غار کلماکره در لرستان؛ راوی کهنسال تاریخ

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
غار کلماکره در لرستان؛ راوی کهنسال تاریخ

غار کلماکره در شهرستان پلدختر در استان لرستان قرار دارد و غاری است که با وجود قدمت بالای آن در سال ۱۳۶۸ به‌طور اتفاقی کشف شد. این غار گنجینه‌های زیادی در دل خود داشت که هر کدام یک اثر تاریخی باارزش بودند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد گنجینه از دست رفته غار کلماکره را می‌توان ششمین گنجینه بزرگ کشف‌شده در جهان دانست. بنابراین خیلی از افرادی که به دیدن این غار می‌روند، هدف‌شان تنها دیدن یک غار و جاذبه طبیعی نیست بلکه به‌عنوان جاذبه‌ای به آن نگاه می‌کنند که داستان‌های تاریخی جذابی در دل خود دارد.


ویژگی‌های غار کلماکره

این غار حدود ۲۷۰۰ سال عمر دارد و گنجینه‌ درون آن نیز به دوران هخامنشی مربوط است. در صورتی که دانش زمین‌شناسی داشته باشید، توجه به سنگ‌های آهکی این غار که به دوره‌های مختلف زمین‌شناسی تعلق دارند هم برایتان جالب خواهد بود. علاوه بر این تمام غار از سنگ‌های خاصی به نام استالاکتیت و استالاگمیت پوشیده شده است.

این غار شامل چهار تالار اصلی بوده و در قسمت ورودی آن آثاری از سکونت در دوره‌های گذشته مشاهده شده است. پیمایش تمام تالارها ممکن است برایتان سخت باشد. به‌ویژه اگر تجربه عبور از مسیرهای دشوار را نداشته باشید. چرا که برای عبور از تالار دوم این غار باید از میان دیوارهای آن به شکل سینه‌خیز عبور کنید. این تالار کاملا تاریک است و با صخره‌ای به ارتفاع شش متر به سومین تالار متصل می‌شود. در تالار آخر نیز حوضچه‌های کوچک آب دیده می‌شود.


نقاب‌های غار کلماکره

یکی از آثار تاریخی موجود در بین گنجینه غار کلماکره نقاب‌هایی از جنس طلا است. بررسی‌های باستان‌شناسان نشان می‌دهد که این اشیاء به دوره هخامنشی تعلق دارند و احتمالا در جشن‌ها و آیین‌های خاصی شبیه جشن‌ بالماسکه در اروپا از آن‌ها استفاده می‌شده است. این نقاب‌ها با ظرافت بسیار زیادی ساخته شده‌اند و هم‌اکنون در موزه ایران باستان از آن‌ها نگه‌داری می‌شود.


نکاتی برای بازدید از غار کلماکره

از مهم‌ترین نکاتی که برای رفتن به غار کلماکره باید در نظر داشته باشید، وجود افراد مطلع از مسیر است. هرگز بدون راهنما به بازدید غار نروید. چرا که مسیر آن نیازمند آگاهی و تسلط کامل بر مسیر است.

در ضمن برای رفتن به غار باید حتما تجهیزات کافی داشته باشید. از آن‌جایی که دهانه غار پایین‌تر و در فضایی دره مانند قرار دارد، برای وارد شدن به غار باید با استفاده از تجهیزات، از ارتفاع خاصی پایین بیایید.

بهتر است بچه‌ها را در این مسیر همراه خود نبرید و یا اطمینان پیدا کنید که فضای درون غار و تاریکی آن باعث ترس آن‌ها نمی‌شود. همچنین مسیر رفتن به غار برای سالمندان هم مناسب نیست.


چطور به غار کلماکره برویم؟

برای رفتن به غار کلماکره باید اول از همه به شهرستان پلدختر بروید. فاصله تهران تا این شهر حدود ششصد کیلومتر است و شما می‌توانید حدود هفت ساعت به مقصدتان برسید. غار کلماکره در بیست کیلومتری شمال غربی پلدختر واقع شده و باید مسیر خود را به صورت پیاده به طرف کوه‌ مله ادامه داده و با گذشت از رودخانه کشکان به ورودی غار بروید. 

 

وبسایت | بقیه‌ نوشته‌ها

خیال‌باف و قصه‌پرداز

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی

نمایش همه
نظرت چی بود؟

نظر خواننده‌ها