بیستون کرمانشاه ؛ سنگ نگاره هایی از تاریخ ایران در دل طبیعت

بیستون کرمانشاه
بیستون کرمانشاه ؛ سنگ نگاره هایی از تاریخ ایران در دل طبیعت
۵ (۱۰۰%) ۱ vote[s]

شاید همه ما این مصرع را شنیده باشیم،”بیستون را عشق کند و شهرتش فرهاد برد”. در این بخش به مطالبی در ارتباط با نقش شیرین بر کوه بیستون و دیگر سنگ نگاره های بیستون می پردازیم. با خواندن این مقاله رازهایی ناشنیده از کوه بیستون کرمانشاه برای شما آشکار خواهد شد.

معرفی بیستون کرمانشاه

کوه بیستون در شهری به همین نام در استان کرمانشاه واقع شده است. در بخش اول مقاله بیستون کرمانشاه ، سنگ نگاره داریوش را به شما معرفی کردیم. در این مقاله به معرفی دیگر آثار تاریخی و طبیعی بیستون کرمانشاه همچون فرهاد تراش و سراب بیستون می پردازیم.

آدرس و اطلاعات بازدید از بیستون کرمانشاه

آدرس بیستون کرمانشاه : استان کرمانشاه، شهر کرمانشاه، شهر بیستون
اجاره واحد مبله در سرتاسر ایران
زمان بازدید: از ساعت ۰۸:۰۰ تا ۲۰:۰۰
قیمت بلیط ورودی بیستون کرمانشاه : گردشگران داخلی ۵٫۰۰۰ تومان و گردشگران خارجی ۳۰٫۰۰۰ تومان

سنگ نگاره مهرداد دوم و کتیبه شیخ علیخان

در سنگ نگاره مهرداد دوم، پادشاه ساسانی در کنار چهار تن از فرماندهان به ترتیب جایگاه قدرت آنها دیده  می شود. در این نقش هر چهار فرمانده و مهرداد دوم دست راست خود را به نشانه احترام به یکدیگر بالا آورده اند. کتیبه ای به زبان یونانی در کنار این نقش به معرفی هر یک از آنها پرداخته است.
متاسفانه با تخریب بخشی از نقش برجسته مهرداد، کتیبه ای بر روی آن کنده کاری شده است. این کتیبه  مربوط به یکی از وقف نامه های شیخ علیخان، صدر اعظم شاه عباس صفوی می باشد. متن این کتیبه به زبان ثلث و حاوی نام خدا در شروع آن و در ادامه املاک وقف شده می باشد.
کتیبه شیخ علیخان بر روی سنگ نگاره مهرداد دوم

نقش برجسته گودرز دوم

در بخش شرقی نقش برجسته مهرداد، نقشی از گودرز دوم پادشاه اشکانی به چشم می خورد. این سنگ نگاره پیروزی گودرز بر مهرداد دوم را نشان می دهد. در این نقش برجسته گودرز نیزه  به دست در حال حمله به رقیبش مهرداد است. مهرداد از اسب خود پایین افتاده و همراهش سوار بر اسب در پشت سر او  قرار دارد.
در کتیبه ی مربوط به این نقش برجسته، از گودرز به عنوان شاه شاهان و از مهرداد فقط با عنوان مهرداد پارسی یاد شده است.
نقش گودرز دوم در بیستون

تندیس هرکول در بیستون کرمانشاه

این اثر در دوره سلوکیان بر روی سنگ های کوه بیستون کرمانشاه تراشیده شد. هرکول برای آنان مظهری از  شجاعت، جوانمردی و نیرومندی بود. در این سنگ تراشه، هرکول پیاله ای را به سمت صورت خود آورده و دست راست را بر پایش انداخته است. در پشت سر این تندیس کتیبه ای به خط یونانی دیده می شود.
زمانی سر مجسمه هرکول به سرقت رفته بود. پس از پیدا کردن آن، این قسمت از مجسمه در گنجینه میراث فرهنگی نگهداری می شود. اکنون سر مجسمه در بیستون کرمانشاه با  سری آهکی جایگزین شده است.
تندیس هرکول در بیستون-کرمانشاه

فرهاد تراش بیستون

در قسمت غربی نقش برجسته داریوش دیواری حجاری شده با وسعتی بزرگ به چشم می خورد. این بخش به فرهاد تراش مشهور است. برخی ایران شناسان آن را متعلق به دوره داریوش اول می دانند. آنان باور دارند داریوش قصد به یادگار گذاشتن وصیت نامه خود را در این دیوار داشت. برخی ایران شناسان نیز آن را مکانی برای ثبت واقعه ای از زمان خسرو پرویز می دانند.
در میان این سنگ تراشه ها نقش بانویی بر کوه بیستون به چشم می خورد. مردم  با الهام از شعر نظامی گنجوی کنده کاری آن را کار فرهاد می دانند. آنان معتقدند فرهاد به عشق شیرین (معشوقه خسرو پرویز)  این کار را انجام داده است.
 به تیشه صورت شیرین بر آن سنگ                  چنان بر زد که مانی نقش ارژنگ
نقش بیستون بر کوه بیستون

دیگر آثار موجود در بیستون کرمانشاه

غارهای کوه بیستون: چندین غار در کوه بیستون کرمانشاه با نام هایی همچون غار شکارچیان، غار مَرخِر، غار مَر آفتاب  کشف شده است. قدمت بیشتر این غارها به دوران پادینه سنگی برمی گردد.
غاری در بیستون
سنگ های تراشیده شده: در فضای محوطه کوه بیستون کرمانشاه سنگ هایی تراشیده شده از دوران ساسانی به چشم می خورد. بر روی این سنگ ها مهر حجاران نیز وجود دارد که به معنی عدم تسویه حساب با آنان می باشد.
نیایشگاههای بیستون کرمانشاه : در شمال نقش برجسته داریوش دو پرستشگاه مربوط به دوران مادها و پارت ها وجود دارد.
نیایشگاه بیستون
پل های بیستون: پل خسرو در زمان خسرو پرویز بر روی رودخانه گاماسیاب در بیستون کرمانشاه ساخته شد. در بخش شرقی کوه بیستون نیز پلی به نام پل بیستون یا پل صفوی وجود دارد. از این پل با نام هایی همچون پل شاه عباسی، پل نادر آباد و پل دینور نیز یاد می شود.
کاروانسرای شاه عباسی: در مقابل فرهاد تراش کاروانسرایی وجود دارد. با توجه به نوشته سردر کاروانسرا، ساخت آن توسط شیخ علیخان و در زمان شاه سلیمان صفوی به پایان رسیده است. این کاروانسرا در دوره ناصرالدین شاه مرمت شد. کاروانسرای شاه عباسی زمانی محل زندگی خانواده های بی بضاعت بیستون کرمانشاه بود. اکنون این محل به هتلی برای اقامت مسافران تغییر کاربری داده است.
هتل کاروانسرای بیستون
کاروانسرای ایلخانی بیستون: بین کاروانسرای شاه عباسی و سراب بیستون کرمانشاه بنایی نا تمام از دوره ساسانی به یادگار ماتده است. در دوره ایلخانی بر روی این بنا کاروانسرایی ساخته شد که امروزه به دلیل زلزله های آن زمان تخریب شد.
گور دخمه برناج: گور دخمه ای در شمال غربی بیستون کرمانشاه وجود دارد. برخی محققین آن را به دوره ساسانی و برخی به دوره اشکانی نسبت می دهند.
سراب بیستون کرمانشاه : در مقابل کوه بیستون کرمانشاه سرابی وجود دارد که شرایط محیطی مساعدی را برای این منطقه به وجود آورده است. می توانید در کنار این سراب بنشینید و نظاره گر سنگ نگاره های بیستون کرمانشاه باشید.
سراب بیستون
بیستون کرمانشاه ؛ سنگ نگاره هایی از تاریخ ایران در دل طبیعت
5 (100%) 1 vote[s]
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه