طول خیابان ولیعصر تهران چقدر است؟ خیابان چنارها و کافه‌های دنج

3 ماه پیش
خیابان ولیعصر تهران

خیابان ولیعصر تهران را خیلی‌ها خاطره‌سازترین جای تهران می‌دانند. اینجا طولانی‌ترین خیابان خاورمیانه است. چنارها خیابان ولیعصر را خیلی زیبا کردهاند و همه برای پیادهروی‌های عاشقانه به اینجا می‌آیند. می‌خواهیم درباره تاریخچه، رستوران‌ها و جاهای دیدنی خیابان ولیعصر تهران حرف بزنیم.


خیابان ولیعصر تهران چند کیلومتر است؟

خیابان ولیعصر

خیابان ولیعصر ۱۷٫۹ کیلومتر طول دارد. پس نمی‌شود به راحتی همه آن را پیاده رفت. اما اینجا آنقدر زیبا هست که شاید این کار را انجام بدهید.

خیابان ولیعصر از کجا شروع می‌شود؟

اگر می‌خواهید اولِ خیابان ولیعصر تهران را ببینید، باید به میدان راه آهن در منطقه ۱۶ بروید.

ولیعصر تهران از اینجا شروع می‌شود و آخرش هم به میدان تجریش در منطقه ۱ می‌رسد.

خیابان ولیعصر کی ساخته شده؟ تاریخچه خیابان ولیعصر تهران

خیابان ولیعصر در تهران

رضا شاه پهلوی وقتی که وزیر جنگ بود، املاکی را در منطقه سعدآباد خرید. بعدش هم تصمیم گرفت خیابان ولیعصر را بسازد. رضا شاه حوالی سال ۱۳۰۰ این تصمیم را گرفت.

می‌گویند رضا شاه دوست داشته کاخ مرمر را به کاخ سعدآباد وصل کند. برای همین هم تصمیم گرفته طولانی‌ترین خیابان خاورمیانه را بسازد.

نهر کشی و درست کردن نهر برای آب دادن به چنارهای ولیعصر هم همان موقع انجام شد. خیابان ولیعصر را هفت سال بعد سنگفرش کردند.

سال ۱۳۱۱ بود که اینجا مثل بقیه خیابان‌های آن زمان، آسفالت شد. در دو طرفش هم تا توانستند چنار کاشتند. می‌دانید چرا چنار برای درخت‌کاری ولیعصر انتخاب شد؟

چون چنار خیلی خوب با آب و هوای تهران می‌سازد. برای همین اینجا چنارهای زیادی کاشتند.

خیابان ولیعصر تهران در زمان پهلوی دوم به شکل مدرن درآمد و به نماد پایتخت ایران تبدیل شد. اینجا زمانی ۶۰ هزار چنار داشته، اما حالا فقط ۸ هزار راس از آنها باقی مانده است.

پیاده‌روی در ولیعصر تهران

خیابان ولیعصر در پاییز

بهترین تفریح، پیاده‌روی در خیابان ولیعصر تهران است. خیابان ولیعصر در پاییز خیلی زیبا و رویایی می‌شود.

بهترین جای ولیعصر برای پیاده‌روی، منطقه باغ فردوس است. اینجا از پارک‌وی شروع شده و به میدان تجریش می‌رسد. در باغ فردوس ولیعصر چنارها خیلی بیشتر از جاهای دیگر هستند.

خیابان ولیعصر در زمستان هم دیدنی است. برف روی چنارها می‌نشیند و منظره‌ای زیبا به وجود می‌آید.

دیدنیهای خیابان ولیعصر

پارک ساعی خیابان ولیعصر

در یک خیابان ۱۷٫۹ کیلومتری که سرتاسرش را با چنار پر کرده‌اند، می‌شود جاهای دیدنی زیادی پیدا کرد.

پارک‌های ولیعصر

در ولیعصر سه پارک اصلی و زیبا وجود دارد که خیلی معروف و محبوب هستند.

پارک دانشجو

در تقاطع خیابان انقلاب و ولیعصر، پارکی قدیمی ‌هست که فضایی فرهنگی دارد. اینجا از قدیم مرکز هنری بوده و خیلی از هنردوست‌ها دورهمی‌هایشان را در پارک دانشجو برگزار می‌کرده‌اند.

کمی‌ آنطرف‌تر هم تئاتر شهر تهران را می‌شود دید. اصلی‌ترین نمایشها و تئاترها را اینجا برگزار می‌کنند. تئاتر شهر در محوطه ۳۲۰۰ متر مربعی پارک دانشجو قرار گرفته.

پارک ساعی

پارک ساعی را خیلی‌ها از زیباترین پارک‌های تهران می‌دانند. از خیابان ولیعصر تهران باید پله‌ها را پایین بروید تا به محوطه پارک برسید.

در پارک یک حوض پر از مرغابی هست که مردم به آنها غذا می‌دهند. پارک ساعی خیلی زیبا و سرسبز است و حالت چند طبقه دارد. روبه‌روی پارک هم فست و فود و رستوران ملل دیده می‌شود.

اینجا سال ۱۳۳۴ افتتاح شد. پارک را مهندس کریم ساعی ساخت و در اختیار شهرداری قرار داد.

پارک ۱۲ هکتاری ساعی حوالی میدان ونک است. می‌شود با اتوبوس‌های ولیعصر به اینجا رفت. باید سوار اتوبوس شده و در ایستگاه آبشار پیاده شوید.

پارک ملت

پارک ملت خیابان ولیعصر

اینجا معروف‌ترین پارک تهران است و پایتخت‌نشین‌ها همیشه آن را به توریست‌ها پیشنهاد می‌دهند.

پارک ملت تهران هم خیلی بزرگ است هم زیبایی خاصی دارد. در خیابان ولیعصر تهران ، میرداماد و ظفر (دستگردی) را که رد کردید، پارک ملت را می‌بینید.

پارک ملت سال ۱۳۴۵ به خواست فرح پهلوی ساخته شده. خیلی از مردم تهران برای پیاده روی و قدم زدن به پارک ملت می‌آیند.

روبه‌روی پارک ملت هم تا دلتان بخواهد رستوران و کافه هست. پارک ملت از بهترین جاهای تفریحی تهران است.

موزه‌های ولیعصر

موزه زمان تهران

در خیابان ولیعصر تهران موزه زیاد می‌بینید، اما دو تای آنها از بقیه زیباتر هستند.

موزه سینما

برای دیدن اینجا باید به منطقه باغ فردوس ولیعصر در حوالی میدان تجریش بروید. موزه سینما در یک باغ خیلی زیبا است و از بهترین موزه‌های تهران به شمار می‌آید.

در موزه سینما می‌شود به کافه ویونا هم سر زد و میان درختان و سنگفرش‌های زیبای ولیعصر، یک قهوه داغ نوشید. موزه سینما معمولا شلوغ می شود و نوازنده‌های خیابانی هم حسابی مردم را شاد می‌کنند.

موزه زمان

روبه‌روی موزه سینما و در زعفرانیه، موزه‌ای متفاوت و دنج پیدا می‌کنید. موزه زمان در یک باغ کوچک قرار گرفته و در آن ساعت‌های قدیمی ‌نگه می‌دارند.

کافه ریبار موزه زمان هم صبحانه‌ها و بوفه باز خیلی معروفی دارد.

رستوران‌های معروف خیابان ولیعصر تهران

رستوران نایب ولیعصر

در ولیعصر تا دلتان بخواهد رستوران عالی پیدا می‌کنید.

رستوران نایب

چلوکبابی نایب را دیگر همه می‌شناسند. نایب بیشتر از صد سال قدمت دارد و در جاهای مختلف تهران شعبه زده.

دو تا از بهترین شعبه‌های نایب در خیابان ولیعصر تهران هستند. یکی نایب ساعی که روبه‌روی پارک ساعی است، دیگری هم نایب زعفرانیه که در باغ فردوس است.

رستوران لوکس طلایی

لوکس طلایی رستورانی قدیمی ‌و معروف است که در آن مراسم زیادی می‌گیرند. در خیابان ولیعصر بعد از پارک‌وی، می‌توانید لوکس طلایی را پیدا کنید.

رستوران یاس

روبه‌روی پارک ملت در خیابان ولیعصر تهران که بروید، رستوران یاس را پیدا می‌کنید. اینجا رستورانی قدیمی‌است و کباب برگ‌های معروفی دارد.

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه