حمام قجر ، فرصتی ناب برای آشنایی با فرهنگ مردم قزوین

حمام قجر قزوین
حمام قجر ، فرصتی ناب برای آشنایی با فرهنگ مردم قزوین
۵ (۱۰۰%) ۱ vote[s]

در این بخش، تاریخی دیگر از ایران را در کنار یکدیگر ورق می زنیم. سفری به استان قزوین پیش رو داریم. به حمام قجر ، یکی از زیباترین بناهای تاریخی قزوین می رویم و سفری خاطره انگیز را تجربه می کنیم.

تاریخچه حمام قجر

بر اساس نوشته های کتب تاریخی، حمام قجر در سال ۱۰۵۷ هجری قمری و به دستور شاه عباس صفوی ساخته شده است. در کتیبه ای دیگر که در سردر این بنا وجود دارد، سال ساخت آن ۱۵۰۹ ثبت شده است. این حمام در حکومت صفوی به حمام شاه شهرت داشت. در سلسله قاجاریان نام آن به حمام قجر تغییر یافت.

آدرس: استان قزوین، شهر قزوین، خیابان نادری، خیابان عبید زاکان، خیابان درگاهی

اجاره واحد مبله در سرتاسر ایران

شماره تماس: ۳۳۲۳۳۱۵۵-۰۲۸

ساعات بازدید از حمام قجر: ۸:۰۰ الی ۱۹:۰۰

معماری حمام قجر

سقف حمام قجر با گنبدهایی به هم پیوسته ساخته شده است. هر یک از گنبدها دارای جام خانه است که نور را به بخش داخلی حمام هدایت می کند. نمای آجری این گنبدها با تزئینات ویژه، شکوهی خاص به معماری حمام قجر داده است.

درب ورودی اصلی کمی از سطح زمین پایین تر می باشد. به گونه ای که پشت بام حمام با سطح زمین یکی شده است. آب مورد نیاز حمام از طریق لوله هایی سفالی به خزینه هدایت می شد.

بام حمام قجر

 

بخش های مختلف حمام قجر

این مجموعه از سه قسمت سرینه، میاندر و گرمخانه تشکیل شده است که به شرح مختصری از آن ها می پردازیم.

سرینه: با ورود از درب جنوبی و پله های مارپیچ به بخش سرینه حمام قجر می رسید. نهایت دقت در معماری را می توان در همان ابتدای مجموعه دید. پله هایی که برای برای جلوگیری از ورود سرما به شکل مارپیچ ساخته شده است.

افراد در پایان استحمام و برای پوشیدن لباس به بخش سرینه می آمدند. سپس پای خود را در آب سرد حوض قرار می دادند. گویی این کار از ابتلا به سرماخوردگی جلوگیری می کرد.

سرینه حمام قجر

 

میاندر: پس از عبور از سرینه به میاندر می رسید. این قسمت بخش گرمخانه حمام را از بخش سرینه جدا کرده است.

گرمخانه: بخش اصلی حمام گرمخانه است. گرمخانه شامل خزینه آب گرم، چال حوض(منبع اب سرد)، اعیان نشین، آب انبار و تونل های گربه رو می باشد. در بخش اعیان نشین افرادی مشهور در زمینه اجتماعی و سیاسی به استحمام می پرداختند. افرادی آنان را مشت و مال می دادند و برخی برایشان شاهنامه می خواندند. زیر خزینه بخشی به نام تون قرار دارد که با سوزاندن هیزم در آنجا، آب خزینه گرم می شد.

گرمخانه حمام قجر

 

پس از شعله ور شدن آتش، درب دودکش ها مسدود می شد و دود و گرمای هیزم به گربه رو هدایت می شد. گربه رو راهرویی باریک در کف حمام است که همچون سیستم های گرمایش از کف امروزی، گرمای کف حمام را تامین می کرد.

مرمت حمام قجر

در سال ۱۳۷۹، حمام قجر به مالکیت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان قروین درآمد. طرح مرمت این بنا از سال ۱۳۸۱ آغاز گردید. پس از اتمام مرمت حمام، در سال ۱۳۸۶، حمام قجر به موزه مردم شناسی تغییر کاربری داد.

موزه قجر قزوین

موزه مردم شناسی قجر شامل سه بخش اقوام، آداب و رسوم و مشاغل می باشد. در هریک از این بخش ها می توان با نحوه زندگی و فعالیت های مردم استان قزوین آشنا شد. تماشای مجسمه هایی از افراد، تصویری واضح از این آداب را برایتان آشکار می سازد.

موزه مردم شناسی قزوین

 

حمام قجر ، فرصتی ناب برای آشنایی با فرهنگ مردم قزوین
5 (100%) 1 vote[s]
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه