تالاب عشق آباد شهر ری؛ زندگی پرندگان را بدون رفتن به باغ وحش ببینید

تالاب عشق آباد
تالاب عشق آباد شهر ری؛ زندگی پرندگان را بدون رفتن به باغ وحش ببینید
۵ (۱۰۰%) ۱ vote[s]

وقتی خیلی خوشحال باشیم می‌گوییم «دارم از خوشحالی بال در می‌آرم.». انگار در ذات ماست که پرنده‌ها را دوست داریم. اگر می‌خواهید یک تعداد زیاد پرنده را در محیط طبیعی ببینید تالاب عشق آباد یکی از بهترین گزینه‌هاست. پرنده‌ها را ببینید بدون این که قفس و باغ وحشی در کار باشد.


نزدیکترین سایت پرنده‌ نگری تهران

دریاچه یا تالاب عشق آباد یکی از محبوب‌ترین نقاط مورد علاقه‌ی پرنده‌نگرهاست. با وجود این که در اطراف این دریاچه هم مسیر راه آهن و هم جاده قرار گرفته، همچنان یکی از بهترین نقاط ایران برای مشاهده‌ی پرنده‌های مختلف است.

این تالاب در بین ساکنین تهران ناشناخته است. اما پرندگان مهاجر این تالاب را سال هاست که می‌شناسند.

اگر به پرنده نگری علاقه‌مند باشید در تمام فصول سال می‌توانید به این دریاچه سر بزنید. البته بعضی پرنده‌های مهاجر در نیمه‌ی دوم سال به این دریاچه مهاجرت می‌کنند.  هم کوچ بهاره و هم کوچ پاییزه‌ی پرنده‌ها به عشق آباد تماشایی است.  تا به حال ۱۵۱ گونه پرنده در این تالاب مشاهده شده.

پرنده نگری یعنی چه؟

تا حالا اسم پرنده نگری را شنیده‌اید؟ (به قول انگلیسی‌ها Birdwatching). شاید برایتان جالب باشد که حدود ۱۰۰۰۰ گونه پرنده در سرتاسر زمین وجود دارد. فقط یک عده‌ی خیلی خیلی معدودی هستند که بیشتر از ۷۰۰۰ گونه پرنده دیده‌اند.

پرنده‌نگری در صد سال گذشته تبدیل به سرگرمی خیلی محبوبی شده. در خیلی از کشورها تعداد پرنده‌نگرها حتی از طرفدارهای فوتبال هم بیشتر است. علاقه‌ی مردم به پرنده‌نگری باعث رونق طبیعت‌گردی و اکوتوریسم هم شده.

تالاب عشق آباد کجاست؟

این تالاب در ۲۵ کیلومتری شهرستان ری و در روستای عشق‌آباد قرار گرفته. پس از عبور از مسیری خاکی به تالاب زیبای عشق‌آباد می‌‌رسید.

همین مسیر را ادامه بدهید از آتش‌کده‌ی ری هم می‌توانید بازدید کنید.

آدرس تالاب عشق آباد : استان تهران، شهرستان ری، روستای عشق آباد

پرندگان مهاجر در تالاب عشق آباد

بی لطفی به تالاب عشق شهر ری

در مسیر تالاب خشکی درختان چنار اطراف جاده به شدت توی ذوق می‌زند.  کارگاه‌های پرورش شتر زیادی هم در مسیر دیده می‌شود.

 در نزدیکی تالاب اتاق‌هایی نیمه‌کاره دیده می‌شود که زمانی برای استراحت بازدیدکنندگان از تالاب عشق آباد در حال ساخت بوده. کم‌توجهی مسئولان به این نقطه زیبا از استان تهران به راحتی قابل مشاهده است. انگار همه‌چیز رها شده. شاید در صورت تقویت زیرساخت‌ها در این مکان گردشگری که از جاذبه های طبیعی تهران است، این روستا رونق بیشتری هم پیدا می‌کرد.

به هر حال در حال حاضر بازدید از تالاب عشق آباد به همین راحتی هم نیست. ممکن است به جای ارائه‌ی امکانات حتی با کارشکنی اهالی هم روبرو بشوید. تا این تالاب زیبا کاملاً تبدیل به باتلاق نشده و پرنده‌های مهاجر با ایران قهر نکرده‌اند، هنوز فرصت است تا پرنده‌ بینی را از نزدیکی تهران شروع کنید. اگر عشق آباد نباشد، پرنده نگری برای تهرانی‌ها خیلی سخت‌تر می‌شود.

پرنده گنجشک سان در تالاب عشق آباد

گونه های مختلف پرندگان در تالاب

تاکنون ۱۵۱ گونه مختلف از پرندگان در تالاب عشق آباد شناسایی شده است. تعداد زیادی از این پرندگان شامل گنجشک‌سانان می‌شود. در این منطقه می‌توانید قرقی و حواصیل و پرستوی دریایی و چکاوک و چلچله و مرغابی و اردک و آبچینک‌ها را هم ببینید.

پرورش ماهی در تالاب

راه‌اندازی حوضچه‌های پرورش ماهی در تالاب عشق آباد در کنار درآمدزایی، برای پرندگان بومی و مهاجر هم خوب بوده.

حوضچه های پرورش ماهی در تالاب عشق آباد
تالاب عشق آباد شهر ری؛ زندگی پرندگان را بدون رفتن به باغ وحش ببینید
5 (100%) 1 vote[s]
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه