غار دانیال متل قو؛ آدرس و عکس های غار

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر

غار دانیال در قلب رشته‌ کوه‌های البرز ایجاد شده است. این غار در روستایی به همین اسم قرار دارد و در شهرستان عباس‌ آباد مازندران است. غار دانیال به سلمان شهر خیلی نزدیک است. بنابراین فاصله‌ کمی که این غار با اقامتگاه‌های معروفی مثل متل قو دارد، باعث شده تا در تمام ماه‌های سال گردشگران زیادی را به سوی خودش جذب کند.

 

بازدید از غار دانیال یک ماجراجویی کامل است. از خود سفر به شمال که بگذریم، شما باید مسیری جنگلی را طی کنید تا در آخر به ورودی غار برسید. دیواره‌های جالب غار حاصل میلیون‌ها سال تغییرات زمین هستند. همچنین گونه‌ای از خفاش‌ها در بخش‌هایی از غار دانیال زندگی می‌کنند. دیدن این موجودات در زیستگاه طبیعی‌اشان واقعاً تجربه منحصر به فردی است.

نمایی از غار دانیال

اگر درباره غار دانیال کنجکاو هستید و دوست دارید قبل از سفر اطلاعات بیش‌تری از آن داشته باشید، این مطلب را از دست ندهید.

اجاره ویلا در شمال

مشخصات غار دانیال

غار دانیال یکی از بزرگ‌ترین غارهای آبی ایران است که با غارهای عظیمی مثل قوری قلعه در یک دسته‌بندی قرار می‌گیرد. به این نوع غارها رودخانه‌ای می‌گویند. چون حداقل یک مسیر رود از داخل آن‌ها عبور می‌کند. بنابراین باید خودتان را برای راه رفتن در آب هم آماده کنید.

عمر این غار خیلی زیاد است و در بین مردم محلی به اسم‌های  کردکوی و چاری هم شناخته می‌شود. اما فقط چند سالی است که غار دانیال برای گردشگران به مکانی جذاب برای گذراندن یک روز خوب تبدیل شده است. در واقع در سال ۲۰۰۸ بود که گروهی از غارنوردهای ایرانی با همکاری تیم‌های خارجی توانستند از تمام غار نقشه‌برداری کنند و به اطلاعات جالبی برسند.

آن‌ها توانستند تا طول ۲۱۵۰متری و عمق ۷۵متر جلو بروند. اما طبق بررسی‌هایی که انجام شده به نظر می‌رسد که طول کامل غار دانیال به پنج کیلومتر می‌رسد.

 

داخل غار دانیال

جالب است بدانید که دمای داخل غار و آب در بیش‌تر روزهای سال ثابت است و تغییر چندانی ندارد. آب ۱۷درجه در کنار هوای ۲۵درجه تابستان‌ خنکی را برایتان می‌سازند.

غار دانیال فقط یک ورودی دارد که از طریق آن وارد دالان اصلی می‌شوید. دالان‌های فرعی زیادی در غار وجود دارند اما توصیه می‌کنیم اصلاً وارد آن‌ها نشوید. اندازه کوچک و پیچیده بودن برخی از آن‌های می‌توانند حرفه‌ای‌ترین غارنوردها را هم در غار گم کنند.

عمق آبی که داخل غار دانیال است معمولاً به بیش از یک متر نمی‌رسد. اما در فصل بهار و مواقعی که بارندگی شدید باشد ممکن است آب بالاتر بیاید. بنابراین خیلی مهم است که قبل از رفتن به این غار از وضعیت آب و هوا آگاه باشید.

چند توصیه برای بازدیدکنندگان

همیشه برای غارنوردی لازم است که قبل از حرکت تمامی لوازم مورد نیازتان را تهیه کنید و آن‌ها را به همراه داشته باشید. همچنین برخی توصیه‌های ایمنی هستند که باید در داخل غار بهشان توجه کنید.

اگر فقط به قصد تفریح به غار دانیال می‌روید بهتر است یک کوله پشتی با خودتان ببرید. می‌توانید در آن لباس اضافه و خوراکی‌های دلخواهتان را بگذارید. اما از طرفی باید مراقب باشید که خیس نشوند. فراموش نکنید که حتماً چند بطری آب معدنی داشته باشید.

توصیه می‌کنیم که حتماً به صورت گروهی به غار دانیال بروید. این‌نوع بازدید نه تنها لذت‌بخش‌تر است بلکه احتمال وقوع خطرهایی که در تنهایی ممکن است رخ بدهند را کم می‌کند. بهتر است با تورهای گردشگری بروید که راهنما هم داشته باشند. در غیر این صورت کارتان سخت خواهد بود.

غار دانیال و توصیه‌های ایمنی

پوشیدن چکمه‌های پلاستیکی راه رفتن داخل آب را برایتان راحت‌تر می‌کند. کلاه ایمنی و هد لایت را فراموش نکنید. چون فقط در برخی از بخش‌های غار چراغ نصب شده و بقیه جاها تاریک هستند. برای جلوگیری از سرما و آسیب رسیدن به دست‌هایتان در هنگام عبور از صخره‌ها بهتر است دستکش داشته باشید.

زمان گردش در غار دانیال برای گروه‌های غیر حرفه‌ای در حدود پنج ساعت است و برای حرفه‌ای‌ها مطمئناً کم‌تر خواهد بود. بنابراین قبل از حرکت حسابی استراحت کنید تا در طول مسیر خسته نشوید.

بهترین زمان برای رفتن به غار دانیال

همان‌طور که گفتیم دمای هوا و آب در داخل غار تقریباً همیشه ثابت است. به همین دلیل از آن نظر فرقی ندارد که چه وقتی از سال را برای رفتن به غار دانیال انتخاب کنید.

اما بهتر است در فصل‌های بهار و تابستان به آنجا بروید. در زمستان وقتی با لباس‌های خیس از غار بیرون بیایید احتمال سرماخوردگی بسیار زیاد می‌شود. اما گرمای تابستان در آن وضعیت حس و حال خاص خودش را دارد.

در اواخر بهار و تمام ماه‌های تابستان، حجم آبی که داخل غار جریان دارد خیلی کم‌تر از زمان‌های دیگر است. در این دوره‌ها غارنوردی خیلی راحت‌تر می‌شود و حجم آب اذیت‌کننده نمی‌شود.

غار دانیال کجاست؟ راهنمای رسیدن به غار

این غار از روستای دانیال حدود ۲کیلومتر فاصله دارد و اگر بخواهید از خود سلمان شهر راه بیوفتید باید ۵ کیلومتر به سمت جنوب رانندگی کنید. مسیر رسیدن به روستای دانیال هم سخت نیست. اگر از تهران حرکت می‌‌کنید باید از جاده چالوس به تنکابن بروید. متل قو را که رد کنید دیگر تابلوهای راهنما به سمت روستا مشخص هستند. آن‌ها را با دقت دنبال کنید و تا آخر روستا رانندگی کنید.

جنگل غار دانیال

با توجه به تعداد و سرعتی که دارید بین نیم ساعت تا چهل دقیقه طول می‌کشد تا به غار دانیال برسید. برای رسیدن به آنجا باید از میان جنگل بسیار زیبایی که درخت‌های انجیر دارد عبور کنید. با اینکه در طول مسیر تا دهانه غار تابلو راهنما پیدا نمی‌کنید اما ساکنان محلی آن ناحیه بسیار مهمان‌نواز هستند و می‌توانید ازشان راهنمایی بگیرید.

در این نقطه باید ماشین‌تان را پارک کنید و ادامه مسیر را پیاده بروید. از رودخانه بگذرید و مسیر آن را تا انشعاب دومش دنبال کنید. وقتی به سمت چپ بروید به یک دیواره سفید رنگ می‌رسید. دهانه غار در آنجا قرار دارد.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی

نمایش همه
نظرت چی بود؟

نظر خواننده‌ها