باغ موزه هنر ایرانی؛ در یک ساعت کل آثار تاریخی ایران را ببینید!

ورودی باغ موزه هنر ایرانی
باغ موزه هنر ایرانی؛ در یک ساعت کل آثار تاریخی ایران را ببینید!
۵ (۱۰۰%) ۱ vote[s]

باغ موزه هنر ایرانی در منطقه الهیه یکی از دیدنی‌ترین موزه‌های تهران است. در این موزه ماکت‌هایی از باغ‌ها و آثار تاریخی ایران نمایش داده می‌شود. این ماکت‌ها همان‌هایی‌ست که محمدرضا پهلوی سفارش داده بود تا ایتالیایی‌ها به مناسبت جشن‌های ۲۵۰۰ ساله بسازند. 


 معرفی باغ موزه هنر ایرانی

همانطور که از نام باغ موزه پیداست اینجا باغی با فضای موزه برای نمایش آثار ارزشمند است. بنای باغ موزه در ابتدا اقامتگاه تابستانی سپهبد امیراحمدی بوده. امیراحمدی را به عنوان نخستین سپهبد ایران در دوران پهلوی می‌شناسیم. در واقع امیراحمدی جزو کسانی بود که در قدرت‌گیری رضاخان میرپنج بسیار کمک کرد.

بعد از اینکه امیراحمدی از دنیا رفت، همسرش خانم توران توفیقی مالک این خانه شد. تا سال ۱۳۸۴ از این عمارت به عنوان خانه سینما استفاده می‌شد. نهایتاً‌ در سال ۱۳۸۴ بعد از مرمت کاربری این بنا تغییر پیدا کرد و تبدیل به باغ‌موزه هنر ایرانی شد.

در حا حاضر آنچه در باغ موزه هنر ایرانی دیده می‌شود ماکت‌هایی از آثار مهم باستانی ایران و آثار حجمی است. در کنار این آثار هنرمندانه، می‌توان در فضای شاداب باغ قدمی زد و از ترکیب تاریخ و هنر و طبیعت لذت برد.

ماکت های تاریخی در باغ موزه هنر ایرانی

ساعت کاری و قیمت بلیط باغ موزه هنر ایرانی

ساعت کاری باغ موزه هنر ایرانی : ۰۹:۰۰ تا ۱۹:۰۰

ساعت کاری کافه رستوران باغ موزه: ۰۹:۰۰ تا ۲۲:۰۰

بهای بلیط ورودی: ۳٫۵۰۰ تومان

بهای بلیط هر موزه: ۵٫۰۰۰ تومان

نکات مهم: بهای بلیط فقط از طریق دستگاه کارت‌خوان اخذ می‌شود. اگر فقط پول نقد همراهتان هست ممکن است به مشکل بخورید.

بازدید از باغ موزه هنر ایرانی برای دانشجویان،کارکنان دانشگاه تهران رایگان است.

در صورت بازدید به صورت گروهی و اردوهای دانش آموزی و با هماهنگی قبلی بلیط به صورت نیم‌بها محاسبه می‌شود.

ماکت های ساخت ایتالیا در باغ موزه هنر ایرانی

روش دسترسی و آدرس باغ موزه هنر ایرانی

آدرس: میدان تجریش، خیابان شهید دربندی (مقصود بیک)، کوچه دکتر حسابی، پلاک۲۵

دسترسی با مترو: در صورتی که از مترو استفاده می‌کنید وارد خط ۱ (راه‌آهن-تجریش) شوید و در ایستگاه تجریش پیاده شوید. از ضلع جنوب غربی ایستگاه خارج شوید و با تاکسی‌های خیابان مقصود بیک و یا کمی پیاده‌روی خود را به باغ موزه هنرهای ایرانی برسانید.

دسترسی با خودرو شخصی: به دلیل عدم وجود پارکینگ، استفاده از خودرو شخصی توصیه نمی‌شود. در غیر این صورت می‌توانید از خیابان ولیعصر به سمت پارک وی بروید و سپس از خیابان فرشته و بوسنی و هرزگوین به باغ موزه ایرانی بروید.

بخش های مختلف باغ موزه هنر ایرانی

در باغ موزه هنر ایرانی به این بخش‌ها بر می‌خورید:  آمفی تئاتر، نگارخانه، نمایشگاه فروش محصولات فرهنگی و ارائه آثار حجمی مجسمه‌سازان ایرانی و کارگاه‌های هنری.
نگارخانه باغ موزه ایرانی

اثر های هنری باغ موزه ایرانی

در اوایل دهه ۵۰ دستور ساخت ماکت‌هایی از آثار باستانی ایران به مناسبت جشن ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی به هنرمندان ایتالیایی داده شده بود. اکنون نیز تعدادی از این ماکت‌ها همچون گنبد قابوس، چهل ستون، سی و سه پل، باغ فین کاشان در باغ موزه هنر ایرانی قرار گرفته است. با گذر از میان این ماکت‌های هنری در میان منظره زیبای باغ، برای یک لحظه احساس می‌کنید یک آن به کل ایران سفر کرده‌اید.

در کنار این ماکت‌ها، مجسمه‌های دیگری با هنرمندی هنرمندان ایرانی و خارجی در جای جای باغ قرار گرفته است.

در حاشیه دیوار باغ موزه هنر ایرانی نمایشگاه‌های عکس به صورت ادواری برپا می‌شود که دیدن این آثار هم توصیه می‌شود.

ماکت اثر تاریخی باغ موزه هنر ایرانی

کافه و رستوران باغ موزه هنر ایرانی

پس از بازدید از آثار هنری و قدم زدن در مسیر پر پیچ و خم باغ و عبور از حوضچه‌های زیبا، می‌توانید سری هم به رستوران کافه شمرون بزنید. این رستوران کافه بعد از بازسازی به مجموعه اضافه شده. محیط کافه شمرون فوق‌العاده است، مخصوصاً به خاطر آب و هوای منطقه و فضای باغ.

اگر در یک روز خوش آب و هوا خواستید در کافه شمرون صبحانه بخورید در جریان باشید که صبحانه بوفه آزاد اینجا نفری ۷۹ هزارتومان برای شما تمام می‌شود. البته در ازای این مبلغ  به بوفه سرد و گرم با انتخاب‌های متنوع دسترسی خواهید داشت.

کافه و رستوران باغ موزه هنر ایرانی

 

باغ موزه هنر ایرانی؛ در یک ساعت کل آثار تاریخی ایران را ببینید!
5 (100%) 1 vote[s]
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه