بازار تبریز ، بزرگترین مجموعه مسقف و آجری در جهان

بازر تبریز

از دیرباز مردم جهت رفع نیازهای روزانه خود، به اماکن داد و ستد مراجعه می کردند. پس از مدتی، به این اماکن بازار گفته شد. از گونه های مهم بازار می توان به بازار محله، بازار فرش، بازار ادواری و بازار صنایع دستی اشاره کرد. مقصد سفر ما یکی از قدیمی ترین آثار باستانی آذربایجان شرقی است. با پینورست همراه شوید تا سفری جذاب به بازار تبریز داشته باشیم.

 

بازار تبریز کجاست

بازار تبریز در استان آذربایجان شرقی و در شهر تبریز واقع شده است. این بازار به مساحت یک کیلومتر مربع، بزرگترین مجموعه مسقف و آجری جهان و اولین بازار ایران به شمار می رود. در اطراف بازار، جاذبه هایی دیگر همچون عالی قاپو و مسجد جامع قرار دارد.

آدرس بازار تبریز : استان آذربایجان شرقی، شهر تبریز، میدان شهدا، بازار بزرگ تبریز

اجاره آپارتمان مبله در تبریز

بازار بزرگ تبریز

 

بخش های مختلف بازار تبریز

بازار تبریز شامل بخش های مختلفی همچون حجره، سرا، مسجد، حمام، مدرسه، دالان و تیمچه می باشد. اغلب سراها سه طبقه را شامل می شود که طبقه زیرین مخصوص انبار، طبقه میانی محل داد و ستد و طبقه بالا، محلی برای استراحت بازرگانان بود. در حال حاضر می توانید در این بازار اجناس درجه یک، محصولات چرمی، صنایع دستی و … را در سبد خرید خود قرار دهید.

بخش های مختلف بازار تبریز

 

تاریخچه و معماری بازار تبریز

از قدمت بازار تبریز، سند دقیقی در دست نیست. بیشتر مورخان قدمت این بنا را به قرن چهارم هجری و عهد قاجار نسبت داده اند. بازار بزرگ تبریز دارای طاق ها و گنبدهای بلند آجری است که زیبایی فوق العاده ای به آن داده است. در مرکز این گنبدها سوراخی تعبیه شده که نور کوچه های بازار را تامین می کند. هوای داخل بازار نیز توسط همین دریچه ها تهویه می شود.

معماری بازار تبریز

یکی از شاهکارهای مهم در معماری این بنای تاریخی، تیمچه امیریه و مظفریه است. انواع فرش های دست باف و ماشینی در حجره های تیمچه مظفریه به فروش می رسد. در بازدید از بازار تبریز، تماشای معماری و قدم زدن در این دو تیمچه را از دست ندهید.

سزای مظفریه بازار تبریز

 

امکانات رفاهی بازار تبریز

در قدیم جهت رفع خستگی تاجران، چندین چایخانه در بازار ساخته شد. این بخش از بازار تبریز در طی سالها دچار آسیب هایی شده بود. پس از اجرای طرح مرمت آن، چایخانه ها رنگ و بویی همچون گذشته به خود گرفته است. پس از گشت و گذار در بازار می توانید در یکی از این چایخانه ها بنشینید و از نوشیدن چای داغ لذت ببرید.

چایخانه های بازر تبریز

 

ساعات بازدید از بازار تبریز

بازار تبریز از ساعت  ۸:۰۰ تا ۲۰:۰۰  آماده حضور گرم شما می باشد. این بازار در برخی از ایام نوروز و جمعه ها تعطیل است. پس در هنگام سفر به تبریز، یکی از روزهای عادی را برای بازدید از بازار پرشور آن انتخاب کنید.

3
برچسب ها :

دیدگاه شما

3 دیدگاه

 • shadi
  7 ماه پیش

  چه معماری زیبایی دارد این بازار. یعنی واقعا قدمت بازار تبریز از همه بازارهای ایران بیشتره؟

 • mahdie
  7 ماه پیش

  امکان استفاده خانوادگی از چایخانه بازار تبریز وجود دارد؟ منظورم اینه که قسمتی بعنوان لژ خانوادگی هست یا فقط آقایان اونجا میان؟

 • سحر دولتزاده
  7 ماه پیش

  در بازار تبریز لباس فروشی هم وجود دارد؟