خانه مشروطه تبریز ، برگزاری جلسات سری با حضور مشروطه خواهان

خانه مشروطه تبریز
خانه مشروطه تبریز ، برگزاری جلسات سری با حضور مشروطه خواهان
۴ (۸۰%) ۱ vote[s]

در بازدید از آثار باستانی آذربایجان شرقی، می توان شاهد تاریخ پرفراز و نشیب این استان بود. آثاری که گویای داستان هایی از حکومت های مختلف است. در این بخش به خانه مشروطه تبریز می رویم. خانه ای که مسیری روشنی برای بقای انقلاب مشروطه در ایران شد.

خانه مشروطه کجاست

خانه مشروطه در تبریز و در نزدیکی بازار تاریخی این شهر قرار دارد. این بنا، یادگاری از دوران قاجار است که دارای سبکی زیبا در معماری می باشد. برپایی موزه ای در این خانه تاریخی، لذت بازدید از خانه مشروطه تبریز را دوچندان کرده است.

ادرس خانه مشروطه تبریز : آذربایجان شرقی، تبریز، بخش غربی بازار تبریز، محله راسته کوچه، روبروی مسجد جامع.

اجاره آپارتمان مبله در تبریز

ساعت بازدید خانه مشروطه تبریز : نیمه اول سال ۰۹:۰۰ تا ۱۹:۰۰ و نیمه دوم سال ۰۹:۰۰ تا ۱۷:۰۰

قیمت بلیط خانه مشروطه : ۳٫۰۰۰ تومان بازدید کنندگان داخلی و ۲۰٫۰۰۰ تومان بازدید کنندگان خارجی.

روزهای تعطیل: روزهای دوشنبه و ایام سوگواری.

تندیس های مشروطه خواهان

 

تاریخچه خانه مشروطه تبریز

خانه مشروطه تبریز متعلق به حاج مهدی کنانی، یکی از بازرگانان بنام ایران بود. اما چرا این بنا به خانه مشروطه شناخته می شود؟ در ابتدا باید مختصری از مشروطیت دانست.

مشروطه به نظام حکومتی مبتنی بر قانون اساسی گفته می شود. یعنی حکومتی که قدرت مطلق آن در دست شاه نباشد و قانون اساسی تعیین کننده احکام مهم حکومت باشد. این مشروطیت در زمان قاجار دیده نمی شد تا جایی که مجلس توسط محمدعلی شاه قاجار به توپ بسته شد.

پس از این حادثه، حاج مهدی کنانی خانه خود را در اختیار تعدادی از مشروطه خواهان، برای برقراری جلسات مهم قرار داد. از جمله این مشروطه خواهان می توان به ستارخان و باقرخان اشاره کرد. از این رو این خانه به خانه مشروطه تبریز شناخته می شود.

مجسمه ستارخان و باقرخان

 

معماری خانه مشروطه تبریز

خانه تاریخی مشروطه در سال ۱۲۴۷، در مساحتی بالغ بر ۱۳۰۰ متر و توسط حاج ولی معمار ساخته شد. این خانه همچون دیگر خانه های قدیمی، دارای حیاطی بزرگ با دیوارهای آجری، حوض و باغچه هایی در اطراف حیاط است. بنای اصلی خانه در دوطبقه با ستون هایی گچی و پنجره هایی منبت کاری شده تزیین شده است.

ارسی های رنگی ( پنجره هایی که به بالا باز می شود)، رنگین کمانی از رنگ ها را در خانه مشروطه تبریز به وجود آورده است. طبقه اول دارای ۶ اتاق است که با درب هایی چوبی به یکدیگر راه دارند. سالنی بزرگ و ۶ اتاق نیز در طبقه دوم به چشم می خورد. این خانه در سال ۱۳۵۴ به ثبت ملی رسید.

ارسی های خانه مشروطه

 

موزه مشروطه تبریز

در سال ۱۳۷۵، خانه مشروطه تبریز محلی برای به نمایش درآمدن اسناد تاریخی انقلاب مشروطه شد. تندیس و تابلوهایی از مشروطه خواهان، سلاح های کمری، وسایل شخصی سران مشروطه و اسنادی مرتبط با انقلاب مشروطه در این موزه به نمایش درآمده است.

موزه خانه مشروطه تبریز

خانه مشروطه تبریز ، برگزاری جلسات سری با حضور مشروطه خواهان
4 (80%) 1 vote[s]
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه