتی در مالزی وجود دارد. در زیر، قیمت بلیط معروفترین جاذبه های مالزی را برای شما آورده ایم.

باغ پرندگان کوالالامپور: ۶۸ رینگیت (۲۳۳٫۳۷۶ تومان)

باغ پروانه های کوالالامپور: ۲۷ رینگیت (۹۲٫۶۶۴ تومان)

آکواریوم کوالالامپور: ۷۰رینگیت (۲۴۰٫۲۴۰ تومان)

باغ وحش مالزی: ۶۵ رینگیت (۲۲۳٫۰۸۰ تومان)

شهربازی سان وی لاگون: ۱۷۰ رینگیت (۵۸۳٫۴۴۰ تومان)

باغ گیاه شناسی پردانا: رایگان

باغ پرندگان مالزی

 

هزینه های خرید سوغاتی در مالزی

اگر تصمیم به خرید سوغاتی برای عزیزانتان دارید، می توانید از شکلات های رنگارنگ، پوشاک و صنایع دستی همچون ظروف شیشه ای و سفالی خرید کنید. برای خرید یک لباس برند در مالزی، می بایست مبلغی حدود ۱۰۰ تا ۴۰۰ رینگیت پرداخت کرد. برای لباسهایی با برند معمولی نیز هزینه ای بین ۳۰ تا ۱۵۰ رینگیت در نظر بگیرید.

خرید در مالزی

 

بهترین فصل سفر به مالزی

کشور مالزی در بیشتر فصل های سال دارای هوایی معتدل است. بنابراین در بیشتر ماههای سال گردشگری در این کشور رواج دارد. اما ماههایی از سال این کشور بسیار پر باران است که شاید این موضوع خللی در تفریح شما ایجاد کند. پیشنهاد پینورست به شما سفر در ماههای اردیبهشت تا مرداد و آذر تا بهمن است.

راهنمای سفر به مالزی ، نکاتی که قبل از سفر باید بدانید
5 (100%) 1 vote[s]
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه