چه کار کنیم که ماشین گرفتگی حالمان را در سفر نگیرد؟

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
چه کار کنیم که ماشین گرفتگی حالمان را در سفر نگیرد؟

شاید شما هم عاشق سفر کردن باشید یا مجبور باشید به خاطر کار یا محل دانشگاه‌تان دائما در مسیر و حرکت با وسایل نقلیه باشید. اما قبل از سفر و را افتادن وقتی یاد حالت تهوع و حال و روز بدی که در حرکت دچارش می‌شوید می‌افتید، یا از خیر سفر می‌گذرید یا با چهره‌ای نه چندان خوشحال سوار وسیله نقلیه‌تان می‌شوید. به این حال و روز بد شما در حرکت می‌گویند ماشین گرفتگی!

 


علت ماشین ‌زدگی یا بیماری حرکت چیست؟

خیلی راحت اگر بخواهیم بگوییم دقیقا وقتی سیم‌های مغز ما قاطی می‌کنند و یک سری اطلاعات متضاد با هم به مغز رد و بدل می‌شوند دچار ماشین گرفتگی می‌شوید. 

یعنی وقتی در حال حرکت با یک وسیله نقلیه هستید، بدن شما ساکن است اما چشمتان و گوش های داخلی‌تان پیام حرکت را به مغز می‌‌رسانند و این‌جاست که مغز پیام‌های متناقض بین حرکت و سکون دریافت می‌کند و این‌جور برداشت می‌کند که شما ساکن هستید اما دچار توهم حرکت شده‌اید.این‌جاست که دستور استفراغ به بدن شما می‌دهد تا اگر داروی سمی‌ای مصرف کردید که باعث توهم شما شده را از بدنتان خارج کند.

بیماری حرکت در سفر

دیدید! علت این عکس‌العمل بدن شما چیزی بسیار ساده است و راه‌های پیش‌گیری و درمانش هم همین‌طور.

پس این بیماری حرکت قابل کنترل است و مسٔله زیاد نگران‌کننده‌ای نیست.

بیشتر بخوانید: بایدها و نبایدهای سفر با پای پیاده : چطور پیاده سفر کنیم که سلامت جسمی‌مان به خطر نیفتد


علا‌‌ئم ماشین گرفتگی چه چیزهایی هستند؟

کسانی که دچار ماشین گرفتگی می‌شوند وقتی سوار وسیله نقلیه مثل ماشین هواپیما و… می‌شوند دچار بی‌قراری، حالت تهوع، استفراغ،عرق کردن، خمیازه، سردرد در ناحیه پیشانی و سرگیجه یا بدخلقی و کم تحملی شوند.

ممکن است از این علائم فقط چند موردش را داشته باشید اما همان موارد هم اذیت‌کننده خواهند بود.

راه های پیشگیری از بیماری حرکت در مسافرت

این افراد مشتاق‌اند که سریع‌تر به مقصد برسند و لذت از مسیر برای آن‌ها تقریبا بی‌معنی است و فقط می‌خواهند زود‌تر از این شرایط که کنترلش از دستشان خارج است خلاص شوند. این موضوع می‌تواند خیلی ناراحت‌کننده باشد چه برای خود شخص چه هم‌سفرهای او.

اما راه‌های درمان و پیشگیری برای این مسئله وجود دارند که با هم آن‌ها را مرور می‌کنیم.


راه های پیشگیری از ماشین گرفتگی

توجه به تغذیه قبل و هنگام سفر

قبل از شروع سفرتان غذاهای سنگین و چرب نخورید. حین سفر هم حواستان به غذاهایی که در مسیر می‌خورید باشد. غذاهای اسیدی و تند مثل نوشابه و سس‌ها و… را میل نکنید. مشروبات الکلی هم باعث تولید اسید در معده می‌شوند، آن‌ها را هم مصرف نکنید تا سفر آرام‌تری داشته باشید.

قبل از سفر غذاهای سبک بخورید

تازه می‌توانید از بیسکوییت‌ها هم کمک بگیرید. بیسکوییت‌ها هضمشان برای معده راحت است . بیسکوییت‌های شور هم به کم کردن حالت تهوع کمک می‌کنند.

بیشتر بخوانید: خوراکی ها در سفر – در سفر چه خوراکی‌هایی همراه خود ببریم؟

تاثیر بو بر ماشین گرفتگی

بوهای تند می‌تواند علامت‌های ماشین زدگی شما را بیشتر کند بوهایی مثل سیگار یا حتی بوی تند بوگیر داخل ماشین. بدن شما در حالت تحریک‌پذیری بالاست پس همه چیز دوروبرتان باید ملایم باشد.

محل نشستن در اتومبیل یا وسایل نقلیه دیگر

اگر قرار است با ماشین سفر کنید بهتر است صندلی جلو بنشینید آن‌جا حرکت را بهتر حس می‌کنید و افق را خوب می‌توانید بببینید، دیدن افق خیلی می‌تواند به شما کمک کند و حس حرکت را بیشتر منتقل می‌کند. در واقع جایتان را طوری تنظیم کنید که چشمتان هم همان مسیری که حرکت می‌کنید را ببیند.

نگاه کردن به بیرون حین سفر به ماشین زده نشدن کمک می‌کند

در وسایل نقلیه دیگر هم کنار پنجره و جایی که حس حرکت رو به جلو را به شما منتقل می‌کند بنشینید. مثلا در قطار حتما روی صندلی که در جهت حرکت قطار است بنشینید در قایق و کشتی هم همین‌طور. جایی بنشینید که هوای تازه بهتان بخورد یا دستگاه تهویه وسیله نقلیه را روشن بگذارید.

هوای باز و دید خوب به بیرون خیلی کمکتان می‌کند.

چه کارهایی را در وسیله نقلیه برای جلوگیری از ماشین گرفتگی انجام ندهید؟

کتاب نخوانید! اگر دانشجو هستید خواندن جزوه‌تان را نگذارید برای داخل ماشین چون قطعا با حال بد به جلسه امتحان می‌روید.

تاثیر مطالعه بر ماشین گرفتگی

گردنتان را خم نکنید و به پایین نگاه نکنید. حتی سعی کنید خیلی کم به گوشی‌تان نگاه کنید یا حتی در بعضی موارد که خیلی اذیت می‌شوید سعی کنید چشمانتان را ببندید و بخوابید. دراز کشیدن هم می‌تواند علائم شما را کاهش دهد.

وقتی این نکات را رعایت کنید قطعا سفر بی دردسرتری نسبت به قبل خواهید داشت.


درمان ماشین زدگی

راه‌های درمان و کاهش علاپم با خوراکی‌های طبیعی و دارویی برای این بیماری وجود دارد که در ادامه برایتان می‌گوییم.

زنجبیل

می‌توانید تقریبا یکی دو ساعت قبل از سفرتان یک تا دو گرم زنجبیل خام بخورید. زنجبیل حالت تهوع را کاهش می‌دهد اما رقیق‌کننده خون هم است. پس اگر داروی رقیق کننده خون مصرف می‌کنید یا کم‌خونی و بیماری خاصی دارید حتما قبل از مصرف زنجبیل با دکتر خودتان مشورت کنید.

زنجبیل؛ راه سریع کنترل ماشین گرفتگی

اگر شخص راننده دچار ماشین گرفتگی می‌شود خوردن زنجبیل برایش از همه چیز بهتر است چون بعضی قرص‌‌های ماشین گرفتگی خواب‌آور هستند و به درد قبل از رانندگی نمی‌خورند.

نعنا

می‌گویند نعنا هم برای درمان ماشین زدگی مفید است. قبل از سفر چای نعنا بنوشید در سفر با خود شکلات یا آبنبات نعنایی داشته باشید. بوی نعنا هم خیلی می‌تواند به آرامش شما کمک کند. پس هنگام جمع و جور کردن وسایل سفرتان نعنا را جا نگذارید.

دارو و قرص ماشین زدگی

داروهای مختلفی برای ماشین زدگی هستند که باتوجه به تجویز پزشک یا عوارضش می‌توانید آن‌ها را مصرف کنید.

بیشترین دارویی که پزشکان توصیه می‌کنند یک داروی برچسبی به نام اسکوپولامین است. این دارو را باید چند ساعت قبل از سفر به پشت گوشتان بچسبانید و اثر آن برای ۳ روز در بدن شما می‌ماند. باید با نسخه پزشک این دارو را بگیرید و طریقه مصرف‌اش را که چندساعت قبل از شروع سفر باید آن را استفاده کنید را حتما از داروخانه یا پزشکتان بپرسید.

داروهای ضد ماشین گرفتگی

قرص های ماشین زدگی هم مثل دیمن هیدرینات یا آنتی هیستامین هم وجود دارند که باید قبل از سفر مصرف کنید اما این قرص‌ها خواب‌آور هستند و اگر قرار است رانندگی کنید بهتر است از آن‌ها استفاده نکنید. این قرص‌ها قرص‌های حساسیت هستند پس بدون نسخه پزشک هم می‌توانید آن‌ها را تهیه کنید.

این داروها برای کودکانی که دچار ماشین گرفتگی می‌شوند مناسب نیست و برای کودکان حتما به پزشک مراجعه کنید و از او مشورت بگیرید.

بیشتر بخوانید: با خودمان چه چیزهایی به سفر ببریم – یک راهنمای خلاصه برای لوازم سفر

جویدن آدامس

جویدن آدامس از چندجهت مفید است. یکی این‌که کلا استرس آدم را کم می‌کند و اگر نگران حال بد در سفر هستید خیالتان را کمی آسوده می‌کند.

نکته دوم این‌ است که جویدن آدامس در جلوگیری از حالت تهوع موثر است. مخصوصا آدامس‌هایی بجوید که یک اسانس گیاهی داشته باشند مثل نعنایی، زنجبیلی یا…

بعضی‌ها می‌گویند آدامس جویدن از داروهای ضدتهوع موثرتر است اما خودتان امتحان کنید تا ببینید بهترین روش برای شما چیست؟


ماشین زدگی در کودکان و زنان باردار

در آخر هم باید بدانید که همه ممکن است دچار ماشین زدگی شوند اما کسانی که بیشترین احتمال را دارند کودکان ۲ تا ۱۲ سال و زنان باردار و یا کسانی که سابقه میگرن دارند، هستند. تمام نکات بالا را برای آن‌ها رعایت کنید و برای قرصی که مناسب زنان باردار و کودکان باشد حتما به پزشک مراجعه کنید و از او کمک بخواهید.

ماشین گرفتگی شایع در کودکان


این بود راهنمایی‌های سایت پینورست برای مسئله ماشین گرفتگی! شما هم ماشین‌زده شده‌اید؟ از اره‌های مقابله با آن که گفته‌ایم استفاده کرده‌اید؟ چقدر برایتان کاربرد داشته‌اند؟ راه‌های درمان دیگری می‌شناسید؟ از تجربه خودتان در این زمینه برای ما بنویسید.

من یه نویسنده عاشق سفرم. اگه فرصت سفر پیش نیاد با نوشته‌هام سفر می‌کنم.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی