بیستون کرمانشاه ؛ راز و رمزهایی شنیده نشده از کوهی تاریخی

کوه بیستون در کرمانشاه
بیستون کرمانشاه ؛ راز و رمزهایی شنیده نشده از کوهی تاریخی
۴ (۸۰%) ۱۱ vote[s]

کرمانشاه است و آثاری که هریک قصه ای تاریخی در دل دارد. قصه هایی از حکومت های مختلف که هریک شیرینی و تلخی را به همراه دارد. داستانی از فرهاد و شیرین که روایت های زیادی را از آن شنیده ایم. به بیستون شهر تاریخ و هنر می رویم. نظاره گر مطالبی جذاب از این آثر باستانی باشید.

بیستون کجاست

کوه بیستون یکی از قله های کوه پراو، واقع در شهر تاریخی بیستون می باشد. از دیر باز بیستون کرمانشاه به دلیل نزدیکی به بین النهرین و آب و هوای مطلوب مورد توجه پادشاهان بود. اکنون نیز آثار باستانی بیستون، این شهر را میزبان گردشگران زیادی از نقاط مختلف جهان کرده است.

اطلاعات بازدید از بیستون

آدرس: استان کرمانشاه، شهر کرمانشاه، شهر تاریخی بیستون

اجاره واحد مبله در سرتاسر ایران

زمان بازدید: از ساعت ۰۸:۰۰ تا ۲۰:۰۰

قیمت بلیط : گردشگران داخلی ۵٫۰۰۰ تومان و گردشگران خارجی ۳۰٫۰۰۰ تومان

سنگ نگاره داریوش اول در بیستون

 

تاریخچه بیستون کرمانشاه

وجود نقش برجسته های کوه بیستون تاریخچه آثار باستانی موجود را آشکار می سازد. در این نقش برجسته ها داریوش اول پادشاه هخامنش را به همراه کتیبه ای از او می توان دید، هم چنین مجسمه هرکول از دوره سلوکی و نقش برجسته هایی از دوران اشکانی و ساسانی به چشم می خورد.

سنگ نگاره های بیستون هشتمین اثر ثبت شده ایران در آثار جهانی می باشد. وجود غارهایی در میان کوه بیستون، گویای زندگی پیشینیان در این منطقه می باشد.

ریشه و وجه تسمیه کلمه بیستون

این مکان ابتدا بغستان یعنی سرزمین خدا خوانده می شد. بعد ها پهلویان از واژه بهیستان و بهیستون برای نام این منطقه استفاده می کردند. پس از اسلام این محل به بهستون و سپس بیستون تغییر نام داد.

کوه تاریخی بییستون

سنگ نگاره و کتیبه داریوش اول

 این کتیبه به طول ۶ متر و ارتفاع ۱۰۰ متری از زمین، به دستور داریوش اول ساخته شد. در این سنگ نگاره دست راست داریوش به نشانه پرستش به سمت اهورا مزدا (نشان فروهر) بلند شده است. اهورامزدا نیز دست راستش را به نشانه دعای خیر بالا گرفته است. در زیر پای داریوش “گئومات مغ” (شورشی زمان داریوش) را با حالتی از التماس می بینید. وجود کمان در دست چپ داریوش نشان از پادشاهی او دارد.

در پشت سر داریوش نیز نقش دو شخص که کماندار و نیزه دار او هستند حکاکی شده است. در روبروی پادشاه ۹ اسیر شورشی وجود دارند که دست های آنان از پشت به هم بسته شده است. بالای سر هر یک از اسران نام آن ها و محل شورش مشخص شده است. هشت نفر از آنان کسانی هستند که قصد غصب تخت پادشاهی را داشته اند.

یک نفر از اسیران که کلاه بر سر دارد رئیس قبیله سکاها می باشد. در کنار این کنده کاری ها ۱۱ کتیبه وجود دارد که به زبان های فارسی باستان، ایلامی و بابلی نوشته شده است.

تصویر کتیبه درایوش در بیستون

 

چگونگی ساخت کتیبه در ارتفاع

با توجه به قرار گیری کتیبه در بالای کوه می بایست محلی برای دسترسی به آن وجود داشته باشد. سنگ تراشان با تراشیدن تخته سنگ های پایین کتیبه و ساخت پلکان به ارتفاع می رفتند. گویا سنگ تراشان پس از اتمام کار کتیبه و به منظور عدم دسترسی سایرین به آن پله ها را تخریب کرده اند. شاید هدف از این کار باقی ماندن نوشته های داریوش برای آیندگان بوده است.

تاریخ رمز گشایی  متن کتیبه بیستون

با توجه به قرار گیری این اثر در ارتفاع مدتی پس از زمان پادشاهی داریوش بزرگ این اثر به دست فراموشی سپرده شد. پس از گذشت چند دهه، در سال ۱۸۳۵ میلادی این اثر تاریخی توسط  راولینسون کشف شد. او در سفر خود به این منطقه متوجه وجود این کتیبه شد.

هنری راوینسون به کمک پسر بچه ای محلی با طناب و نردبان خود را به نزدیکی کتیبه رساند. سپس او نسخه برداری از نوشته ها را شروع کرد. در نهایت رمزگشایی کلیه کتیبه ها در کتابی از او به نام “کتیبه های میخی فارسی در بیستون” به چاپ رسید. راولینسون را به عنوان اولین شخص که موفق به خواندن خط میخی شد می شناسند.

   هنری راولینسون

متن کتیبه بیستون

داریوش در این کتیبه به معرفی خود و دودمانش می پردازد. از قتل کمبوجیه توسط بردیا، شورش هایی که علیه او شده و از پیروزی هایش سخن می گوید. راستی و نیکی را پاس می دارد و به دروغ هشدار می دهد. انتشار متن سنگ نبشته را برای آیندگان خواستار می شود و از کمک اهور مزدا و نقش او در پیروزی هایش می گوید.

در ادامه، برای خواندن مطالب جذاب از کنده کاری نقش شیرین توسط فرهاد ، مجسمه هرکول و هتل های بیستون به بخش دوم مقاله مراجعه کنید.

متن کتیبه بیستون

 

بیستون کرمانشاه ؛ راز و رمزهایی شنیده نشده از کوهی تاریخی
4 (80%) 11 vote[s]
4
برچسب ها :

دیدگاه شما

4 دیدگاه

 • فراهانی
  4 هفته پیش

  خیلی مکان باارزش و دیدنی است ولی حیف که دسترسی ضعیفی داره واینکه مسیر بازدید خوب طراحی نشده

 • م
  4 هفته پیش

  خیلی خوشحالم که در کشورم ایران بنایی به زیبایی بیستون داریم ولی افسوس که رسیدگی نمیشه بهش و اطلاع رسانی در خور ارزش و قدمت این آثار باستانی ارزشمند نمیشود امیدوارم رسیدگی کنن

 • ایرج
  4 هفته پیش

  واقعا هوش و ذکاوت داریوش اول برای احداث بیستون ستودنیه بااینکه در آن زمان هیچ امکانات و وسایل مجهزی نبوده، کتیبه به این قشنگی حیرت انگیزه

 • ژاله پگاه
  6 ماه پیش

  عالی بود. ممنون