تالار سلام تالاری مجلل به سبک اروپایی در مجموعه باشکوه کاخ گلستان

تالار سلام عکس

 تالار اصلی کاخ گلستان به نام تالار سلام و تالار تاج گذازی مشهور است. امروزه به اسم تالار موزه نیز شناخته می شود. این تالار پس از اولین سفر ناصرالدین شاه به اروپا و بازدید از موزه کشورهای غربی، در ارگ سلطنتی ساخته شده است.

تالار اصلی کاخ گلستان کجاست

در ابتدا دیواری وجود داشت که عمارت آصف الدوله و عمارت سالار را از باغ گلستان جدا می ساخت. در محلی که دیوار ساخته شده بود، بعد از مدتی تالار الماسیه احداث شد. در حال حاضر تالار سلام جای این تالار را گرفته است و دیگر تالار الماسیه ای وجود ندارد.

تالار سلام در کاخ گلستان

علت نام گذاری تالار سلام

فکر ایجاد موزه پس از نخستین سفر ناصرالدین شاه به اروپا در سال ۱۲۹۰ هجری-قمری در ذهن او شکل گرفت. پس از بازگشت به ایران دستور تخریب عمارت خروجی را صادر کرد. به جای آن بنای قدیمی، ساختمان گلستان جدید شامل تالار آینه و اتاق موزه ساخته شد. این تالار از ابتدا به منظور تشکیل موزه بنا گردیده بود.

در تالار سلام آثار هنری و هدایایی که سلاطین برای شاهان ایرانی فرستاده بودند و اشیاء جواهرنشان نگهداری می شد. هدایا شامل : اسلحه، زره شاهان سابق، آثار تاریخی، تابلو ها، گلدان ها و چلچراغ ها، مجسمه ها بوده است. همچنین برگزاری مراسم سلام های خاص و رسمی در این تالار موجب نام گذاری تالار سلام شد.

تالار سلام کاخ گلستان

جواهرات تالار سلام

تخت طاووس و تخت نادری و نیز صندلی مرصع محمد شاه از موزه قدیم در عمارت خروجی و تالار آینه به تالار سلام انتقال داده شد. در سال ۱۳۰۹ دو واقعه ناخوشند صورت گرفت. دزیده شدن جواهرات تخت طاووس تالار سلام و تحریم تنباکو که موجب تجمع مردم در میدان ارگ شده بود. ناصرالدین شاه از این موضوع نگران شد و سردابی را در عمارت خوابگاه ساخت و جواهرات را به آنجا انتقال داد.

در سال ۱۳۴۶ آخرین تغییرات به دلیل تاجگذاری محمدرضا پهلوی در تزئینات و چیدمان تالار سلام صورت گرفته است. اشیاء مهمی که در این تالار نگهداری می شوند شامل: تابلوهای زیبای نقاش هنرمند معاصر، کمال الملک است. همچنین تخت طاووس و تاج کیانی و صندلی مرصع محمدرضا شاه نیز در تالار سلام نگهداشته میشوند. جواهرات مربوط به این اشیاء بدل بوده است و اصل آنها به موزه جواهرات انتقال داده شده است.

بخش زیرین تالار سلام

در بخش زیرین تالار اصلی حوضخانه ای قرار دارد که در زمان حاضر به دو بخش با نام تالار مخصوص و نگارخانه تقسیم شده است. در زمان قدیم در قسمت هایی از حوضخانه پرندگان گوناگونی نگهداری میشد و پادشاهان گهگاهی به دیدن آنها میرفتند. در حال حاضر به محل نگهداری و نمایش مجموعه تابلوها و برخی هدایای پادشاهان اروپائی، عکس های تاریخی و لوازم عکاسی دوره قاجار تبدیل گردیده است.

تالار سلام ورودی

 

3
برچسب ها :

دیدگاه شما

3 دیدگاه

 • مائده محمودی
  3 ماه پیش

  درست متوجه شدم تالار سلام، تالار تاجگذاری و تالار موزه همشون یچیزن دیگه؟ جاهای مجزا که داخل کاخ گلستان نیستند؟

 • arezou
  3 ماه پیش

  فک کنم الان خیلی از این جواهرات و هدایایی که به پادشاهان ایرانی هدیه داده میشد و در تالار سلام نگهداری میشد به موزه جواهرات رفته و اونجا نگهداری میشه. درسته؟

 • مهسا
  3 ماه پیش

  اهان پس فیک یسری چیزا بصورت نمادین در تالار سلام نمایش داده میشه و اصلش در موزه جواهرات نگهداری میشه