تالاب عینک ؛ شهر رشت میزبان بزرگترین تالاب شهری ایران

تالاب عینک
تالاب عینک ؛ شهر رشت میزبان بزرگترین تالاب شهری ایران
۵ (۱۰۰%) ۱ vote[s]

در طبیعت گردی امروز، به یکی از جاذبه های طبیعی گیلان می رویم. تالابی که میان انبوهی از ساختمان های شهر، تفریحی زیبا را برای ساکنین و گردشگران فراهم آورده است. مقصد گردشگری ما تالاب عینک است. اگر می خواهید بدانید چرا نام این تالاب به عینک مشهور است، با پینورست همراه شوید.

 

تالاب عینک کجاست

تالاب یا مرداب عینک در غرب شهر رشت و در نزدیکی پارک دانشجو قرار گرفته است. تالاب عینک اکنون به عنوان بزرگترین تالاب شهری ایران شناخته می شود و یکی از پربازدیدترین جاذبه های گیلان شده است.

آدرس تالاب عینک رشت : رشت، منطقه ۴، بلوار شهید افتخاری، مرداب عینک

اجاره ویلا مبله رشت

مرداب یا تالاب عینک

 

علت نامگذاری این تالاب به عینک

شاید بتوان حدس زد چرا این تالاب به عینک شناخته می شود. دلیل این نامگذاری به عکس هوایی تالاب عینک مربوط می شود. چرا که این تالاب از بالا شبیه به عینک است.

علت نامگذاری تالاب عینک

 

وسعت تالاب زیبای عینک

تالاب عینک در فصل های مختلف و با توجه به بارندگی ها دارای ابعاد متفاوتی است. وسعت این تالاب در گذشته ۵۵ هکتار بود. هم اکنون با توجه به کاهش بارندگی و عدم رسیدگی مسئولین، این وسعت به ۳۳ هکتار کاهش یافته است.

تالاب شهری عینک در رشت

 

طبیعت تالاب عینک

در گذشته درختانی همچون ازگیل، انار وحشی و خیزران در اطراف تالاب به وفور یافت می شد. پرندگان مهاجر نیز این تالاب را یکی از استراحتگاه های خود قرار داده بودند. در چند دهه اخیر، با گسترش بی رویه ساخت و سازها، اکوسیستم این طبیعت دچار اختلال شده است.

در تالاب عینک، آبزیانی همچون ماهی در حال تکثیر و پرورش هستند. از انواع ماهی های پرورشی در این تالاب می توان به ماهی قزل آلا و سفید اشاره کرد.

پرورش ماهی در تالاب عینک

 

سخنی با طبیعت دوستان

در حال حاضر مرداب عینک با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کند. یکی از این مشکلات، رها کردن زباله هایی است که گردشگران و ساکنین در این منطقه رها می کنند. امید می رود با افزایش سطح آگاهی گردشگران، از این پس شاهد این گونه رفتارها در تالاب عینک رشت نباشیم.

رهاسازی زباله در تالاب عینک

 

در سال های اخیر نیز شیطان زیبای تالاب، سنبل آبی لطمه زیادی به تالاب زده است. این گیاه اکسیژن آب را به حداقل می رساند و باعث نابودی جانداران آبزی می شود. گروه های مردمی زیادی به صورت خودجوش به پاکسازی تالاب عینک پرداخته اند. ولی متاسفانه هنوز هم شاهد رشد این گیاه در تالاب هستیم.

سنبل آبی در تالاب عینک

 

تالاب عینک ؛ شهر رشت میزبان بزرگترین تالاب شهری ایران
5 (100%) 1 vote[s]
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه